önerilen içerik
Binayazılım

Art deco mimari tarzı nedir ve özellikleri nelerdir?

Art deco mimari

Art Deco, 1925 ile 1940 yılları arasında uluslararası ilgi gördü, ancak bundan birkaç yıl önce Fransa’da başlamıştı.

Art Deco, modernizm, neoklasizm, kübizm vb. çeşitli tarzlardan ilham aldı ve Amerika’da gelişti.

Art Deco (Art Deco), çoğu Amerikan şehrinin mimari stil etkileyen yaratıcı ama kısa ömürlü bir sanatsal hareketti.

Ayrıca moda, sanat, mücevher, mobilya ve ev aletleri gibi diğer alanlara ve hatta Studebaker Commander gibi uçak, tren ve araba tasarımına girmeyi başardı.

İlgili Makaleler: Neoklasik mimari tarzı ve unsurlarını tanımak

Art Deco 1925’ten itibaren popüler oldu ve 1940’a kadar devam etti.

Bu dönemde Amerikalı sanatçılar onu güçlü bir şekilde benimsedi ve kendisinden önceki canlanma tarzlarından yeni bir değişiklik olarak değerlendirdi.

Dekoratif sanat veya Art Deco mimarisi Fransızca Art déco mimari, görsel sanatlar ve tasarımda sanatsal bir tarz ve harekettir.
Dekoratif sanat veya Art Deco mimarisi Fransızca Art déco mimari, görsel sanatlar ve tasarımda sanatsal bir tarz ve harekettir.

Art Deco, I. Dünya Savaşı’ndan önce Fransa’da başladı; Ancak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, birçok kişi için zorluk ve sıkıntı, birkaç kişi için bir başarı dönemi olarak kabul edilen bir dönemde fark edildi. Bu nedenle başlangıç ​​tarihi genellikle MS 1920 civarında kabul edilir. Bu tarz, birleşik bir görünüme sahip olmaya ve bir dayanıklılık ve gelecek için umut imajı yansıtmaya çalışıyordu. Ayrıca geçmiş uygarlıklara göndermelerde bulunurken çağının yeni teknolojilerinden de yardım almıştır.

1925’te Paris’te dekoratif sanatlar sergisi açtıktan sonra bu tarz zamanla Hollywood’a da ulaştı ve kısa sürede dünya çapında ün kazandı.

Art Deco, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra eski popülaritesini kaybetti ama tamamen unutulmadı.

Bu tarz, o dönemin insanlarının yaşamının hemen hemen tüm yönlerini ve gelecekteki tasarımlarını etkilemiş ve yeni bir nesli oluşturduğu söylenebilir.

İlgili Makaleler: Barok mimarisi ve Barok mimari tarzının özellikleri

Bevis Hillier’in bir kitabının yayınlanmasından sonra bu tarz 1960’larda yeniden popüler oldu.

Bu tarzdaki birçok bina ve gökdelen hala ayakta ve kendi hayranlarına sahip.

Art Deco’nun Kökeni

Art Deco ilk olarak Avrupa’da ve tasarımın gelişimindeki rolüyle tanınan Paris gibi bölgelerde ortaya çıktı.

Chicago Tribune’ün yeni genel merkezi için en iyi tasarımı seçmek için 1922’de bir yarışma düzenlendi.

Eliel Saarinen adlı Finlandiyalı mimar, bu yarışmada Art Deco mimari özellikleri taşıyan bir tasarım sundu.

Dekoratif sanat veya Art Deco Fransızca Art déco veya İngilizce telaffuza göre Art Deco, mimari, görsel sanatlar ve tasarımda sanatsal bir stil ve harekettir.
Dekoratif sanat veya Art Deco Fransızca Art déco veya İngilizce telaffuza göre Art Deco, mimari, görsel sanatlar ve tasarımda sanatsal bir stil ve harekettir.

Saarinen’in tasarımı birincilik kazanmadı ama tarihte önemli bir etki bıraktı; Çünkü Amerikalı mimarlar Art Deco üslubuyla bu sayede tanışmış oldular.

Bu yarışmanın galibi, Neo-Gotik tasarımı Tribune Tower’ı inşa etmek için kullanılan Amerikalı mimar Raymond Hood oldu.

İlgili Makaleler: Romanesk stili ve özelliklerini tanımak | Orta Çağ’da Romanesk mimarisi

Raymond Hood, Saarinen’in Art Deco tasarımlarından etkilendi ve hatta özelliklerini, 1924’te bir sonraki tasarımı olan Amerikan Radyatör Binası projesini tamamlamak için kullandı.

Radyatör Binası, Gotik ve Art Deco tarzlarının bir birleşimidir ve Art Deco mimari özelliklerini kullanan ilk Amerikan gökdeleni olarak kabul edilir.

Art Deco adı

Bu tarzın adı Arts Décoratifs’in kısaltmasıdır ve 1925’te Paris’te düzenlenen “Uluslararası Dekoratif ve Modern Endüstriyel Sanatlar Sergisi”nden alınmıştır.

Bu mekanda dünyanın dört bir yanından çeşitli tasarım stilleri ve teorileri sergilendi.

Amerika mimarlarının bu sergiye katılmasına izin vermemiş; Ancak buna katılan insanlar, Art Deco tarzından güçlü bir şekilde ilham aldı ve Amerikalı mimarların yaratıcılığının alevi bu şekilde yakıldı.

Elbette, Art Deco adının 1960 yılında bu stile atıfta bulunmak için icat edildiğini belirtmek gerekir.

Bu tarz, tasarım, edebiyat, moda, mimarlık gibi çeşitli alanlarda en esnek ve ilham verici tarzlardan biri olarak kabul edilir.
Bu tarz, tasarım, edebiyat, moda, mimarlık gibi çeşitli alanlarda en esnek ve ilham verici tarzlardan biri olarak kabul edilir.

Dekoratif sanat mimarisinin özellikleri

Art Deco, onu diğer tarzlardan ayıran benzersiz özelliklere sahipti.

İlgili Makaleler: Doğu Roma mimari tarzı | Bizans dönemi mimarisi ve üslup özellikleri

Art Deco yapıların özellikleri elbette birbirinden farklılık gösterebilir ancak genel olarak ortak özellikleri arasında şunlar yer alır:

  • Geometrik şekiller
  • Zikzak çizgiler kullanın
  • duvar boyamaları
  • Heykel ve kabartma
  • metal işleme
  • Mitolojik temalarda
  • milliyetçilik
  • ikonografi

Art Deco binaların dış veya iç mekanlarında kullanılan renkler çok çeşitlidir ve genellikle birbiriyle zıtlık oluşturur.

Ayrıca bu binalar, şirketlerin milliyetçiliklerini bu şekilde sergilemelerine de vesile olmuştur.

Örneğin, Amerika’daki bazı binalar, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük amblemi olarak kabul edilen binanın tasarımında büyük kartal heykelleri kullandı.

İlgili Makaleler: İç mimaride klasik mimari tarz | özellikleri ve yöntemleri

Bu milliyetçilik sembollerine ek olarak, bazı binalarda bazen mitolojik temalar (özellikle Mısır mitolojisi) içeren süslemeler kullanılmıştır.

Art Deco mimarisinde geometrik şekiller kullanılmış, bazı yapıların tasarımında tuğla yerine kullanılan bu tarzda cam üzerine desenler ve cam blok kullanımı yaygınlaşmıştır.

Art Deco binalarından bazıları, özellikle gökdelenleri, dairesel bir şekle sahip basamaklı bir köşe veya bölüm içeriyordu.

Bu art deco özelliği, hem uçaklara, trenlere, gemilere ve arabalara şık bir görünüm veren hem de aerodinamiklerini iyileştiren araçlarda kolayca fark ediliyor.

Art Deco mimarisi 30'lu ve 40'lı yılların mimari tarzlarından biridir ve bu tarzın tarihini ve özelliklerini bilmek önemlidir.
Art Deco mimarisi 30’lu ve 40’lı yılların mimari tarzlarından biridir ve bu tarzın tarihini ve özelliklerini bilmek önemlidir.

Bazı Art Deco yapılarda el işi süslemeler kullanılmış; Ancak diğerlerine, tekrarlayan desenlere sahip makine süslemeleri yardımcı oldu. Ayrıca, genellikle inşaat maliyetlerini azaltmak için, dekorasyonlar binanın daha görünür kısımlarıyla sınırlandırılmıştır. Art Deco bina projeleri tipik olarak mimarlar, ressamlar, heykeltıraşlar ve tasarımcılar arasında dinamik bir işbirliğini içerir.

İlgili Makaleler: Dünyadaki mimari stil türleri + 15 benzersiz stilin tanıtımı

Bu sorun bazen tamamen Art Deco ortamına sahip alanların yaratılmasına neden oldu; “Miami Art Deco Bölgesi” olarak da bilinen Miami Beach’in mimari bölgesi (Miami Beach Architectural District) gibi.

İlgili Makaleler: Rönesans ve bu mimari tarzın örnekleri

Bu dönemden önceki yaygın mimari üslup, yani Art Nouveau, Art Deco’ya kıyasla daha yumuşak ve organik bir üsluptu; Art Deco, modernizm, neoklasizm, kübizm, fütürizm, yapısalcılık vb. Streamline Moderne veya “Modern Sanat”, Art Deco’nun uluslararası tarzı olarak kabul edilir ve 1930’da popüler hale gelir.

Bu iki stil, bazı özelliklerinde benzerdir; Ancak modern çizgi, yatay çizgilere daha fazla vurgu yaptı ve genellikle beyaz olan cephesinde daha az dekorasyon kullandı. Art Deco ise yüksek ve dikey binaları tercih ediyor ve parlak renkleri hoş karşılıyordu. Wisconsin Gaz Binası, ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan bir Art Deco kulesidir.

Art Deco mimarisi örnekleri

Empire State Binası, New York’taki Radio City Music Hall ve Chicago’daki Merchandise Mart gibi Amerika’daki birçok bina Art Deco tarzında inşa edildi. Bahsedilenlere ek olarak, aşağıdaki örnekler de bu tarzın güzel örnekleridir:

Chrysler Binası, New York

Chrysler Binası 1930 yılında kurulmuş ve o dönemde 319 metre yüksekliği ile kısa bir süre için dünyanın en yüksek binası olarak kabul edilmiştir. Bu yapının tasarımı William van Alen tarafından yapılmıştır ve metal minaresi güneş ışınlarına benzer şekiller ve kartal çörtenlerle süslenmiştir.

İlgili Makaleler: Gotik Mimarinin Yedi Temel Özelliği: Gargoyle’dan Uçan Payanda’ya

Delano Otel, Miami

South Beach mahallesi Miami Beach, Florida’da bulunur ve sayısız muhteşem Art Deco bina içerir. Delano South Beach Hotel, 1947 yılında Robert Swartburg tarafından tasarlanan ve Philippe Starck tarafından 1995 yılında bu binayı yenileyen, bu bölgede ünlü bir oteldir.

Luke Kulesi, Ohio

Ohio’daki LeVeque Kulesi’nin inşaatı 1927’de tamamlandı ve bir zamanlar pilotlara rehberlik etmek ve sinyal göndermek için kullanıldı. 169 metrelik bu yapıda pişmiş toprak kiremit kullanılmış olup, mimarisi Charles Howard Crane tarafından Art Deco tarzında (özellikle üst katların dekorasyonunda) ve modern çizgide yapılmıştır.

Doğu Kolombiya Binası, Los Angeles

Eastern Columbia Binası, Los Angeles’ın merkezinde yer almaktadır ve cephesinde güzel turkuaz pişmiş toprak kullanılmıştır. Bu binanın kuruluş tarihi 1930’a kadar uzanıyor ve mimarı, Los Angeles’ta birkaç başka Art Deco binasını da tasarlayan Claude Beelman’dan sorumluydu.

Art Deco (Art Deco), çoğu Amerikan şehrinin mimari tarzını etkileyen yaratıcı ama kısa ömürlü bir sanatsal hareketti.
Art Deco (Art Deco), çoğu Amerikan şehrinin mimari tarzını etkileyen yaratıcı ama kısa ömürlü bir sanatsal hareketti.

İlgili Makaleler: Postmodernizm Nedir? Tanım ve Kılavuz [Örneklerle]

Guardian Binası, Detroit

Guardian Building, modern aerodinamik tarzın unsurlarını içeren bir Art Deco ve “Maya Revival” gökdelenidir. Bu binanın inşaatı 1929 yılında tamamlanmış ve Wirt Clinton Rowland tarafından tasarlanmıştır. Guardian binasının içi ve dışı, duvar resimleri, mozaikler ve vitray pencereler dahil olmak üzere bu dönemin birçok özelliğini içermektedir.

Fremont Peace Hotel, Şanghay

Fairmont Peace Hotel, Şangay, Çin’de yer almaktadır. Bu binanın inşaatı 1929’da tamamlandı ve Şangay’daki Art Deco mimarisinin mücevherlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu bina, zengin bir aileden gelen iş adamı ve otelci olan Victor Sassoon’un emriyle yaptırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir