önerilen içerik
Yazılım

ZBrush nedir ve ne işe yarar?

ZBrush nedir?

ZBrush, 3D heykel için en profesyonel ve güçlü yazılımdır ve genellikle 3D karakter tasarımı, animasyon ve heykel ve takı tasarımı için kullanılır. ZBrush yazılımı, boyama, materyalleştirme ve 2D ve 3D modelleme teknolojilerini entegre ederek sanatçılar ve animatörler için güçlü bir araç haline geldi.ZBrush ortaya çıkmadan önce, sanatçılar, işi çok zorlaştıran diğer yazılımları ve karmaşık yöntemleri kullanarak arzu ettikleri nesneleri yaratmak zorundaydı. zor ve zaman alıcıydı ZBrush yazılımı, sanatçılar için çok tanıdık ve hoş olan aynı geleneksel kil heykel modelini takip ediyor. Ayrıca kullanıcıların istedikleri dijital kili çizmelerine, sıkıştırmalarına, ezmelerine ve üzerinde herhangi bir değişiklik yapmalarına olanak tanır; Tıpkı gerçek kil ile yaptıkları gibi.

Fırça tasarım araçları, çok fazla yaratıcılığa izin verir.
Fırça tasarım araçları, çok fazla yaratıcılığa izin verir.

Zbrush’ın ilk sürümlerinde sanatçılar, birçok şeyi yapmalarına izin veren 30 araca sahipti. Bu yazılımın sonraki sürümleri, bugün bir sanatçının araçları kullanarak istediği her şeyin dijital bir sürümünü oluşturabileceği noktaya kadar çok daha gelişmiş hale geldi. Zibrush’ta kullanılan teknoloji, tüm bileşenlerde renk, derinlik, malzeme, ışık, kalınlık vb. Zbrush yazılımında modelleme, gerçekte şekillendirmeye çok benzer ve bu özelliği onu diğer benzer programlardan ayırır.

İlgili Makaleler: Render nedir? mimaride render | Lumion veya Vray

Zbrush, bilgisayar oyunları, animasyonlar ve çizgi filmlerin yanı sıra filmlerde ve özel efektlerde kullanılmak üzere yüksek çözünürlüklü modeller ve karakterler oluşturmak için kullanılır. Zbrush’ın dinamik çözünürlük özelliği, sanatçıların istedikleri değişiklikleri farklı modellere uygulamalarına olanak tanır.

ZBrush yazılımının geçmişi:

1999 yılında Ofer Alon ve Jack Rimokh adlı iki programcı Pixologic şirketini kurmuş ve Zbrush yazılımını ilk kez sunmuştur. Daha sonra 2003 yılında bu yazılımın demo versiyonu, 2007 yılında ise 3.1 versiyonu piyasaya çıkmıştır. Pixologic daha sonra ZBrush’ı güncelledi ve Windows ve Mac işletim sistemleri için ZBrush 4 olarak bilinen ilk sürümü 2009’da yayınladı. Daha sonra sonraki sürümlerde bu programın araçları daha gelişmiş hale getirilmiş, ayrıca Zybrush yazılımının Autodesk programları ile işbirliği ve uyumluluğu sağlanmıştır.

ZBrush yazılımı, 3D ve 2.5D modelleme, tekstüre etme ve boyamayı birleştiren bir dijital şekillendirme aracıdır.
ZBrush yazılımı, 3D ve 2.5D modelleme, tekstüre etme ve boyamayı birleştiren bir dijital şekillendirme aracıdır.

Zbrush yazılımının kullanımı nedir?

Belirtildiği gibi, ZBrush filmler, video oyunları ve özel efektler için yüksek çözünürlüklü 3B modeller oluşturmak için kullanılır, bu nedenle ZBrush muhtemelen şimdiye kadar gördüğünüz 3B karakterlerin çoğunu oluşturmak ve işlemek için kullanılmıştır. ZBrush ayrıca dünya çapındaki profesyonel film ve video oyun stüdyoları için popüler bir araçtır. Zbrush konusunda yetkin sanatçılar ayrıca yüksek öğrenimde, pazarlamada ve animasyon ve 3D efektlere talep olan her yerde istihdam edilmektedir.

Bilgisayar ve konsol oyun şirketlerinin çoğu, animasyon üretim hattında ZBrush kullanıyor. Günümüzde oyun stüdyoları, ZBrush kullanarak ikincil karakterlere daha fazla ayrıntı ekleyebilir ve çok fazla zaman harcamadan karmaşık dünyalar yaratabilir. “God of War” ve “Assassins Creed” gibi oyunlar Zbrush yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Dünyanın en iyi kavramsal sanat öğretim merkezlerinden biri olan FZD School of Design’ın kavramsal sanat eğitimi için yalnızca 2 program tanıttığını bilmek ilginç: Photoshop ve Zbrush! Bunu kayıt bölümünde “ekipman ücretleri” bölümünde görebilirsiniz. Zbrush ayrıca film stüdyoları arasında çok popüler ve hatta özel efektlerde devrim yarattığı için Akademi Ödülü kazandı!

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

Bu yazılımın basit kullanımı, sanatçıların yönetmenin istediğini birkaç gün hatta birkaç saat içinde yaratmasına olanak tanır. Ayrıca geliştirme süresini azaltabilir ve sonuçları iyileştirebilir. Zbrush, 2D boyama ve 3D heykel sanatının bir kombinasyonu olduğu için, tüm konsept sanatçıları için harika bir araçtır.Programın gerçek dünya araçlarını taklit eden modeller oluşturma araçları ve bu programdaki dinamik modelleme araçları.Yazılım, size izin verir. Yaptığınız değişikliklerin sonuçlarını hemen görmek için.

Zbrush, 3D modelleme için profesyonel bir yazılımdır ve ana kullanımı, 3D animasyon karakterleri ve dijital heykel tasarlamak ve yapmaktır...
Zbrush, 3D modelleme için profesyonel bir yazılımdır ve ana kullanımı, 3D animasyon karakterleri ve dijital heykel tasarlamak ve yapmaktır…

Zibrush ile sanatçılar, modellerinde çılgın bir gerçekçi ayrıntı düzeyi elde edebilirler, cilt gözenekleri, damar çıkıntıları vb. ayrıntılar bir 3B nesnenin yüzeyine kolayca eklenebilir. Star Trek, Yüzüklerin Efendisi, Rango ve Karayip Korsanları gibi filmlerdeki sanatçılar, gerçeğe yakın ve sanal efektleri kusursuz bir şekilde harmanlamak için Zbrush’ı kullandı.

Zybrush yazılımının araçları ve özellikleri nelerdir?

1. Basit Fırça Aracı

Bu araç, ZBrush yazılımında ağ oluşturmak için kullanılır. Kafes aslında bu yazılımla oluşturabileceğimiz küre, küp, silindir, koni, halka gibi herhangi bir temel şekildir.

2. Poly Mesh 3D Aracı

Polymesh aracı, ağı projenin heykel aşamasına hazırlamak için kullanılır. Bu araç, oluşturulan ağı istediğiniz herhangi bir heykel ve modele dönüştürmenize olanak tanır.

3. Aracı Taşı

Taşıma aracı, adından da anlaşılacağı gibi, nesneleri tuval üzerinde herhangi bir başka noktaya taşımak için kullanılır.

İlgili Makaleler: Arnold Yazılımı: Arnold Renderer Nasıl Kullanılır

4. Aracı döndürün

Bu araç, modeli herhangi bir yönde ve açıda döndürmek için Zybrush yazılımında kullanılır.

5. Yakınlaştırma aracı

Yakınlaştırma aracı, modeli yakınlaştırmak ve ekrandaki bir nesneyi yakınlaştırmak için kullanılır.

ZBrush, dijital heykel için kullanılır ve birçok durumda geleneksel modellemenin yerini almıştır.
ZBrush, dijital heykel için kullanılır ve birçok durumda geleneksel modellemenin yerini almıştır.

6. Kopyalama ve Yapıştırma Aracı

Bu araç, tuval alanından bir nesneyi kopyalamak için kullanılır ve Yapıştır aracı, kopyalanan nesneyi tuval alanına yapıştırmak için kullanılır.

7. Aracı Kaydet

Kaydetme aracı en önemli araçlardan biridir çünkü ZBrush’ta bir model oluşturduğunuzda onu ileride kullanmak üzere kaydetmeniz gerekir. Bu yazılımda çalışmanızı kaydetmenin iki yolu vardır, biri çalışmanızı KAYDET seçeneği ile kaydetmektir. İkincisi, Dosya seçeneğini kullanmaktır. Bu seçeneği kullandığınızda çalışmanız proje olarak kaydedilir ve istediğiniz zaman tekrar değiştirebilirsiniz.

8. Aracı yükleyin

Bir sonraki araç indirme. Geçerli projenize bir kaydetme aracı yerleştirmek için bu aracı kullanabilirsiniz.

9. Aracı içe aktarın

Bir diğer önemli araç da İçe Aktarma aracıdır. Bu araç, herhangi bir modeli veya modelin herhangi bir bölümünü veya projenizdeki herhangi bir şeyi yakalamak için kullanılır. Bu araç ile projenize istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler: Autodesk Inventor yazılımı nedir? Yazılım incelemesi

10. Dışa aktarma aracı

Bu araç, Zybrush yazılımında tasarlanan modeli, onunla uyumlu başka herhangi bir yazılıma aktarmak için kullanılır. Bunun için istenilen nesneleri seçtikten sonra bu yazılımın Tool kısmında bulunan Export butonuna tıklayınız.

Zibrash yazılımının avantajları nelerdir?

1. Dijital heykelde güç

Zbrush yazılımının en bariz avantajı, bilgisayarı yavaşlatmadan yüksek çözünürlüklü dijitali şekillendirme yeteneğidir. Başka hiçbir yazılımın Zibrush’a benzer işlevselliğe ve araç setine sahip olmadığını söylemek güvenlidir. Ayrıca, bu yazılım yüzlerce fırçaya (araç) sahiptir ve özel fırçalar ekleme yeteneğine sahiptir.

Zbrush yazılımının 2018 sürümünde, Sculptris algoritması Zbrush programının kendisine entegre edilmiştir. Bundan önce Sculptris, Pixologic’in sanatçılar için harika özelliklere sahip bağımsız bir programıydı. Sculptris, ağı fırça boyutuna göre bölebilir, bu da şekillendirmek ve ayrıntı sağlamak için yeterli topolojiye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Emin olun. Bu iki programın entegrasyonu, kullanıcıların her ikisinin de yeteneklerini kullanmalarına ve projenin kalitesi konusunda endişelenmemelerine olanak sağlamıştır.

İlgili Makaleler: Onshape nedir ve 3D tasarımda kullanımı nedir?

2. Sert yüzey modelleme

Zibrush’ın organik yüzeyler ve malzemelerle modelleme yeteneğine ek olarak, bu yazılım ayrıca sert yüzeylerle modeller oluşturma yeteneğine de sahiptir. Özellikle harika bir fırça olan ZModeller Brush aracı, hızlı ve kaliteli performans ile model topolojisi üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Aynı zamanda size zaman kazandırır.

Zibrush, 3D modelleme alanındaki en güçlü grafik programlarından biridir
Zibrush, 3D modelleme alanındaki en güçlü grafik programlarından biridir

3. Çok renkli olmak

Zbrush’ın harika özelliklerinden biri, modelinizi boyamanıza izin vermesidir. Ayrıca farklı araçlar ve fırçalar kullanarak istediğiniz efektleri oluşturabilirsiniz.Tüm boyama, retopoloji ve temel UV adımlarını Zibrush’ta yapabilirsiniz ve başka bir yazılıma ihtiyacınız yoktur; Yalnızca animasyona ihtiyacınız varsa, Blender gibi başka bir programda oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler: Autodesk Mudbox yazılımıyla tanışın

Zibrash yazılımının dezavantajları:

Her yazılımın kendine göre dezavantajları olduğu aşikardır ve bunlar için şunlardan bahsedilebilir:

• Kullanıcı arayüzünü tanımak biraz zaman alır.
• Perspektif görünüm biraz garip.
• Render özelliği yoktur.

Zibrash yazılım iş piyasası:

Bildiğiniz gibi animasyon ve karakter yapma sektörü her geçen gün ilerliyor, bu yüzden Zbrash konusunda yetkin kişilere olan talep de artıyor. Ayrıca Zibrush yazılımı, film, animasyon, video oyunları ve reklam yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Zbrush bilen kişiler animasyon ve film stüdyolarında çalışabilirler. Ek olarak, birçok şirket, izleyicilerin zihninde onunla ilişkilendirilebilmek için markaları için bir karakter yaratmakla ilgileniyor.Zbrush profesyonelleri, işverenler için karakterler yaratmanın yanı sıra, serbest çalışarak ve projeler alarak para kazanabilirler.

Yabancı ülkelerde dijital heykel için çok sayıda başvuran olduğundan, bu alandaki iş piyasasının çok müreffeh olmasının nedeni de belirtilmelidir. Bu nedenle, göç etmeyi düşünen kişiler için Zybrush yazılımını öğrenmek de şiddetle tavsiye edilir. turkey dışında bir Zybrush uzmanının ortalama gelirinin aylık 3.301$ olduğu belirtilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir