önerilen içerik
Bina

alüminyum nerelerde kullanılır? alüminyum uygulamaları

Alüminyum, dünyada en çok bulunan üçüncü metaldir. Bu değerli metalin o kadar çok farklı kullanım alanı var ki, başka hiçbir metalle mukayese edilemeyeceği kesin olarak söylenebilir! Alüminyum %100 geri dönüştürülebilir bir metaldir, üstelik dayanıklıdır ve hatta yıllarca çürümeden çalışır. Alüminyum, hem kalite hem de değer açısından, inşaatın yanı sıra çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılan demirden sonra yaygın olarak kullanılan bir metaldir. Bu yazımızda alüminyum uygulamalarından bahsetmek istiyoruz. Bizimle kal.

Alüminyum ve özellikleri

Alüminyumun benzersiz ağırlık-ağırlık oranına karşı direnci nedeniyle, bu metal çeşitli taşımacılık alanlarında kullanılmaktadır.
Alüminyumun benzersiz ağırlık-ağırlık oranına karşı direnci nedeniyle, bu metal çeşitli taşımacılık alanlarında kullanılmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan bir metal olarak alüminyumun farklı dereceleri vardır; Her alüminyum sınıfı genellikle belirli durumlarda kullanılır. Genel olarak alüminyumun oldukça popüler bir metal olduğu söylenebilir; Çünkü aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Hafif
 • Güçlü
 • Metal korozyona dayanıklı
 • dayanıklı
 • biçimlendirilebilir
 • iletken
 • Kokusuz
 • %100 geri dönüştürülebilir

İlgili Makaleler: çelik nedir? Sektörün nabzı bu alaşımın elinde

Alüminyum kaynak işleminin çelikten farklı olduğunu bilmek ilginçtir. Genel olarak, alüminyum kaynağı farklı teknikler, farklı kaynak koruyucu gazlar ve farklı kaynak öncesi ve sonrası süreçler gerektirir. Alüminyum nispeten kolaylıkla kaynaklanabilir, ancak en önemli şey doğru kaynak işlemini seçmektir.

Bu metal eleman kapı kollarında, pencere çerçevelerinde ve mutfak aletlerinde kullanılır.
Bu metal eleman kapı kollarında, pencere çerçevelerinde ve mutfak aletlerinde kullanılır.

alüminyum nerelerde kullanılır?

Alüminyumun en yaygın kullanım alanları şunlardır:

 • Toplu taşıma
 • inşaat
 • Elektrik
 • tüketim malları
 • toplu taşıma

Alüminyum, mukavemet-ağırlık oranı nedeniyle nakliyede kullanılır. Hafifliği, aracı hareket ettirmek için daha az güç gerektiği anlamına gelir ve bu da daha fazla yakıt verimliliği sağlar. Alüminyum güçlü bir metal olarak bilinmese de diğer metallerle olan alaşımı dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur.

Otomotiv endüstrisi hala büyük ölçüde çeliğe bel bağlarken, yakıt verimliliğini artırma ve CO2 emisyonlarını düşürme çabaları, alüminyumun daha yaygın bir şekilde kullanılmasına yol açmıştır. Uzmanlar, otomotiv endüstrisindeki ortalama alüminyum içeriğinin 2025 yılına kadar %60 artacağını tahmin ediyor. Alüminyum, uçak yapımında da kullanılır; Çünkü hafif, güçlü ve esnektir.Uzay mekiği bile parçalarında %50 ile %90 arasında alüminyum alaşımları içerir.

Dünyadaki alüminyumun %7'si havacılık endüstrisinde kullanılmaktadır.
Dünyadaki alüminyumun %7’si havacılık endüstrisinde kullanılmaktadır.

inşaat

Alüminyum ile yapılan yapılar korozyona karşı dayanıklı oldukları için bakım gerektirmezler. Alüminyum ayrıca termal olarak verimli bir metaldir; Çünkü evi kışın sıcak, yazın serin tutar.

İlgili Makaleler: eyvan nedir? ve mimarideki anlamı

Bu sayılanların dışında belirtmek gerekir ki, alüminyum metali istenilen her şekilde bükülebilir, kesilebilir ve kaynak yapılabilir; Bu, modern mimarların bina yapıları üzerinde herhangi bir kısıtlamaya sahip olmamalarını sağlar. Alüminyumun yaygın olarak kullanıldığı ilk bina 1931 yılında New York’ta inşa edilen Empire State Binası’dır. Günümüzde alüminyum, yüksek binaların ve köprülerin yapımında düzenli olarak kullanılmaktadır.

Elektrik hatlarında kullanılabilir

Alüminyumun düşük yoğunluğu, onu uzun mesafeli elektrik hatlarında kullanım için en iyi seçenek haline getirir. Bakır metal kullanılırsa taşıyıcı yapılar daha ağır, daha çok ve hatta daha pahalı hale gelir. Alüminyum bakırdan daha yumuşaktır, bu da onu tele dönüştürmeyi çok daha kolaylaştırır.

Güç hatları ve kablolara ek olarak, motorlarda, ev aletlerinde ve güç sistemlerinde alüminyum kullanılır. TV antenleri ve uydu antenleri, hatta bazı LED ampuller bile alüminyumdan yapılmıştır.

Ev ve endüstriyel cihazlar. Alüminyum, dar tüplü buzdolaplarında ve soğutucularda kullanılır.
Ev ve endüstriyel cihazlar. Alüminyum, dar tüplü buzdolaplarında ve soğutucularda kullanılır.

tüketim malları

Alüminyum görünümünden dolayı tüketim mallarının imalatında kullanılır. Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve düz ekran TV’ler alüminyumdan yapılmıştır. Bu metalin görünümü, tüketim mallarının hafif, dayanıklı ve güzel görünmesini sağlar.

İlgili Makaleler: Dünyadaki 25 garip jeolojik yapıyı tanıyın

Alüminyum çoğu durumda plastik ve çelik parçaların yerini alır, çünkü plastikten daha güçlü ve serttir ve çelikten daha hafiftir; Ayrıca ısının hızla dağılmasına ve elektronik cihazların aşırı ısınmamasına neden olur.

Mühimmat imalatında ve tüfek imalatında verimi artırmak amacıyla az miktarda alüminyum kullanılmaktadır.
Mühimmat imalatında ve tüfek imalatında verimi artırmak amacıyla az miktarda alüminyum kullanılmaktadır.

Alüminyumdan yapılmış diğer bazı ürünler arasında masalar, sandalyeler, lambalar, fotoğraf çerçeveleri ve dekoratif paneller bulunur.

son söz

Bu yazımızda alüminyumun kullanım alanlarından bahsettik. En sık kullandığınız tencere ve tavalar alüminyumdur. Bu alüminyum ürünler ısıyı iyi iletir, toksik değildir, paslanmaya karşı dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Yiyecek ve içecek ambalajlarında da alüminyum kutular kullanılmaktadır. Coca-Cola ve Pepsi, 1967’den beri alüminyum kutular kullanıyor. Son olarak, bahsedilen tüm malzemelere göre, alüminyumun ana kullanımının otomotiv endüstrisi, tüketim malları, enerji hatları ve inşaat olduğu sonucuna varabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir