yazılımBina

iç mekan tasarımı nedir? iç mimar maaşları

iç mekan tasarımı

Belirli bir müzik tarzını sevmiyorsanız, tiyatro sizi sıkıyorsa veya sanat eserlerine ilgi duymuyorsanız, neredeyse her zaman onlardan kaçınabilirsiniz. Ancak mimari farklıdır.

İyi düşünülmemiş bir proje, birçok insanın hayatını sürekli ve uzun süre etkileyecektir.

İç mekanlarda bu etki daha da artar. İnsanlık, refahımızı ve sağlığımızı doğrudan etkileyen iç mekanlarda giderek daha fazla zaman harcıyor.

Mevcut Covid-19 salgınında olduğu gibi zorunlu emeklilik dönemlerinde, iç mekanların sağlığımız ve hatta hastalıkların önlenmesi için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Bir iç mekan ortamı tasarlamak, bir profesyonel için büyük bir sorumluluktur.

Mekanların insan eli ile iç tasarımı, haritalanması ve inşası çevre tasarımının bir parçasıdır ve mimari ile yakından ilgilidir.
Mekanların insan eli ile iç tasarımı, haritalanması ve inşası çevre tasarımının bir parçasıdır ve mimari ile yakından ilgilidir.

Bir iç mimar, mekanı kullanan insanlar için yeterince sağlıklı ve estetik açıdan hoş bir ortam elde etmek için bu projeleri planlamalı, araştırmalı, koordine etmeli ve yönetmelidir. Ama aslında iç mekan tasarımı nedir?

Nadiren değil, iç mekan tasarımı dekorasyonla karıştırılır – bir takım önyargılar ve yanlış anlamalarla dolu gelen bir yanılgı. Kaplama, renk ve kaplama seçimi aslında iç tasarımın önemli bir yönüdür. Ama tek özelliği bu değil.

İlgili Makaleler: iç mimar ne yapar? İç dekorasyon işinin tam tanıtımı

Birincisi, işlevsel ve estetik açıdan hoşa giden mekanlar yaratmak için kullanıcı davranışlarını ve isteklerini anlamak esastır. Hareketin organizasyonu, temel düzen manipülasyonu yoluyla elde edilebilecek bir başlangıç ​​noktasıdır. Alanın bu şekilde bölünmesi duvarlarla, aynı zamanda mobilyalarla ve hatta nesnelerle gerçekleştirilebilir.

Aynı zamanda, iç tasarım, konfor koşullarına (termal, aydınlatma veya akustik) ve mobilya ve nesneler için en iyi boyutları belirleyen ergonomiye dikkat etmelidir.

Son olarak, kaplamaların ve malzemelerin özellikleri, iç tasarımın en görünür ve yüzeysel bölümünü oluşturur, ancak daha az önemli değildir.

Bu son dokunuş, tasarımcının vizyonunu ve kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını ileterek projenin çehresini oluşturur.

İç tasarım, çevrenin psikolojisinin tam olarak anlaşılmasını gerektirir ve ayrıca ergonomi, aydınlatma vb.
İç tasarım, çevrenin psikolojisinin tam olarak anlaşılmasını gerektirir ve ayrıca ergonomi, aydınlatma vb.

Aşağıda, iç mekan tasarımı dikkate alması gereken ana konuları daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz:

Layout

Bir projenin yerleşimi, kısaca, tasarlanmakta olan mekanda sabit veya hareketli ekipman, mobilya ve nesnelerin konumlandırılmasıdır. Yeterli bir dağıtım, mekanın akışını organize edebilir, kalıcı yerler yaratabilir ve mekanın hiyerarşilerini oluşturabilir.

Özellikle tasarımcının daha fazla özgürlüğe sahip olduğu açık mimari planlarda, projenin düzgün işleyişi için iç yerleşim düzenleri en önemli unsurdur. Le Corbusier ve Mies van der Rohe, geniş dolaşım alanlarını azaltarak ve alanı bölmek için duvarlar yerine yapısal öğeler, mobilyalar ve hareketli paneller kullanarak geleneksel hiyerarşik planlara meydan okuyan ilk kişilerdi.

İlgili Makaleler: haritacılık nedir? Mimari tasarım ve haritalama

İyi bir yerleşim düzeni geliştirmek için, iç mimarlık elbette erişilebilirlik standartlarını, yangın kaçış yollarını ve odalar için minimum boyutları dikkate almalıdır. Her tür alan kullanımı için uygun boyutları tanımlayan çok sayıda literatür vardır.

Ernst Neufert’in “Mimarların Verileri” adlı kitabı ilk olarak 1936’da yayınlandı ve endüstriyel mutfaklardan tren vagonlarına kadar çeşitli farklı alanların boyutları için en iyi uygulamaları bir araya getiriyor.

Bununla birlikte, şehirlerin giderek daha yoğun hale gelmesi ve mülklerin giderek daha pahalı hale gelmesiyle birlikte, mikro apartmanlar ve küçük evler, kuralların dikkatlice çiğnenebileceğini göstererek bu minimum standartlara meydan okumaya başlıyor.

Bu nedenle anlaşılması gereken en önemli şey, her farklı senaryo için işlevsel ve uygun yerleşim planları önermek için mekanın ve kullanıcısının ihtiyaçlarıdır.

Mobilya

İster sabit ister hareketli olsun, mobilyalar herhangi bir iç mekan projesinin kalitesini doğrudan etkiler. Projede belirtilen seçimlerin sirkülasyon gibi temel kaygılara zarar vermeyeceğinden emin olarak, mekanın rutin işleyişine yardımcı olmasını sağlamak tasarımcının görevidir.

İç mimar, bir binanın mobilyaları ile mekanı arasında uyum sağlar ve işi, iç mimarın işinin tamamlanmasından sonra başlar.
İç mimar, bir binanın mobilyaları ile mekanı arasında uyum sağlar ve işi, iç mimarın işinin tamamlanmasından sonra başlar.

Özellikle (ama sadece değil) gittikçe küçülen küçük alanlar söz konusu olduğunda, her mobilya parçasının seçimine dikkat etmek çok önemlidir. Bu nedenle, birçok durumda, her bir santimetre kareyi en verimli şekilde kullanmak için benzersiz öğeler tasarlamak genellikle daha etkilidir.

Birbirine uyan esnek mobilyalar (istiflenebilir banklar gibi); o katlama (katlanır masalar gibi); büyüyüp küçülebilen ya da çift işlevli (bazen dolap, bazen iç bölme gibi) kullanılabilen ürünler mobilya sektörünün geleceği olarak görülüyor.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Bu eğilimi takiben, bu tür küçük konutlar (mikro apartmanlar veya küçük evler) için ürünler üreten, bu iç alanların daha küçük boyutlarını göz önünde bulunduran ve daha küçük parçalar oluşturmak için eski standartları zorlayan birkaç şirket bulmak şu anda mümkün. çağdaş kullanıcı ve mekan ile tutarlı.

Bu tür mobilyalara örnek olarak, daha kompakt kanepeler ve sandalyelerin masaların altına mükemmel şekilde oturduğu yemek takımları verilebilir, bu da her bir parçanın etrafında daha az yer kaplamasını sağlar.

Bitkiler mobilya olarak kabul edilmeyebilir, ancak yine de iç mekana sağlık ve yaşam kalitesi getirmek için önemli müttefikler oldukları için iç mekan tasarımı bahsetmeye değer bir yönüdür.

Havayı arındırırlar ve konut ve kurumsal iç mekanlarda çok yaygın olan kimyasalları emerler. Ortak öneri, her 10m² alan için orta büyüklükte bir tesise sahip olmaktır.

Konfor ve Ergonomi

Son birkaç yıldır iç mekanlarda konfordan çokça söz ediyoruz. Giderek daha yoğun ve kalabalık hale gelen bir dünyada iç mekanların çevresel kalitesi çok önemlidir ve hayatımızın büyük bir kısmını içinde geçirdiğimiz düşünülürse, rahatsız, güvensiz veya sağlıksız bir iç mekan insanların fiziksel ve zihinsel sağlığına son derece zararlı olabilir.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Konfor, mekanın estetiğinden, ortamın aromasından, pencereden içeri giren esintiden, girerken hissedilen sıcaklıktan, erişilebilirliğine ve yaşam kalitesini kolaylaştıracak ve iyileştirecek teknolojilerin veya pasif stratejilerin uygulanmasına kadar uzanır. oturan. Alan, içinde yaşarken görsel olarak nasıl algılanır? Rahat, güvenli, canlandırıcı, huzurlu, esnek veya tam tersi olarak algılanıp algılanmayacağını rengi, parlaklığı, derinliği ve yüksekliği belirleyecektir.

İç tasarım ve iç dekorasyon terimleri, ev tasarımı ve tadilatında sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.
İç tasarım ve iç dekorasyon terimleri, ev tasarımı ve tadilatında sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.

Akustik olarak rahat mı? Yeterli akustik uygulama, sesinizi yükseltmek zorunda kalmadan başkalarıyla konuşmanıza veya bir salonda kulaklarınızı zorlamadan bir konuşmayı dinlemenize olanak tanır.

Çok sıcak mı yoksa aşırı soğuk mu? Konforlu sıcaklıklar 20 ila 25 santigrat derece arasında olabilirken, aşırı soğuk veya sıcak sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda farklı hastalıkların kuluçkalanmasını da teşvik eder.

Havalandırma, iç mekan havasını olabildiğince temiz ve sağlıklı tutuyor mu? Kötü kokular, akarlar, mantarlar ve diğer malzeme bileşikleri insan sağlığı için toksiktir.

Her ne kadar mimariye yabancı görünse de ergonomi, mekanları ve cihazları, her odanın sakinlerinin ve kullanıcılarının fizyolojik, anatomik ve hatta psikolojik özelliklerine iyi uyum sağlayacak şekilde tasarlamamıza yardımcı olan disiplindir. Yapay çevre ile insan bedeninin ve zihninin eylem ve davranışları arasındaki ilişkiyi oluşturur.

Bu nedenle, iyi bir iç mekan tasarımı başarı düzeyi, insan vücudunun boyutlarının ve orantılarının incelenmesinden başlaması gereken bir analiz olan ayrıntılı ergonomik analizle yakından ilişkilidir.

Popülasyonu bu parametrelere göre gruplandıran antropometrik araştırmalar var ve bu da en fazla sayıda potansiyel kullanıcı için esnek ve etkili çözümler sunmamızı sağlıyor.

Malzemeler ve Kaplamalar

Aynı şekilde, tüm bitirme malzemeleri eşdeğer değildir. Seçim normalde estetik, işlev ve maliyet gibi faktörler tarafından yönetilse de, her bir malzemenin bileşimini ve bunun kullanım ömrü boyunca çevre üzerinde yaratabileceği etkiyi de dikkate almak önemlidir.

Bugün, çoğu pazarda, kaplama malzemelerinin tedariki geniş ve çeşitlidir; bu, tasarlanacak alanın gelecekteki konforuyla ilgisi olmayan menşei, dayanıklılık, geri dönüştürülebilirlik ve hijyenik veya çevresel özellikler gibi faktörleri değerlendirmemize olanak tanır.

Kaplama veya bitiş seçimi bu nedenle çok yönlüdür ve aşağıdaki faktörleri dikkate almalıdır:

  • Alanın amacı: Materyaller, hem mekanın işlevini hem de potansiyel kullanıcıların çeşitliliğini kabul etmelidir. Seçim yaparken, alanın trafik ve kullanım düzeyi, temizlik koşulları, yıpranma ve çevreye maruz kalma durumunu göz önünde bulundurmanız önerilir. Dokular ve renk gibi diğer faktörler, mekanın anlaşılmasına ve ışığın yayılmasına katkıda bulunarak orada yaşayanların ruh halini etkileyebilir.
  • Malzemenin özü: Malzemenin bileşimi, direncini, esnekliğini ve işlenebilirliğini ve dolayısıyla uygulama aralığını tanımlayacaktır. Kimyasal terimlerle, iç hava kalitesi üzerinde uzun vadeli zararlı (veya aynı zamanda yararlı) etkileri olabilecek boyaların, plastik kaplamaların, bağlayıcıların veya katkı maddelerinin bileşimine bakılması tavsiye edilir.
  • Kurulum sistemleri: Kaplamaların yapım süreci, inşaat sürecinde (özellikle yeni inşaat ise) maliyetten tasarruf etmek ve hataları önlemek için bitirmenin de tavsiye edildiği bağlantı elemanları veya yapıştırıcıları içerir.
  • Yüzey tabakası: Son bitirme katmanı, mekanın konforu üzerinde yüksek etkiye sahiptir. Yüzeyler kaymaz, yapışmaz veya su geçirmez olarak işlenebilir. Birleşim kapakları, kenarlar, çıtalar ve kulplar gibi unsurlar, diğer seçeneklerin yanı sıra, kullanım alanı kadar geniş, temizliği kolaylaştıracak, kazaları önleyecek ve hareketleri kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Ne de olsa insanı fizyolojik, anatomik ve psikolojik boyutlarıyla anlamak, çeşitliliğe ve farklılıklara saygı duyarak yüksek bir rahatlık düzeyine ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

İç mimarlık, iç mimarlıkla ilgili bir meslektir.
İç mimarlık, iç mimarlıkla ilgili bir meslektir.

Tüm insanlar uzayda aynı şekilde hareket etmez veya aynı vücut boyutlarına sahip değildir ve herkes aynı miktarda ışıkta rahat hissetmez veya aynı sıcaklıklardan hoşlanmaz.

Refah odaklı mekanlar tasarlarken bütüncül ve çok disiplinli bir yaklaşımı göz önünde bulundurmak esastır ve başarılı bir projeye ulaşmanın anahtarı, her bir ‘beden ve zihnin’ derinlemesine gözlemlenmesi ve analizidir.

Ne de olsa insanı fizyolojik, anatomik ve psikolojik boyutlarıyla anlamak, çeşitliliğe ve farklılıklara saygı duyarak yüksek bir rahatlık düzeyine ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Tüm insanlar uzayda aynı şekilde hareket etmez veya aynı vücut boyutlarına sahip değildir ve herkes aynı miktarda ışıkta rahat hissetmez veya aynı sıcaklıklardan hoşlanmaz.

Refah odaklı mekanlar tasarlarken bütüncül ve çok disiplinli bir yaklaşımı göz önünde bulundurmak esastır ve başarılı bir projeye ulaşmanın anahtarı, her bir ‘beden ve zihnin’ derinlemesine gözlemlenmesi ve analizidir.

Kaynak: archdaily

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir