önerilen içerik
Bina

dünya mimarlar günü 2023 Mimarsız bir dünya hayal edin…!

dünya iç mimarlar günü

Dünya Mimarlık Günü, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü düzenlenen küresel bir kutlamadır. 1985 yılında Uluslararası Mimarlar Birliği tarafından açıldı ve ilk olarak Temmuz ayının ilk Pazartesi günü kutlandı. Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), 1,3 milyondan fazla mimarı temsil eden ulusal mimarlar derneklerinin küresel bir federasyonu olan uluslararası bir STK’dır. 124 ülke ve bölge.

1948 yılında dünya mimarlarını bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

Dünya Mimarlık Günü (Dünya Mimarlık Günü olarak da bilinir), 1985 yılında bir mimarlık kutlaması ve mimarların profesyonel tatili olarak yaratılmıştır. Kutlama başlangıçta Temmuz ayının ilk Pazartesi günü yapıldı, ancak 1996’da UIA tarihini Ekim ayının ilk Pazartesi gününe kaydırdı.

Böyle bir tarih seçildi çünkü bu gün Birleşmiş Milletler Dünya Habitat Günü’nü kutluyor.

Dünya Mimarlar Günü
Dünya Mimarlar Günü

dünya mimarlar günü 2023

Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri ve faaliyetleri tipik olarak (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) konferansları, forumları, sempozyumları, açık oturumları, sergileri vb.

bu yılın teması. Örneğin 2014 Dünya Mimarlık Günü’nün teması “Sağlıklı Şehirler, Mutlu Şehirler” idi.

“Esenlik için mimari, hastanelere ve sağlık tesislerine erişimden daha fazlasıdır! Bu hedef, içinde yaşadığımız ve çalıştığımız mimari alanların kalitesinin iyileştirilmesine yol açacaktır…

İlgili Makaleler: dış mimarlık tasarım stili nasıl kullanılır?

çünkü çevremizdeki yapılı çevrenin kalitesi, bizim yaşam kalitemiz, çevremizdeki insanların yaşamları, çevremizdeki doğal ortamın yanı sıra. Bu yılki Dünya Mimarlık Günü, Uluslararası Mimarlar Birliği ve üye ülkelerin, insanların yapılı çevreler, doğal çevreler ve bunlar arasındaki sosyal bağlantılar arasında uyum sağlamasına yardımcı olan en iyi uygulamaları ve uygulama politikalarını paylaşma taahhüdünü temsil ediyor.

dünya mimarlar günü kutlama mesajları

Biz mimarlar, Birleşmiş Milletler’in yoksulluk, eşitsizlik ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik geniş yol haritasında belirlenen hedeflere bağlılığımızla (bu belgede, sürdürülebilir kalkınma için 2030’a kadar tamamlanması beklenen 17 hedef tanımlanıyor ve 2000 yılında onaylanan sekiz Binyıl Kalkınma Hedefinin yerini alacak) ve doğası gereği dirençli, sürdürülebilir ve sağlıklı toplumlar yaratılmasına yardımcı olacağız.

Ancak Dünya Mimarlık Günü ile ilgili olarak şunu da söylemek gerekir ki, her yıl bu günde insanların uygun konut sahibi olma hakkı ile ilgili törenler ve mimarlıkla ilgili konferanslar düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

2023 Ekim ayının üçüncü Pazartesi gününe denk gelen bu gün, binalarda ve şehirlerde sağlığı iyileştirme perspektifiyle tasarım düşüncesini öğrenmek amacıyla Refah için Mimarlık’a odaklanıyor.

dünya mimarlar günü kutlu olsun

Uluslararası Mimarlar Birliği’ni (UIA) bilmek fena değil.Ulus, ırk, din ayrımı gözetmeksizin dünyanın tüm ülkelerinden mimarları bir araya getirmek amacıyla 1948 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde kurulan bu sivil toplum kuruluşu. veya düşünce okulu.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Uluslararası Mimarlar Birliği’ne üye olarak dünyanın her yerinden mimarlar iş arama, çeşitli yarışma ve konferanslara katılım, ileri eğitim desteği gibi çeşitli olanaklardan faydalanabilir ve bu şekilde haklarını dünya çapında koruyabilirler. Şimdiye kadar 124 ülke bu birliğe katıldı; Her ülkeden sadece bir kapsamlı kuruluşun bu birliğe üye olmasına izin veriliyor ve o ülkenin tüm bağımsız mimarları ancak o kuruluşa üye olmakla UIA üyesi olarak tanınacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir