önerilen içerik
YazılımBina

iskandinav yatak odası + Fotoğraflar, özellikler ve düzen ilkeleri

iskandinav yatak odası

İskandinav tarzı yatak odası sadece geniş ortamlar için değil, küçük daireler için de en iyi seçeneklerden biridir. Bu odalarda güzellikle birlikte sadelik ilkesi de iyi korunmuş ve Avrupa evlerinin atmosferini iyi yansıtmaktadır. Deconews dekorasyon dergisi, büyük ve küçük yatak odalarında İskandinav tarzının özelliklerini ve tasarımını tanıtmaya devam edecek, renk şemasını ve içindeki önemli şeyleri çeşitli fotoğraflarla anlatacak.

İskandinav tarzında aydınlık yatak odası

En popüler dekorasyon tarzlarından biri olan İskandinavya’nın kökleri, Avrupa şehirlerinde kar ve yağmurla geçen gün ve gecelere dayanmaktadır.

İlgili Makaleler: bohem tarz nedir? Bohem tarzı iç dekorasyon stilini tanımak

Bu tarzın en önemli özelliklerinden biri, bu Avrupa ülkesindeki soğuk ve karlı günleri temsil eden beyazlığı ve parlaklığıdır. Bu nedenle İskandinav tarzında tasarlanan yatak odalarında beyaz yatak örtüleri, parlak perdeler ve parlak renklere sahip dekoratif öğeler kullanılmaktadır.

Öte yandan evin en önemli alanlarından birinin de yatak odası olduğu söylenebilir.
Öte yandan evin en önemli alanlarından birinin de yatak odası olduğu söylenebilir.

Yani İskandinav dekorasyon tarzında tasarlanmış odalara girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey mekanın beyazlığı ve hafifliği oluyor. Elbette bu odalardan mutlak beyazlığı dekoratif öğeler ve aksesuarlarla çıkarmaya çalışmalısınız. Çünkü beyaz rengin kullanımı zihni ve gözleri yorar. Aşağıda, beyaz yatak örtülü İskandinav odasının bazı modellerini ve fotoğraflarını görebilirsiniz.

İskandinav odasının geniş ve açık pencereleri

Işık, tüm stil ve düzenleme yöntemlerinde ve iç tasarımda ilk söze sahiptir ve insanların ruh halini güçlü bir şekilde etkiler. Bu tarzda tasarlanan odalarda doğal ışık kullanımına büyük bir eğilim vardır. Çoğunun büyük ve açık pencerelerinin olmasının nedeni budur.

İlgili Makaleler: minimalizm tarzı Mimaride minimalizm nedir?

Büyük pencerenin yanı sıra parlak renklere sahip ince perdelerin kullanılması da bu odalarda oldukça kullanışlıdır. Çünkü içerideki ışığı iyi yönlendirir ve daha parlak olmasını sağlar.

Gerçek şu ki, yatak odalarının çoğunda büyük pencereler yok ve günümüzün apartman yaşam dünyasında doğal ışık evlere iyi yönlendirilmiyor. Bu durumda odayı İskandinav tarzında düzenlemek için büyük ve sade ve modern avizeler kullanmak gerekir. Beyaz ışık alan bu odalarda, mümkün olduğunca ortamın diğer bölümleri ve unsurları ile uyumlu olacak şekilde lambalar kullanmak daha iyidir.

Beyaz, modern ve sade dekorasyona sahip bir yatak odası tasarlamak istiyorsanız İskandinav tarzı modern yatak odası tasarımı size yardımcı olabilir.
Beyaz, modern ve sade dekorasyona sahip bir yatak odası tasarlamak istiyorsanız İskandinav tarzı modern yatak odası tasarımı size yardımcı olabilir.

Güzelken sadeliği korumak

İskandinavya Avrupa ülkelerinden biridir ve bu nedenle diğer stilleri gibi lüksten kaçınır. Bu tarzdaki yatak odaları çok basit olma eğilimindedir ve mümkün olduğunca meşgul ve göz alıcı öğeler ve unsurlar bunlardan kaldırılır.

İlgili Makaleler: rönesans dönemi sanatçıları | Mükemmelliğe ulaşan 16 ünlü Rönesans sanatçısı

Tabii ki, bu odaların tek özelliği mahremiyet olmadığını unutmayın, ancak sadelik, mahremiyet ve güzelliği bir arada oluşturabilmelisiniz.

İskandinav tarzı yatak odasında kısa bazalı yataklar

Taçlı ve geniş destekli uzun bazaların kullanıldığı lüks ve kral yatak odalarının aksine, İskandinav yatak odalarında kısa bazalara büyük bir eğilim var. Bu yataklar kısa bazalara sahip olup, taç ve destek sade bir şekilde tasarlanmıştır. Taç ve yatak kenarlarında altın renk kullanımının bu tarzda kullanılmadığını ve her şeyin mümkün olduğunca sadelik ve modernliğe doğru gittiğini unutmayın.

İskandinav yatak odası stili, İskandinav yatak odası iç mekanı ve İskandinav yatak odası hakkında fikirleri burada bulabilirsiniz.
İskandinav yatak odası stili, İskandinav yatak odası iç mekanı ve İskandinav yatak odası hakkında fikirleri burada bulabilirsiniz.

Odada sıcak ve yumuşak renklendirme

Her yerleşim stilinde, diğer öğelerle eşleşen özel renkler kullanılır. Avrupa tarzı ile çok güzel bir odaya sahip olmak istiyorsanız, yatak takımları ve dekoratif öğeler için yumuşak ve sıcak pastel renkleri seçmek daha iyidir. Bu renkler beyazın yanında çok güzel bir atmosfer oluşturarak gözü ve zihni sonradan yorar.

Ahşap döşeme kullanımı

İhmal edilmemesi gereken bir diğer çok önemli konu ise bu odalarda kullanılan halı ya da döşeme cinsidir. İran evlerinde genellikle evin farklı bölümleri için halı kullanma eğilimi vardır ve Avrupa ülkelerinde suni döşeme kullanılmaktadır.

İskandinav tarzı yatak odası sadece geniş ortamlar için değil, küçük daireler için de en iyi seçeneklerden biridir.
İskandinav tarzı yatak odası sadece geniş ortamlar için değil, küçük daireler için de en iyi seçeneklerden biridir.

İlgili Makaleler: iskandinav mutfak sahip olmanın 5 yolu

Halı veya seramik, parke ve laminant seçmeniz fark etmez, her durumda rengine dikkat etmelisiniz. Rahatlatıcı ve sıcak bir ortam sağlamak için en iyi seçim ahşap zeminler kullanmaktır. Bu mekan için seçeceğiniz halı, kilim ve diğer zemin kaplamaları mümkün olduğunca kahve ve krem ​​tonlarında olmalıdır.

Küçük bir yatak odası için İskandinav tarzı

Günümüz mimarisinde binaların küçük olmasından dolayı yatak odaları oldukça küçük kabul edilmektedir. Bu tür odalar için en iyi çözüm İskandinav düzenlemesidir. Bu tarz, dağınıklığın ve ek öğelerin ortadan kaldırılması ve parlak renklerin kullanılması nedeniyle nihayet alanın daha açık ve daha büyük görünmesini sağlayabilir. Parlak ve beyaz renkler ve doğal ışık birlikte mekanın daha ferah görünmesini sağlar ve bu nedenle bu odalar için en iyi seçenek olarak kabul edilir.

İskandinav tarzı yatak odası tasarımının ilkelerinde, mekanda mevcut olan mobilyalar arasında bir boşluk oluşturulmalıdır.
İskandinav tarzı yatak odası tasarımının ilkelerinde, mekanda mevcut olan mobilyalar arasında bir boşluk oluşturulmalıdır.

İskandinav yatak odasında aksesuar kullanımı

Tüm dünyada dekoratif eşyaların odalarda ve diğer alanlarda kullanımı çok önemlidir ve bu tarz yatak odalarında rolü iyi anlaşılmaktadır.

İlgili Makaleler: minimalist yatak odası | Sade ve minimalist bir yatak odasına sahip olmak için fikir

Duvarda modern panel kullanımı, uzun ayaklı metal şamdanlar, pirinç ve altın rengi metal aksesuarlar bu odalarda kullanılabilecek eşyalar arasında yer alıyor. Aşağıdaki fotoğraflarda İskandinav yatak odalarında aksesuar kullanımına dair bazı örnekler görebilirsiniz.

İskandinav tarzı odada el sanatlarının kullanımı

Belirtildiği gibi bu odalarda lüksten kaçınılır ve her şey sadeliğe ve doğallığa yönelir. Bu nedenle kumaş el işleri, sade tasarımlara sahip yün ve pamuklu şallar ve ahşap dekoratif öğeler kullanabilirsiniz. Bu unsurların kullanımı, odadaki doğallığı ve özgünlüğü iyi gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir