önerilen içerik
yazılım

İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

İç mimarlık nedir?

Muhtemelen adını çok duymuş ve okumuşsunuzdur. İç mimarlık Peki iç mimarlığın tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz? Kapalı alanlarda düzenleme bilimi mi? İç mekanları nasıl optimize edeceğimizi ve onları şeylerle nasıl dolduracağımızı biliyorsak, iç mimar mıyız? İç mimarlık kavramı ile tasarım arasındaki fark nedir? İç mimarinin tanımı aslında bir binanın veya barınağın içeriden tasarlanmasıdır. Bu makale ayrıca bu tanımı tanımak için ihtiyacınız olan tüm noktaları içermektedir.

Bu kavram için tek bir tanım bulalım

İç mimari aslında evler veya herhangi bir ortam için yeni bir iç mekanın, sabitlenebilen bir mekanın tasarımıdır. Bu terim aynı zamanda yapının iç mekanları için kullanılan ilk tasarım ve ilk plan için de kullanılmaktadır. Çalışmanın nihai tasarımının ya ilk versiyona daha fazla vurgulandığı ya da kullanım değişikliği ile yapıldığı bir harita.

İç mimarlık
İç mimarlık

Bazen ilk tasarımlar, binanın yeni ve uyarlanabilir kullanımlarına uyacak şekilde orijinal versiyona kıyasla önemli değişiklikler yapar. Bu değişiklikler, uyarlanabilir yeniden tasarım yoluyla mimari yapıların geri dönüştürülmesiyle kaynakların korunduğu bir mimari tarzı olan “sürdürülebilir mimarinin” parçası olabilir.

İlgili Makaleler: Animasyon nedir: tarihine ve tasarımdaki kullanımına bir bakış

İç mimaride aynı tanım var mı?

Genellikle çevre tasarımı sanatı ile özdeşleştirilen iç mimarlık, binaların iç mekânlarının insan kullanımının tüm yönlerini kapsayacak şekilde tasarlandığı bir süreç olarak da tanımlanabilir. Ancak basit tanımı, mimari unsurların kullanıldığı bir mekanın iç tasarımı olabilir. Ancak bu kavramın başka hangi tanımları var?

  • Eğitimli bir mimar tarafından diğer ilgili fiziksel unsurlarla koordinasyon içinde binaları ve iç mekanları tasarlama ve iyileştirme bilimi ve sanatı.
  • Bir iç mimarın işi; Mimarların, bir binanın iç mekanının tasarımı ve inşası ile ilgili profesyonel hizmetler sağladığı ve uyguladığı ve bunu, içindeki insanların kullanımı ve yerleşimi ile uyumlu hale getiren belirli hedefleri olan çalışma.
  • Bir binanın içini ve ilgili fiziksel öğelerini tanımlayan genel bir terim.
  • Bir binanın içi ve bununla ilgili fiziksel unsurlar için bir stil veya tasarım ve yapım yöntemi.

Tadilatları kim yapıyor?

Bir yapının mekanlarının hiyerarşisi her zaman ilk mimar tarafından belirlense de, bu mekanların sonraki versiyonları böyle olmayabilir ve eski yapılar yeni nesil mimarlar tarafından toplumların ihtiyaçlarına göre yeniden inşa edilir ve kentsel büyüme Bu yenileme genellikle mekanın kullanımını ve konseptini değiştirir ve bir yapının hiçbir zaman tam ve değişmez olmayacağı hipotezinin bir nevi teyidi olarak kabul edilir. Bir bina, tüm değişiklikleriyle dışarıdan aynı görünebilir, ancak içindeki boşluklar tamamen farklıdır.

İç mimarlık
İç mimarlık

Bu nedenle iç mimar, yapının sadece uygun fiziksel ve sosyo-politik çevredeki konumuna duyarlı olmakla kalmamalı, aynı zamanda bina sahiplerinin ve kullanıcılarının geçici ihtiyaçlarına da dikkat etmelidir. Bu anlamda, eğer bina “uygun iskeletleşmeye” sahipse, temel mimari fikir onun hiyerarşik değişikliklerinin ilk köşe taşı olacaktır ve geri kalanı da aynı fikri takip etmelidir.

Bu değişikliklerin ön koşulları nelerdir?

Günümüzde şehirlerde kullanım amacını değiştiren pek çok yapı bulunmaktadır. Örneğin bir banka olan ve şimdi restoran olan binalar. Ya da günümüzde konut haline gelen endüstriyel fabrikalar, hatta artık sanat galerisi olarak kullanılan tren istasyonları.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

Bu binaların her biri, (ekonomik faydaya rağmen) değişiklikleri pek arzu edilmeyecek şekilde vatandaşların ortak hafızasına damgasını vurdu. Elbette yapıların gelecekte pek çok değişikliğe uğrayabileceğini de unutmamak gerekiyor. Ancak bu değişikliklerin her biri, binanın yaşam döngüsünde ne kadar değişeceğini belirleyen, kendi alanında teknik ve teknolojik uzmanlık gerektirir.

İç mimarlık
İç mimarlık

Bu yeniden yapılanmanın en başarılı örneklerinden biri Viyana’daki gazometre kasabasıdır. Bu projede doksanlı yılların sonlarında gazometreler veya devasa gaz sayaçları restore edilmiş ve günümüze kadar vatandaşlar tarafından kültür-sanat merkezi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, Birleşik Krallık’taki neredeyse yüz yıllık Battersea elektrik santrali, uyarlanabilir yeniden yapılanma kullanılarak çok büyük bir konut, eğlence ve ticaret kompleksine dönüşüyor.

Stabilite ve dayanıklılık

Mimari ve iç tasarımın hayati unsurlarından biri, çevre ve kullanılan malzemeler (yani bu malzemelerin toplanma şekli, kullandıkları enerji ve su miktarı ve bunların nasıl seçileceği) hakkında sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir düşüncedir.

İç mimarinin bu önemli kısmı, çevre üzerinde çok az etkisi olan veya hiç etkisi olmayan mevcut yapıları inşa etmek veya yenilemek için kapsamlı ve yaratıcı yollar bulmaya odaklanır. Çevre ile olan bu dostluk hareketi yaklaşık kırk yıl önce yetmişli yıllarda önem kazanmıştır.

İlgili Makaleler: design ne demek? Sanatta tasarım türleri

Enerji krizi henüz yeni ortaya çıktığında ve insanlar yavaş yavaş bu krizin etkilerini azaltmadaki rollerini fark etmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda, sürdürülebilir iç mimari, teknolojik gelişmeler ve yenilikçi malzemelerin yardımıyla ilerlemiştir.

Bu birkaç yılda, bazen çevre dostu tasarım bir lüks ve biraz hippi olarak görülüyordu, ancak gerçek şu ki, inançlarımız ve yaşam tarzımız ne olursa olsun hepimiz akıllı ve sorumlu seçimler yapmak zorundayız. Sürdürülebilir tasarım, önümüzdeki yıllarda çok fazla genişleme yaşayacak olan düşünce ve inşaat için artık bir trend ve hatta arzu edilen bir yöntemdir.

İç mimarlık
İç mimarlık

İstatistikler bize ne söylüyor?

Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde mimarların yıllık ortalama maaşı 85 bin dolar. Bu nüfusun orta yüzde ellisinin elli ila doksan bin dolar arasında bir şey aldığı açıklamasıyla. Bu mimarların en alttaki yüzde onu, kırk bin doların altında ve ilk yüzde onu yılda yüz on dokuz bin dolardan fazla maaş alıyordu.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Kursiyerlerin maaşlarının çok daha düşük olduğunu unutmamalıyız. Mimarlık firması ortaklarının gelirleri ekonomik değişikliklerden etkilenebilir. Bazı mimarlar şirketini ayakta tutmakta zorlanırlar ve belirli dönemlerde gelirleri giderlerinden az olabilir ve dış finansman kaynaklarına ihtiyaç duyabilirler.

İç mimarlık
İç mimarlık

Ayrıca, birçok şirket çalışanlarının eğitimi için bütçe ayırır ve bu onların genel gelir ve giderlerini etkiler. İran’da mimar ve iç mimarların gelirleri geniş bir yelpazeye sahip olup 1 ila 30 milyon tümen arasında değişebilmektedir.

Öğretmek ve öğrenmek

İç mimarlık alanındaki eğitim, tarihi mimari ve çeşitli tasarım yöntemleri, kodlama ve güvenlik, eski binaların bakım ve onarımı, tasarım için 3d çizim ve sanal ve fiziksel modellerin oluşturulmasını içermelidir. İç mimarlık alanı, iç dekorasyon ve tasarıma çok benzer, ancak odak noktası mobilya ve demirbaşlar yerine inşaattır.

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

Bu iki disiplini öğrenen öğrenciler, genellikle konforlu, güvenli ve kullanışlı iç mekanların tasarımını; Şehir merkezindeki çatı katlarından okul sınıflarına. Bir iç mimarlık öğrencisi, sanatsal konular ve her bir alanın benzersiz kullanımları hakkında tasarım öğrencilerinden daha fazlasını öğrenecektir. Bu alandaki bilimsel çalışmalar, eski binaların depreme karşı emniyete alınması gibi teknik konuları da içermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir