önerilen içerik
En iyi mimarlar

Giorgio Vasari: Dünyada sanat tarihini yazma fikrinin ressamı ve yaratıcısı!

Giorgio Vasari

1511 doğumlu Giorgio Vasari, İtalya’dan bir ressam, yazar, tarihçi ve mimardı. sanat tarihi yazmanın ideolojik temeli olarak kabul edilen İtalyanca.

giorgio vasari altı toskana şairi
giorgio vasari altı toskana şairi

giorgio vasari sanatçıların hayat hikayeleri

Giorgio Vasari“, Rönesans döneminin en önemli ressam ve sanatçılarından biridir. Mimar, ressam ve sanat tarihçisiydi.

rönesans dönemi sanatçıları Giorgio Vasari: O bir ressam ve dünyada sanat tarihi yazma fikrinin yaratıcısıdır.

Bugün “En Büyük Ressamların, Heykeltraşların ve Mimarların Hayat Tarifi” adlı kitabı sanat tarihinin en ünlü kitaplarından biridir. Bu kitap, Rönesans sanat tarihinin ana kaynaklarından biridir.

giorgio vasari pronunciation: Giorgio Vasari veya Giorgio Vasari (İtalyanca telaffuz: ˈdʒordʒo vaˈzari) (30 Temmuz 1511’de doğdu – 27 Haziran 1574’te öldü).

Ayrıca Rönesans kelimesini yazılı bir metinde ilk kullananlardan biri de Vasari’dir. Dünyada sanat tarihi yazma fikrinin yaratıcısıdır.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

Giorgio Azari, 30 Temmuz 1511’de İtalya’da orta sınıf bir ailede dünyaya gelen altı çocuğun en büyüğüydü. “Jorjo” sanatçı bir ailede doğdu ve bu konu onun gelecekteki sanatsal eğilimlerini tamamen etkiledi.

Büyükbabasının babası Lazzaro Vasari, neredeyse çok yönlü bir sanatçıydı; Potter, dekoratif eyer tasarımcısı ve yaratıcısı, minyatür ressamı ve daha sonra hocası Piero della Francesca’nın etkisiyle fresk ressamı oldu.

İlgili Makaleler: iç mimar ne yapar? İç dekorasyon işinin tam tanıtımı

Büyükbabası “Pisanello” (Antonio di Pocho Pisano) babası kadar üretken değildi ama aynı zamanda olağanüstü ve deneyimli bir çömlekçi olarak kabul ediliyordu. Giorgio’nun büyük amcası Luca Signorelli ile yakın bir ilişkisi var. Vasari perspektifi ondan öğrendi. “Jorjo” çocukluğunda hasta bir çocuktu, sürekli burnu kanıyordu ve muhtemelen şiddetli egzamadan (cilt iltihabı) muzdaripti.

giorgio vasari st luke bakireyi resmediyor
giorgio vasari st luke bakireyi resmediyor

giorgio vasari kimdir?

Giorgio Vasari, nazik amcasının onun için nasıl sürekli endişelendiğini ve her zaman küçük Giorgio’yu iyileştirmeye çalıştığını anlatıyor. Amcasının onu hastalıklardan korumak için boynuna her zaman bir parça kırmızı yeşim astığını anlatır.

Tarih araştırmacısı “Leon Stokowski”ye göre Vasari’nin erken eğitimi, daha sonra sanatçının İtalyan Rönesansına yönelmesinde önemli bir rol oynayan klasik konuları içeriyordu.

Latin diline hakimiyet, (doğduğu yer) Erzu bölgesinde eğitimin mihenk taşı olarak görülüyordu ve 12 yaşında Vasari, klasik şair “Roma Virgil”in metinlerini ezberden okuyabiliyordu! Vasari ayrıca Guillaume da Marchillat adlı dönemin nispeten ünlü bir ressamından çizim teknikleri öğrendi; Vitray boyama alanında çalışan bir Fransız ressamdı.

Ortzo’da oldukça gözle görülür bir gelişme göstermesine rağmen, bilgisini ve sanatsal yeteneklerini geliştirmek için Floransa’ya taşınması gerektiğini güçlü bir şekilde hissetti. 1524’te Floransalı ustalardan daha fazla şey öğrenmek için Ortzo’dan Floransa’ya gitti.

Aynı zamanda bu gezi sırasında Vasari ailesi, o zamanlar Floransa’da güçlü ve sanatsever bir aile olan Medici ailesini de tanıdı. O sırada Vasari, Cortona’dan Kardinal Silvio Passerini’nin desteğini aldı.

Vasari'ye göre en iyi eserleri, başkalarının eserleri üzerine yaptığı resimlerdir ve bu eserlerde ne kadar harika eserler yaratabileceğini gösterir.
Vasari’ye göre en iyi eserleri, başkalarının eserleri üzerine yaptığı resimlerdir ve bu eserlerde ne kadar harika eserler yaratabileceğini gösterir.

Aynı zamanda Floransa Papasının yasal temsilcisi ve Lipolino ile Alessandro de’ Medici’nin özel hocasıydı.

İlgili Makaleler: render programı +25 mimari render yazılımı

Kardinal, genç Vasari’yi övdü ve ona Floransa’daki eğitimi için çalışacağına söz verdi.

giorgio vasari aziz barthelemy

Vasari, Floransa’da Medici ailesiyle edebiyat okumaya başladı. “Michelangelo” atölyesinde sanatsal teknikleri öğrenmeye başladı. 1527’de Vasari’nin babası veba nedeniyle öldü.

16 yaşında ailenin maliyesini devraldı. Stakowski’ye göre Vasari kısa sürede etki ve ün kazandı ve çok sayıda ünlü ve büyük sanatçıyı etrafında topladı.

Bu, onun için güçlü arkadaşlar ve destekçiler bulmasına yol açtı. 1531’de Vasari’nin Floransalı arkadaşı ve eski sınıf arkadaşı Ippolito de’ Medici, sanatçılardan Roma’da kendisine katılmalarını istedi.

Bu dönem, Vasari ve arkadaşları için altın bir dönem olarak kabul edildi. Bir yıl sonra, Floransa’daki ressamlar loncasına katıldı ve bu, sanat camiasındaki prestijini ve nüfuzunu artırdı.

Ayrıca Rönesans kelimesini yazılı bir metinde ilk kullananlardan biri de Vasari'dir. Dünyada sanat tarihi yazma fikrinin yaratıcısıdır.
Ayrıca Rönesans kelimesini yazılı bir metinde ilk kullananlardan biri de Vasari’dir. Dünyada sanat tarihi yazma fikrinin yaratıcısıdır.

Vasari’nin Stokowski’si, biraz narsist olan bir kişiyi canlandırıyor. Bir yandan çalışkan ve ideallerine bağlı biri olarak görülüyordu, diğer yandan da bir dereceye kadar pohpohlayıcı biri olarak kabul edilebilir! Belki de “Vasari“nin dünya çapında çok popüler bir kişilik haline gelmemesinin nedeni budur… “Vasari” kendine güvenen, gururlu ve eleştiriye çok duyarlı bir kişi olarak kabul edilebilir.

Aynı zamanda etrafındakilerin ilgisini çeken ve aynı zamanda kalabalığın saygısını isteyen bir insan olduğu söylenebilir. Bazı durumlarda, bir dereceye kadar paranoyaya yakın olan biraz huzursuzluk ve endişe gösterdi.

İlgili Makaleler: Adım adım 3D çizim | 3D çizim eğitimi

Tüm bu özellikler bir arada bu sanatçıya ilginç, özel ve çekici bir kişilik kazandırmıştır.

giorgio vasari vatican

Vasari’s collaboration with the Medici family has been very long. This relationship has also had many benefits for the Vasari family; For example, the Medici family pays the dowry of one of Vasari’s sisters.

In 1536, “Alessandro de’ Medici” paid him 400 gold coins for a work of art by “Vasari”! Likewise, he allocated the income from fines to artists who failed to deliver their projects to Vasari! On the other hand, he set a stipulation of 300 gold coins a year for him! All these factors worked together to make this artist a rich and successful person at the age of 25.

1545’te Roma’daki Farnese Sarayı’ndaki bir akşam yemeğinde Vasari’nin hayatı sonsuza dek büyük bir değişikliğe uğradı; Kardinal Alessandro, Vasari’ye tarihte hiçbir sanatçının yapmadığı bir proje verdi! Vasari’den 13. ve 16. yüzyıllar arasındaki sanatçıların biyografilerini toplayıp bir kitapta yayınlamasını istedi.

Bugün, en büyük ressamların, heykeltraşların ve mimarların hayatlarını anlatan kitabı, sanat tarihinin en ünlü kitaplarından biridir.
Bugün, en büyük ressamların, heykeltraşların ve mimarların hayatlarını anlatan kitabı, sanat tarihinin en ünlü kitaplarından biridir.

Bahsedilen yüzyıllar boyunca dünya sanat tarihinin en önemli kaynaklarından biri haline gelen “En Büyük Heykeltraşların, Ressamların ve Mimarların Hayatının Tasviri” adlı bir kitap ve dönemine ilişkin az metin bulunabilmektedir.

İlgili Makaleler: İç mimaride klasik mimari tarz | özellikleri ve yöntemleri

Rönesans sanatı ve öncesi ve sonrası ile bu kitap kaynak olarak yer almamaktadır. “Giorgio Vasari” bu kitabında resim ve heykel sanatı hakkında şunları söylüyor:

Resim ve heykelin iki kardeş olduğuna ve aslında tasarım olan bir babadan yaratıldıklarına inanıyorum.

Bu doğum tek bir varlıktan ve tek seferde yapılmıştır. Başka bir deyişle; Bu ikisi, iki bedende erimiş tek bir ruhtur ve bu ikisini birbirinden ayırmaya çalışmak büyük bir hatadır.

giorgio vasari allegory of the immaculate conception

Vazari“nin sahip olduğu sert ve özel kişiliği nedeniyle bir süre sonra çevresindekilerin eleştirilerine maruz kalmış; “Stakusky” ye göre, hayattaki olağandışı alışkanlıklarının yanı sıra aşırı içki ve harcama, sorumsuzluğunun ve umursamazlığının işaretleri olarak kabul ediliyor.

Gerçekleri ne olursa olsun, bu meseleler ve suçlamalar Vasari’nin ahlakının sorgulanmasına yol açmış, işini ve mesleki güvenliğini tehlikeye atmıştır. Vasari, kaybettiği prestijine doğru bir adım atması gerektiğini hissettiği bu dönemdeydi.

Giorgio D'Antonio Vasari, Rönesans döneminin en önemli ressam ve sanatçılarından biridir.
Giorgio D’Antonio Vasari, Rönesans döneminin en önemli ressam ve sanatçılarından biridir.

Zihinsel olarak böyle bir işe hazır olmadığı ve çevresindekiler tarafından da yasaklandığı halde, Ortzo’da önemli ve güvenilir bir kişinin kızıyla evlendi; Görünüşe göre “Vazari” bu evliliği sağduyu ve menfaat dışında kabul etmiş ve karısıyla sıcak bir hayat yaşamamış ve muhtemelen bu nedenle bu evlilikten çocuğu olmamıştır.

İlgili Makaleler: Dünyadaki mimari stil türleri + 14 benzersiz stilin tanıtımı

Giorgio Vasari” aslında dünya sanat tarihinin en etkili figürlerinden biri olarak kabul edilebilir; Bu büyük araştırmacı, yazar, ressam ve mimar, sanat tarihinin büyük sanatçılarının tanıtılmasında değerli bir rol oynamıştır.

Sanatın tüm dünyaya yayılması ve gelişmesi için öğrencilere ve sanatseverlere yardım etme yolunda gerçekten ağır bir yüktür.

Tabii bu yazımızda mimari yeteneğine pek dikkat etmedik ve bu alanda da büyük başarılar elde ederek arkasında önemli yapılar bıraktı.

16. yüzyılda Rönesans sanatçılarının biyografisini yazan Jojo Vasari, kadınların başarılarına yönelik ayrımcılığı kınadı.
16. yüzyılda Rönesans sanatçılarının biyografisini yazan Jojo Vasari, kadınların başarılarına yönelik ayrımcılığı kınadı.

Son olarak Giorgio Vasari, 27 Haziran 1574’te 62 yaşında Floransa’da öldü ve Arezzo’da tasarladığı kiliseye gömüldü.

Eserleri zamanında çok ünlendi ve bahsi geçen kitabı belki de sanat tarihindeki en iyi erken dönem eserlerinden biridir. Aşağıda, “Giorgio Vasari” eserlerinin eşsiz resimlerini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir