önerilen içerik
yazılım

konsept nedir ve varlığı için ihtiyaç nedir?

konsept nedir?

Mimarlıkta bir kavram aslında bir fikir, bir ilham kaynağı ya da harekete geçirilen bir itici düşüncedir; Tıpkı içgüdüsel olarak değil, otomatik olarak ortaya çıkan açlık veya susuzluk gibi. Acıktığımızda veya susadığımızda, yiyecek veya içecek için güçlü bir istek duyarız; Bundan sonra tat, koku ve görme duyularının harekete geçmesiyle birlikte yiyecek ve içecekleri hayal etmeye başlayacak ve bir süre sonra en sevdiğimiz yiyeceklere ihtiyaç duyacağız. Aynı şekilde, konsept, ilk fikir ve etrafımızdan aldığımız ilham, tasarım problemlerini düşünmenin yakıtı ve ana itici gücüdür.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Mimaride konsept

Mimarlık alanında kavram aslında bir tasarım projesinin ayağını, temelini oluşturan ve onu ileriye götüren aynı fikir, fikir veya kavramdır. Bu güç, giderek projelerin ilerlemesinin arkasındaki ana güç ve kimlik haline geldi ve gelişiminin her aşamasında sürekli olarak gözden geçirildi. Tüm mimari projeler bir konseptten türetilmelidir.

kavram duyuru
kavram duyuru

Mimaride kavram, nihai ürünün (komple bina veya tamamlanmış bina) yaratılış sebebi ve anlamı ile aynıdır. Bu fikir, tıpkı ekim için tohumların serpilmesi süreci gibi, tasarım sürecinin ilk kısmı olacaktır. Son olarak, tıpkı bir tohum gibi, birçok kaynağı olabilir ve birçok değişiklik ve sonuç üretebilir. Bu, projeye başından sonuna kadar eşlik eden sürdürülebilir bir unsurdur ve önemi proje tamamlandıktan sonra da değişmez. Mimarlıkta bir kavram, bir fikir, kavram, görüş, soyutlama, felsefe, inanç, ilham, düşünce, niyet, teori, görüntü, plan veya hipotez olarak tanımlanabilir.

Konsept nereden geliyor?

Mimarlıkta kavram öncelikle üç ana alandan oluşmalıdır.

  • Konum: hava durumunu, yönü, görüşleri, erişimi, bağlamı, geçmişi, kullanım türünü vb. kontrol etme dahil olmak üzere istenen konumun analizi.
  • Tasarım özeti: müşteri ve bina gereksinimleri, konaklama ve inşaat bütçesi
  • Bina tipolojisi: bina tipi ve kullanımı

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Ayrıca program yapılarak kültür, toplum, teknoloji, tutku ve duygular tamamen veya kısmen üretilebilir. Çoğu zaman örnek bir eserin mimaride kök saldığı ve bulunduğu yer ve çevresindeki bağlamla ilgili olduğu, bu nedenle yerin analizinin, eserin üretilmesinde ve geliştirilmesinde büyük rol oynayacağı söylenir. mimari konsept.

Konsept nihai etkiyi nasıl etkiler?

Konsept ve form
Konsept ve form

Tasarım konsepti nihai olarak tüm projeyi etkileyecektir ve aşağıdakileri içermelidir:

Dış ve iç: yönlendirme, hacim, şekil, açıklık, yükseklik, ışık.
Peyzaj: sert ve yumuşak yüzeyler, dikim türleri, 3D çizim ölçeği, dikim sırası.
Bitiş: renkler, stiller, dokular, malzemeler.
Cihazlar ve bağlantılar: tür, stil, ölçek, miktar, malzeme.
Yapı: hafif, ağır, geleneksel, modern, yerli.
Malzemeler: renkler, sertlik veya yumuşaklık, su emme veya almama, malzeme türleri, stiller, yerel kaynaklar, yerel dil.

İlgili Makaleler: Animasyon nedir: tarihine ve tasarımdaki kullanımına bir bakış

Projenin her yönü bir kavramdan türetilmeli ve ona göre yönlendirilmelidir. Bu, tüm proje için tek bir yaklaşım veya tasarımın farklı yönleri için bireysel yaklaşımlar olabilir.

Mimarlıkta kavram türleri

Beş tür kavram:

  • Karşılaştırmalı (dikkat ve diğer eserlerle karşılaştırma)
  • Mecazi (soyutlamalara bakmak ve tamamlayıcı zıtlıklar yaratmak)
  • Johari (koleksiyonun ihtiyaçlarının ötesine bakmak)
  • Programatik (ihtiyaçlara ve beklenen hedeflere bakarak)
  • İdealist (mutlak değerlere bakmak ve mümkün olan en iyi alanı bulmak)
Mimarlıkta kavramın anlamı
Mimarlıkta kavramın anlamı

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Neden bir konsept yaratalım?

Güçlü bir konsept, tasarım kararları verirken mimara veya tasarımcıya yön ve netlik verir ve bir dizi kural sağlayarak düşünme sürecini daha temel hale getirir. Cevaplanması gereken bir soru veya bir karar verilmesi gerektiğinde, kavram, parametreleri dahilinde etkili bir çözüm sağlamak ve hedefin tasarım düzenini korumak için çeşitli düşünceleri organize etmek için kullanılır. Bu, mimarı dallara atlamaktan ve mimarın özgünlüğünü ve doğruluğunu yalnızca ve yalnızca sorgulayan sonsuz yollara ve teğetlere girmekten kurtaracaktır. Akademik ve profesyonel açıdan bakıldığında, başarılı bir proje ile ortalama bir proje arasındaki fark, konseptin gücüne ve projenin sonuna kadar netlik ve şeffaflığın sürdürülmesine göre değerlendirilir.

son söz

Bir mimari derinlemesine ve anlamla inşa edilmelidir. Bina ne kadar tutarlı ve alakalı olursa, o kadar başarılı ve ilgi çekici olur ve proje konseptinin onu zengin ve güçlü göstermesi önemlidir. Konsept aslında koleksiyonun ana teması, projeye yön veren (site, bina, iç mekan vb.) ve projeye kişilik kazandıran bir fikir. Bu yazıda kavram türlerini öğrendik ve bir tasarım projesi için faydalarını inceledik. Tasarımda konsept kavramı ile ilgili bir fikriniz veya daha fazla bilginiz varsa, bizimle ve yıldızın yol arkadaşlarıyla paylaşın. Sonunda, mimari stiller hakkında okumakla ilgileniyorsanız, en çekici mimari stillerden biri olan rustik stili ve unsurlarını tanıyın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir