önerilen içerik
yazılım

3D max nedir? Kullanımı nedir? [Göçmenlik] + avantajları ve dezavantajlarındaki rolü

3D Max nedir?

Mimari ve grafik dünyasında modelleme yazılımlarının hız ve yeteneklerinden bahsederken, Autodesk’in ürünü olan 3D Max yazılımı bir ilk! 3ds max yazılımı, sayısız kullanımı olan en profesyonel ve ünlü 3D yazılımlardan biridir. Sizi bu güçlü programın farklı açılarıyla tanıştırmak için yazının sonuna kadar bizimle kalın. Bu makaleyi okuduktan sonra 3D Max yazılımını öğrenmekle ilgileniyorsanız, 3D Max eğitim paketini Apademi web sitesinden edinebilirsiniz.

3D Max nedir ve ne işe yarar?

3Ds Max yazılımının ne olduğunu biliyor musunuz? Bu yazılımın kullanımına aşina mısınız? Simülasyon alanına ilgi duyan birçok kişi, 3D Max öğrenmenin kullanım ve faydalarını iyi biliyor ve bu güçlü ve kullanışlı yazılımı öğrenerek 3D simülasyon alanında çalışıyor. 3D Max yazılımı birçok kullanım alanı olan bir bilgisayar programıdır. Başlıca kullanımı 3B modeller, animasyonlar ve dijital görüntüler oluşturmaktır ve eksiksiz ve güçlü bir araç setine sahip olması nedeniyle 3B model tasarımı dünyasında çok ünlü ve popülerdir.

3D max
3D max

3D Max genellikle mimarinin 3D simülasyonu, kentsel alanların, binaların ve nesnelerin modellenmesi için kullanılır. Bu yazılım, modelleme ve animasyonun tüm aşamalarını gerçekleştirebilir: önizleme, materyalleştirme, tekstüre etme, parçacık sistemi, işleme, çıktı alma ve hatta düzenleme.

3ds max yazılımının uygulamaları:

 • Kentsel alanların ve binaların tasarımı ve modellenmesi
 • İç dekorasyon ve mimari
 • 2D ve 3D animasyonlar yapmak
 • Bilgisayar oyunları yapmak
 • Tanıtım filmleri ve özel efektler yapmak
 • Ve …

Fark ettiğiniz gibi, 3ds max yazılımı farklı sektörlerde çeşitli kullanımlara sahiptir.

Ayrıca bu yazılımda kullanıcı karakterleri tasarlayabilmekte ve aynı zamanda nüfusla ilgilenebilmektedir. 2012 ve Avatar filmlerinin yapımında 3D Max’in tamamen kullanıldığını bilmek ilginç.
Bu program aynı zamanda 3B oluşturma özelliklerini de destekler ve ana özelliklerinden biri, kullanıcıların sahneyi gerçekten görüntülemeden işleme sonuçlarını görebilmesidir. Buna, uygulamanın kendisinde Gölge Modu ayarlanarak erişilebilir. Ayrıca 3D Max programının arayüzü oldukça anlaşılır ve kullanıcı dostudur. Ayrıca V-ray gibi diğer render programlarında da eklentileri kolayca ve hiç vakit kaybetmeden kullanabilirsiniz.

Tarih

3ds Max programı, doğumundan bu yana çeşitli evrimler geçirdi. Bu yazılım ilk olarak 1988 yılında MS-DOS işletim sistemi için 3D Studio Prototype adı altında sunulmuştur. Bu ürün kısa bir süre sonra Gary Yost’un (ünlü film yapımcısı ve yazılım tasarımcısı) sahibi olduğu Yost Group şirketi tarafından 3d studio adı altında sunuldu ve geliştirildi.
Bundan sonra, birkaç yeni versiyonu güncellendi ve piyasaya sürüldü. Son olarak, profesyonel sürümü ilk kez 1996 yılında Autodesk ve Windows işletim sistemi için 3ds max (s harfi stüdyo anlamına gelir) başlığı altında piyasaya sürüldü.

3D Max’i kimler kullanır?

3D Max, profesyonel düzeyde çalışma için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip olsa da, öğrenciler ve yeni başlayanlar için de harikadır. Oyun tasarımcıları, grafik sanatçıları, mimarlar ve animatörler 3ds max yazılımını kullanan profesyoneller arasındadır.

Mimarlar ve tasarım firmaları da tasarımlarını modellemek için sıklıkla 3ds Max kullanıyor. Bu, müşterilerinin, ayrıntılar kesinleşmeden önce projenin kavramsal sunumlarını görmelerine olanak tanır.

Profesyonel animatörler, 3D Max programını kullanan bir başka önemli gruptur çünkü bu yazılım, animasyonlar ve büyük bağımsız filmler üzerinde çalışmak için de benzersizdir.
Ticari reklam yöneticileri, canlı fotoğraflara özel efektler eklemek için genellikle 3D Max’te yapılan animasyonları kullanır.

3D Max yazılımını öğrenmek için gereken süre:

Belirtildiği gibi 3D Max, çok sayıda araç, teknik ve çeşitli materyaller içeren çok kapsamlı bir yazılımdır; Bu nedenle tamamen öğrenmek kolay bir iş değil ama proje odaklı bir şekilde öğrenir ve içeriği kafanızda kategorize ederseniz araç ve teknikleri kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.

Autodesk şirketinin bu harika ürünü, 0’dan 100’e kadar ilgili projeyi destekler; Ama içinde genel olarak 4 farklı uzmanlık türü olduğu söylenebilir, faaliyet alanına ve faaliyet alanına göre bunları kullanım miktarınız farklı olabilir:

 • Modelleme (mimari, kentsel, endüstriyel, animasyon,…)
 • Malzeme (malzeme yapısı, cinsiyet, doku,…)
 • İşleme (aydınlatma, kamera ayarları,…)
 • Animasyon (animasyonlu, iki boyutlu, stop motion,…)

Açıkçası, bu yazılımın 4 alanında da uzmanlaşmak sizden daha fazla zaman ve enerji gerektirecektir; Ama ortalama olarak denilebilir ki, hiçbir altyapısı olmayan bir kişi günde 3 saatini öğrenmeye ayırırsa bu yazılıma 5 ayda hakim olabilir; Halihazırda bir dizi 3D modelleme yazılımınız varsa elbette bu süre kısalacaktır.

3D Max’in başlıca avantajları:

Autodesk 3ds Max’in başlıca avantajları, sağlam araç seti, genel kullanılabilirliği ve esnekliğidir.
İşte faydaları hakkında daha fazla ayrıntı:

3D max
3D max

Profesyonel araçlar

Bu yazılım tüm yeni başlayanlar ve görsel sanatlar meraklıları için uygun olsa da asıl gücü profesyonel teknikleri ve araçları kullanmasıdır.
Çoklu animasyon denetleyicileri, prosedürel animasyon ayarları, nesneleri hiyerarşiler ve zincirler için bağlama gibi güçlü araçlar ve ayrıca bu yazılımın derin işleme araçları, televizyon yayıncılığı kalitesinde program ve film yapma imkanı, kaliteli oyunlar, detaylı modeller ve 3D Max’in yeteneklerinin yalnızca küçük bir kısmı olan haritalar vb.

Esnek ve sezgisel özellikler

Araçların karmaşıklığına rağmen, nesnelerde ve modellerde en iyi derinliği ve kaliteyi sağlamak için bu yazılım, iş sürecini basitleştiren özelliklere sahiptir; İş akışı özelliği (bir iş akışı, bir üründen diğerine veri aktarmak ve işleme veya animasyon kullanarak tasarlanan modeli daha gerçekçi ayrıntılarla görüntülemek için bir dizi işlemdir), tasarımcıların gelişmiş işleme teknolojisini kullanarak sahneler oluşturmasına olanak tanır.Hızı gelişmiş modellere dönüştürün.
Ek olarak, böyle bir araç, kullanıcıların ışıkları, malzemeleri ve diğer öğeleri tek tek veya grup olarak bir çıktıdan diğerine dönüştürmesine olanak tanır. Ayrıca 3D Max malzeme düzenleyici, yüzeyler ve şekiller üzerindeki dokuları, ışıkları ve diğer efektleri değiştirmeyi kolaylaştırır.

Yüksek çözünürlüklü nesneler ve modeller oluşturun (yüksek tanımlı modeller oluşturun)

Bu yazılım, hassas ayrıntılarla dokular, yüzeyler ve şekiller çizmenize ve ayrıca çeşitli geometrik şekillerdeki nesneleri simüle etmenize olanak tanıyan dinamik ve güçlü araçlardan oluşan bir kutuya sahiptir.

3ds Max yazılımının esnekliği, akan sıvılar, hareket eden gazlar vb. gibi çok gerçekçi ve ayrıntılı sahneleri simüle edebilmeniz için nesneler oluşturmanıza ve bunlarda hareket oluşturmanıza olanak tanır.

perspektif eşleştirme

Autodesk 3Ds max, sanatçının 3B mimari veya mekanik model gibi herhangi bir modeli hareketsiz fotoğrafik bir arka plan üzerine yerleştirebileceği özel bir perspektif eşleştirme özelliğine sahiptir.

parçacık animasyonu

3D Max, parçacık akış sistemini çok iyi gösteren, daha kısa sürede daha ince ve gerçekçi bir fiziksel simülasyona sahip olmamızı sağlayan bir yazılımdır.

vektör eşleme desteği

Bu yazılımın bir diğer avantajı da vektörel grafiklere ve doku haritalarına yüksek çözünürlükte sahip olmanızı ve bunları istediğiniz boyuta büyütebilmenizi sağlamasıdır.

2D kaydırma ve yakınlaştırma özelliği

3Ds max, kullanıcıların kamerayı 3B nesne ile ekran arasında kilitlemesine ve senkronize etmesine olanak tanır, bu özellikle aydınlatma aşaması için kullanışlıdır.

3D Max’in Dezavantajları:

 • Bu güçlü 3D yazılımı öğrenmek zaman alır.
 • 3Ds max, Autodesk’in bir ürünü olmasına ve diğer Autodesk yazılımlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmesine rağmen, aralarında daha iyi performans oluşturmak için birçok eklenti gerektiren bazı uyumluluk sorunları olabilir.
 • Eleştirilebilecek bir diğer konu da bu programın multi-platform olmaması yani sadece Windows işletim sistemi üzerinde çalışmasıdır.
  Son olarak, 3D Max, diğer 3D tasarım yazılımlarından daha fazla kilitlenme raporuna sahip gibi görünüyor, ancak Autodesk her güncellemede hatalarını düzeltmeye ve bu yazılımı eskisinden daha iyi hale getirmeye çalıştı.
3D max
3D max

3Ds max yazılım iş piyasası:

3D Max’te uzmanlaşmak, çoğu mimarlık şirketinin projeleri hayata geçirmesinin en temel direğidir, bu konu öğrenmeyi zorunlu kılar, çünkü hem İran’da hem de İran dışında bu alanın işgücü piyasası uzmanlara büyük ihtiyaç duymaktadır. Mimarlık ofislerinin yanı sıra animasyon, iç dekorasyon, endüstriyel tasarım, reklam sektörü, bilgisayar oyunları ve hatta heykel gibi diğer sanat disiplinleri de bu yazılıma bağımlıdır. Bu, 3D Max iş piyasasını 3D yazılım piyasası arasında en sıcak hale getirdi.

Geçiş alanında 3Ds max yazılımının gözden geçirilmesi:

Göç etmeyi planlayan pek çok kişi, başka ülkelerden iş teklifi alabilecekleri ve bundan para kazanabilecekleri bir beceri öğrenmek istiyor.

3D Max yazılımının yabancı ülkelerde yaygın olarak kullanıldığını bilmek ilginçtir. Bu yazılım, 3D modelleme alanında diğer yazılımlardan çok daha kapsamlı ve projelerin nihai ürünü için ön koşul olduğundan, tüm ülkelerde kalifiye eleman ihtiyacı vardır; Bu nedenle, İran’dan göç etmek isteyen kişiler, bu yazılım için önemli bir öğrenme kitlesi grubu oluşturmaktadır.

Bu programın dünyada yaygın olarak kullanılması birçok kişinin iş teklifi alarak göç etmesine neden olmuştur.
3D Max programı dünya çapında ve bilgisayar şirketleri, mimarlık, tasarım, dekorasyon, reklamcılık, oyun yapımı vb. dahil olmak üzere çok çeşitli şirketlerde ve farklı amaçlar ve projeler için kullanılmaktadır.

3D Max işinin geliri ne kadar?

Bildiğiniz gibi, tüm mesleklerin gelir miktarı birçok şeye bağlıdır: kişinin yeteneği, istenen proje, gerekli süre, sözleşme noktaları vb. ve 3D Max pazarı da bir istisna değildir; Ancak kabaca, mevcut istihdam ilanlarına göre İran’daki bir 3D Max çalışanının ortalama geliri ayda 4,5 milyon Toman ve maaş ölçeği web sitesi raporuna göre İran dışında yılda 57.000 dolar. Lütfen verilen rakamların proje türüne ve diğer mevcut koşullara bağlı olarak çok değişken olduğunu unutmayın.

İlgili Mesajlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir