önerilen içerik
En iyi mimarlar

rönesans dönemi sanatçıları | Mükemmelliğe ulaşan 16 ünlü Rönesans sanatçısı

rönesans dönemi mimarları

Rönesans döneminde sanat, radikal ve benzeri görülmemiş bir gelişme yaşadı. Bu makale, şaheserleri sanat dünyasını dönüştürmeye yardımcı olan tüm önemli ressamları, heykeltıraşları ve mimarları tanıtıyor.

Rönesans, insan anlayışında büyük ilerlemenin olduğu bir dönemdi. Kaşifler dünyayı dolaşmaya başladı, bilim adamları yeni fikirler geliştirdi ve şehirler önemli ticaret ve kültür merkezleri haline geldi. Bu dönemin en köklü değişimlerinden biri, resim, duvar resmi ve heykelin önceki yüzyılların iki boyutlu üslubundan uzaklaşarak yeni, aşkın bir yaklaşım benimsemesiyle sanat dünyasında meydana geldi. Sanatı sonsuza dek değiştirmeye yardımcı olan on altı Rönesans sanatçısı ve Eski Usta hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

rönesans dönemi sanatçıları

16. Floransa’da Rönesans: Filippo Brunelleschi (1446-1377)

Floransa Kubbesi Santa Maria del Fiore Katedrali

Santa Maria del Fiore Kubbesi, Filippo Brunelleschi, 1536, Smithsonian Magazine aracılığıyla

Filippo Brunelleschi, mimarlık tarihinin en önemli figürlerinden biri olarak kabul edilir. Yıllarca başta Roma İmparatorluğu olmak üzere eski uygarlıkların kalıntılarını ve kalıntılarını inceledi. Bunu yaparken, alamet-i farikası haline gelen bir tasarım ve uyum anlayışı kazandı. Filippo Brunelleschi, ustaca ve hünerli bir mühendislik kullanarak, antik çağlardan beri inşa edilen ilk büyük ölçekli kubbe olan Floransa Katedrali’nin tepesindeki büyük kubbeyi inşa etti.

Filippo Brunelleschi Tasarımcı ve heykeltıraş şimdi ilk modern mühendis planlamacı ve inşaatın tek sorumlusu olarak kabul ediliyor
Filippo Brunelleschi Tasarımcı ve heykeltıraş şimdi ilk modern mühendis planlamacı ve inşaatın tek sorumlusu olarak kabul ediliyor

Brunelleschi ayrıca heykel, mekanik ve tasarım alanlarında da çalıştı. Ayrıca, geç Rönesans resmi için gerekli hale gelen bir kavram olan doğrusal perspektif fikrini resmi olarak açıklayan ilk sanatçıydı.

15. Donatello (1386-1466)

David Donatello’nun Heykeli

David, Donatello tarafından, yaklaşık 1440-1460, İtalyan Rönesansı boyunca

Donatello, muhteşem kreasyonları nesiller boyu zanaatkarlara ilham veren en ünlü Rönesans heykeltıraşlarından biridir. Rönesans’ın kendisi gibi, Donatello da kuyumculuk eğitimi aldığı Floransa’da doğdu. Brunelleschi ile İtalya’yı dolaştı ve antik dünyanın sanatını ve mimarisini inceleme fırsatı buldu.

Donatello Floransa'da doğdu klasik heykel eğitimi aldı ve bunu tam Rönesans heykel stilini geliştirmek için kullandı.
Donatello Floransa’da doğdu klasik heykel eğitimi aldı ve bunu tam Rönesans heykel stilini geliştirmek için kullandı.

İlgili Makaleler: İskandinav tarzı dekorasyon için eksiksiz rehber [25’ten fazla önemli nokta]

Donatello’nun eserlerinde klasik ilkelerin etkisi belirgindir. En ünlü eseri, bronz David, antik çağın ilk çıplak heykelidir ve Avrupa’da antik çağın yeniden keşfedilmesinin yolunu açmıştır.

14. Jan Van Eyck (1390-1441)

Van Eyck Arnolfini’nin Rönesans portresi

Arnolfini’nin Portresi, Van Eyck, 1434, The National Gallery aracılığıyla, Londra

Rönesans sanatının ilk figürlerinden biri olan Hollandalı sanatçı Jan van Eyck, Kuzey Avrupa resminde devrim yarattı ve dünyanın en sevilen başyapıtlarından bazılarını yarattı. Bu Rönesans sanatçısı, ağırlıklı olarak portreler ve mihraplar şeklinde çok çeşitli dini, politik ve kişisel eserler üretti. Çalışkan ve çok yönlü bir sanatçıydı.
Van Eyck’in en önemli portresi Arnolfini’nin kariyerinin sonunda yaptığı portredir. Sanatçının odayı bir bütün olarak göstermek için ve hatta arka duvardaki küçük ayna için perspektif göstermesi dikkat çekicidir.

Jan Van Eyck: Bruges'de aktif bir ressam, erken Hollanda resminin ilk mucitlerinden biriydi. erken dönem Kuzey Rönesans sanatının en önemli temsilcilerinden biridir.
Jan Van Eyck: Bruges’de aktif bir ressam, erken Hollanda resminin ilk mucitlerinden biriydi. erken dönem Kuzey Rönesans sanatının en önemli temsilcilerinden biridir.

Daha yakından bakıldığında, içine yansıyan şekli görebiliriz. Figürün, sanatçının kendisini temsil ettiğine inanılıyor. Bunun gibi detaylar insanların sanata bakışını değiştirmiş ve izleyiciden sanatçının sanatındaki ilişkisi ve rolü üzerine düşünmelerini istemiştir. Van Eyck’in diğer başyapıtı Ghent Altarpiece, tarihsel olarak o kadar değerliydi ki, Napolyon’dan Nazilere kadar bir dizi güç ona göz dikti. Hatta bazıları onu çalmaya çalıştı.

13. Sandro Botticelli (1510-1445)

Botticelli’nin İsa Mesih tablosu

Botticelli’nin Mistik Rönesansı, 1500, National Gallery aracılığıyla, Londra

Floransa’nın efsanevi ustalarından biri olan Sandro Botticelli, erken Rönesans’ın altın çağının şekillenmesine yardımcı oldu. Çağdaşlarının çoğu gibi, Botticelli de eski uyum, simetri ve denge estetik ideallerini yeniden yakalamaya kararlıydı. Botticelli dramatik ya da dramatik bir üslupla seyircisini şaşırtmadı.

Sandro Botticelli: Resimleri, geç İtalyan Gotik ve bazı erken Rönesans resimlerinin doğrusal zarafetini temsil ediyor.
Sandro Botticelli: Resimleri, geç İtalyan Gotik ve bazı erken Rönesans resimlerinin doğrusal zarafetini temsil ediyor.

Bunun yerine parlak renkler ve zarif fırça darbeleri kullanarak aşkın ve sakin bir atmosfer yarattı. Botticelli, ince pigment katmanları oluşturarak resimlerine bir derinlik hissi, insan figürlerine bir sıcaklık hissi verdi ve bedenlere hayat verdi.

İlgili Makaleler: yapısöküm tarzı | Dekonstrüktif mimari stili tanımak

Botticelli’nin başarısına katkıda bulunan bir başka faktör de resimlerinin çok yoğun olması: Hem mitolojik hem de İncil’deki sahneler genellikle çok çeşitli figürler, semboller ve imgelerle doludur. Botticelli’nin şaheserlerinde bulunan zengin malzemeler, izleyicinin çeşitli unsurların anlamı ve etkisi üzerinde uzun süre kafa yormasına olanak tanır.

12. Hieronymus Bush (1516-1450)

Çalı bahçesinin dünyevi zevkleri

Dünyevi Zevkler Bahçesi, Bosch, 1490-1510, Sotheby’s aracılığıyla

Hieronymus Bosch, erken Hollanda resim okulunun en önemli figürüydü. Şaşırtıcı ve büyüleyici eserleri, yaşamı boyunca büyük başarılar elde etti. Bosch’un tablolarından çok azı günümüze ulaşmış olsa da, var olan eserler tamamen benzersiz ve şaşırtıcı bir sanat yaklaşımı sergiliyor. Resimleri, sınıflandırmaya meydan okuyor ve ölüm, ölümden sonraki yaşam ve bilinmeyenle ilgili insan endişelerinin tam kalbine gidiyor.

Hieronymus Bush: Yeni nesil ressamlar, birçoğunun daha Gotik veya "arkaik" olarak tanımladığı bir stile geri dönmek yerine, Yüksek Rönesans stilini yaratıyor.
Hieronymus Bush: Yeni nesil ressamlar, birçoğunun daha Gotik veya “arkaik” olarak tanımladığı bir stile geri dönmek yerine, Yüksek Rönesans stilini yaratıyor.

İlgili Makaleler: Yeni fütürizm tarzı (neo-fütürizm)

Bazıları beklenmedik renk kullanımı nedeniyle özellikle rahatsız edici olan bir dizi rahatsız edici cehennem sahnesi çizdi. En ünlü eseri Dünyevi Zevkler Bahçesi, çıplak figürler ve egzotik bitki ve yaratıklarla dolu bir manzara gösterir. Bu olağanüstü görüntü, birçok sanat tarihçisinin Bush’u gerçeküstücülüğün babası olarak tanıtmasına yol açtı.

11. Ünlü Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci (1519-1452)

Mona Lisa da Vinci

Mona Lisa, Leonardo da Vinci, 1503-1519, Louvre aracılığıyla

Leonardo da Vinci, şüphesiz sadece Rönesans’ın değil, aynı zamanda sanat tarihinin de en etkili figürlerinden biridir. Sanattan matematiğe, mühendislikten astronomiye kadar çeşitli alanlara benzersiz bir bakış açısı sağladı. Öncelikle bir ressam olarak hatırlanan Mona Lisa gibi en ünlü sanat eserleri, dünyanın en iyi bilinen ve en çok çoğaltılan tabloları listesinin başında gelir.

Leonardo da Vinci: ressam, ressam, mühendis, bilim adamı, teorisyen, heykeltıraş ve mimar olarak aktif olan büyük bir İtalyan Rönesans mimarıydı.
Leonardo da Vinci: ressam, ressam, mühendis, bilim adamı, teorisyen, heykeltıraş ve mimar olarak aktif olan büyük bir İtalyan Rönesans mimarıydı.

Da Vinci’nin böylesine ikna edici ve cezbedici görüntüler üretme yeteneği, onun teknik anlayışından kaynaklanmaktadır. Vitruvius Adamı’nda somutlaşan perspektif ve orantı çalışması, gerçekliği dikkate değer bir doğrulukla yeniden üretmesine izin verdi.

Özel günlükleri notlarla (çoğu tersten yazılmış) ve birçok konuyu kapsayan diyagramlarla doludur. En çok ilgiyi mekanik buluşlar üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar çekmiştir. O kadar eşi görülmemiş bir teknik anlayış gösteriyorlar ki, Leonardo da Vinci’nin eseri birçok kişi tarafından yeni ve modern bir çağın başlangıcı olarak görülüyor.

10. Mathias Grunwald (1528-1470)

Grunwald Isenheim Rönesans sunağı

Matthias Grunewald’ın yazdığı Isenheimer Sunağı, 1515-1510, İncil aracılığıyla

Alman ressam Matthias Grunewald, Kuzey Avrupa Rönesans sanatçısıydı. Resimlerinin sadece 10’u günümüze ulaşmış olsa da, zengin renkleri ve dramatik ifadeleriyle çok canlı ve kişisel bir üslup aktarıyorlar.

Matthias Grunewald, geç ortaçağ Orta Avrupa sanatının tarzını 16. yüzyıla kadar sürdürmek için Rönesans klasisizmini görmezden gelen bir Alman Rönesans dini ressamıydı.
Matthias Grunewald, geç ortaçağ Orta Avrupa sanatının tarzını yüzyıla kadar sürdürmek için Rönesans klasisizmini görmezden gelen bir Alman Rönesans dini ressamıydı.

Işık ve gölge, çarpıtılmış figürler ve dramatik konular, Grünwald’ın başyapıtlarında bir araya gelerek dini bir aşkınlık duygusu yaratır. Bazı sanat tarihçileri ve araştırmacılar, Grunwald’ı genellikle çağdaşı olan Albrecht Dürer’in önüne koyar. Tarzları çok farklı olsa da, Grunwald’ın resimlerinin çoğu tarihsel olarak Dürer’e atfedilmiştir.

9. Albrecht Dürer (1528-1471)

Uzun otoportre

Albrecht Dürer’in Otoportresi, 1500, Die Pinakotheken aracılığıyla, Münih

Albrecht Dürer, inanılmaz gravürleriyle erken yaşta tüm Avrupa’da adından söz ettirdi. Dürer, suluboya, yağlı boya, tahta baskı ve çizim gibi birçok sanatsal mecrada ustaydı.

Albrecht Dürer: İtalyan sanatçılarla yaptığı görüşmelerle kuzey sanatına klasik motifler getirdi ve kuzey rönesansının en önemli figürlerinden biri oldu.
Albrecht Dürer: İtalyan sanatçılarla yaptığı görüşmelerle kuzey sanatına klasik motifler getirdi ve kuzey rönesansının en önemli figürlerinden biri oldu.

Ancak gravür, gerçekten mükemmel olduğu bir sanattı. Başyapıtları, izleyicinin derin ilgisini gerektiren sembolik imgeler ve kavramlarla doludur.

İlgili Makaleler: Yüksek teknoloji mimari tarzı hakkında bilmeniz gereken her şey

Dürer otoportreleriyle de ünlüdür. Rönesans’tan kalan birkaç genç sanat eserinden biri olan, çocukken kendisinin bir taslağını yaptı. Ayrıca, formu ana akım sanata tanıtmasıyla da geniş çapta itibar görmektedir. Dürer’den önce, bir sanatçının kendisini, özellikle de bir eserin odak noktası olarak tasvir etmesi ender bir durumdu. Bununla birlikte, yoğun tam yüz resimleri, sanatçı ve izleyici arasında doğrudan bir ilişki kurmanın ne kadar güçlü olabileceğini gösterdi.

8. Michelangelo (1564-1475)

Rönesans sanatçısı Pieta Michelangelo

Pieta, Michelangelo, 1498-1498, BBC aracılığıyla

Efsanevi Floransalı sanatçı Michelangelo, Yüksek Rönesans’ın somut örneğidir. Çağdaşları tarafından “Il Elahi” (ilahi) olarak adlandırılan eserleri, hayranlık ve merak uyandırdı. Michelangelo, benzerleri daha önce hiç görülmemiş ve sonraki nesil sanatçıların yeniden ele geçirmek için çabalayacağı bir sanat yaratmak için cesur ve yumuşak, dramatik ve incelikle ustalıkla evlendi.

Michelangelo: Michelangelo'nun yaratıcı yetenekleri ve çok çeşitli sanatsal alanlardaki ustalığı, onu arketip bir Rönesans insanı olarak tanımlar.
Michelangelo: Michelangelo’nun yaratıcı yetenekleri ve çok çeşitli sanatsal alanlardaki ustalığı, onu arketip bir Rönesans insanı olarak tanımlar.

Michelangelo her sanatsal ortamda mükemmeldi. Bu Rönesans sanatçısı, efsanevi Doğuş’u Sistine Şapeli’nin tavanına boyadı. David ve Peeta heykelleri, dünyadaki en tanınmış heykellerden biridir. Bir mimar olarak Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nın büyük kubbesini tasarladı. Ayrıca bazı adanmışlık ve romantik dizelerle şiir denedi. Eşsiz becerisi ve üretken performansı, Michelangelo’yu anında başarıya ulaştırdı. Bu Rönesans sanatçısı, yaşamı boyunca biyografisi yayınlanan ilk sanatçıydı.

7. Raphael (1520-1483)

Atina Raphael Rönesans Okulu

Atina Okulu, Raphael, 1509-1511, Art Gallery Web aracılığıyla

Efsanevi İtalyan Rönesans sanatçısı Raphael, son beş yüzyıldır sanat tarihinde çok önemli bir faktör olmuştur. Ömrü kısa olmasına rağmen çok bereketliydi. Heykeller, binalar, duvar resimleri, gravürler ve resimler dahil olmak üzere geniş bir eser koleksiyonu üretti.

Raphael: Ölümünden sonra büyük rakibi Michelangelo'nun etkisi 18. ve 19. yüzyıllara kadar daha yaygındı.
Raphael: Ölümünden sonra büyük rakibi Michelangelo’nun etkisi 18. ve 19. yüzyıllara kadar daha yaygındı.

İlgili Makaleler: Art deco mimari tarzı nedir ve özellikleri nelerdir?

Roma’da Raphael, eserlerine yansıyan antik sanatın ilkelerini kapsamlı bir şekilde inceledi. Orantı, denge ve perspektif anlayışı, Michelangelo ve Leonardo da Vinci’nin çalışmalarıyla birlikte Yüksek Rönesans’ı tanımlayan uyumlu, sakin ve doğal görüntüler yaratmasına izin verdi. Raphael’in çağdaşları o kadar etkilendiler ki, Vatikan binalarına büyük freskler çizmesi için görevlendirildi. Bu şaheserler, Rönesans ustalarının harika tablolarını görmek için Vatikan’a akın eden birçok nesil sanatçıya ilham verdi.

6. Titian (1576-1488)

Rönesans sanatçısı Titian Bacchus’un Ariadne tablosu

Bacchus ve Ariadne, Titian, 1520-1523, The National Gallery aracılığıyla, Londra

İngilizce’de kısaca Titian olarak bilinen Tiziano Vecellio, form ve renk ustalığıyla Rönesans resminde devrim yarattı. Titian, uzun ve başarılı yaşamı boyunca birçok şaheser yarattı.

Titian: Giorgione ile birlikte Venedik İtalyan Rönesans resim okulunun kurucularından biridir.
Titian: Giorgione ile birlikte Venedik İtalyan Rönesans resim okulunun kurucularından biridir.

Portrelerden manzaralara, mitolojik sahnelerden İncil sahnelerine kadar her şeyi resmetti. Tüm bu farklı sanat eserlerini birleştiren şey, Titian’ın dramatik ama gerçekçi üslubu. Fırça darbeleri, zengin renkler ve ince ışık ve gölge kontrastları kullanarak dönemin en seçkin şaheserlerinden bazılarını yarattı.

İlgili Makaleler: Art nouveau mimari tarzının tanıtılması ve özelliklerinin incelenmesi

Bu Rönesans sanatçısı, Venedik okulunun kurucusu olarak kabul edilir. Titin’in yetenekleri bir dizi prestijli komisyonda kabul edildi. İtalyan prensleri, Habsburg kralları ve Papa’nın kendisi de dahil olmak üzere İtalya’nın en üst düzey patronlarından bazıları tarafından istihdam edildi.

5. Hans Holbein (1453-1497)

Genç elçiler, Rönesans sanatçısı, Helbin

The Ambassadors by Holbein, 1533, The National Gallery aracılığıyla, Londra

Hans Holbein, portreleri Avrupa seçkinleri arasında değer gören genç bir Alman ressam ve matbaacıydı. Aynı adı taşıyan tanınmış Gotik ressamın oğlu olan Holbein, sanat kariyerine erken yaşlarda başladı. İlk önce yerel kiliseleri için duvar resimleri ve pencere tasarımları yapmaya başladı. Ancak, başarısının asıl başladığı portreler yapmaya başladığı zamandı.

Hans Holbein: Kuzey Rönesans tarzında çalışan ve 16. yüzyılın en büyük portre ressamlarından biri olarak kabul edilen Alman-İsviçreli bir ressam ve matbaacıydı.
Hans Holbein: Kuzey Rönesans tarzında çalışan ve 16. yüzyılın en büyük portre ressamlarından biri olarak kabul edilen Alman-İsviçreli bir ressam ve matbaacıydı.

Efsanevi Rönesans hümanisti Erasmus gibi resim yaptıktan sonra, Holbein yeteneklerini talep etti. Sonunda karısını ve çocuklarını bırakıp İngiltere’ye gitti. Orada kalan yıllarını Kral VIII. Henry’nin resmi ressamı olarak geçirdi.

İlgili Makaleler: Neoklasik mimari tarzı ve unsurlarını tanımak

Holbein, gerçekçi portrelerinin yanı sıra başyapıtı “Büyükelçiler” ile de ünlüdür. İngiliz mahkemesindeki iki Fransız büyükelçisinin görüntüsü sembolik anlamlarla dolu. Bu, özellikle ön planda çizilen ve yalnızca belirli bir açıdan açıkça görülebilen büyük kafatasını içerir. Bunun gibi sanat eserleri, Rönesans ressamlarının izleyicilerini sanata farklı şekillerde bakmaya nasıl davet ettiğini gösteriyor.

4. Giorgio Vasari (1511-1574)

Vasari Life kapak sanatçıları

Sanatçıların Yaşamları, Giorgio Vasari, 1568, The Metropolitan Museum of Art, New York aracılığıyla

Giorgio Vasari: En iyi Ressamların, Heykeltraşların ve Mimarların Yaşamları ile tanınan ressam, mimar, mühendis, yazar ve tarihçi olarak çalıştı.
Giorgio Vasari: En iyi Ressamların, Heykeltraşların ve Mimarların Yaşamları ile tanınan ressam, mimar, mühendis, yazar ve tarihçi olarak çalıştı.

Kendi başına bir ressam ve mimar olmasının yanı sıra, Giorgio Vasari en çok sanat tarihinin babası olarak bilinir. En önemli eseri şüphesiz en önde gelen ressamların, heykeltıraşların ve mimarların hayatıdır. Bu kitap, hem İtalya’dan hem de diğer ülkelerden gelen tüm önde gelen Rönesans sanatçılarının biyografilerinin bir koleksiyonuydu.

3. Tintoretto (1518-1594)

Tintoretto’nun Samanyolu Resmi

Samanyolu’nun kaynağı, Tintoretto, yakl. 1575, National Gallery aracılığıyla, Londra

Rönesans sırasında Tintoretto, Venedik resim okulunun önde gelen isimlerinden biriydi. Özel hayatı ve kişiliği hakkında çok az detay bilinmekle birlikte, oldukça karakterli biri olmalı. Titian, sadece birkaç gün sonra onu atölyesinden kovdu. Diğer çağdaşları ona Il Furioso (öfkeli anlamına gelir) adını verdiler, ancak bu onun mizacından çok tutkulu resim stilinden kaynaklanıyor olabilir. Cesur fırça işçiliği ve destansı ölçeğin birleşimi, Tintoretto’nun resimlerine ihtişam ve drama hissi veriyor.

Tintoretto: Resimdeki olağanüstü enerjisi nedeniyle "Il Furioso" lakaplıydı.
Tintoretto: Resimdeki olağanüstü enerjisi nedeniyle “Il Furioso” lakaplıydı.

İlgili Makaleler: Barok mimarisi ve Barok mimari tarzının özellikleri

Yapıtları, Leonardo da Vinci gibilerinin desteklediği uyum, simetri ve orantıya bir tepki olarak Yüksek Rönesans döneminde ortaya çıkan Maniyerist stili özetler. Bunun yerine Tintoretto gibi sanatçılar, farklı ama aynı derecede çarpıcı etkilere ulaşan tuhaf, düzensiz ve abartılı formlar aradılar.

2. El Greco (1614-1541)

El Greco, İsa’nın adına tapıyor

El Greco’nun İsa’nın Adına hayranlığı, yakl. 1578, National Gallery aracılığıyla, Londra

Dominicos Theotokopoulos olarak doğan sanatçı daha sonra çok daha basit bir takma ad olan El Greco’yu kullandı. Venedik kontrolündeki Girit’te doğdu ve gençliği, Akdeniz ticaret yolunda yaşadığı çeşitli kültürlerle şekillendi. El Greco, Venedik’te bir sanatçı olarak eğitim aldı. Daha sonra Roma’da çalıştı ve sonunda en ünlü eserlerini tamamladığı İspanya’ya yerleşti. Bu farklı yerlerin etkileri, El Greco’nun tamamen benzersiz tarzıyla sonuçlandı.

El Greco, Candia Krallığı'nda (bugünkü Girit), o zamanlar İtalya'nın Venedik Cumhuriyeti'nin bir parçası ve Bizans sonrası sanatın bir merkezinde doğdu.
El Greco, Candia Krallığı’nda (bugünkü Girit), o zamanlar İtalya’nın Venedik Cumhuriyeti’nin bir parçası ve Bizans sonrası sanatın bir merkezinde doğdu.

İlgili Makaleler: Romanesk stili ve özelliklerini tanımak | Orta Çağ’da Romanesk mimarisi

Son derece teatral ve fantastik resimleri tek bir tür veya ekol içinde sınıflandırılamaz. El Greco, uzun Gotik figürleri Yüksek Rönesans döneminde değer verilen perspektif ve orantı ile bir araya getirdi. El Greco renkli bir dehaydı. Bir alan oluşturmak için cesur, metalik ve mat renklerin bir kombinasyonunu kullandı. Daha soyut eserlerinden bazıları, yüzyıllar sonra ortaya çıkan Dışavurumcu ve Kübist hareketlerin öncüleri olarak kabul edilir.

1. Geç Rönesans ve Caravaggio (1610-1571)

Caravaggio Judith, Holofernes’in kafasını keserken

Judith, Caravaggio tarafından Holofernes’in kafasını kesiyor, 1599, Caravaggio.org aracılığıyla

Rönesans’ın sonraki sanatçılarından biri olan Caravaggio, sanatın dönüşümünde önemli bir rol oynadı. Seleflerinin tercih ettiği klasik natüralist stili yeni bir drama, tehlike ve cüret duygusuyla birleştirdi. Çok keskin görüntüler üretmek için ışık ve karanlık arasındaki keskin kontrastı kullanan chiaroscuro tekniğini icat etti.

Barok üslubun önde gelen isimlerinden biri olan Caravaggio, resim türünde, renk ve form kullanım tekniklerinde değişiklikler yapmıştır.
Barok üslubun önde gelen isimlerinden biri olan Caravaggio, resim türünde, renk ve form kullanım tekniklerinde değişiklikler yapmıştır.

Caravaggio’nun resimleri genellikle tehlikeli, şiddetli veya gizemli konularıyla ayırt edilir. Sanatçı, dini eserlerinde bile İncil sahnelerini kendine özgü bir bakışla ele alıyor. Yüce olanı grotesk ile birleştirdi. Modeller için seks işçileri kullandığına inanılıyor. Caravaggio, ilahi figürlerine bir insanlık duygusu ve doğal bir sıcaklık bile bahşetti.

Roma’da biçim, renk ve konuya yönelik yeni yaklaşımı birçok genç sanatçıya ilham verdi. Bu sanatçılar Caravaggisti olarak tanındı. Daha geniş ölçekte, çalışmaları Barok hareketine yol açan bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir