önerilen içerik
En iyi mimarlar

Jan Van Eyck’in hayatı: Rönesans sanatçısının eserlerinin gözden geçirilmesi

Jan van Eyck

Jan van Eyck, yüzey efektlerinin ve doğal ışığın tamamen gerçekçi tasvirleriyle karakterize edilen bir resim stili olarak kabul edilebilir. Bu, boyanın yarı şeffaf veya sırlı katmanlar halinde gelişmesine izin veren bir yağ ortamının kullanılmasıyla mümkün olmuştur.

Jan van Eyck, 9 Temmuz 1441’de (45-51) yaşında Hollanda’nın Bruche kentinde öldü.

Van Eyck’in kökeni hakkında çok az şey biliniyor, ancak muhtemelen seçkin sınıftandı. İlk olarak 1422 yılında Lahey’de Hollanda hükümdarı Jan Bavyera için çalıştığı duyulmuştur. 1425’ten itibaren Burgundy Dükü İyi Philip’in ressamı olarak Bruges ve Lille’deydi. 1428’de Van Eyck, Philip the Good’un müstakbel eşi Portekizli Isabella’yı resmetmesi için Portekiz’e gönderildi.

Yeni yağlı boya ortamında resim yapmak, Van Eyck'in o zamana kadar eşi olmayan bir ayrıntı derinliği ve gerçekçilik elde etmesini sağladı.
Yeni yağlı boya ortamında resim yapmak, Van Eyck’in o zamana kadar eşi olmayan bir ayrıntı derinliği ve gerçekçilik elde etmesini sağladı.

Jan Van Eyck, Rönesans’ın en ünlü sanatçılarından biriydi.

Van Eyck, Burgonyalı saray mensuplarının, yerel soyluların, kiliselerin ve tüccarların birçok dini panelini ve portresini çizmiş görünüyor. 1432’den günümüze küçük bir resim grubu ulaşmıştır. En ünlü eserlerinden biri 1434 yılında imzaladığı “Arnolfini’nin Portresi”dir. “Bir Adam Portresi”nin otoportre olabileceği düşünülüyor.

Jan van Eyck, yeni geliştirilen yağlı boya tekniğini mükemmelleştiren Hollandalı bir ressamdı. Esas olarak portreler ve dini konulardan oluşan natüralist resimlerinde, gizlenmiş dini sembollerden yoğun bir şekilde yararlandı. Gent’teki katedral sunağı olan başyapıtı Mistik Koyunların Tapınması’dır (Ghent Altarpiece olarak da bilinir, 1432). Bazıları Hubert Van Eyck’in Jan’ın erkek kardeşi olduğuna inanıyor.

İlgili Makaleler: Sandro Botticelli: Sandro Botticelli’nin tabloları

Jan Van Eyck 2015’ten önce doğmuş olmalı. Kont’un 1425’teki ölümüne kadar Lahey’deki sarayda çalışmaya devam etti ve ardından, Bruges’e çağrılmasından kısa bir süre önce, o yılın yazında, en güçlü Burgundy Dükü İyi Philip’e hizmet etmek için Lille’de görev yaptı. Hükümdar ve sanatın en önemli hamisi Flanders. Jian, ölümüne kadar dükün hizmetinde kaldı. Sponsoru adına, önümüzdeki on yılda, en önemlileri İber Yarımadası’na iki gezi olan birkaç gizli görev üstlendi.

Jan van Eyck (Fince: Jan van Eyck) veya Fin ressam Johannes de Eyck, 15. yüzyılın Kuzey Avrupa'daki en iyi ressamlarından biriydi.
Jan van Eyck (Fince: Jan van Eyck) veya Fin ressam Johannes de Eyck, 15. yüzyılın Kuzey Avrupa’daki en iyi ressamlarından biriydi.

1431’de John, Bruges’de bir ev satın aldı ve aynı sıralarda Margaret adında bir kadınla evlendi.Brugge’de kalan John resim yapmaya devam etti ve 1436’da Philip’e başka bir gizli gezi yaptı. 1441’deki ölümünden sonra Bruges’deki St. Donatin kilisesine gömüldü.

Ayman’a atfedilen resimler, Yan’ın çalışmalarının yalnızca son on yılına ait. Bu nedenle, sanatsal kökenleri ve erken gelişimi, olgun eserlerinden çıkarılmalıdır. Akademisyenler, onun sanatsal köklerinin izini ortaçağ elyazmalarının son büyük tezhip aşamasına kadar sürdüler. Jan’ın sonraki resmindeki natüralizm ve güzel kompozisyonun, 15. yüzyılın başlarındaki bu tür aydınlatıcılara çok şey borçlu olduğu açıktır.

Van Eyck’in başarısı, kişisel şöhretine rağmen, tek başına yapılmadı: her zamanki gibi, resimlerinin tam kopyalarını, varyasyonlarını ve tam resimlerini yapan atölye asistanlarını işe aldı. Bu tür çalışmalar şüphesiz, adının tüm Avrupa’da tanınmasına yardımcı olurken, açık pazardaki güçlü talebini sağlamaya yardımcı oldu. Jean’in Haziran 1441’de ölümünden sonra, yine bir ressam olan kardeşi Lambert, malikanesinin geliştirilmesine yardım etti ve belki de Bruges’deki atölyesinin kapanışını denetledi.

İlgili Makaleler: Hieronymus Bosch: Resmin dünyevi zevkler bahçesinin üç boyutlu deşifresi

Jan van Eyck’in 5 ünlü eserini tanıyın

Jan van Eyck, Kuzey Rönesansının ilk büyük usta ressamlarından biriydi. Bruges’de Philip the Good of Burgundy için saray ressamı olarak çalışmasına rağmen, 20’den fazla eser – portreler ve ayinle ilgili resimler – ona atfedilir. Yeni yağlı boya ortamında resim yapmak, Van Eyck’in o zamana kadar eşi olmayan bir ayrıntı derinliği ve gerçekçilik elde etmesini sağladı. Çalışmaları, Rogier van der Weyden ve Petros Christos gibi onu takip eden Hollandalı ressamlar üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

Jan van Eyck, daha çok Hubert van Eyck'in kardeşi ve meslektaşı olarak bilinir.
Jan van Eyck, daha çok Hubert van Eyck’in kardeşi ve meslektaşı olarak bilinir.

Arnolfini’nin Portresi

1434 yılında yapılan Arnolfini portresi, Batı sanatının en tanınmış imgelerinden biridir. Bu tam boy portre, 1842’den beri Londra’daki Ulusal Galeri’de bulunuyor. Giovanni di Nicolao Arnolfini ve ikinci karısını gösteren, petrolde natüralizmin bir şaheseridir. Arnolfini, Bruges’in önde gelen tüccarlarıydı.Bilimsel tartışmaların çoğu, bu evlilik yemininin çiftin elleri ortada ve Giovanni’nin diğer eli havada mı kaydedildiği yoksa ikisinin zaten evli olup olmadığıdır.

Cinsiyet rolleri açıktır – yatağın yanında, kocasına bakmaktadır ve kadın, açık pencereye ve iş dünyasına en yakın olanıdır. Duvardaki ayna, Tanrı’nın gözünü simgeliyor olabilir.

İlgili Makaleler: Leonardo da Vinci hakkında ne biliyorsunuz?

Gent Sunağı

Jan’ın ağabeyi Hubert van Eyck, Gent tüccarı Jodocus Wijdet’ten komisyon aldı, ancak 1426’da öldü ve sunağı tamamlama işini kardeşine bıraktı. 1432’de bitirilen bu, içi ve dışı boyalı panolardan oluşan bir poliptiktir.

Jan Van Eyck buradaydı Belki de bir ressamın kendini kaydettiren ilk imzalarından biridir bu.
Jan Van Eyck buradaydı Belki de bir ressamın kendini kaydettiren ilk imzalarından biridir bu.

Ünlü olarak, Avrupa savaşları sırasında birçok kez yağmalanmış ve 1934’te bir soygundan sonra bir sayfası kaybolmuştur. Paneller, Van Eyck’in derinliği göstermek için ışığı ve gölgeyi nasıl kullandığına iyi bir örnek. İzleyiciler kapatıldığında, ultra gerçekçi izleme nişlerinde Mesih’in, Bakire Meryem’in ve melekler ve azizlerin ve Vijd ve karısının gelişini müjdeleyen peygamberler ve sibiller görürler.

Sayfalar açıldığında rengarenk görünüyor ve Vaftizci Yahya, Meryem’in ve meleklerle kaplı “Yüce Tanrı” adlı bir figürün ve çıplak bir Adem ve Havva’nın ayak boyundaki görüntülerinin altında yüzlerce figür ortaya çıkıyor.

St. Francis damgayı alıyor

Bu resmin neredeyse aynı iki versiyonu var, biri Philadelphia’da, diğeri Torino’da. Yıllarca, Philadelphia resminin yapıldığı ahşap panelin Van Eyck’in iki portresiyle aynı ağaçtan olduğu belirlenene kadar, bunların niteliği belirsizdi.

her ikisinin de Hollanda'da bulunan Mazak şehrinden (o zamanlar) doğmaları fikriyle.
her ikisinin de Hollanda’da bulunan Mazak şehrinden (o zamanlar) doğmaları fikriyle.

Araştırmacılar, bunların muhtemelen 1420’lerin sonlarından veya 1430’ların başlarından kalma van Eyck’in nispeten erken dönem çalışmaları olduğuna inanıyor. Aziz Francis’i çölde geçirdiği 40 gün boyunca bir yüksek melek ve onun itirafçısı Leo Kardeş ile birlikte stigmata alırken görüyoruz.

İlgili Makaleler: Grunwald’ın opera ve senfonideki rolü ve eserlerinin incelenmesi

Ama daha dikkat çekici olan, resimdeki natüralizm, kaya oluşumlarının olağanüstü gerçekçiliği ve detayları ve bunların ötesinde, uzaktaki Flanders şehri. Yakından bakın ve şehir surlarının altındaki insanları ve hayvanları, tuval üzerindeki küçük siyah noktalar olarak görebilirsiniz.

bir adamın portresi

Londra’daki Ulusal Galeri, bu portreyi 17. yüzyılda 1851’de İngiltere’ye getirdi. Van Eyck’in 1433’te yapılmış kişisel bir portresi, potansiyel müşterilere fizyolojisini renkli olarak ne kadar doğru bir şekilde yansıtabileceğini göstermek için uzun süredir neredeyse bir kartvizit olarak görülüyor.

Jan Van Eyck 1390-1441, Kuzey Avrupa'daki 15. yüzyılın (MS) en iyi ressamlarından biri olan Flaman bir ressamdı.
Jan Van Eyck 1390-1441, Kuzey Avrupa’daki 15. yüzyılın (MS) en iyi ressamlarından biri olan Flaman bir ressamdı.

O zamanlar Burgundy’de erkekler tarafından yaygın olarak giyilen ve genellikle erken Hollanda resimlerinde tasvir edilen kırmızı kırlangıç ​​​​kuyruğu giyen portreden dışarı bakıyor. Birçok kıvrımı Van Eyck tarafından büyük bir hassasiyet ve ustalıkla çizilmiştir. Çerçevenin üst kısmında, adının üzerine yumruklanmış “Yapabildiğim kadar” anlamına gelen “Als Ich Can” sloganı var – bu, diğer birçok çalışmasında mevcut.

İlgili Makaleler: Albrecht Dürer; Rönesans ressamı ve sanat teorisyeni

hediyelik eşyalar

Oturan kişinin kimliği gizemlidir. Yüzü melankolik görünüyor, belki Burgonya sarayında bir müzisyen ya da hukuk danışmanıydı. 1432’de boyanmış Leal Souvenir, laik bir portrenin ve alt kısma hakim olan Parthian’ın erken bir örneği olarak dikkat çekiyor. Taş döşeme üzerinde üç kitabe bulunmaktadır. Bu kitabın ortasında, sadık bir anma için Fransızca “Leal Souvenir” yazıyor ve bunun ölümünden sonra çekilmiş bir fotoğraf olduğunu gösteriyor.

Aşağıda van Eyck’in imzası ve yukarısında Timothy adını gösteren garip Yunanca harfler var. Bu, ziyaretçinin adı veya klasik bir referans olabilir. Oyulmuş, yarılmış ve çatlamış taş korkuluk, insan geçişinin bir simgesidir. Bu portre, Petros Christos’un daha sonraki çalışmaları üzerinde açık bir etkiye sahiptir. 1857’den beri Ulusal Galeri tarafından düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir