önerilen içerik
Bina

çatı malzemeleri nelerdir? Evin çatısı için en iyi malzemeler

çatı malzemeleri nelerdir?

Çatı malzemesi türlerini biliyor musunuz? Bu yazıda, çeşitli çatı malzemeleri türlerinin tanıtımına ve incelemesine değineceğiz.

Bir evin en önemli bölümlerinden biri olarak adlandırılabilecek çatıda kullanılan malzemelerin kaliteli olması, konutun sağlamlığı ve korunmasında önemli rol oynayacaktır.

Konutun bu kısmına biraz daha yakından bakmak istersek, konut yapımında sadece güzelliğe dikkat etmenin hoş bir sonuç getiremeyeceğini, aynı zamanda yüksek kaliteli malzemeler varsa çatı gibi parçaları da söylemeliyiz.

Taş, beton, çimento, tuğla ve çelik profiller en çok kullanılan çatı konstrüksiyon malzemeleridir.
Taş, beton, çimento, tuğla ve çelik profiller en çok kullanılan çatı konstrüksiyon malzemeleridir.

Yeni yöntemler, çok da uzak olmayan bir gelecekte konut sahipleri ve sakinleri için kesinlikle daha fazla sorun yaratacaktır. Mimar Nou blog olarak, evin çatısı için büyük değere ve dayanıklılığa sahip en iyi malzemeleri seçmenize yardımcı olmayı amaçlıyoruz; Bizimle kal.

Çatı malzemesi seçiminde önemli noktalar

Genellikle bir konutun çatısı için gerekli olan malzeme cinsinin tespiti yetkili kuruluşlardan onaylı ilgili mühendisler tarafından yapılır.

İlgili Makaleler: çelik nedir? Sektörün nabzı bu alaşımın elinde

Aslında işin başında ve ilk planlama sırasında evin çatısı ve gerekli malzemeleri ile ilgili konu mühendislerin tahminlerinde araştırılacak, böylece yük miktarı veya daha doğrusu yük miktarı belirlenecektir. İstenilen basınç elde edilebilir ve buna göre demir gibi diğer malzemelerin miktarı belirlenir.

Tabii ki, bir evin çatısı için gerekli olan malzemelerin coğrafi konum ve diğer çeşitli parametrelere göre belirlendiğini unutmayın; Yeterli mühendislik bilgisine sahip olmak, en iyi seçenekleri seçmenin tek yoludur ve o kadar! Bununla birlikte, aşağıda kısaca açıkladığımız evin çatısı için en iyi malzemelerin seçiminde iki önemli öğe olan maliyet ve tasarım tarzının büyük etkisi vardır.

Maliyet

Her tür malzemenin fiyatı birbirinden farklıdır ancak bu tek başına doğru seçimi belirleyemez. Aslında evin çatı malzemesi coğrafi konuma göre ve bölgenin hava şartları dikkate alınarak seçilmeli; Bu sorun, malzemenin daha uzun süre dayanmasına neden olabilir ve diğer yandan da uygun maliyetlidir. Ayrıca maliyetin doğru tahmin edilebilmesi için altyapı ve bakım maliyetlerinin de hesaba katılması gerektiğini unutmayın.

tasarım stili

Çatı malzemelerinin çeşitliliği çok fazla olduğundan (bazılarının farklı iklimlerle ilgili avantajları vardır), stilin temel bir unsur haline geldiği ve mimarların önemli önceliklerinden biri olması gerektiği söylenebilir.
Evin çatısının malzemesi, evlerin kendine özgü tarzlarına uygun olmalıdır.

İlgili Makaleler: kalker nedir? Ve kullanımlarını daha iyi bilmek

Örneğin, Toskana tarzı bir evin çatısında kullanım için tuğla kiremit gerekir, ancak beton kiremitler benzer bir görünümü daha düşük bir maliyetle sağlayabilir, ancak tuğla kiremitlerin güzelliğini asla izleyiciye aktaramaz. Bu tasarım, kil kiremitlerin kurulumunu göstermektedir.

Kirişler, beton kirişler, metal kirişler (kromit kirişler), kaynak noktalı kirişler, kiriş makasları, kiriş makasları, beton, bloklar, termal donatılar, çatı kaplama...
Kirişler, beton kirişler, metal kirişler (kromit kirişler), kaynak noktalı kirişler, kiriş makasları, kiriş makasları, beton, bloklar, termal donatılar, çatı kaplama…

Tuğla ve beton çatılar benzer görünse de deneyimli bir kişi bunları kolaylıkla ayırt edebilir; Pişmiş toprak karoların kullanılması, diğer malzemelerle doğru bir şekilde yeniden oluşturulması zor olan otantik ve daha eski bir görünüm sağlar.

dayanıklılık

Çatı malzemelerinin uzun ömürlü ve dayanıklı olması oldukça önemlidir ve bu nedenle çatı malzemesi seçiminde önemli ve etkili faktörlerden biri olarak kabul edilir.

Çatı malzemelerinin dayanıklılığı, malzemeye ve sertliğine göre farklılık göstermekte olup, her birinin kendine has bakım şartları bulunmaktadır.

Evin çatısı için en iyi malzemeler

Günümüzde eskiye göre evlerin çatılarında kullanılacak farklı malzemeler bulunmaktadır.

İlgili Makaleler: alüminyum nerelerde kullanılır? alüminyum uygulamaları

Her şeye bakmaya başladığımızda, herkes için bunlardan birini seçmek zor olacaktır, ancak bilgi edinerek ve özelliklerini nasıl önceliklendireceğinizi anlayarak, kendinden emin ve doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Bu ev, nispeten düşük bir maliyetle kile benzer bir görünüm gösteren S-şekilli beton karolara sahiptir. Çatı kiremitleri düz stillerde veya farklı görünümlere sahip yuvarlak şekillerde üretilmektedir.

Asfalt ve kompozit kiremit

Asfalt ve kompozit kiremit, kolay montajı ve uygun maliyeti nedeniyle popülaritesi artan eğimli çatılar için ortak malzemelerden biri olarak kabul edilebilir.

Her biri kendi uygulama şekline, malzemelerine ve özel özelliklerine sahip farklı çatı tiplerine sahibiz.
Her biri kendi uygulama şekline, malzemelerine ve özel özelliklerine sahip farklı çatı tiplerine sahibiz.

Eğimli çatı kullanılmasının en önemli nedeni evi yağmur sularından korumaktır ve bu malzeme eğimli çatıyı iyi bir şekilde kapatabilir ve evi şiddetli yağışlardan koruyabilir.

İlgili Makaleler: rekonstrüksiyon nedir? Ev tadilatı hakkında bilmeniz gereken her şey

Asfalt shingle’ın ömrü, kalınlığına ve dayanıklılığına göre değişmekle birlikte en az 30 yıl kullanılabilir. Asfalt ve kompozit zona bazlı bir çatının avantajlarından bazılarına dikkat çekmek istersek, kesinlikle en önemlileri arasında şunlar olacaktır:

 • Fiyat doğru
 • Kurulum kolaylığı
 • Yangına karşı yüksek direnç
 • İyi dayanıklılık ve uzun ömür
 • Stil ve renkte çeşitlilik

Bu çatının avantajları dezavantajlarından çok daha fazla olsa da, bir karar vermeden önce dezavantajlarının farkında olmakta fayda var:

 • Aşırı sıcaklık değişikliklerine karşı direnç eksikliği
 • Çevre ile uyumsuzluk

beton kiremit

Beton kiremit farklı boyutlara ve renklere sahiptir ve evin çatı kaplaması olarak kullanılır. Beton kiremit kil kiremitlere çok benziyor; Bu karolar son derece dayanıklıdır ve kil ve taş görünümünü çok daha düşük maliyetle oluşturabilir.

İlgili Makaleler: Yeşil çatı nedir? | Yeşil çatı çeşitlerinin tasarlanması ve uygulanması

Bu tip çatılar asfalt ve kompozit kiremitlere göre daha pahalıdır ve diğer yandan montaj ve uygulama süreleri çok daha uzundur ancak çoğu durumda maliyeti daha düşük olan beton kiremitler benzer bir görünüm oluşturabilmektedir. Daha iyi bir karar verebilmek için materyallerin ayrıntılı ve eksiksiz incelemesini ciddiye almalısınız.

Aşağıda, beton kiremitlerin faydalarından bazıları şunlardır:

 • Yüksek dayanıklılık
 • Stil ve renkte çeşitlilik
 • Çürümeye karşı dayanıklı
 • yangına dayanıklı
 • Çömlekçilikten daha ucuz (neredeyse aynı son görünüm nedeniyle)
Çatı, farklı şekillerde uygulanan ve gelen kuvvetlere karşı gerekli dirence sahip olması gereken yapının en önemli bölümlerinden biridir.
Çatı, farklı şekillerde uygulanan ve gelen kuvvetlere karşı gerekli dirence sahip olması gereken yapının en önemli bölümlerinden biridir.

Bu evin çatı kaplamasının önemli avantajlarının aksine, dezavantajları da önemlidir ve tartışılması gerekir:

 • Altyapısının uygun dayanıklılığa sahip olmaması (kiremitin uzun ömürlü olması nedeniyle)
 • Asfalt kiremitten daha yüksek maliyet
 • ağır ağırlık
 • kırılgan olmak
 • Renk tutarsızlığı

çanak çömlek

Çanak çömlek antik dünyanın atmosferini taşıyan eski ve tarihi bir malzemedir. Bu tip çatı kaplaması geleneksel bir tarza sahiptir ve bu tarzdaki evlerin tasarımında kullanılır.

İlgili Makaleler: Isıya dayanıklı boya (en yaygın kullanılan 4 tip)

Bu malzeme pahalı ve kırılgandır. Tabii ki, daha ucuz beton karolar benzer bir görünüm sunar, ancak renkli beton karolar zamanla renklerini kaybederken, kil karolar sadece zamanla solmakla kalmaz, aynı zamanda görsel çekiciliğe de katkıda bulunur. Bu nedenle ve maliyet sizin için bir öncelik değilse, kil çatılar ideal ve çekici bir seçenektir.

Bu kiremitlerin üretim ve montaj aşamaları beton kiremitlere benzese de kil kiremitlerin nihai maliyeti genellikle beton kiremitlere göre %50 daha fazladır ve bu durum onu ​​en pahalı çatı kaplamalarından biri haline getirmiştir. Bu çatı kaplama türü pahalı olmasına rağmen sunduğu görünüm, kalite ve dayanıklılık nedeniyle istediğiniz seçenek olabilir.

Çömlek kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Orijinal ve antik görünüm
 • uzun yaşam
 • yangına dayanıklı
 • Çürümeye karşı dayanıklı (düşük bakım maliyeti)

Maliyeti göz ardı edilirse ve sizin için önemli bir seçenek değilse, bu malzemenin dezavantajları avantajlarına kıyasla önemsiz kalır.

İlgili Makaleler: Isı yalıtımı nedir? ve çeşitleri

Çatı malzemesi olarak çömlek kullanmanın dezavantajlarından bazıları şunlardır:

 • Maliyet
 • kırılgan olmak

taş çatı

Taş çatı eve çok güzel ve doğal bir etki verebilir ama ülkemizde kullanımı ne yazık ki çok az. Bu tip çatı, evin farklı stilleri için kullanılır ve nispeten pahalıdır, ancak dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır (normal çatılardan yaklaşık 5 kat daha uzun).

Tabii ki bu önemli nokta, ağırlığı ve kırılganlığı nedeniyle uygulanmasının biraz zor olacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Ancak, avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için inceleyeceğiz.

Taş çatı kullanmanın avantajları şunları içerir:

 • Çeşitli boyutlar ve doğal renkler
 • Çok yüksek direnç
 • yangına dayanıklı

Ayrıca, dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek fiyat
 • Kırılgan ve sürekli onarım ihtiyacı

Shingle ve ahşap tahta

Evin çatısı için ve ayrıca ağaç ev yapımında bu tür kaplamalar hala güzel bir etkiye sahip olsa da, şimdi bu seçenek geçmişte olduğu gibi herkes tarafından hoş karşılanmamaktadır; Aslında, bu çatı kaplamasının yangına dayanıklılığı azdır ve diğer malzemelere göre daha zayıftır. Elbette montajının ve yalıtımının basit olduğunu unutmayın. Ancak genellikle ev sahipleri ahşabı andıran bir görünüm elde etmek için ahşaba benzer tasarıma sahip diğer çatı kaplamalarını kullanmayı tercih etmektedirler.

İlgili Makaleler: Betonarme nedir ve kullanım alanları nelerdir?

Aşağıda, karar vermenize yardımcı olabilmemiz için zona ve ahşap levha kullanmanın avantajlarından bahsetmiştik:

 • Her türlü mimari tarza uygun
 • dayanıklı
 • Kuvvetli rüzgara karşı mükemmel direnç
 • tekrarlanabilir

Ayrıca, bu kapsamın dezavantajları aşağıdakileri içerir:

 • nispeten pahalı
 • Yangına karşı direnç eksikliği
 • Yosun ve yosun oluşumuna eğilimli
 • Sürekli bakıma ihtiyaç duyar

Metal çatı

Enerji açısından verimliliği yüksek, dayanıklı bir malzeme kullanmayı düşünüyorsanız metal çatı oldukça iyi bir seçim olabilir. Metal çatının maliyeti shingle çatıya göre daha yüksek olsa da dayanıklı ve uzun ömürlü olacak ve sürekli bakım gerektirmeyecektir. Bu tip kaplama, evinizi kötü hava koşullarında daha güvenli hale getirecek ve enerji maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Bu malzeme, güzellik ve görünüm açısından çeşitlidir ve genellikle her türlü modern stille uyumludur. Metal çatının ayırt edici özelliği, yağmura karşı yalıtımı olabilir; Pürüzsüz yüzeyi yağmurun birikmesini önleyecektir ve bu iyi bir haberdir.

İlgili Makaleler: Ses yalıtımı nedir ve ne işe yarar?

Aşağıda, evin metal çatısının aşağıdakileri içeren bazı avantajlarından bahsetmiştik:

 • Dayanıklılık ve uzun ömür
 • Enerji tasarrufu
 • Kötü hava koşullarına karşı mükemmel yalıtım
 • Sürekli bakıma gerek yok
 • geri dönüştürülebilir
Bina yapımında kullanılan malzemeler arasında beton en dayanıklı malzemelerden biridir.
Bina yapımında kullanılan malzemeler arasında beton en dayanıklı malzemelerden biridir.

Ayrıca, metal çatılar aşağıdakiler de dahil olmak üzere aşağıdaki dezavantajlara sahiptir:

 • Maliyet
 • Çatıdan ani kar yağması (bu karlı alanlar için önemlidir)

Güneş paneli

Güneş paneli kullanımının günümüzde evler için bir çatı türü olarak kabul edilebileceğini biliyor muydunuz? Size gelir sağlayacak bir tavan ve bundan daha iyi ne olabilir!

Önemli nokta: Elbette bu çatı tipinin kullanımı yeterli bilgi birikimi gerektirir ve mutlaka kalifiye ve bilgili kişilere danışılmalıdır.

İlgili Makaleler: Yapı malzemeleri nelerdir ve çeşitleri nelerdir?

Diğer çatı malzemeleri

Tanıttığımız seçeneklere ek olarak, her birinin arkasında kesinlikle fikir barındıran başka kapaklar da olabilir. Evinizin çatısının diğer evlerden farklı olduğuna karar verdiyseniz bu çatı tiplerini tercih etmeniz iyi bir seçenek olabilir. Evinizin görünümünü çekici ve farklı kılan bu malzemeler şunlardır:

 • Sentetik malzemelerden yapılmış karolar
 • Geri dönüştürülmüş kompozit kiremit
 • yeşil çatı
 • sazdan çatı
 • bakır çatı
 • Kompozit çatılar

son söz

Farklı malzeme türlerinin tanıtılmasına göre avantaj ve dezavantajları ile evinize uygun çatı malzemesi türünü seçmeden önce coğrafi konumunuzu, bütçenizi ve istediğiniz özellikleri inceleyip değerlendirerek doğru seçimi yapmalısınız. Her ne kadar kişisel zevkiniz çok önemli olsa da doğru seçimi yapmak için, ileride oluşabilecek kayıp ve zararlardan kaçınmak için tüm yönleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Dolayısıyla, öncelik listenizi ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra, nihai seçiminizi belirlemek için bir uzmana danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir