önerilen içerik
Yazılım

Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Peyzaj mimarlığı, arazi ve binaları insanlara rahatlık ve rahatlık sağlamak için düzenleyen bir mimarlık dalını ifade eder.

Bu tür mimari, çevreye farklı açılardan bakar. sanata ve güzelliğe bakış, doğaya bakış ve çevre ile insan yaşamı arasındaki ilişkiye bakış dahil.

Peyzaj mimarlığında temel amaç, çevrenin güzelliklerini ve çekiciliklerini anlamak, farklılıklarını ve yeteneklerini incelemek, bunun üzerinden yeni bir tutum ve plan oluşturmak ve çevreyi yenilemenin ve optimize etmenin yollarını aramaktır.

Bu giriş ile mimardan gelen bu yazımızın devamında bu tip mimariyi ve kendine has özelliklerini inceleyeceğiz. Bizimle kal.

Peyzaj mimarlığı nedir?

Peyzaj mimarlığı, sosyal bilimler, sanat, mühendislik bilimleri, felsefe, matematik vb. dalları kapsayan bir uzmanlık türüdür.

Bir peyzaj mimarı, küçük veya büyük, kentsel veya kırsal tüm dış yapıları çeşitli malzemelerle çalışır. Bu mimarlık dalı, hidroloji ve çevre ile ilgili konularla ilgili faaliyetlerde bulunur.

İlgili Makaleler: Render nedir? mimaride render | Lumion veya Vray

Aslında peyzaj mimarlığı, arazinin tasarımını, planlanmasını, analizini ve araştırılmasını, bakımını ve restorasyonunu içerir. Bu mimari, çevrenin ve farklı yerlerin tasarımını içeren, çevrede bir dizi fiziksel değişiklik yaratmak için bilinçli bir süreçtir.

peyzaj Mimarlığı
peyzaj Mimarlığı

Peyzaj mimarlığı, insanların sağlığını ve konforunu gözeterek yaşam kalitesini yükseltmeye ve insanların gerginliğini azaltmaya çalışır. Bu mimari ile ilgili olarak sürdürülebilirlik ve konum olmak üzere iki kavramın dikkate alındığı söylenebilir.

İlgili Makaleler: autocad 2023 3d çizim nasıl yapılır

Sürdürülebilirlik, çevrenin direnme düzeyi ve yaşamı devam ettirebilme kabiliyetini, mekan ise zihinsel imgeler oluşturup onları uzun süre akılda bırakan bir alanı ifade eder.

Peyzaj mimarisinin özellikleri

Peyzaj mimarlığı alanında çalışan araştırmacılar, doğayı anlamak için mantıksal kalıplar ve ilkeler bulmaya çalışıyorlar. Çünkü bu alan, tasarımın ve mimarlığın çeşitliliğin yüksek olduğu mesleklerden biridir.

Bu tür mimaride tasarım, dış mekan elemanlarına ve iç ve dış ortamlarda yumuşak ve sert unsurlar arasındaki dengeye vurgu yapar.

Günümüzde kentsel mekan, park ve rekreasyon alanlarının tasarım projelerinin çoğu kentsel tasarımla ilgili olup, sadece küçük bir kısmı yerleşim alanları ile ilgilidir.

Mimari veya peyzaj tasarımı, hava ve iklime göre farklı bitkilerle kaplı avlu, bahçe, bahçeli ev vb. arazi yüzeylerinin tasarlanmasını ifade eder.

peyzaj Mimarlığı
peyzaj Mimarlığı

Bu tasarım insana sadece zihinsel ve psikolojik huzur getirmekle kalmıyor, aynı zamanda ortamdaki havayı temizliyor ve insan ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Peyzaj mimarlığı, amacı insan ve doğa arasındaki ilişkiyi güçlendirmek olan kentsel tasarım olarak kabul edilebilir, ancak düşük düzeydedir. Peyzaj denilince çevredeki ortam ve güzelleştirilen görünen alan kastedilmektedir.

Bir peyzaj mimarı sadece çiçeklerin ve bitkilerin sergilenmesi için uygun bir platform oluşturmakla sorumlu değildir, aynı zamanda insan ihtiyaçları ve doğal güzellik gibi diğer önemli konuları da dikkate almalıdır.

Peyzaj tasarımı, iklim tasarımına ve yerel enerjiye dikkat etmeye ve tüketimini optimize etmeye dayanmaktadır. Sayısız kirleticinin bulunduğu günümüz dünyasında, yenilenebilir enerjinin sağlanması ve doğru kullanım yöntemleri, sürdürülebilir mimariyi takip ederek peyzaj mimarlığının üstesinden gelebileceği bir zorluk haline gelmektedir.

İlgili Makaleler: Ev dekorasyon projeniz için 3d ev tasarımı

Peyzaj mimarının faaliyet alanları

Bir peyzaj mimarı farklı alanlarda çalışır; İçermek:

 • Çevreyi gözden geçirmek, değerlendirmek ve yönetimi için tasarım yapmak
 • Tarihi ve antik alanların ve bahçelerin korunması
 • Kentte kaldırımlar, meydanlar vb. farklı alanların tasarlanması.
 • Ticari ve endüstriyel kasabaların ve yerleşim alanlarının tasarlanması
 • Sokaklar ve kamu altyapısı etrafındaki alanı tasarlama
 • Yeni gelişmeler için planlama
 • Her türlü rekreasyon, halk, spor parkı vb. alanların zeminlerinin projelendirilmesi.
 • Köprü, tünel ve otoyol inşaatlarının planlanması
 • Kentsel yeniden yapılanma
 • Tarihi, doğal ve turistik çevrelerin tasarlanması
 • Okulların, hastanelerin ve diğer halka açık alanların çevre düzenlemesi
 • Yolların etrafındaki alanı tasarlama
peyzaj Mimarlığı
peyzaj Mimarlığı

Bu mimarlık dalının mimarlarının varlığı, kentsel çevre kalitesinin artmasında oldukça etkilidir. Kaldırımlar, sokaklar vb. gibi kendilerine bırakılan açık ve kalitesiz kentsel alanlar, peyzaj mimarlarına bilgi ve fikirleriyle bu alanları hayata geçirmek üzere emanet edilebilir.

Bu mimarlık mesleğinin amacı, kentteki kamusal alanları ve mevcut mekânları düzenleyerek ekonomik, sosyal, turizm ve rekreasyonel yönlerden geliştirmektir.

Çatı bahçesi peyzaj mimarlığı

Çatı bahçesi veya yeşil çatı, günümüzde inşaatçılar arasında özel bir yer bulan peyzaj mimarlığının yönlerinden biridir. Yeşil çatı, binaların çatılarına canlı ve yeşil bir görünüm vermekte, yaşayanlar için arzu edilen ve anlamlı bir atmosfer sağlamaktadır.

son söz

Genel olarak peyzaj mimarlığının inşaat mühendisliği ile şehir mühendisliğinin birleşimi olduğu söylenebilir. Bu mimarinin amacı çevre düzenlemesi yapmak ve açık ortamda optimal mekanlar yaratmaktır.

Bu tür mimarinin kullanılması insanlarda bir huzur duygusu yaratır. Bu mimari, çevredeki ortamı düzenlemek ve insan refahını sağlamak için çeşitli bilimleri ve yeni mühendislik teknolojilerini kullanır.

İlgili Makaleler: 3d çizim nasıl Yapılır pc | Güncelleme 2022

Görsel efektlerin yönetilmesi ve açık çevrelerin kalitesinin temel planlamaya göre iyileştirilmesi ve etkin çözümlerin kullanılması peyzaj tasarımının ana hedefleri arasında sayılmaktadır.

peyzaj Mimarlığı
peyzaj Mimarlığı

Sıkça Sorulan Sorular

Peyzaj mimarlığı hangi görüşlere göre yapılır?

Sanata ve güzelliğe bakış, doğaya bakış ve çevre ile insan yaşamı arasındaki ilişkiye bakış

Peyzaj mimarının görevi nedir?

Bir peyzaj mimarı sadece çiçek ve bitkileri sergilemek için uygun bir platform oluşturmakla sorumlu değildir, aynı zamanda insan ihtiyaçları ve doğal güzellik gibi diğer önemli konuları da dikkate almalıdır.

Peyzaj mimarının faaliyet alanları nelerdir?

Çevrenin araştırılması ve değerlendirilmesi ve yönetimi için tasarım, tarihi ve antik mekanların ve bahçelerin korunması, kentte kaldırım, meydan vb. çeşitli mekanların tasarımı, ticari ve endüstriyel yerleşim ve yerleşim alanlarının tasarımı, mekan tasarımı Cadde ve kamu altyapılarının çevrelenmesi, yeni gelişmelerin planlanması, her türlü rekreasyonel, umumi, spor parkı vb.

alanların projelendirilmesi, köprü, tünel ve otoyol inşaatlarının planlanması, kentsel yeniden yapılanma, tarihi çevrelerin tasarlanması, Doğal ve turistik, okulların, hastanelerin ve diğer halka açık alanların çevre düzenlemesi, yolların etrafındaki alanın tasarımı

Peyzaj mimarlığının amacı nedir?

Peyzaj mimarlığında temel amaç, çevrenin güzelliklerini ve çekiciliklerini anlamak, farklılıklarını ve yeteneklerini incelemek, bunun üzerinden yeni bir tutum ve plan oluşturmak ve çevreyi yenilemenin ve optimize etmenin yollarını aramaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir