Bina

iç mimar ne yapar? İç dekorasyon işinin tam tanıtımı

Bildiğiniz gibi, mimarlık mühendisliği iş piyasası, ülkedeki diğer alanlar gibi, neredeyse doymuş durumda. Bu nedenle, çoğu daha uzmanlaşmış dallar arıyor. Mevcut en iyi alanlardan biri dekorasyon veya iç mimarlık işidir, bu yazıda onu tamamen tanıtacağız, tarihini öğreneceğiz ve bu işin iş piyasasının ve gelirinin nasıl olduğunu göreceğiz.

iç mimar ne yapar?

Farsça Vikipedi’de okuduğumuza göre: bir iç mimar, bu tür projeleri yapan kişidir. İç mimarlık, kavramsal geliştirme, proje paydaşları ile iletişim ve proje yönetimi ve yürütmeyi içeren çok boyutlu bir meslektir. Webster’ın sözlüğünde iç tasarım, “iç mimari ve mobilyaların tasarımını ve uygulanmasını planlama ve denetleme sanatı veya uygulaması” olarak tanımlanır.

İç tasarımın amacı genellikle rahat ve estetik açıdan hoş bir ortam sağlamaktır.
İç tasarımın amacı genellikle rahat ve estetik açıdan hoş bir ortam sağlamaktır.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

İç mimar terimi 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında ortaya çıktı. İlgili kişilerin farklı tarzlarda iç tasarım konusunda uzmanlaştığı söyleniyor. Bu bağlamda stil, belirli bir fikrin, zamanın, yerin vb. bir görüntüsüne dayanan bir kompozisyonu ifade eder. Örneğin: Victorian, Georgian, Deco, Modern Art, vb.

Bir iç mimar ya da mimar genellikle piyasada kolay kolay bulunamayan ya da özel bir amaca yönelik özel parçalar tasarlar.
Bir iç mimar ya da mimar genellikle piyasada kolay kolay bulunamayan ya da özel bir amaca yönelik özel parçalar tasarlar.

Amerikan İç Mimarlar Derneği (ASID), bir iç tasarımcıyı “yüksek performanslı, yüksek performanslı iç mekanların tasarımında uzmanlığını resmi eğitim yoluyla kazanmış bir uzman” olarak tanımlar. İç mimarlık alanı, günlük aktiviteleri (yaşam-iş) yürütmek için binaların iç mekanlarının optimizasyonu ile ilgilenir.İç mimarlık, “mekan yaratma” dır. Bu disiplin bir yandan mimarlık veya bina ve bileşenleri ile ilgilenirken, diğer yandan iç mekan tasarımı gibi iç mekanlara vurgu yapar. Pragmatizm ve kullanışlılık aynı zamanda güzellik de iç mimarinin en önemli hedefidir. Turkey’ın iç dekorasyonundaki 4 ana ve müreffeh stil:

 • Modern tarz
 • klasik
 • en az
 • Antik Yunan stili

İç dekorasyon alanına ve üniversite derslerine nasıl girilir?

İlgilenen öğrenciler lise 1. sınıfı tamamladıktan sonra önlisans dalına girerek iç mimarlık tasarımı alanında eğitim alabilirler ve ilgileri halinde üniversiteye de girebilirler.

İlgili Makaleler: dış mimarlık tasarım stili nasıl kullanılır?

Tüm bunlara ek olarak, özel iç tasarım kursları sunan birçok ücretsiz okul var. İç mimarlık okumak istemeyen ancak iç mimarlık mesleğine ilgi duyanlar bu kursları alabilirler.

İç tasarımı mimariden ayıran, kullanım ömrüdür.
İç tasarımı mimariden ayıran, kullanım ömrüdür.

Toplam birim sayısı: 134 birim

 • Genel kurslar: 20 ünite
 • Temel kurslar: 34 ünite
 • Ana yemekler: 27 ünite
 • Uzmanlık kursları: 39 ünite
 • İsteğe bağlı kurslar: 8 ünite
 • Tez: 6 ünite

Bir iç mimarın temel görevleri

 • İhtiyaçlarını ve görüşlerini öğrenmek için müşterilerle toplantı yapmak
 • Müşterilerin ihtiyaçlarına, bütçelerine ve bina tipine göre planların oluşturulması
 • Müşterilere göstermek için ilk planın hazırlanması
 • Müşterilere renkler, kumaşlar, aletler ve mobilyalar hakkında danışmanlık yapmak
 • Bilgisayar programları yardımıyla nihai tasarımların oluşturulması
 • Programın belirlenmesi ve proje maliyetlerinin tahmin edilmesi
 • Gerekirse mobilya, kumaş, zemin kaplaması ve duvar kaplaması sağlanması
 • Planların kurulumunun ve uygulanmasının izlenmesi
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak için projeyi ziyaret etmek

Çoğunlukla bir süre sonra iç dekorasyon mezunları kendi ofislerini kuruyor, insanları işe alıyor ve kendilerini denetliyorlar.

İç tasarım, kavramsal geliştirme, alan planlama, saha denetimi, programlama, araştırma vb. içerir.
İç tasarım, kavramsal geliştirme, alan planlama, saha denetimi, programlama, araştırma vb. içerir.

İç dekorasyon alanında kimler daha başarılı?

Aşağıdaki özelliklere sahip olanlar:

 • Yaratıcılık: iyi bir iç tasarımın en önemli faktörlerinden biri. İç mimar, işin özelliklerini müşterinin ihtiyaçları ile eşleştirmede yaratıcılığını kullanmalıdır.
 • Mükemmel organizasyon becerileri: İç tasarım işinde işin iyi yapılabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır.
 • Proje yönetimi becerileri: perde terzileri ve montajcıları, döşeme montajcıları, kapı ve pencere montajcıları vb. dahil olmak üzere çeşitli aracıları kontrol etmek ve yönetmek için.
 • Tasarım ve bilgisayar modelleme becerileri: çünkü tasarımın çoğu bilgisayar yazılımı tarafından yapılır.
 • İşinizle ilgili piyasada bulunan ürünler, malzemeler ve ekipmanlar hakkında bilgi.
 • Tedarikçiler, yükleniciler ve müşterilerle çalışmak için etkili iletişim becerileri
 • Müşteri tarafından belirlenen bütçe dahilinde maliyetleri kontrol etme ve işi gerçekleştirme becerisi
İç mimar, bu tür iyileştirme projelerini planlayan, araştıran, koordine eden ve yöneten kişidir.
İç mimar, bu tür iyileştirme projelerini planlayan, araştıran, koordine eden ve yöneten kişidir.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

Bir iç mimarın geliri

Bu, iş deneyiminize, ofis konumunuza ve ilişkilerinize bağlıdır! Dürüst olmak gerekirse, farklı ofislerde çalıştım. Tahran’ın kuzeyindeki bir ofiste, son maliyeti 5 milyon tümen olan (ofis 3-4 gün sürdü) bir iş için müşteriden 14.000 lira alırdık ya da aynı şeyi onlar da yaparlardı. 7 bin lira. Aslında Turkey’da iç mimarların gelirleri ile ilgili doğru istatistiklerin bulunmadığı söylenebilir.

Genel olarak, bir iç mimarın geliri, uzmanlığına, becerilerine ve deneyimine bağlıdır. Özel şirketlerde çalışan tasarımcıların farklı gelirleri vardır. Kendisi bağımsız bir şirket kuran bir iç mimarın geliri, faaliyet miktarına ve müşterilerden aldığı sipariş sayısına bağlıdır.

İç mimarlık çok yönlü bir meslektir
İç mimarlık çok yönlü bir meslektir

Dünyanın bazı ülkelerinde bir iç mimarın gelir miktarı şöyledir:

 • America: En son rakamlara göre, bir iç mimarın 2010 yılında ortalama yıllık geliri 46.280 dolardı (tüm meslekler için ortalama gelir 33.840 dolardı) ve 2013’te 47.600 dolardı.
 • Australia: İç mimarların ortalama yıllık geliri yaklaşık 52.000 $’dır (vergi öncesi).
 • United Kingdom: Bir iç mimarın ortalama yıllık geliri, yeni başlayanlar için 23.000 ila 31.000 ABD Doları, deneyimli insanlar için 41.000 ABD Doları ve kıdemli tasarımcılar için 68.000 ABD Doları’nın üzerindedir.
 • Turkey: It varies from 10,000 to 100,000 liras per month!

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

İç tasarımın kariyer geleceği

İç mimar, bu tür projeleri kabul eden ve onlar için araştırma yapan kişidir.
İç mimar, bu tür projeleri kabul eden ve onlar için araştırma yapan kişidir.

Bir iç mimar kiralamak farklı şekillerde mümkündür. İç mimar, tasarım danışmanlığı şirketlerinde çalışabilir. Bağımsız olarak da çalışabilir veya proje olarak tasarım firmaları ile sözleşme yapabilir. Daha fazla tecrübesi varsa tiyatro sahne tasarımı, sergi tasarımı vb. işler yapabilir. Ülke üniversitelerinde iç mimarlık profesörü eksikliğinden dolayı, öğretime ilgi duyan kişiler, eğitimlerine daha üst seviyelerde devam ederek üniversitelere çekilebilir.

Evlerde, şirketlerde vb. iç mekan tasarımı ve dekorasyonu alanı son yıllarda insanlardan daha fazla ilgi görmektedir. Bundan sonra iç mimarlar için daha iyi bir pazar olacak. Elbette bu işteki yoğun rekabet nedeniyle gerekli ve yeterli bilgi, uzmanlık, beceri ve deneyime sahip kişiler bu iş piyasasında başarılı olabilir ve iyi gelir elde edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir