önerilen içerik
Bina

Yapı malzemeleri nelerdir ve çeşitleri nelerdir?

Yapı malzemeleri

Yapı malzemeleri, çeşitli yapıların yapımında ve üretiminde kullanılan malzemelerdir. Bir binanın inşasında, doğal veya sentetik, ham veya birleşik farklı malzemeler kullanılır ve her birinin kendine has özellikleri vardır.

İmar planları çizebilmek ve uygulayabilmek için bu malzemelere aşinalık gereklidir, dolayısıyla inşaat işçilerinin sağlam ve dayanıklı bir yapı inşa edebilmeleri için inşaat malzemelerini ve malzemelerini iyi tanımaları gerekir.

O zamandan bu yana kullanılan ve halen mimari ve inşaat sektöründeki yerini koruyan en yaygın malzemeler ahşap, çimento, metal, tuğla ve betondur.

Yapı malzemeleri, çeşitli yapıların yapımında ve üretiminde kullanılan malzemelerdir.
Yapı malzemeleri, çeşitli yapıların yapımında ve üretiminde kullanılan malzemelerdir.

Bu malzemeler yüksek dayanımları ve uygun maliyetlerinden dolayı çeşitli projelerde kullanılmaktadır. Günümüz modern dünyasında, eski malzemelere göre sayısız yetenek ve avantaja sahip olan zanaatkarlar tarafından yeni yapı malzemeleri üretilmekte ve pazarlanmaktadır.

İlgili Makaleler: Betonarme nedir ve kullanım alanları nelerdir?

Bu malzemelerin her biri, dayanım ve etkinliklerine göre yapının farklı bölümlerinde kullanılmaktadır.

Cinsiyete göre malzeme türleri

Yapı malzemelerini türlerine göre sınıflandırmak istersek, kompozit malzemeler ve basit malzemeler olmak üzere iki kategoriye işaret edebiliriz.

Basit malzemeler

Basit malzemeler, bileşenleri benzer olan doğal veya sentetik malzemelerdir. Kum, tuğla, çimento ve blok gibi malzemeler basit malzemeler olarak kabul edilir.

Kompozit malzemeler

Kompozit malzemeler, üretimlerinde kullanılan doğal veya sentetik malzemelerdir. Harç çeşitleri, beton ve izogam kompozit malzemelerdir.

Üretim yöntemine göre yapı malzemesi çeşitleri

Yapı malzemelerinin her biri farklı bir şekilde üretilmekte ve tüketiciye sunulmaktadır. Ama genel olarak inşaat sektöründe malzemelerin ya prefabrik ya da in-situ olduğu söylenebilir.

Isıya karşı direnci az olan cam en ufak bir ısı ile kırılarak ısıyı binaya aktarabilir.
Isıya karşı direnci az olan cam en ufak bir ısı ile kırılarak ısıyı binaya aktarabilir.

Prefabrik yapı malzemeleri

Prefabrike malzemeler, farklı fabrika veya atölyelerde üretilip proje sahasına taşınan ve kullanılan malzemeleri ifade eder. Prefabrike malzemeler kullanılarak, projenin genel maliyetleri ve uygulama süresi azaltılır. Ayrıca inşaat atıkları miktarı azaltılarak çevrenin korunması için etkin bir adım atılmış olacaktır.
Bu malzemeler değişimlere karşı gerekli esnekliğe sahip olamasa ve tasarım ve üretimlerinin ilk aşamaları zaman alsa da prefabrik malzemelerin inşaattaki önemi ve etkinliği göz ardı edilemez.

Prekast beton plakalar, prekast beton duvarlar, prekast alçı paneller, seramik karolar, bloklar ve tuğlalar fabrikada üretilip müteahhitlere sunulan malzemeler arasındadır.

İlgili Makaleler: lamine parke nedir? Parke laminatlar hakkında her şey

Yerinde yapı malzemeleri

In-situ malzemeler, bilindiği üzere inşaat projelerinin şantiyesinde üretilen ve kullanılan malzemeleri ifade eder. Örneğin yerinde malzeme olarak harç, yerinde beton, bina iskeleti, yerinde çerçeve ve yerinde beton türlerini belirtebiliriz.

Yapı malzemeleri ve kullanımları

Kil

Toprak, kayaların ayrışması ve yok edilmesiyle oluşan ince ve mineral malzemelerin bir kombinasyonudur. Tüm toprak türleri yapışkan ve yapışkan olmayan olarak iki gruba ayrılır ve ince veya kaba tanelidir.
Dünya yüzeyinin en yüzeysel tabakası, türü hava koşullarına, birincil kayanın türüne, canlı organizmaların aktivitesine ve coğrafi bölgeye bağlı olan topraktır.

Kil, inşaatta kullanılan yapışkan topraklardan biridir. Bu toprak, metamorfik ve magmatik kayaçların aşınması sonucu oluşur ve çok küçük taneciklerinden dolayı kolloid olarak da adlandırılır. Bu malzemeyi kullanırken önemli olan nokta kaliteli bir numune seçmektir.

Bu toprak, binanın sıcaklığını kontrol etmek için kullanılabilecek en iyi malzemedir. Kil kullanımı, binada ısı stabilitesinin korunmasına yardımcı olur.

Evlerin inşası yazın ve kışın sıcak veya soğuk havanın içeriye gireceği şekilde olduğundan, bina yapımında kilin kullanılması sıcağı ve soğuğu dengelemede ve sıcaklığı kontrol etmede çok etkili olabilir.

kil uygulaması

Kil, tuğla, kiremit, seramik, sıva ve toprak harcı, çimento, kireç çamuru harcı, saman ve çömlek gibi malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır. Bu malzemenin kullanılmasının ana nedeni uygun fiyatı, kullanım kolaylığı ve yavaşlığıdır.

Kaynak

Taş, çok eski çağlardan beri yapı yapımında kullanılan malzemelerden biridir. Kaya, bir veya daha fazla mineralin birleşiminden oluşan ve üç genel kategoriye ayrılan katı ve sert malzemeleri ifade eder: magmatik kayaçlar, tortul kayaçlar ve metamorfik kayaçlar.

İnşaat malzemeleri, bir yapının veya yapının inşasında kullanılan ve farklı türleri olan malzemelerdir.
İnşaat malzemeleri, bir yapının veya yapının inşasında kullanılan ve farklı türleri olan malzemelerdir.

Tüm taşların ana unsuru silikadır, ancak oluştukları koşullara göre farklı mineraller ve içerikler içereceklerdir. Bu malzemeyi kullanmanın avantajlarından biri de kullanılabilirliğidir.

yapı taşı çeşitleri

Dayanıklılıklarına ve etkinliklerine göre seçilen ve çeşitli şeylerde kullanılan farklı taş türleri vardır. Doğada bulunan taşlar arasında granit, mermer, traverten, kuvarsit, mermer, kumtaşı, gabro ve diyorit bulunur.

İnşaat sektöründe taşlar iki şekilde kullanılır: doğal veya ham ve doğal olmayan veya işlenmiş. Doğal taşlar nehir taşları, moloz taşları, katmanlı taşlar ve dağ taşlarıdır.

İlgili Makaleler: çatı nedir? Çatı çeşitleri ve özellikleri

Ancak işlenmiş taşlar, kullanımlarına göre farklı şekillerde işlenmiş taşları ifade eder. Kayrak taşı, çok yönlü taş, ocak taşı ve çift balta taşı bu taş çeşitleri arasındadır.

taş uygulaması

Bildiğiniz gibi ülkemizde taş ocakları bol miktarda bulunmaktadır ve bu nedenle çoğu inşaat projesinde uygun fiyatı, yüksek mukavemeti ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle bu tip inşaat malzemesi kullanılmaktadır.

Taş çeşitliliğinin fazla olması bu malzemenin farklı mekanlarda kullanılmasını mümkün kılmıştır. Bu dayanıklı ve dayanıklı malzemelerin uygulamaları arasında tünel, köprü, döşeme, temel, cephe, porselen taş, iç dekorasyon ve merdiven yapımı yer alır.

Odun

Ahşap doğadan gelen bir malzemedir. Bu malzeme inşaatta kullanılan elemanların yapımında kullanılır.
Çoğu binanın yapımında ve her türlü hava koşulunda bu malzemenin özel bir uygulaması vardır. Farklı ahşap türleri vardır, bu nedenle farklı ahşap türlerinin kalitesi birbirinden farklıdır.

Hatta aynı bitki ve ağaçtan elde edilen ahşabın farklı niteliklere sahip olması da mümkündür. Bu nedenle, farklı amaçlar için farklı ahşap türleri kullanılır. Ahşabın kalitesini etkileyen faktörlerden birinin de büyüme koşulları olduğunu bilmek fena değil.

İnşaat malzemeleri yangına direnmek için kullanılır, ancak bunlar bu bölgeden yeni bilinen kanserojen maddelerdir.
İnşaat malzemeleri yangına direnmek için kullanılır, ancak bunlar bu bölgeden yeni bilinen kanserojen maddelerdir.

ahşap türleri

Genel olarak, ahşap iki kategoriye ayrılabilir: doğal ve yapay. Doğal ahşap, orman ağaçlarının doğal bir renk ve dokuya sahip olan ve farklı türleri bulunabilen odunudur.

Sentetik ahşap, doğal ahşap işlemenin sonucudur ve su penetrasyonuna, ısıya, toza ve yüksek çeşitliliğe karşı direnci nedeniyle doğal ahşaptan daha kullanışlıdır.

Suni ahşabın fiyatı doğal ahşaba göre daha uygundur. Suni ahşap MDF, kontrplak, sunta ve HDF gibi farklı tiplerde üretilip müşterilerin beğenisine sunulan bir malzeme türüdür.

ahşap kullanımı

Ahşap, kapı ve pencerelerin inşası, bina taşıyıcı elemanları, bina cepheleri, döşeme, duvar kaplamaları, merdivenler ve ahşap kirişler dahil olmak üzere çeşitli inşaat amaçları için kullanılır.

tuğla

Tuğla, geçmişte kil pişirilmesinden elde edilen inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Eski zamanlarda kullanılan kil tuğlalar hem el ile hem de makine yöntemleriyle üretilip tüketiciye sunuluyordu.
Kil ve diğer malzemelerden tuğla fırınlarında yüksek ısı kullanılarak üretilen tuğla, en eski yapı malzemelerinden biri olarak kabul edilebilir.

Tuğlalar hammaddelerine ve kullanımlarına göre Hoffmann fırını, tünel fırını, fırın fırını gibi farklı fırınlarda ısıtılır. Tüm tuğla çeşitlerinin fiyatları hakkında bilgi için tuğla fiyatları bölümüne bakınız.

İlgili Makaleler: Su penetrasyonu en yüksek olan toprak hangisidir?

tuğla türleri

Tuğla çeşitlerini öğrenmek için istenilen linke başvurabilirsiniz ancak kısaca bu yaygın olarak kullanılan inşaat malzemelerinin çeşitleri şunlardır:

Sıradan tuğla: Pres tuğla, beyaz tuğla ve Kazak tuğlası yapı yapımında kullanılan sıradan tuğlalardandır.

Kil tuğla: Sıradan tuğlalarla karşılaştırıldığında, kil tuğlalar hafiftir ve iki kategoriye ayrılır: tavan ve duvar. Temel olarak harca daha kolay yapışması için delikli olarak üretilir.

Kaynaklı tuğla: Kaynaklı tuğla, darbeye, ufalanmaya, aşınmaya, kimyasallara, dona ve dolguya karşı oldukça dayanıklı olan tuğlalardan biridir. İnşaat amaçlı kullanılan kaynaklı tuğla, sonunda %6’ya kadar su emer.

İnşaat malzemeleri türleri listesi, her türlü tuğla, çimento, harç, metal ürünler, ahşap, taş, cam, prefabrik yapı malzemeleri, yerinde inşaat malzemeleri vb. içerir.
İnşaat malzemeleri türleri listesi, her türlü tuğla, çimento, harç, metal ürünler, ahşap, taş, cam, prefabrik yapı malzemeleri, yerinde inşaat malzemeleri vb. içerir.

Refrakter tuğla: Refrakter tuğla ısıya karşı direnci yüksektir bu nedenle yüksek ısının olduğu ortamlarda kullanılır. Bu tuğlanın ana maddesi demlenebilir kildir. Refrakter tuğlalar alkali ve kireç içermez ve farklı renklerde üretilirler.

Parke tuğlaları: Özel parke tuğlaları, aşınmaya ve su emmeye karşı gerekli dayanıklılığa sahiptir ve farklı yerlerin ve döşemelerin döşenmesinde kullanılır.

Beton

Beton, su ve çimento karışımından elde edilir. Betonda kullanılan çimento Portland tipidir. Bu ürünün üretimi sırasında betonun dayanıklılığını azaltan baloncukların oluşumunu engellemek için özel vibratörler kullanılmaktadır.
beton türleri

Ağır beton: Ağır agregalardan oluşan betona ağır beton denir. Bu betonun ağırlığı 3000 ile 4000 kg/m3 arasındadır.

Hafif beton: Hafif beton, agregaları hafif olan betonu ifade eder. Betonun ağırlığı 1920 kg/m2’den az ise hafif beton olarak kabul edilir. Hafif beton, beton bloklar yapmak için kullanılır.

Gözenekli beton: Gözenekli beton, su veya havanın geçişi için birçok açıklığı ve deliği olan betonu ifade eder.

Gazlı hafif beton: Bu betonun üretiminde gaz katkı maddeleri kullanılır. Hafif gaz betonun her çeşidi, betonun erime ve donma ihtimali olan yerlerde kullanılır.

İnşaat malzemeleri inşaat için kullanılan malzemelerdir. Doğal olarak oluşan birçok madde.
İnşaat malzemeleri inşaat için kullanılan malzemelerdir. Doğal olarak oluşan birçok madde.

Yüksek dayanımlı beton: Bu betonun dayanımı 40 MPa’dan yüksektir. Suyun çimentoya oranı azaltıldığında, yüksek dayanımlı beton üretilir. Bu betonun mekanik özellikleri çok yüksektir ve kimyasallar betona zarar veremez.

Polimer beton: Bu beton türünde, beton agregalarını birleştirmek için polimer malzemeler kullanılır, bu nedenle üretiminde çimento çıkarılır. Polimer malzemeler, agregalar arasındaki boşlukların hacmini önemli ölçüde azaltır.

Kendiliğinden Yerleşen Beton: Kendiliğinden yerleşen beton, vibrasyona ihtiyaç duymayan ve sadece kendi ağırlığı ile sıkışan betonu ifade eder. Masif betonlama için kendiliğinden yerleşen beton kullanılır.

beton uygulaması

İnşaat malzemeleri arasında beton, yapıyı güçlendirmek için kullanılan oldukça dayanıklı bir malzemedir. Betonlar cinsine göre farklı yerlerde kullanılmakla birlikte genel olarak köprü, baraj, döşeme, tünel ve döşeme yapımında kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler: Isı yalıtımı nedir? ve çeşitleri

demir araçları

Demirler, yüksek mukavemetleri ve işlenebilirlikleri nedeniyle inşaatlarda yaygın olarak kullanılan malzemeler arasındadır. Temel olarak, bu malzemeler saf halde kullanılmaz, ancak alaşımları kullanılır.
Çelik, bakır, dökme demir, alüminyum ve çelik, her biri farklı uygulama alanına sahip demir alaşımlarındandır. Ütüler yapının dayanıklılığını ve sağlamlığını arttırır, ancak tek dezavantajı pas ve korozyona karşı direncin olmamasıdır. Bu nedenle, bunun için farklı kaplamalar kullanılır.

Bardak

Cam, inşaatta özel bir kullanımı olan ışığı geçirme özelliğine sahip şeffaf bir malzemedir. Bu ürünün yapımında kum ve silikatlar kullanılmaktadır. Bu malzeme çok kırılgandır, bu nedenle çeşitli faktörlere karşı direncini arttırmak için üretiminde stabilizatörler kullanılır.
Cam çeşitleri arasında renkli cam, ısıcam, kırılmaz cam, yanmaz cam, temperli cam, bükümlü cam, refleks cam ve akıllı buzlu cam yer almakta olup, gerekli dayanıklılığa göre seçilmekte ve farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Matting akıllı cam, günümüz akıllı evlerinde görülebilen camlardan biridir. Bu cam binaya giren ışık miktarını düzenler.

Örneğin gündüz otomatik olarak kararır ve gece orijinal haline döner. Akıllı camlar, bina ısıtma ve soğutma maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

cam türleri

Camlar farklı amaçlar için farklı tiplerde üretilmektedir. Binada en çok kullanılan camlar şunlardır:

Renkli cam: Adından da anlaşılacağı gibi, bu camlar farklı renklerde gelir ve ışığın çoğunu emer ve az bir miktarını geçirir.

Refleks cam: Refleks cam bir ayna gibi çalışır. Bu camlar gündüzleri bina içini görmeyi engellerken geceleri bu özelliğini kaybeder. Refleks cam, ışığın spektrumunu yansıtır ve binaya girmesini engeller.

Çift cam: Bu cam, iki cam tabakasının yan yana yerleştirilmesiyle üretilir ve aralarındaki boşluk argon gazı ile doldurulur. Bu camlar bina için ses ve ısı yalıtımı görevi görür ve enerji kayıplarını azaltmada oldukça etkilidir.

Lamine veya kırılmaz cam: Bu cam, sıradan camdan farklı olarak darbeyle kırıldığında kırılan parçaları etrafa dağılmaz. Çünkü bu camın katmanları arasında cam kırıklarını bir arada tutan naylon bir katman vardır.

Lamine cam, basınç ve ısı altında naylon katmanlarla birbirine bağlanan birkaç cam katmanından oluşan en dayanıklı camdır.

Temperli cam: Temperli cam, ani ısınma ve soğuma ile üretilen cam türüdür. Bu cam, ısı direnci ve güvenliğin önemli olduğu yerlerde kullanılabilir.

İnşaat sektöründe, çerçevesiz kapılar veya insan güvenliğinin önemli olduğu yerlerde temperli cam kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler: Yalıtım nedir? Yalıtım ve yalıtım çeşitleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Bükülmüş cam: Bükülmüş cam, kemerli şekli nedeniyle mimarların ilgisini daha çok çeker. Örneğin merdiven duvar paneli yapmak için bu camların kullanılması mekanda eşsiz bir güzellik sergilemektedir.

cam uygulaması

Cam, kapı ve pencere yapımında, bina cephelerinde, ayna yapımında, ışıklık yapımında, cam karolarda, cam bloklarda ve dekoratif elemanlarda kullanılır. Günümüzde kapı ve pencere yapımında çift cam, bina cephelerinde ise reflektif cam kullanılmaktadır.

İnşaat malzemeleri arasında her biri farklı bir kullanım alanı olan çimento, tuğla, kil, beton, cam, demir, beton, seramik vb. türleri bulunur.
İnşaat malzemeleri arasında her biri farklı bir kullanım alanı olan çimento, tuğla, kil, beton, cam, demir, beton, seramik vb. türleri bulunur.

tebeşir

Alçı, alçıdan elde edilen yumuşak beyaz bir tozdur. Bu malzeme doğrudan alçıdan elde edilmektedir ve üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Bu ürünün fiyatını öğrenmek için lütfen alçı fiyatı bölümüne bakınız.

sıva çeşitleri

İnşaat amaçlı kullanılan sıvalar şunlardır:

Beyaz sıva: Beyaz sıva fiyatı oldukça uygundur. Bu sıva yüzeyi kaplamak ve duvarları beyazlatmak için kullanılır ve rengi tamamen beyazdır.

Mikronize alçı: Bu alçı, sıradan alçının işlenmesiyle üretilir. Mikronize öldürme, ağartma ve sıvama için kullanılır.

Fildişi sıva: Fildişi sıva çok ince tanelidir ve sertleşmesi uzun zaman alır. Bu malzeme binanın sıvanmasında ve prefabrike alçı panel yapımında kullanılmaktadır.

Gypton sıva: Bu tip sıvanın aderansı diğer sıvalara göre daha yüksektir. Bu sıva, beton bloklar, köpük yüzeyler ve gözenekli beton yüzeyler gibi her türlü yüzeyde kullanılabilir.

Siva sıvası: Bu sıva neme karşı direnci iyidir, ısı ve ses geçişini engeller. Siva sıva, mikronize sıvanın diğer katkı maddeleri ile birleşiminden elde edilir. Bu tip sıva altlık için çok uygundur.

sıva uygulaması

Çabuk bozulan malzemelerden biri olan alçı, harç yapımında, binaların çatı ve duvarlarının badanalanmasında, prefabrike panel ve dekoratif elemanların yapımında kullanılır.

Çimento

Çimento en yaygın kullanılan yapı malzemelerinden biridir ve alüminyum oksit ve silikon gibi kalkerli malzemelerden oluşur. Bu malzeme çok yumuşak bir toz halinde üretilmekte ve dökme veya ambalajlı olarak tüketiciye sunulmaktadır. Çimento ve suyun birleşimi, çeşitli yapıların güçlendirilmesinde önemli rol oynayan beton adı verilen sert bir malzeme oluşturur.

İlgili Makaleler: betonun su geçirmemesi için ne yapmalı?

çimento türleri

 • Portland çimentosu: Portland çimentosu, inşaatta özel bir kullanımı olan en iyi çimento türlerinden biridir. Tip 1’den 5’e kadar olan bu çimentonun her biri gerekli yetenek ve verimliliğe göre farklı yerlerde kullanılabilir.
 • Renkli çimento: Renkli çimento, beyaz çimentoya pigmentler eklenerek oluşturulur. Bu çimento düzgün ve düzgün bir yüzey oluşturur, bu nedenle binanın cephesini kaplamak için en iyi seçenektir. Renkli çimento yüksek mekanik dirence sahiptir ve çatlama yapmaz.
 • Refrakter çimento: Refrakter çimento, yüksek sıcaklıklara ve termal şoka, korozif maddelere, sülfatlara, aşınmaya, darbeye ve asitli sulara karşı dayanıklılığını korur. Bu çimento Portland çimentosundan daha hızlı sertleşir.

çimento uygulaması

İnşaatta en önemli malzeme olan çimento, prefabrike parça yapımında, tünel ve köprü yapımında, yol yapımında ve beton üretimi gibi birçok amaç için kullanılmaktadır.

harç

Harç, çeşitli malzemelerin bir araya gelmesiyle elde edilen ve farklı malzemeleri birbirine yapıştırmak için kullanılan yapışkan bir malzemedir. Dolgu ve yapıştırıcı, karışımın en büyük hacmini oluşturan harcın iki ana bileşenidir.

Harç üretiminde harcın özelliklerini arttırmak için havalandırıcılar, yağlayıcılar, puzolanik malzemeler, pigmentler ve su tutucu maddeler gibi katkı maddeleri kullanılmaktadır.

Örneğin, sülfatların etkisini önlemek için harca puzolanik malzemeler eklenir. İnşaat projelerinde farklı harçlar kullanılmaktadır ve her biri hakkında bilgi edinmek için sitedeki inşaat harcı çeşitleri ile ilgili makaleye başvurabilirsiniz. Ancak genel olarak harçlar aşağıdaki üç kategoriye ayrılır:

harç türleri

 • Mavi harç: Sulu ortamlarda kullanılmak üzere üretilen ve suya yakın yerleştirildiğinde sertleşen harçlara mavi harç denir. Mavi harçlar arasında kum ve kireç harcı, kum ve çimento harcı ve kum ve kireç harcı sayılabilir.
 • Hava Harcı: Çiçek samanı harcı, sıva ve toprak harcı gibi hava önünde kuruyan harçlara hava harcı denir.
 • Özel Harçlar: Sıradan harçlara katkı maddesi eklenirse o harç farklı yerlerde kullanılabilme özelliğine sahip olacaktır. Örneğin, çimento harcı veya puzolanik kireç, içlerine puzolanik malzemeler ilave edildiğinden kimyasallara ve sülfat saldırısına karşı çok dayanıklı harçlar arasındadır, dolayısıyla sülfat saldırısı olasılığı olan ortamlar için uygundur. Ayrıca harca su yalıtım malzemeleri katılarak havuz ve su kaynakları gibi suya maruz kalan yerlerde kullanılabilir.

İlgili Makaleler: Drenaj nedir? Drenaj nedenleri ve türleri (6 önemli öneri)

Yeni inşaat malzemeleri

Bilim ve teknolojinin ilerlemesi ve yapı malzemelerinin yapımında yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte her geçen gün daha kaliteli ve daha dayanıklı malzemelere tanık oluyoruz. Bu malzemeler yapının ömrünü uzatır ve çeşitli etkenlere karşı gerekli dayanıklılığa sahiptir.

Çeşitli yapıların yapımında ve üretiminde kullanılan yapı malzemelerine yapı malzemeleri denir.
Çeşitli yapıların yapımında ve üretiminde kullanılan yapı malzemelerine yapı malzemeleri denir.

Malzemelerin üretiminde kullanılan teknolojilerden biri de nanoteknolojidir. Nano teknoloji, malzemelere nano parçacıklar ekleyerek kalite ve verimliliklerini artırmayı ifade eder.

Nano malzemeler hava değişimlerine, aşınmaya, paslanmaya, tahribata, su sızmasına ve sülfat saldırısına karşı iyi direnç gösterirler ve günümüzde özel bir yere sahiptirler.

Ayrıca, insanların binayı daha akıllı hale getirme ve enerji tüketimi optimizasyonu ilkelerini uygulama eğilimi ile, benzersiz yeteneklere sahip akıllı malzemeler olarak adlandırılan yeni malzemeler pazara girmiştir.

İnşaat alanında uzman ve aktivistlerin emek ve birikimleri ile üretilerek tüketiciye sunulan yeni malzemeler arasında şunlar yer alıyor:

Her türlü yeni malzeme

sünger beton

Sünger beton, boş boşlukları nedeniyle suyu emme ve uzaklaştırma özelliğine sahiptir. Bu betonun üretiminde uçucu kül, silis gazı ve cüruf gibi malzemelerin kullanılması betonu çatlama ve tahribata karşı korur. Sünger beton çimlerin altlarının döşenmesinde ve yağmur sularının yer altı yüzeylerine yönlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Prekast alçı paneller

Prefabrike alçı paneller, sadece asma duvar yapımında kullanılmayan, aynı zamanda bina ısı ve gürültü transferini engelleyen bir tür ses ve ısı yalıtımı olarak da kullanılan yeni malzemeler arasındadır.

İlgili Makaleler: pergola nedir ve pergola türlerini tanımak

polikarbonat levha

Bu tür termoplastik levhalar cam gibi görünür ve yeni bir ürün olarak camın yerine kullanılabilir. Polikarbonat levhanın ağırlığı oldukça düşüktür ve çeşitli renklerde müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.
Bu ürünün özelliklerinden biri de güneşin zararlı ışınlarına karşı koymak ve geçmesini engellemektir. Asma tavanda polikarbonat levha kullanılmaktadır.

Termal kiremit

Termal karo, ortam sıcaklığı değiştiğinde rengi değişen karolardan biridir. Bu karolar dekoratiftir ve mutfak, banyo gibi yerlerde kullanılabilir. Termal karo, bir yalıtkan rolü oynar ve yüksek mukavemet ve dayanıklılığa sahiptir.

Akıllı buzlu cam

Akıllı cam, dünyadaki en son teknolojiye dayalı olarak üretilmekte ve enerji israfını önlemek için akıllı evlerde kullanılmaktadır.

Binanın ihtiyaç duyduğu ışık ve ısıya göre opak veya parlak olan bu cam sadece kapı ve pencerelerde değil bölmelerde de kullanılmaktadır.

Ancak kaliteli inşaat, inşaat işçilerini yönetmekten daha fazlasıdır.
Ancak kaliteli inşaat, inşaat işçilerini yönetmekten daha fazlasıdır.

Alüminyum kompozit panel

Bu alüminyum paneller, aralarına polietilen yerleştirilmiş iki alüminyum levhadan oluşmakta ve ısıya, donmaya, suya ve darbeye karşı yüksek dayanımları nedeniyle bina cepheleri için uygun bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

sürdürülebilir malzemeler

Bazı yapı malzemeleri yenilenebilir değildir ve gelişigüzel kullanımları kaynakların tükenmesine ve gelecek nesillerin bu malzemelerin tüketiminden mahrum kalmasına yol açmaktadır.

Genel olarak, tüm malzemeler çevre döngüsünü etkiler ve çevresel tehlikelere neden olabilir veya bunlardan kaçınabilir.

Aslında bu maddeler doğadan çıkarıldığı andan yok olduğu ana kadar, dünya ve atmosfer üzerinde kötü etki bırakacak sayısız kirlilik yaratmaktadır.

İlgili Makaleler: alüminyum nerelerde kullanılır? alüminyum uygulamaları

Bu nedenle inşaat alanında sürdürülebilir malzeme seçiminin çok önemli olduğu ve bu malzemelerin kullanılması ile çevresel risklerin azaltılmasında etkin bir adım atılacağı söylenebilir.

Sürdürülebilir malzemelerin avantajları ve özellikleri

 • Üretimleri ve kullanımları enerji açısından verimli olmalıdır.
 • Bu malzemeler dayandıkları sürece çevreye kalıcı bir kirlilik oluşturmamalıdır.
 • Bu malzemeler kullanımdan sonra imha edilebilmelidir.
 • Sanılanın aksine, sürdürülebilir malzemeler ekonomik olarak uygun fiyatlıdır ve doğru kullanıldıklarında maliyetlerin düşürülmesinde etkin rol oynarlar.
 • Bu malzemeler doğanın döngüsüne dahil edilmelidir.
 • Sürdürülebilir malzemeler toksik olmamalı ve herhangi bir kirliliğe neden olmamalıdır.
 • Her zaman geri dönüştürülebilir olmalı ve asla parçalanamayan bileşiklere dönüşmemelidirler.
 • Bunlar kullanılarak binanın hava kalitesi iyileştirilebilir.
 • Yaşam döngüleri ile ilgili tüm yönleri değerlendirilmelidir.

Sürdürülebilir malzemelerin değerlendirilmesinde önemli faktörler

Sürdürülebilir malzemeleri değerlendirmek için çeşitli kriterler vardır. Bu kriterler genel olarak aşağıdaki dört grupta sınıflandırılır ve her biri kendi özel göstergelerini içerir.

Sağlık ve çevre kriterleri

 • Çevre ilkelerine uygunluk
 • Hammadde çıkarma yöntemi
 • gizli enerji
 • Malzemelerin hava koşullarına etkisi
 • geri dönüştürülebilirlik
 • Malzeme israfı miktarı
 • Vatandaşların konfor ve huzurunu sağlamak
 • asitleştirme potansiyeli
 • Malzeme saha döngüsünün etkisi
 • Ozon tabakasının delinmesi
 • Sera gazlarının neden olduğu ısı
 • Doğal ortamda değişiklik
 • Hava kirliliği
 • Toksik maddelerin üretimi
 • Yangın Güvenliği
 • Kullanım sırasında insanların güvenliği
 • İç hava kalitesi

İlgili Makaleler: Dünyadaki 25 garip jeolojik yapıyı tanıyın

Beton binalar yaklaşık 1000 santigrat derece sıcaklıkta yaklaşık bir saat boyunca yangına dayanıklılıklarını koruyabilirler.
Beton binalar yaklaşık 1000 santigrat derece sıcaklıkta yaklaşık bir saat boyunca yangına dayanıklılıklarını koruyabilirler.

Teknik kriterler

 • Malzemelerin dayanıklılığı, direnci ve maksimum ömrü
 • İnşaatta kullanım kolaylığı
 • Yıkıma karşı güç
 • Isıya ve ateşe dayanıklılık
 • sürdürülebilirlik
 • teknik teknikler
 • Akustik özellik
 • Malzemelerin ağırlığı ve kütlesi
 • Yapısal yetenek

Ekonomik ve sosyal kriterler

 • Toplumdaki insanlar için güvenlik ve sağlık sağlamak
 • onarım maliyeti
 • Güzellik ve görünüm
 • Bakım maliyetleri
 • Malzeme imha maliyeti
 • Yerel malzemeler kullanmak
 • Gelenek ve kültürlere uyum
 • Mülkiyet maliyeti
 • Estetik ilkelere uygunluk
 • işgücü maliyeti
 • Duyusal faktörler
 • nakliye maliyeti
 • Yaşam döngüsü maliyeti

Tasarım yönetimi kriterleri

 • Yaratıcılık ve fikir
 • mimarın zevki
 • Coğrafi ve iklimsel faktörler
 • ulaşılabilirlik
 • Özel üretim yeteneği

İlgili Makaleler: Ekskavatör nedir ve kullanım alanları nelerdir?

İnşaat malzemelerinin fiyatını etkileyen faktörler

İnşaat sektöründe farklı malzemeler kullanılmaktadır ve her birinin belirli bir fiyatı vardır. İnşaat malzemelerinin fiyatı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız faktöre göre hesaplanır: fiziksel

 • yığın
 • Hacim
 • yoğunluk
 • Kimyasal
 • Asidik maddelere karşı direnç
 • Alkalilere karşı direnç
 • korozyon direnci
 • gazlara karşı direnç
 • Hava koşullarına karşı direnç
 • mekanik
 • esneklik
 • Sürünme
 • itme direnci
 • zorluk seviyesi
 • gerilmek

son söz

İnşaatçının web sitesi, İran’ın her yerinden inşaat malzemeleri üreticileri ve inşaat hizmetleri tedarikçileri hakkında bilgi toplayan ve bunu izleyicilere sunan en kapsamlı inşaat otoritesidir.

Umarız bu makaleyi okumaktan keyif almışsınızdır ve inşaat malzemeleri ile tanışmışsınızdır. Elbette tüm inşaat malzemelerinin sayısı çok fazla ve sayısızdır ve hepsini bir eserde toplamak imkansızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir