önerilen içerik
Bina

iç mekan tasarımı nedir? iç mimar maaşları

iç mekan tasarımı

Belirli bir müzik tarzını sevmiyorsanız, tiyatro sizi sıkıyorsa veya sanat eserlerine ilgi duymuyorsanız, neredeyse her zaman onlardan kaçınabilirsiniz. Ancak mimari farklıdır.

İyi düşünülmemiş bir proje, birçok insanın hayatını sürekli ve uzun süre etkileyecektir.

İç mekanlarda bu etki daha da artar. İnsanlık, refahımızı ve sağlığımızı doğrudan etkileyen iç mekanlarda giderek daha fazla zaman harcıyor.

Mevcut Covid-19 salgınında olduğu gibi zorunlu emeklilik dönemlerinde, iç mekanların sağlığımız ve hatta hastalıkların önlenmesi için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Bir iç mekan ortamı tasarlamak, bir profesyonel için büyük bir sorumluluktur.

Mekanların insan eli ile iç tasarımı, haritalanması ve inşası çevre tasarımının bir parçasıdır ve mimari ile yakından ilgilidir.
Mekanların insan eli ile iç tasarımı, haritalanması ve inşası çevre tasarımının bir parçasıdır ve mimari ile yakından ilgilidir.

Bir iç mimar, mekanı kullanan insanlar için yeterince sağlıklı ve estetik açıdan hoş bir ortam elde etmek için bu projeleri planlamalı, araştırmalı, koordine etmeli ve yönetmelidir. Ama aslında iç mekan tasarımı nedir?

Nadiren değil, iç mekan tasarımı dekorasyonla karıştırılır – bir takım önyargılar ve yanlış anlamalarla dolu gelen bir yanılgı. Kaplama, renk ve kaplama seçimi aslında iç tasarımın önemli bir yönüdür. Ama tek özelliği bu değil.

İlgili Makaleler: iç mimar ne yapar? İç dekorasyon işinin tam tanıtımı

Birincisi, işlevsel ve estetik açıdan hoşa giden mekanlar yaratmak için kullanıcı davranışlarını ve isteklerini anlamak esastır. Hareketin organizasyonu, temel düzen manipülasyonu yoluyla elde edilebilecek bir başlangıç ​​noktasıdır. Alanın bu şekilde bölünmesi duvarlarla, aynı zamanda mobilyalarla ve hatta nesnelerle gerçekleştirilebilir.

Aksesuarlar ve Dekorasyon
Aksesuarlar ve Dekorasyon

Aynı zamanda, iç tasarım, konfor koşullarına (termal, aydınlatma veya akustik) ve mobilya ve nesneler için en iyi boyutları belirleyen ergonomiye dikkat etmelidir.

Son olarak, kaplamaların ve malzemelerin özellikleri, iç tasarımın en görünür ve yüzeysel bölümünü oluşturur, ancak daha az önemli değildir.

Bu son dokunuş, tasarımcının vizyonunu ve kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını ileterek projenin çehresini oluşturur.

İç tasarım, çevrenin psikolojisinin tam olarak anlaşılmasını gerektirir ve ayrıca ergonomi, aydınlatma vb.
İç tasarım, çevrenin psikolojisinin tam olarak anlaşılmasını gerektirir ve ayrıca ergonomi, aydınlatma vb.

Aşağıda, iç mekan tasarımı dikkate alması gereken ana konuları daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz:

Layout

Bir projenin yerleşimi, kısaca, tasarlanmakta olan mekanda sabit veya hareketli ekipman, mobilya ve nesnelerin konumlandırılmasıdır. Yeterli bir dağıtım, mekanın akışını organize edebilir, kalıcı yerler yaratabilir ve mekanın hiyerarşilerini oluşturabilir.

Özellikle tasarımcının daha fazla özgürlüğe sahip olduğu açık mimari planlarda, projenin düzgün işleyişi için iç yerleşim düzenleri en önemli unsurdur. Le Corbusier ve Mies van der Rohe, geniş dolaşım alanlarını azaltarak ve alanı bölmek için duvarlar yerine yapısal öğeler, mobilyalar ve hareketli paneller kullanarak geleneksel hiyerarşik planlara meydan okuyan ilk kişilerdi.

İlgili Makaleler: haritacılık nedir? Mimari tasarım ve haritalama

İyi bir yerleşim düzeni geliştirmek için, iç mimarlık elbette erişilebilirlik standartlarını, yangın kaçış yollarını ve odalar için minimum boyutları dikkate almalıdır. Her tür alan kullanımı için uygun boyutları tanımlayan çok sayıda literatür vardır.

Doğal Unsurlar
Doğal Unsurlar

Ernst Neufert’in “Mimarların Verileri” adlı kitabı ilk olarak 1936’da yayınlandı ve endüstriyel mutfaklardan tren vagonlarına kadar çeşitli farklı alanların boyutları için en iyi uygulamaları bir araya getiriyor.

Bununla birlikte, şehirlerin giderek daha yoğun hale gelmesi ve mülklerin giderek daha pahalı hale gelmesiyle birlikte, mikro apartmanlar ve küçük evler, kuralların dikkatlice çiğnenebileceğini göstererek bu minimum standartlara meydan okumaya başlıyor.

Bu nedenle anlaşılması gereken en önemli şey, her farklı senaryo için işlevsel ve uygun yerleşim planları önermek için mekanın ve kullanıcısının ihtiyaçlarıdır.

Mobilya

İster sabit ister hareketli olsun, mobilyalar herhangi bir iç mekan projesinin kalitesini doğrudan etkiler. Projede belirtilen seçimlerin sirkülasyon gibi temel kaygılara zarar vermeyeceğinden emin olarak, mekanın rutin işleyişine yardımcı olmasını sağlamak tasarımcının görevidir.

İç mimar, bir binanın mobilyaları ile mekanı arasında uyum sağlar ve işi, iç mimarın işinin tamamlanmasından sonra başlar.
İç mimar, bir binanın mobilyaları ile mekanı arasında uyum sağlar ve işi, iç mimarın işinin tamamlanmasından sonra başlar.

Özellikle (ama sadece değil) gittikçe küçülen küçük alanlar söz konusu olduğunda, her mobilya parçasının seçimine dikkat etmek çok önemlidir. Bu nedenle, birçok durumda, her bir santimetre kareyi en verimli şekilde kullanmak için benzersiz öğeler tasarlamak genellikle daha etkilidir.

Birbirine uyan esnek mobilyalar (istiflenebilir banklar gibi); o katlama (katlanır masalar gibi); büyüyüp küçülebilen ya da çift işlevli (bazen dolap, bazen iç bölme gibi) kullanılabilen ürünler mobilya sektörünün geleceği olarak görülüyor.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Bu eğilimi takiben, bu tür küçük konutlar (mikro apartmanlar veya küçük evler) için ürünler üreten, bu iç alanların daha küçük boyutlarını göz önünde bulunduran ve daha küçük parçalar oluşturmak için eski standartları zorlayan birkaç şirket bulmak şu anda mümkün. çağdaş kullanıcı ve mekan ile tutarlı.

Bu tür mobilyalara örnek olarak, daha kompakt kanepeler ve sandalyelerin masaların altına mükemmel şekilde oturduğu yemek takımları verilebilir, bu da her bir parçanın etrafında daha az yer kaplamasını sağlar.

Fonksiyonellik
Fonksiyonellik

Bitkiler mobilya olarak kabul edilmeyebilir, ancak yine de iç mekana sağlık ve yaşam kalitesi getirmek için önemli müttefikler oldukları için iç mekan tasarımı bahsetmeye değer bir yönüdür.

Havayı arındırırlar ve konut ve kurumsal iç mekanlarda çok yaygın olan kimyasalları emerler. Ortak öneri, her 10m² alan için orta büyüklükte bir tesise sahip olmaktır.

Konfor ve Ergonomi

Son birkaç yıldır iç mekanlarda konfordan çokça söz ediyoruz. Giderek daha yoğun ve kalabalık hale gelen bir dünyada iç mekanların çevresel kalitesi çok önemlidir ve hayatımızın büyük bir kısmını içinde geçirdiğimiz düşünülürse, rahatsız, güvensiz veya sağlıksız bir iç mekan insanların fiziksel ve zihinsel sağlığına son derece zararlı olabilir.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Konfor, mekanın estetiğinden, ortamın aromasından, pencereden içeri giren esintiden, girerken hissedilen sıcaklıktan, erişilebilirliğine ve yaşam kalitesini kolaylaştıracak ve iyileştirecek teknolojilerin veya pasif stratejilerin uygulanmasına kadar uzanır. oturan. Alan, içinde yaşarken görsel olarak nasıl algılanır? Rahat, güvenli, canlandırıcı, huzurlu, esnek veya tam tersi olarak algılanıp algılanmayacağını rengi, parlaklığı, derinliği ve yüksekliği belirleyecektir.

İç tasarım ve iç dekorasyon terimleri, ev tasarımı ve tadilatında sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.
İç tasarım ve iç dekorasyon terimleri, ev tasarımı ve tadilatında sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.

Akustik olarak rahat mı? Yeterli akustik uygulama, sesinizi yükseltmek zorunda kalmadan başkalarıyla konuşmanıza veya bir salonda kulaklarınızı zorlamadan bir konuşmayı dinlemenize olanak tanır.

Çok sıcak mı yoksa aşırı soğuk mu? Konforlu sıcaklıklar 20 ila 25 santigrat derece arasında olabilirken, aşırı soğuk veya sıcak sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda farklı hastalıkların kuluçkalanmasını da teşvik eder.

Havalandırma, iç mekan havasını olabildiğince temiz ve sağlıklı tutuyor mu? Kötü kokular, akarlar, mantarlar ve diğer malzeme bileşikleri insan sağlığı için toksiktir.

İlgili Makaleler: bina güçlendirmesi nasıl yapılır?

Her ne kadar mimariye yabancı görünse de ergonomi, mekanları ve cihazları, her odanın sakinlerinin ve kullanıcılarının fizyolojik, anatomik ve hatta psikolojik özelliklerine iyi uyum sağlayacak şekilde tasarlamamıza yardımcı olan disiplindir. Yapay çevre ile insan bedeninin ve zihninin eylem ve davranışları arasındaki ilişkiyi oluşturur.

Bu nedenle, iyi bir iç mekan tasarımı başarı düzeyi, insan vücudunun boyutlarının ve orantılarının incelenmesinden başlaması gereken bir analiz olan ayrıntılı ergonomik analizle yakından ilişkilidir.

Popülasyonu bu parametrelere göre gruplandıran antropometrik araştırmalar var ve bu da en fazla sayıda potansiyel kullanıcı için esnek ve etkili çözümler sunmamızı sağlıyor.

Malzemeler ve Kaplamalar

Aynı şekilde, tüm bitirme malzemeleri eşdeğer değildir. Seçim normalde estetik, işlev ve maliyet gibi faktörler tarafından yönetilse de, her bir malzemenin bileşimini ve bunun kullanım ömrü boyunca çevre üzerinde yaratabileceği etkiyi de dikkate almak önemlidir.

Bugün, çoğu pazarda, kaplama malzemelerinin tedariki geniş ve çeşitlidir; bu, tasarlanacak alanın gelecekteki konforuyla ilgisi olmayan menşei, dayanıklılık, geri dönüştürülebilirlik ve hijyenik veya çevresel özellikler gibi faktörleri değerlendirmemize olanak tanır.

İç dizayn süreci kişisel zevklerinizi
İç dizayn süreci kişisel zevklerinizi

Kaplama veya bitiş seçimi bu nedenle çok yönlüdür ve aşağıdaki faktörleri dikkate almalıdır:

  • Alanın amacı: Materyaller, hem mekanın işlevini hem de potansiyel kullanıcıların çeşitliliğini kabul etmelidir. Seçim yaparken, alanın trafik ve kullanım düzeyi, temizlik koşulları, yıpranma ve çevreye maruz kalma durumunu göz önünde bulundurmanız önerilir. Dokular ve renk gibi diğer faktörler, mekanın anlaşılmasına ve ışığın yayılmasına katkıda bulunarak orada yaşayanların ruh halini etkileyebilir.
  • Malzemenin özü: Malzemenin bileşimi, direncini, esnekliğini ve işlenebilirliğini ve dolayısıyla uygulama aralığını tanımlayacaktır. Kimyasal terimlerle, iç hava kalitesi üzerinde uzun vadeli zararlı (veya aynı zamanda yararlı) etkileri olabilecek boyaların, plastik kaplamaların, bağlayıcıların veya katkı maddelerinin bileşimine bakılması tavsiye edilir.
  • Kurulum sistemleri: Kaplamaların yapım süreci, inşaat sürecinde (özellikle yeni inşaat ise) maliyetten tasarruf etmek ve hataları önlemek için bitirmenin de tavsiye edildiği bağlantı elemanları veya yapıştırıcıları içerir.
  • Yüzey tabakası: Son bitirme katmanı, mekanın konforu üzerinde yüksek etkiye sahiptir. Yüzeyler kaymaz, yapışmaz veya su geçirmez olarak işlenebilir. Birleşim kapakları, kenarlar, çıtalar ve kulplar gibi unsurlar, diğer seçeneklerin yanı sıra, kullanım alanı kadar geniş, temizliği kolaylaştıracak, kazaları önleyecek ve hareketleri kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Ne de olsa insanı fizyolojik, anatomik ve psikolojik boyutlarıyla anlamak, çeşitliliğe ve farklılıklara saygı duyarak yüksek bir rahatlık düzeyine ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

İç mimarlık, iç mimarlıkla ilgili bir meslektir.
İç mimarlık, iç mimarlıkla ilgili bir meslektir.

Tüm insanlar uzayda aynı şekilde hareket etmez veya aynı vücut boyutlarına sahip değildir ve herkes aynı miktarda ışıkta rahat hissetmez veya aynı sıcaklıklardan hoşlanmaz.

İlgili Makaleler: donmuş su borusu nasıl açılır?

Refah odaklı mekanlar tasarlarken bütüncül ve çok disiplinli bir yaklaşımı göz önünde bulundurmak esastır ve başarılı bir projeye ulaşmanın anahtarı, her bir ‘beden ve zihnin’ derinlemesine gözlemlenmesi ve analizidir.

Ne de olsa insanı fizyolojik, anatomik ve psikolojik boyutlarıyla anlamak, çeşitliliğe ve farklılıklara saygı duyarak yüksek bir rahatlık düzeyine ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Tüm insanlar uzayda aynı şekilde hareket etmez veya aynı vücut boyutlarına sahip değildir ve herkes aynı miktarda ışıkta rahat hissetmez veya aynı sıcaklıklardan hoşlanmaz.

Refah odaklı mekanlar tasarlarken bütüncül ve çok disiplinli bir yaklaşımı göz önünde bulundurmak esastır ve başarılı bir projeye ulaşmanın anahtarı, her bir ‘beden ve zihnin’ derinlemesine gözlemlenmesi ve analizidir.

iç dizayn hakkında size yardımcı olabilirim! İç dizayn, bir mekanın estetik görünümünü ve fonksiyonelliğini planlama, düzenleme ve dekore etme sürecidir. İşte iç dizayn konusunda düşünmeniz gereken bazı temel noktalar:

Kişisel Tarz
Kişisel Tarz

Tarz ve Tema Seçimi

İç mekanınızın hangi tarza veya temaya sahip olmasını istediğinizi belirlemek önemlidir. Modern, geleneksel, endüstriyel, minimal, rustik gibi farklı tarzlar arasından seçim yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler: havuzda su kaçağı nasıl önlenir?

Renk Paleti

Mevcut renklerinizi veya yeni renk paletini seçerek mekanınıza istediğiniz atmosferi yaratabilirsiniz. Renkler duvarlar, mobilyalar, dekoratif öğeler ve aksesuarlar aracılığıyla mekana karakter kazandırır.

Mobilya Seçimi

Mobilyalar, iç mekanın işlevselliği ve görünümü açısından çok önemlidir. Alanınıza en uygun mobilyaları seçerek mekanı düzenli ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Işıklandırma
Işıklandırma

Dekorasyon ve Aksesuarlar

Mekanı kişiselleştirmek için dekoratif öğeler ve aksesuarlar eklemek faydalı olabilir. Tablolar, halılar, perdeler, minderler gibi detaylar mekanın karakterini yansıtmanıza yardımcı olur.

Aydınlatma

Doğru aydınlatma mekanın atmosferini etkiler. Genel aydınlatma, ambiyans aydınlatması ve vurgu aydınlatması gibi farklı türlerle mekanınızı aydınlatabilirsiniz.

Mekân Düzeni
Mekân Düzeni

İlgili Makaleler: Beton su yalıtım katkısı

Düzenleme ve Akış

Mekandaki mobilya ve dekorasyon öğelerini düzenlemek, mekanın akışını ve kullanım kolaylığını etkiler. Fonksiyonelliği göz önünde bulundurarak düzenlemeler yapmalısınız.

Renk Uyumu
Renk Uyumu

Alan Kullanımı

Mekanınızın boyutuna ve şekline göre en iyi şekilde alanı kullanmayı düşünmelisiniz. Depolama çözümleri ve çok amaçlı mobilyalar mekanı daha düzenli hale getirebilir.

Doğal Unsurlar

Bitkiler ve doğal unsurlar, mekana canlılık ve tazelik katar. Bitki aranjmanları veya doğal taşlar gibi unsurlar kullanarak iç mekanı doğayla daha yakın hale getirebilirsiniz.

Minimalizm
Minimalizm

Bütçe Yönetimi

İç dizayn projeniz için bir bütçe belirlemek önemlidir. Böylece harcamalarınızı kontrol altında tutabilir ve en iyi seçenekleri seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler: bina güçlendirme ne kadar sürer

Kişisel Dokunuşlar

Mekanınıza kişisel dokunuşlar eklemek, onu sizin tarzınızı yansıtan özel bir alana dönüştürebilir. Fotoğraflar, anılar ve özel objeler mekana kişisel bir hava katar.

Renk Seçimi
Renk Seçimi

İç dizayn süreci, sizin tercihlerinize, ihtiyaçlarınıza ve mekanın özelliklerine göre şekillenir. Eğer belirli bir projeniz veya sorunuz varsa, daha spesifik yardım sunabilirim!

İlgili Makaleler:

Kaynak: archdaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir