önerilen içerik
Binayazılım

Doğu Roma mimari tarzı | Bizans dönemi mimarisi ve üslup özellikleri

Doğu Roma mimari tarzı

Doğu Roma veya Bizans tarzı mimari, MS 330 ile 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu’nda yaygın olan bir mimari türüdür. Aslında bu imparatorluğa tabi olan farklı milletlerin varlığı ve Bizans hakimiyetinin uzun sürmesi nedeniyle, Bizans dönemi binalarının çeşitliliği ve sayısı yüksek olup, Bizans dönemine ait tesislere göre farklı malzemelere sahiptir. o yer. Örneğin İtalya’nın kuzeybatı kesiminde bu yapıların malzemesi tuğladan, kıyı kentlerinde yapılar kayalık arazilerde yer almakta, ayrıca Suriye, Filistin, Türkiye gibi ülkelerde de bu yapıların malzemesi tuğladan yapılmaktadır. binalar taştan yapılmıştır.

İlgili Makaleler: İç mimaride klasik mimari tarz | özellikleri ve yöntemleri

Bu tarz mimaride en belirgin ve temel özelliklerden biri dekorasyon için büyük ve yüksek kubbeler, yüksek pencereler ve ayrıca mozaiklerin kullanılmasıdır. İmparator Eustace Nianos döneminde Roma İmparatorluğu’nun doğu kesiminin baskın tarzı haline gelen Doğu Roma veya Bizans mimari stil, bundan sonra Konstantinopolis’in (Konstantinopolis) düşüşüne kadar yüzyıllar boyunca revaçtaydı. Bugün bile, bu tarz bazen bazı kiliseler inşa etmek için kullanılmaktadır.

Doğu Roma'daki Bizans mimarisi sanatı, MS 6. yüzyıla kadar Hristiyanlığın etkisi altındaydı.
Doğu Roma’daki Bizans mimarisi sanatı, MS 6. yüzyıla kadar Hristiyanlığın etkisi altındaydı.

Bizans mimari tarzı ve dini yapılar

Aslında Bizans tarzı mimari tasarımların çoğunun kiliselerin dini yapıları olduğu söylenebilir. MS 313 yılında Roma İmparatoru Milano Fermanı ile kendisini Hristiyan ilan etmiş ve bu din resmiyet kazanmıştır. Dolayısıyla bu çalışma ile Hristiyanlar artık zulme uğramamış ve herhangi bir tehdit olmaksızın huzur içinde ibadet edebilmektedirler.

Hatta bu değişikliklerle birlikte İsa’nın dini daha da refaha kavuşmuş ve bu nedenle insanlar arasında ibadet yerlerine olan ihtiyaç artmıştır. Bundan sonra Türkiye’nin ilk kilisesi olan Aya İrini, MS 4. yüzyılda İmparator Konstantin tarafından Doğu Roma mimarisi tarzında İstanbul’da tasarlanıp inşa edilmiş ve kurulmuştur. Justinianus’un saltanatı sırasında, bu dönemdeki erken dönem kiliselerinin birçoğu, yani Hıristiyanlığın yayılması yıkılmış ve daha sonra yeni bir tarzda inşa edilmiştir. Örneğin San Marco Kilisesi veya Venedik’teki St. Mark Kilisesi, Doğu Roma ve Gotik mimarisi gibi farklı mimari tarzlara sahip kiliselerden biridir.

Aksiyal planlı veya bazilika planlı kiliseler

Bazilika planı veya eksenel planı, Roma bazilikasına çok benzer. Aslında bazilika, ahşap çatılı bir tür uzun salondur, yapının giriş kısmı uzun kenarlarından birinde yer alır ve bunun sonunda iki kral koltuğu tamamen benzer şekilde inşa edilmiştir.

İlgili Makaleler: Rönesans ve bu mimari tarzın örnekleri

Ayrıca kilisenin giriş kısmını mihrap kısmına bağlayan uzun aks bir veya iki sıra kapalı koridorlarla çevrilidir. Ancak eksenel plan ile bazilika arasındaki temel fark, boylamasına eksene dik olan ikincil bir enine eksenin varlığıdır.

Doğu Roma veya Bizans tarzı mimari, MS 330 ile 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu'nda yaygın olan bir mimari türüdür.
Doğu Roma veya Bizans tarzı mimari, MS 330 ile 1453 yılları arasında Doğu Roma İmparatorluğu’nda yaygın olan bir mimari türüdür.

Merkezi planlı kiliseler

Merkezi plan, merkezi noktayı bir şekilde vurgulayan tipik Bizans planlarından biridir. Bu kiliselerin mihrabı, bir pusula gibi, ihtişam ve güzellikle merkezdeki boşluğa bakar ve önünde müminler durur. Bu kiliseler arasında Ravenna’daki San Vitale Kilisesi, İstanbul’daki San Guigori Kilisesi, Santa Ser Jius Kilisesi ve Bacchus Kilisesi’ni sayabiliriz.

Eksenel plan ile merkezi planın birleştiği kiliseler

Bu kiliseler kategorisinde yer alan dini yapılar temelde orijinal özelliklerini kaybetmiştir. Bu tarzın ünlü kiliseleri arasında İstanbul, Türkiye’deki Ayasofya bulunmaktadır.

Bizans veya Doğu Roma mimarisi örnekleri

Konstantinopolis’in önemli binalarının çoğu yıkılmış veya değiştirilmiş olsa da, dünya çapında Doğu Roma İmparatorluğu’nun ihtişamını ve eşsiz mimari tarzını hatırlatan pek çok etkileyici örneği hala görülebilmektedir. Aşağıdakiler en ünlü Bizans mimari anıtları arasındadır.

San Vitale Bazilikası, İtalya

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan San Vitale Bazilikası’nın Ravenna kentindeki yapımına Ostrogotlar tarafından başlanmış ve 547 yılında Bizanslılar tarafından bitirilmiştir. Bu yerin içi, Konstantinopolis dışındaki Bizans mozaiklerinin en iyi örneklerinden olan ve iyi korunmuş olan güzel mozaiklerle dekore edilmiştir.

İlgili Makaleler: Kilise, katedral, bazilika ve türbe arasındaki fark nedir?

Ayasofya, Türkiye

İstanbul’daki Ayasofya, Bizans’ın en ünlü ve görkemli kilisesi olarak kabul edilir ve kuruluşu 532 yılına kadar uzanır. Bu yapı tamamlandıktan sonra dünyanın en büyük ve en seçkin kilisesi olarak kabul edildi ve Bizans başkentinin Osmanlılar tarafından fethine kadar bu unvanı korudu. MS 1453’te Konstantinopolis’in düşmesinden sonra bu bazilika camiye çevrilmiş ve Osmanlı Türklerinin dini azizlerin tasvirini yasakladığı için buradaki mozaiklerin çoğu yok edilmiş veya üzeri kapatılmıştır. Bu bina 1931 yılında kapatılmış ve 1935 yılında müze olarak yeniden ziyarete açılmıştır.

Bu mimari tarz, geniş ve yüksek kubbe, büyük ve yüksek pencerelerin kullanılması gibi birçok özelliğe sahiptir.
Bu mimari tarz, geniş ve yüksek kubbe, büyük ve yüksek pencerelerin kullanılması gibi birçok özelliğe sahiptir.

Novo, İtalya’daki St. Apollinare Bazilikası

Basilica di Sant’Apollinare Nuovo (Basilica di Sant’Apollinare Nuovo), Ravenna şehrinde 6. yüzyılın başlarında Ostrogot kralı “Büyük Theodoric” tarafından kurulmuştur. 535 yılında Bizans İmparatorluğu’nun Gotik Savaş sırasında İtalya’yı fethetmesinden sonra I. Justinianus burayı bir Ortodoks kilisesine dönüştürmüş ve Tourslu Aziz Martin’e adamıştır. MS 9. yüzyılın ortalarında Aziz Apollinaris’in (Aziz Apollinaris) kemikleri buraya taşınmış ve adı da onun anısına değiştirilmiştir. Bu bazilika, Bizans ve erken Hıristiyan stillerinin bir kombinasyonu olarak kabul edilir ve Bizans’ın başlangıcından kalma birçok muhteşem mozaik içerir. Bu yapı 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne tescil edilmiştir.

Konstantinopolis Hipodromu, Türkiye

Konstantinopolis Hipodromu ilk olarak araba yarışlarının yapıldığı bir yerdi ve bu bölgede birçok sosyal ve siyasi isyan yaşandı. Bugün burası “Sultan Ahmed Meydanı” olarak biliniyor ve ne yazık ki birçok bölümü yıkılmış, ancak heykelleri, dikilitaşları ve diğer süs eşyaları iyi korunmuş durumda.

Aya İrini, Türkiye

Aya İrini, Bizans İmparatorluğu’nun başkentinde inşa edilen ilk kiliselerden biridir. Bu yapının inşa emri İmparator Konstantin tarafından verilmiş ve tabii ki ana kilise 532’deki Nika İsyanı’nda yıkılmıştır. Justinianus 6. yüzyılda yeniden inşa etti, ancak iki yüzyıl sonra kilise bir depremle ciddi şekilde hasar gördü. Bu yapının bugün İstanbul’da görebileceğiniz bölümlerinin çoğu MS 8. yüzyıla aittir. Ayirini günümüzde bir müzeye dönüşmüştür ve bazen müzik etkinliklerinin düzenlenmesi için kullanılmaktadır.

Bizans mimarisi, İmparator Justinianus döneminde Roma İmparatorluğu'nun doğu kesiminin baskın tarzı haline gelmeyi başardı;
Bizans mimarisi, İmparator Justinianus döneminde Roma İmparatorluğu’nun doğu kesiminin baskın tarzı haline gelmeyi başardı;

İlgili Makaleler: Postmodernizm Nedir? Tanım ve Kılavuz [Örneklerle]

Hosius Lucas, Yunanistan

Hosios Loukas, Yunanistan’ın Distomo şehrinde bulunan bir manastırdır ve 10. yüzyıla aittir. Bu yapı, “Orta Bizans” olarak da bilinen ve Makedon hanedanının egemenliğine denk gelen “ikinci Altın Çağ” döneminin Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Manastır, mozaikler, freskler ve mermer eserler de dahil olmak üzere muhteşem dekoruyla imparatorluk çapında biliniyordu ve 1990 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak belirlendi.

Mezar Manastırı, Yunanistan

Yunanistan’daki mezar manastırı, Orta Bizans döneminin bir başka gösterişli örneğidir ve planı “kare içinde haç” şeklindedir. Bugün gördüğünüz yapının inşası MS 11. yüzyıla kadar uzanıyor ve şu anda yeniden inşası ile ilgili çalışmaların tamamlanması için kapalı.

Anglo-Castro Kalesi, Yunanistan

Angelokastro veya Angelokastro, Yunanistan’ın Korfu adasında 304 metrelik bir tepenin üzerinde bulunan bir kaledir. Burası Yunan denizinde bulunan en önemli askeri kalelerden biri olarak kabul edilmiş ve adanın savunmasında önemli rol oynamıştır. Bu kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte; Ancak kuruluşunun 13. yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir.

Aziz Catherine Kilisesi, Yunanistan

St. Catherine Kilisesi, Selanik’in eski mahallesinde yer almaktadır ve kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir; Ancak 1261’den MS 1453’te Doğu Roma’nın düşüşüne kadar hüküm süren Palaiologos hanedanı dönemine ait olması muhtemeldir.

Bizans mimarisi, Doğu Roma Bizans İmparatorluğu'nun egemenliği altındaki topraklarda 4. ve 15. yüzyıllar arasında yaygın olan bir üslubu ifade eder.
Bizans mimarisi, Doğu Roma Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altındaki topraklarda 4. ve 15. yüzyıllar arasında yaygın olan bir üslubu ifade eder.

İlgili Makaleler: Perspektif kavramı ve türleri ile tanışma ve tanışma

Bu toprakların yeni hükümdarı olan Osmanlılar bu kiliseyi hemen camiye çevirmemişler; Ama sonunda Aziz Catherine Kilisesi’nin Ayasofya ve diğer birçok Bizans kilisesiyle aynı kaderi paylaşması uzun sürmedi ve kullanımı cami olarak değiştirildi.

Bizans hamamı, Yunanistan

Selanik’teki Bizans Hamamı, Bizans mimarisinin bir başka şaheseridir ve 13. yüzyılın sonunda inşa edilmiştir. Osmanlılar bu hamamı 2 bölüme ayırarak bir bölümü erkeklere, bir bölümü de kadınlara tahsis etmişler; Ancak Bizans İmparatorluğu döneminde bayanlar ve baylar banyoyu dönüşümlü olarak kullanırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir