önerilen içerik
En iyi mimarlar

Hieronymus Bosch: Resmin dünyevi zevkler bahçesinin üç boyutlu deşifresi

Kahraman Nimus Bosch’un hayatı

Hieronymus Bosch, Hieronymus (veya sırasıyla Jerome adının Latin ve Orta Almanca biçimleri olan Euen) van Aachen (Aachen’den gelir) olarak doğdu. Bazı resimlerini Jeronimus Bosch (Orta Hollandaca’da Jeronimus Bos olarak telaffuz edilir) adıyla imzaladı. Bu isim onun doğum yerinden gelmektedir; Den Bosch adındaki Sertuchenbus geldi.

Hieronymus Bosch, en ünlü Rönesans sanatçılarından biriydi.

Hieronymus Bosch, 9 Ağustos 1516’da öldü.

Bush’un hayatı veya eğitimi hakkında çok az şey biliniyor. Herhangi bir mektup veya günlük bırakmadı ve onun hakkında toplanan her şey, Sertukhenbos’un belediye belgelerinde ve Kutsal Leydi Kardeşliği’nin yerel havale fatura defterlerinde kendisine yapılan kısa göndermelerin sonucuydu. Karakteri hakkında bilgi veya sanatının anlamı hakkında görüşleri yoktur.

Hieronymus Bosch ve Michelange'ın Ahiret Yargısı adlı iki eserinde Panofsky nin ikonografisi yaklaşımıyla karşılaştırmalı hümanizm temaları.
Hieronymus Bosch ve Michelange’ın Ahiret Yargısı adlı iki eserinde Panofsky nin ikonografisi yaklaşımıyla karşılaştırmalı hümanizm temaları.

İlgili Makaleler: Hans Holbein’in elçiler tablosundaki gizli kafatası

Bush’un doğum günü bile kesin olarak belirlenmedi. 1516’daki ölümünden kısa bir süre önce yaptığı bir portreye (otoportre olabilir) dayanarak, doğum yılının MS 1450 olduğu tahmin ediliyor. Bu resim, sanatçıyı yaşlılığında, büyük olasılıkla altmışlı yaşlarının sonlarında tasvir ediyor.

hieronymus bosch hell

Bush, Barbant krallığında bir şehir olan Sertuchenbus yakınlarında doğdu ve tüm hayatı boyunca orada yaşadı. İki erkek kardeşi ve bir kız kardeşi vardı. Büyükbabası Jan van Aachen (1454’te öldü) bir ressamdı ve ilk olarak 1430’da bir belgede bahsedildi.

John’un 4’ü ressam olan beş oğlu vardı, ancak bu insanlardan geriye hiçbir eser kalmadı. Bosch’un babası Antonius van Aachen (1478’de öldü), Meryem Ana Kardeşliği’nde sanat danışmanı olarak çalıştı. Jerominus’un babasından veya amcalarından birinden resim öğrendiğine inanılıyor.

İlgili Makaleler: Titian: Rönesans’ın son büyük ressamı

15. yüzyılda Sertuchenbus, Hollanda’nın güneyinde büyüyen bir şehirdi. 15. yüzyılın ilk yarısında Burgonya hanedanının kontrolüne geçen kent, daha sonra Habsburg hanedanının egemenliğine girmiştir. 1463’te bu şehirde feci bir yangında 4.000 ev yandı ve 13 yaşındaki Bush’un bu olaya tanık olması muhtemel.

Yaşadığı dönemde ünlü bir ressam oldu ve Hollanda dışından bile siparişler aldı. Bush, 1488’de Kutsal Leydi Kardeşliği’ne katıldı. Cemiyet, Sertuchenbos’un nüfuzlu 40 vatandaşından ve Avrupa’nın her yerinden 7.000 yabancı üyeden oluşan geleneksel muhafazakar dini bir gruptu.

Orijinal adı Jheronimus van Aken olan Hieronymus Bosch (Hollandaca: Hieronymus Bosch) (1450'den 9 Ağustos 1516'ya kadar doğdu) Hollandalı bir ressamdı.
Orijinal adı Jheronimus van Aken olan Hieronymus Bosch (Hollandaca: Hieronymus Bosch) (1450’den 9 Ağustos 1516’ya kadar doğdu) Hollandalı bir ressamdı.

Bosch, 1479-1481 yılları arasında kendisinden birkaç yaş büyük olan Alit Goyaerts van den Merveen ile evlendi. Evlendikten sonra, Bush’un karısına zengin ailesinden bir ev ve arazi miras kalan Urishkhut’a taşındılar.

İlgili Makaleler: Raphael: Rönesans sanatçısı Raphael’in 10 eseri

Kutsal Leydi Kardeşliği belgelerinde Bush’un ölüm tarihi 1516 olarak kaydedilmiştir. Aynı yılın Ağustos ayında St. John Kilisesi’nde onun anısını anmak için büyük bir tören düzenlendi.

Kahraman Nimus Bosch’un bir özeti

Orijinal adı Jheronimus van Aken (1450 – 9 Ağustos 1516) olan Hieronymus Bosch (Hollandaca: Hieronymus Bosch), Hollandalı bir ressamdı.

Ününün ana nedeni, hayali motifleri ahlaki kavramları ifade etmek ve ayrıca hikaye anlatmak için kullanmasıdır.

Hieronymus Bosch’un resimleri, orta yüzyıllarda Sürrealizm tarzının öncüleridir.

İlgili Makaleler: Michelangelo: biyografi, sanatsal şaheserler: Pietà, Sistine Şapeli

Millennium olarak da bilinen Dünyevi Zevkler Bahçesi, 15-16. yüzyılların ünlü Hollandalı ressamı Hieronymus Bosch’un yaptığı bir triptiğin adıdır.

Millennium olarak da bilinen Dünyevi Zevkler Bahçesi, 15-16. yüzyılların ünlü Hollandalı ressamı Hieronymus Bosch'un yaptığı bir triptiğin adıdır.
Millennium olarak da bilinen Dünyevi Zevkler Bahçesi, 15-16. yüzyılların ünlü Hollandalı ressamı Hieronymus Bosch’un yaptığı bir triptiğin adıdır.

Bu eser 1939’dan beri İspanya’daki Museo del Prado’da saklanmaktadır.

Dünyevi Zevkler Bahçesi üçlemesi, Hieronymus Bosch’un en ünlü ve iddialı eseri olarak bilinir.

dünyevi zevkler bahçesi hieronymus bosch

Bush’un başyapıtı, sanatının zirvesini barındırıyor, dolayısıyla geçmiş eserlerinin hiçbirinde anlamlarda ve açık benzetmelerde böyle bir karmaşıklık yok.

İlgili Makaleler: Albrecht Dürer; Rönesans ressamı ve sanat teorisyeni

Sehleti, İncil’deki birkaç hikayeyi ve küfür içeren eylemlerin sahnelerini tasvir ediyor. Bu hikayeler, Orta Çağ’daki Hıristiyan doktrininin bir parçasıydı.

Orta panodaki ufuk çizgisi sol panonun tam devamı niteliğindedir.Bu iki eserin birbirine bağlanmasının nedeni aynı ruh halini iki yerde ifade etmektir. Yerde, sol panelden daha gerçek hayvanların yanında her türden garip hayvan görülebilir.

Hieronymus Bosch, sırasıyla Jerome adının Latin ve Orta Almanca biçimleri olan Jeronymus veya Yuen olarak doğdu.
Hieronymus Bosch, sırasıyla Jerome adının Latin ve Orta Almanca biçimleri olan Jeronymus veya Yuen olarak doğdu.

İnsanlar farklı gruplar halinde çeşitli törenler düzenliyorlar. Ünlü tarihçi Gibson, fotoğrafı utanmaz bir eylem olarak nitelendirirken, Dickinson gösteriyi çocukça bir merak olarak nitelendiriyor.

İlgili Makaleler: Grunwald’ın opera ve senfonideki rolü ve eserlerinin incelenmesi

Masum kimseler, cinsel zevkler, suda oynamak, masum hayvanlara binmek, yemek-içmek, doğada oynamak ve eğlenmek gibi suni zevkler almaktadır.

hieronymus bosch dünyevi zevkler bahçesi

Resmin ortasında yer gibi birçok çatlağı olan bir cam ev var. Bu kürenin ortasında ve altında eğlenen ve utanmazca hareketler yapan insanlar vardır, bazı metinlerde bu küre hazlar dünyasının kırılganlığının simgesidir.

Dünyevi Zevkler Bahçesi Hieronymus Bosch'un en ünlü eserlerinden biridir.
Dünyevi Zevkler Bahçesi Hieronymus Bosch’un en ünlü eserlerinden biridir.

Çalışmada bir dizi siyah erkek ve kadının varlığı, Bush’un görüşüne göre insan haklarının eşitliğini gösteriyor, ancak bazı insanlar bunların o dönemde kapitalistlere ve zenginlere hizmet etmek için satın alınan aynı vahşi soylular olduğuna inanıyor.

İlgili Makaleler: Leonardo da Vinci hakkında ne biliyorsunuz?

Çerçevenin alt kısmında, bir kişi, gurur göstergesi olarak başına kiraz takmış, saçlarıyla örtülü bir kadının arkasında durmakta ve başının üstünde bir deniz kabuğuna bakan başka bir kişiye içki vermektedir.

Bu zat, çeşitli tefsirlerde, insanlara içki ikram ederek edep meydana getiren kimsedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir