önerilen içerik
En iyi mimarlar

Leonardo da Vinci hakkında ne biliyorsunuz?

çocukluk Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, 1452’de bir Toskana köyünde doğdu. Piero Franciso d’Antonio da Vinci adında zengin bir adam ile Catherine adında bir köylü kadının gayri meşru çocuğuydu.

Leonardo da Vinci 2 Mayıs 1519’da 67 yaşında öldü.

Leonardo’nun çocukluğu hakkında pek bir şey bilinmiyor. Ömrünün ilk 5 yılını annesiyle geçirdi, ardından 1457’de babasının ailesi, dedesi, ninesi ve amcasıyla yaşadı. Babası on altı yaşında bir kızla evlenir, babasının ikinci karısı Leonardo’yu çok sever ama genç yaşta ölür.

Leonardo da Vinci, çağlar boyunca en tanıdık ve tanınmış sanatçı ismi olarak kabul edilebilir. Rönesans döneminde öne çıkan bu sanatçı, en iyi Rönesans sanatçılarından biriydi.

Leonardo di ser Piero da Vinci
Leonardo di ser Piero da Vinci

İlköğrenimini yaşadığı köy okulunda tamamladı. Okulda çok başarılı olamasa da doğaya karşı büyük bir heves gösterdi. Da Vinci ayrıca gayri resmi olarak geometri ve matematik öğrendi. On altı yaşındayken babası ikinci kez Francesca Lanfredini adında yirmi yaşındaki bir kızla evlendi.

İlgili Makaleler: Hans Holbein’in elçiler tablosundaki gizli kafatası

Gençlik

Ressam ve heykeltıraş olan Andrea del Verrocchio’nun (1435-1488) yanında çalışması için Floransa’daki bir sanat okuluna çırak olarak gönderildi. Veroquivaz’ın pek çok ünü vardı; Öyle ki Venedik şehrinin askeri komutanı “Bartolomeo Colleoni”nin anıtının yapımı ona emanet edilmiş. Bu tür şaheserler üretebilen bir atölyede, genç Leonardo çok şey öğrenebilirdi.

Kuşkusuz orada döküm ve metal işçiliğinin teknik sırlarıyla tanışmış, çıplak ve giysili modelleri dikkatle inceleyip gözlemleyerek resim ve heykel yapmayı öğrenmiştir.

Pek çok iyi ressam ve heykeltıraş, Verrocchio’nun başarılı atölyesinin çıraklarıydı, ancak Leonardo, yetenekli bir gençten çok daha iyiydi, öyle ki, on yedi yaşında heykel ve diğer ilgili konularda yetenekli bir usta oldu ve karmaşık eserler yaratmayı başardı. araçlar ve gerekli makineler.

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminin büyük bir ressamı, oymacısı, mühendisi ve mucididir.
Leonardo da Vinci, Rönesans döneminin büyük bir ressamı, oymacısı, mühendisi ve mucididir.

Ayrıca resimlerinde kullanabilmek için farklı bitki ve hayvanları da araştırdı; Ayrıca fotoğrafçılık, derinlik algısı ve renklerin kullanımı hakkında kapsamlı bilgi edindi. Böyle bir eğitim, yetenekli herhangi bir genci olağanüstü bir sanatçıya dönüştürmek için yeterliydi. Eğitimini tamamladıktan sonra Milano’ya gitti.1472’de Leonardo, St.Luke’un grubuna üye oldu.

İlgili Makaleler: Titian: Rönesans’ın son büyük ressamı

Esas olarak eczacılar, doktorlar ve sanatçılardan oluşan bu grubun veya birliğin merkezi Santa Marianuova Hastanesi’ndeydi.
Leonardo muhtemelen orada otopsi öğrenme şansı buldu. 1478’de belediye meclisi ondan Vecchio sarayındaki San Bernardo şapelini boyamasını istedi. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu görevi tamamlamadı.

Yaşlılık ve ölüm

Da Vinci, hayatının sonunu Raphael ve Michelangelo’nun aktif olduğu İtalya’daki Vatikan’da geçirdi. Ekim 1515’te Fransa kralı François prömiyeri Milano’yu fethetti. O yılın Aralık ayında Leonardo, Francis I ve Papa X. Leo’ya çağrıldı. Leonardo’ya mekanik bir aslan yapması için yeni bir görev verildi.

1515’te François’nın hizmetine girdi ve kraliyet konutunun yakınındaki Clos Los’ta bir bungalova yerleşti. Hayatının son üç yılını orada öğrencisi Melzi ile geçirmiş ve ortalama bin scudi (İtalya’da o zamanın para birimi) maaşı almıştır.Clos Los’ta ölmüştür.

Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde ünü her yere yayılan seçkin bir figür, aydınlanmış ve önde gelen sanatçılardan biriydi.
Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde ünü her yere yayılan seçkin bir figür, aydınlanmış ve önde gelen sanatçılardan biriydi.

Vasari, Fransızların ve birçok sanatçının çok karakteristik özelliği olan bu romantik hikayenin gerçeklikten çok bir efsane gibi olmasına rağmen kralın Sir Da Vinci’yi öldüğünde kucakladığını yazıyor.Vasari ayrıca Da Vinci’nin bir rahibin varlığını talep ettiğini yazıyor. öldü, bunu günahlarını itiraf etmek için yapıyor.

İlgili Makaleler: Raphael: Rönesans sanatçısı Raphael’in 10 eseri

İsteğine göre tabutunu altmış fakir taşır. St. Hubert Kilisesi’ne gömüldü. Melzi onun varisi olarak kabul edilir ve tüm parası, tabloları, aletleri ve diğer eserleri Melzi’ye aittir. Elbette Leonardo, eski ve eski ortağı Salai’yi ve hizmetkarını unutmadı ve her birine bağının yarısını verdi.

resimler

Leonardo üretken bir ressam değildi, aslında en üretken ressam ve ressamdı. En ufak meseleler üzerine pek çok yazı ve dikkatini çeken meseleler hakkında en ince detayları içeren skeçler tuttu.

Bu makale ve tasarımlarının yanı sıra “Kayaların Bakiresi” ve “Son Akşam Yemeği” gibi ünlü tablolarından bazılarını çizdiği resim konusunda birçok çalışma yapmıştır.

Da Vinci’nin en eski tablosu, 1473’te yaptığı ve nehri, dağları, bir kaleyi ve tarım alanlarını ayrıntılı bir şekilde gösteren Arno Vadisi Manzarasıdır.

Da Vinci, Mona Lisa’yı 1503’te resmetmeye başladı ve bitirmesi 1507’ye kadar sürdü. Da Vinci, tarihteki kalıcı eseri Mona Lisa ile ünlüdür.

Mona Lisa tablosunun güncel hali 53 x 77 cm boyutlarındadır.

Leonardo da Vinci, fikirlerinin gerçekleşmesi yüzyıllar sürmüş bir sanatçıdan çok bir dahiydi.
Leonardo da Vinci, fikirlerinin gerçekleşmesi yüzyıllar sürmüş bir sanatçıdan çok bir dahiydi.

Bu tablonun sağından ve solundan ikişer sütun kesildiği için hazırladığı versiyon mevcut versiyondan daha büyüktü. Bu nedenle Mona Lisa’nın bu resimde oturduğu hiç belli olmuyor.

İlgili Makaleler: Michelangelo: biyografi, sanatsal şaheserler: Pietà, Sistine Şapeli

Ayrıca bu tablonun birçok bölümünün zaman içinde zarar görmüş veya yeniden boyanmış olduğunu da belirtmek gerekir. Ancak resmin ana karakteri hala korunmaktadır.

21 Ağustos 1911’de Mona Lisa bir İtalyan hırsız tarafından çalındı ​​ve İtalya’ya götürüldü. İki yıl sonra memleketi Floransa’da görülebilecek olan bu tablo, bazı idari ve yasal işlemlerin ardından Louvre Müzesi’ne iade edilecek.

1956’da birisi, restore edilmesi yıllar alan tablonun alt kısmına asit püskürttü. 1960’larda ve 1970’lerde New York, Tokyo ve Moskova şehirleri bu tabloya ev sahipliği yaptı.

Leonardo da Vinci, arkasında pek çok eser bırakmış büyük bir İtalyan ressam, ressam ve mucitti.
Leonardo da Vinci, arkasında pek çok eser bırakmış büyük bir İtalyan ressam, ressam ve mucitti.

Son Akşam Yemeği

Bu sanat eseri, İncil’de bahsedildiği gibi, Mesih’in yaşamının son günlerinde Son Akşam Yemeği’nden sahneleri göstermektedir. Bu resim, İsa’nın 12 havarisinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylediği Yuhanna kitabı 13. bölüm, 21. ayete dayanmaktadır. Bu tablo dünyanın en ünlü ve değerli tablolarından biridir.

İlgili Makaleler: Albrecht Dürer; Rönesans ressamı ve sanat teorisyeni

Bilimsel araştırmalar

Leonardo’nun araştırdığı konulardan bazıları şunlardır:

 • Jeoloji ve tartışmaları hakkında çalışma
 • İnsan vücudunun, iskeletin, iç organların ve damarların anatomisini
 • incelemek. O sırada hastane, Da Vinci’ye otopsi için ölülerin cesetlerini verdi ve o, yaklaşık otuz cesede otopsi yaptı ve birçok organın eskizlerini çizdi. Bu plan daha sonra araştırmacıların ve sanatçıların insan vücudunu çizmelerine ve daha iyi anlamalarına yardımcı oldu.
 • At, köpek ve ayı gibi hayvanların anatomisini incelemek
 • İnsan yüz ifadelerini tanıma
 • Kuşlar nasıl uçar?
 • Hava durumu ve hava olayları
 • Su nasıl akar?
 • Bitkiler ve yapıları üzerinde çalışma
 • Işık, gölge, aynalar ve mercekler
 • Perspektif
 • Geometri ve katı cisimler

Mühendislik planları ve icatlar

Da Vinci, resmin yanı sıra bir mühendis olarak da ünlüdür. Milano Dükü’ne yazdığı bir mektupta, şehrin savunması ve düşman şehrini kuşatmak için cihazlar hazırlayıp inşa edebildiğini belirtti. Venedik’e kaçtığında, birlikte hareketli bir burç tasarlayabildiği bir çırak buldu.

Da Vinci, tarihteki kalıcı eseri Mona Lisa ile ünlüdür.
Da Vinci, tarihteki kalıcı eseri Mona Lisa ile ünlüdür.

İlgili Makaleler: Grunwald’ın opera ve senfonideki rolü ve eserlerinin incelenmesi

Niccolò Machiavelli’nin de üzerinde çalıştığı bir proje olan Amu Nehri’nin yönünü değiştirmek için bir planı bile vardı. Da Vinci’nin makaleleri, müzik aletleri, hidrolik pompalar, buhar topları, özel kalkanlar vb. dahil olmak üzere çok sayıda pratik ve uygulanabilir ve pratik olmayan icat içeriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir