önerilen içerik
En iyi mimarlar

Rönesans ressamı Filippo Brunelleschi’nin biyografisi

Filippo Brunelleschi

Filippo Brunelleschi (MS 1377-1446), en çok MS 1436’da tamamlanan Floransa katedrali ve onun etkileyici yüksek tuğla kubbesi üzerindeki çalışmalarıyla ünlü bir İtalyan Rönesans mimarı, kuyumcu ve heykeltıraştı.

Filippo Brunelleschi (d. 1377, Floransa [İtalya]) – ö. 15 Nisan 1446, Floransa).

Filippo Brunelleschi, Rönesans’ın en önemli sanatçılarından biriydi.

Rönesans mimarisinin kurucu babalarından biri olarak kabul edilen Brunelleschi, özellikle doğrusal perspektif çalışması ve inşa edildikleri yakın çevreyi de dikkate alan binalarda uyumlu bir form sadeliği elde etmekle ilgileniyordu.

İlgili Makaleler: Donatello: Gerçekler – Biyografi – 10 Interesting Facts

Erken kariyer

Filippo Brunelleschi, başarılı bir noterin oğlu olarak MS 1377’de Floransa’da doğdu. Diğer birçok Rönesans sanatçısı gibi, Brunelleschi de memleketi, Toskana bölgesi ve Roma’da hayatta kalan klasik heykel ve mimari örneklerini inceledi.

Filippo Brunelleschi, buluşunu 1421'de tescil ettiren ilk mucit oldu.
Filippo Brunelleschi, buluşunu 1421’de tescil ettiren ilk mucit oldu.

Önce kuyumculuk eğitimi aldı ve başarılı bir heykeltıraştı, ancak mimariye olan konsantrasyonu, 1401’de Floransa Vaftizhanesi’nin (ikinci set) bronz kapıları için yapılan yarışmada Lorenzo Ghiberti’ye (MS 1378-1455) az farkla yenilmesiyle açıklanabilir. CE. Brunelleschi’nin yarışma için yaptığı deneme paneli hayatta kaldı ve İbrahim’in İshak’ı kurban etmesinin Eski Ahit’teki hikayesini gösteriyor. Yaklaşık 53 x 44 cm ölçülerindeki pano şu anda Floransa’daki Bargello Müzesi’ndedir.

Yenilgiden sonra Brunelleschi, MS 1404’te Floransa kuyumcular loncasına katılarak altın işçiliğine geri döndü. Yine de sanat ve mimarlık, onu kısa süre sonra kasvetli atölyesinden çıkarıp Rönesans’ın ilgi odağı haline getirecekti.

İlgili Makaleler: Jan Van Eyck’in hayatı: Rönesans sanatçısının eserlerinin gözden geçirilmesi

Brunelleschi’nin binaları, klasik mimari unsurları yeniden üretti, Toskana Romanesk özellikleriyle karıştırdı ve kesin matematiksel oranlarla oynadı.

Brunelleschi’nin Mimari Vizyonu

Brunelleschi, lineer perspektif bilimine, yani öncü olduğu bir konu olan, hayali görüş çizgilerinin hepsinin merkezi bir noktaya yaklaşmasını sağlayarak düz bir yüzeyde derinlik yanılsaması yaratmaya büyük ilgi duyuyordu.

MS 1420’lerin ortalarında, özellikle Floransa katedralinin giriş basamaklarında aynalar, bir iğne deliği ve tuval kullanarak halka açık yerlerde perspektif deneyleri yaptı.

Filippo Brunelleschi, 15. yüzyılın ilk yarısının ünlü bir İtalyan mimarı ve mühendisidir.
Filippo Brunelleschi, 15. yüzyılın ilk yarısının ünlü bir İtalyan mimarı ve mühendisidir.

Sanatçı, Floransa Vaftizhanesi ve şehir manzarasının artık kayıp olan iki resminde, lineer perspektif hakkındaki fikirlerini ve bunlarda tek bir bakış açısı belirlemenin önemine olan inancını halka açık bir şekilde gösterdi.

Bu fikirler, İtalya ve ötesine yayılan konuyla ilgili yazılan incelemeler sayesinde hem resim hem de heykeldeki diğer Rönesans sanatçılarını büyük ölçüde etkiledi. Ancak Brunelleschi dehasını mimaride kanıtlayacaktı ve burada da perspektif hakkındaki fikirleri, çağdaş ve geleceğin mimarlarının hem mimari hem de kentsel alanlara bakış açılarını yeniden tanımlamalarına neden olacaktı.

İlgili Makaleler: Sandro Botticelli: Sandro Botticelli’nin tabloları

Bir binanın sadece nasıl göründüğü önemli değildi, şimdi yakın çevresi ile ilgili olarak nasıl göründüğü de önemli hale geldi.

Brunelleschi, MS 1419’dan 1424’e kadar Floransa’da zarif sundurması veya galerisi olan etkili Ospedale degli Innocenti’yi tasarladığında tüm bu fikirleri uygulamaya koydu. Hastane yetimler için bir sığınak olarak tasarlandı ve Brunelleschi’nin kuyumcu loncası tarafından finanse edildi.

Loggia, Toskana Romanesk özelliklerini karıştırarak ve kesin matematiksel oranlarla oynayarak, klasik mimari unsurların yeniden işlenmesinin bir Rönesans arketip örneğidir. Floransa’daki bir diğer başarılı proje, San Lorenzo Bazilikası’nın (MS 1418-28) Eski Kutsal Alanı’nın kubbeli kusursuz küpüdür.

Gerçekten de Sacristy’nin henüz bitmemişken bile o kadar harika olduğu söyleniyordu ki, çektiği hayran kalabalığı oradaki işçileri ciddi şekilde kızdırdı.

Filippo Brunelleschi tarafından tasarlanan kubbe ile 1436 yılında tamamlanmıştır. Bu bina İtalya'nın en ünlü kiliselerinden biri olarak kabul edilir.
Filippo Brunelleschi tarafından tasarlanan kubbe ile 1436 yılında tamamlanmıştır. Bu bina İtalya’nın en ünlü kiliselerinden biri olarak kabul edilir.

Mimar, MS 1436’dan itibaren tüm bazilikayı yeniden tasarlamaya devam edecekti. Brunelleschi, aslında şehrin yönetici ailesinin özel kilisesi olan Medici için hiçbir masraftan kaçınmamıştı. Bu binaların her ikisi de henüz gelmemiş başyapıtı ima ediyor: Floransa’nın katedral kubbesi.

İlgili Makaleler: Hieronymus Bosch: Resmin dünyevi zevkler bahçesinin üç boyutlu deşifresi

Brunelleschi’nin, bu ilk binaların kanıtladığı gibi, mimarinin teknik yönlerine yönelik özel yaklaşımı, mimarın İtalyan Rönesansı Thames ve Hudson Sözlüğü’ndeki girişinde burada özetlenmiştir:

Saf geometrik oranlara, pandantiflerde yelken tonozlarının ve daire kubbelerinin kullanımına ve beyaz sıva duvarları eklemleyen gri kumtaşı sütunlar ve pilasterlerin basit bir all’antica sözlüğüne dayanmaktadır. Orantılı sistemleri ortaçağ Floransa’sında kullanılanların incelikleridir, düzenleri ve süslemeleri neredeyse tamamen Romanesk modellere ve belirli Trecento modellerine dayanmaktadır… Bununla birlikte, sentezi, entelektüel titizlik ve kontroldeki bileşen kaynaklarını çok aşan tamamen kişisel bir sentezdir. tasarım; kumtaşı ve alçının iki renkli kombinasyonu kesinlikle kendi icadıydı.

Floransa Duomosu

Sonunda Floransa Duomo’sunu, Santa Maria del Fiore Katedrali’ni bitirme çalışmaları, MS 1418’den itibaren bu özel onura kimin sahip olacağını görmek için düzenlenen bir yarışmanın ardından MS 1420 civarında başladı. Katedral MS 1296’da kurulmuştu ancak kubbesi veya kubbesi, binanın diğer çeşitli bölümleriyle birlikte hiçbir zaman tamamlanmamıştı.

Filippo Brunelleschi bir heykeltıraş ve kuyumcu olarak daha ünlüydü, ancak matematik, makine mühendisliği ve diğer tekniklerde büyük bir dehası ve yeteneği vardı.
Filippo Brunelleschi bir heykeltıraş ve kuyumcu olarak daha ünlüydü, ancak matematik, makine mühendisliği ve diğer tekniklerde büyük bir dehası ve yeteneği vardı.

Olası herhangi bir kubbe için söz konusu boyutlar böyleydi, çoğu çağdaş mimar burada bir tane inşa etmenin fiziksel olarak imkansız olduğunu düşündü. Yarışmayı kazanan Brunelleschi aksini düşündü. Yine de bir sorun vardı. Floransalılar, Brunelleschi’nin Lorenzo Ghiberti ile çalışmasını istedi.

Vaftizhane kapıları yarışmasından bu yana en iyi arkadaş olmayan Brunelleschi’nin, projenin ilk aşamalarında, sadece Brunelleschi’nin beceriksiz mimar olduğunu düşündüğü Ghiberti’yi göstermek için birkaç gün hasta olduğu söylendi.

İlgili Makaleler: Albrecht Dürer; Rönesans ressamı ve sanat teorisyeni

Ghiberti’nin kendisi, bitmiş kubbe için yarı kredi talep edecekti, ancak inşaat gerçekten başlamadan önce projeden ayrılmıştı.

Brunelleschi, antik Roma mimarisinde kullanılan yapısal yöntemlerden etkilenmenin yanı sıra, çok kubbeli Bizans kiliselerinin örneklerini ve özellikle Bizans Ravenna ve Venedik’teki veya bunlardan etkilenen binaları inceledi. Toskana mimarisinin Romanesk özellikleri ve ortaçağ oranları bir başka etki olacaktır.

Mimarın MS 1404 ile 1415 yılları arasında neler yaptığı bilinmiyor ve mimari sorunlara mevcut cevaplar arayışında geleneksel olarak varsayılandan daha fazla seyahat etmesi oldukça olası.

Brunelleschi’nin bir matematik öğrencisi ve hevesli bir mühendis olduğu biliniyor ve bu nedenle hem sanat hem de bilim alanlarında benzersiz bir şekilde becerilerle donanmış, gerçek bir Rönesans adamıydı. Kubbesini inşa etmek için Brunelleschi’nin etkileyici bir planı hızla yükselen bir gerçeğe dönüştürmek için tüm bu becerilere ve daha fazlasına ihtiyacı olacaktı. İnşaat işi için gerekli olan uygulanabilir bir vinç ve makara sistemi tasarlamak ve yaratmak başlı başına bir başarıydı.

Filippo Brunelleschi (1446-1344), İtalyan Rönesansına katılımıyla tanınan ünlü bir Floransalı mimardı.
Filippo Brunelleschi (1446-1344), İtalyan Rönesansına katılımıyla tanınan ünlü bir Floransalı mimardı.

Ayrıca, işçilerin takip etmesi için ayrıntılı bir ahşap modele ihtiyaç vardı, bunlardan biri bugün Floransa’daki Museo dell’Opera del Duomo’da hayatta kaldı. İnşaatçılar ekibi, usta duvar ustası Battista d’Antonio tarafından yönetildi.

Kubbe parlak bir tasarımdı ve inşaat sırasında sabit bir merkezleme (geçici ahşap iskele) olmadan gerçekleştirildi. Aksine, kubbenin her dairesel sırası, üstüne başka bir sıra eklenmeden önce tamamlandı. Kubbe, tabandan tepeye doğru yükselen ve kendinden destekli kemerler oluşturan 8 dış ve 16 iç nervür sayesinde kendi kendini taşır. Bu sistemin bir sonucu olarak kubbe sivri profilli olup, sekiz ayrı cepheden oluşmaktadır.

İlgili Makaleler: Giorgio Vasari: Dünyada sanat tarihini yazma fikrinin ressamı ve yaratıcısı!

Mimar için bir başka husus da, sivri bir kubbenin altındaki tambura yarım küre olana göre çok daha az yanal itme sağlaması ve böylece çirkin uçan payandaların verebileceği gibi tambur için ekstra desteğe olan ihtiyacı ortadan kaldırmasıydı. Takviye edici bir balıksırtı deseninde örülmüş tuğlalardan yapılan kubbe, çift kabuk ile daha fazla sağlamlık ve hafiflik kazandırılmıştır.

Kubbe MS 1436’da tamamlandı ve o zamanlar katedrali Avrupa’nın en büyük ve en yüksek binası yaptı. Kubbe tabanda 45,5 metre (149 ft.) çapında – Roma’daki Panteon’a benzer – ölçer ve 91 metre (298 ft.) yüksekliğe ulaşır. Brunelleschi tarafından tasarlanan bir tapınak şeklini alan fener ve yaldızlı küre, MS 1445 ile 1461 yılları arasında kubbenin en üstüne eklendi. Kubbenin sekiz panelinin dışarıya doğru fırlamasını önlemek için fenerin aşırı ağırlığı gerekliydi. Kubbenin içinde, Brunelleschi’nin tavanı orijinal olarak beyaza boyanmıştı, ancak MS 16. yüzyılda fresklerle kaplandı.

15. yüzyılın ilk yarısının İtalya'daki (1446-1377) en önemli mimarı Filippo Brunelleschi, antik Roma yapılarını inceleyerek iki boyutlu kağıt üzerinde perspektifi keşfetti.
15. yüzyılın ilk yarısının İtalya’daki (1446-1377) en önemli mimarı Filippo Brunelleschi, antik Roma yapılarını inceleyerek iki boyutlu kağıt üzerinde perspektifi keşfetti.

Papa’dan Brunelleschi’ye kadar herkes, nihayet biten katedralden hem rahatlamış hem de memnun kalmıştı. Sanatçı Leon Battista Alberti’nin o dönemde belirttiği gibi, “göklerin üzerinde yükselen, gölgesiyle tüm Toskana halkını kaplayacak kadar geniş” (Paoletti, 218) gerçek bir insan çabası harikasıydı. Sonunda, Rönesans’ın antik çağın mühendislik başarılarını geride bıraktığı hissedildi.

Bitirme İşleri

Brunelleschi’nin mühendislik becerileri bazen katedraller, kiliseler ve hastanelerden çok daha az asil projeler için çağrıldı. Bir örnek, MS 1430’da Floransalıların Toskana’nın Lucca kasabasını askeri ve siyasi boyun eğdirmeye çalıştıkları zamandı. Serchio Nehri’nden su toplamak için çevreleyen setle birlikte büyük bir alçak havza oluşturuldu, ancak yalnızca Floransalıların kendi kampını planlanmamış sular altında bırakma felaketiyle sonuçlandı.

İlgili Makaleler: Yakup Komin; Tintoretto olarak bilinen Rönesans ressamı! + İşler

Brunelleschi, daha küçük bir ölçekte ancak yine de ustaca mühendislik becerileri gerektiren, Floransa’daki San Lorenzo kilisesindeki mekanizmalarıyla daha başarılıydı. Medici ailesi, Hıristiyan takvimindeki önemli olayları anmak için halkı dini şovlarla eğlendirerek cömertliklerini göstermek istediğinde, bu makineler geçici olarak kiliseye yerleştirildi. Yaratılan efektler arasında tavanda yıldızlarla dolu bir gece ve bir kıvılcım sağanağıyla alçalan melek Cebrail vardı.

Brunelleschi’nin MS 1436’da başlayan ancak aslında ölümünden çok sonra tamamlanan son projelerinden biri, Floransa’daki Santo Spirito Kilisesi idi. Zarif sütunları ve kemerleri ile ustanın sade ama uyumlu tasarım kaygısının mükemmel bir örneğidir. Bitmemiş bir başka proje de sekizgen Santa Maria degli Angeli kilisesiydi. Brunelleschi, MS 1434’te üzerinde çalışmaya başlamıştı ve duvar boşluğuna harika bir ritim duygusu veren, tekrarlanan aynı özelliklere olan tipik düşkünlüğünü gösteriyor.

Diğer ölümünden sonra eserler başka yerlerde ortaya çıktı. Brunelleschi, evlatlık babasının ölümünden sonra Floransa’nın Santa Maria Novella katedralinde çalışacak olan geleceğin ünlü sanatçısı Andrea di Lazzaro Cavalcanti’yi (MS 1412-1462) çocukken evlat edinmişti. 1434’te Cavalcanti, Brunelleschi’nin mücevher koleksiyonuyla kaçmıştı, ancak ikili daha sonra barıştı. Brunelleschi tarafından yapılan ahşap bir modele dayanan katedral için (MS 1443-48) yaldızlı mermer minberi yapan Cavalcanti idi.

İlgili Makaleler: El Greco’nun biyografisi ve sanatsal başarıları

İtibar ve Miras

Brunelleschi, Rönesans mimari dili olarak bilinen şeyin öncülerinden ve yaratıcılarından biri olarak kabul edilir. Klasik orantılar, basit geometri ve uyum, ortaçağ mimarisinin şimdiye kadarki hakimiyetini değiştiren veya en azından ona meydan okuyan bu yeni dilde başlıca hususlardı. Örneğin, Brunelleschi’nin sığ kubbeli bir sundurma oluşturan kemerleri desteklemek için uzun ince sütunları kullanması (en iyi Ospedale degli Innocenti’sinde görüldüğü gibi), MS 15. yüzyıl boyunca diğer birçok kamu binası tipinin cepheleri için taklit edildi.

Lineer perspektif, daha önce belirtildiği gibi, daha sonra mimarinin, resimlerin ve heykelin ana teması ve tanımlayıcı özelliği haline geldi. Öyleyse, tıpkı Michelangelo (MS 1475-1564), Leonardo da Vinci (MS 1452-1519) ve Raphael (MS 1483-1520) gibi Yüksek Rönesans ressamları ve heykeltıraşlarının sanatta klasik temalara yeni bir yorum getirmeleri gibi, Brunelleschi de özellikle Rönesans hareketinin başkenti sayılan Floransa’da mimariyi yeniden canlandırdı.

Çalışmaları ve Florentine Antonio di Tuccio Manetti’nin biyografisi sayesinde Brunelleschi’nin ünü, aralarında büyük Donato Bramante’nin de (yaklaşık 1444-1444-) bulunduğu yeni nesil mimarların ortaya çıkacağı Milano ve Urbino gibi diğer İtalyan şehirlerine yayıldı. 1514 CE), Brunelleschi’nin yaşayan en büyük Rönesans mimarı unvanını alacaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir