önerilen içerik
yazılım

REVİT nedir? 2023 versiyonu çıktı!

REVİT nedir?

Bugünün makalesi 3D tasarım hakkında, en ünlü, uzmanlaşmış ve yaygın olarak kullanılan mimari yazılımlardan biri olan REVIT hakkında. Bugün birkaç dakika içinde görünürlüğü kontrol edeceğiz ve şu soruyu cevaplayacağız: Revit nedir?

3d çizim mimarisinin profesörleriyle kalın, böylece Revit nedir sorusunun cevabının yanı sıra bu ünlü yazılımın diğer özelliklerini de öğrenelim.

autocad revit nedir?

Bu yazılımın adı, hayat vermek ve yenilenmek anlamına gelen revitalization ve revititalize kelimelerinden türetilmiştir.

İlgili Makaleler: 3d yazıcı için çizim programları 2023

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, inşaat mühendisliği, mimarlık, elektrik veya mekanik alanlarından birindeyseniz ve iş alanınızda ve alanınızda güçlü olmayı hedefliyorsanız. Bu yazılımı mutlaka öğrenin.

Visibility mimarlık, bina ve yapı mühendisliği, elektrik mühendisliği, sıhhi tesisat, tasarım ve müteahhitlik gibi çeşitli alanlarda bina inşaat bilgileri için bir modelleme yazılımıdır.

revit
revit

View ve AutoCAD’in her ikisi de Autodesk tarafından oluşturulmuştur, View’in daha fazla özellik ve hıza sahip olması farkıyla, şu anda AutoCAD kullanıcılarının çoğu inşaat planlarını tasarlamak ve çizmek için View’a dönmüştür.

Yazılım uygulamalarını revit

 • Binanın ve bileşenlerinin 3 boyutlu tasarımı
 • Tasarlanan modelin iki boyutlu çizim elemanları ile yorumlanması
 • Bina modelleri veritabanına erişim

İlgili Makaleler: En iyi 20 ücretsiz 3D baskı yazılımı

revit yazılımı özellikleri

 • Finansmanı ve üretim ve tüketim maliyetlerini belirli bir süre içinde yönetme becerisi
 • Mühendislik yazılımlarında yüksek yaratma gücü
 • 3D binalar tasarlama yeteneği
 • 4D BIM yeteneğine sahip olmak
 • Başlangıçtan yıkıma kadar inşaat döngüsünü haritalamak ve izlemek için araçlara sahip olmak
 • View yazılımının piyasadaki ana rakibi Tekla Structures ve Architectural Desktop’tır.
 • XML tabanlı IFC standartları desteği
 • Akıllı modelleme (eşzamanlı 2D ve 3D modelleme)
 • Projeyi birkaç kullanıcı arasında paylaşma imkanı
 • BIM sistemi, tüm bina konstrüksiyon bilgilerinin haritaya girildiği ve kapı ve pencere tipleri, boşlukların listesi ve alanları vb. tüm tabloları oluşturabileceğiniz ve çıkarabileceğiniz şekilde çalışır. (BIM sistemine dayalı yapar.)
 • Proje birkaç kullanıcı arasında paylaşılıyorsa, veritabanının tam bir kopyası olan bir dosya oluşturulur ve ağdaki dosyalarla ilgili sunucuda depolanır (merkezi bir dosya oluşturulur). Ardından, her kullanıcının merkezi dosyanın bir kopyası üzerinde çalışması için yerel bir dosya oluşturulur.
revit
revit

Farklı REVIT yazılım ürünleri ve uygulamaları

revit Architecture, mimari ve inşaat tasarımcıları için, resmi adıyla (Revit Building)

Bu yazılım, mimari 2D ve 3D haritaları tasarlama ve çizme yeteneğine sahiptir ve zaman kazandıran ve çalışma sırasında hataları ortadan kaldıran en önemli özelliklerinden biri, yazılımın kullanıcı tarafından planı çizdikten sonra görünümler, kesitler ve görüntüler oluşturabilmesidir. Planı çizdikten sonra manuel olarak çizilmesi gereken AutoCad yazılımının aksine, işin sunumunda hatalara neden olan ve ayrıca tasarıma daha fazla zaman harcayan perspektifler vb. zaman harcamadan otomatik olarak teslim edilir.

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

Revit MEP, mekanik, elektrik ve tesisat mühendisleri için

Görünüm haritası nedir? Revit Mep’in anlamı nedir? Kullanımı nedir? Özellikleri ve yetenekleri nelerdir? Harita görünümü nasıl öğrenilir? Tüm sorularınızın yanıtlarını Dr. Roit’in blogundaki bu makalede bulacaksınız, bu yüzden sonuna kadar bizimle kalın.

Viewmap, kamu hizmeti ve elektrik mühendisleri için özel olarak tasarlanmış bir bina bilgi modelleme yazılımıdır. Aslında Revit MEP, mekanik tesis mühendisleri için özel olarak tasarlanmış Revit yazılımının bir parçasıdır. MEP kelimesi, Mechanical, Electrical ve Plumbing kelimelerinin kısaltmasıdır.

Daha tam anlamıyla, mekanik kelimesi bir binanın mekanik tesisat kısmını, elektrik kelimesi bir binanın elektrik ve elektrik kısmını ve sıhhi tesisat kelimesi bir binanın borulama işlemini ifade eder. Revit yazılımı, bir binanın elektrik ve yardımcı sistemlerini mümkün olan en iyi şekilde modelleme ve tasarlama sürecini gerçekleştirebilmeleri için bu bölümü özellikle kamu hizmeti ve elektrik mühendisleri için tasarlamıştır.

revit
revit

Yapı mühendisleri ve tasarımcılar için Revit Structure

Autodesk Revit yazılımı yukarıda da belirttiğimiz gibi mimarlık, inşaat mühendisliği, tesisler vb. mühendislik alanlarında ve 3D modelleme ve bina detaylarının çizilmesi için kullanılan bir yapı bilgi modelleme yazılımıdır. Belki birçoğunuz View Structure adını duymuşsunuzdur ve View Structure’ın ne olduğunu ve ne için kullanıldığını biliyorsunuzdur. View Structure, inşaat mühendislerinin Bim yapı tasarımı ve modellemesi alanındaki tüm ihtiyaçlarını çözen, yapı ve inşaat mühendisleri için projelerin tasarımını ve modellemesini kolaylaştıran View yazılımının en önemli ve en iyi parçalarından biridir. View Structure ve inşaat mühendisliğindeki uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle kalın. Vision yazılımını öğrenmek isteyenler vizyon eğitim paketini hazırlayarak bu yazılıma hakim olup inşaat ve mimarlık projelerinde kullanabilirler.

İlgili Makaleler: Grafik tasarım nedir? Grafik tasarımcı becerileri

Harita tasarımı için Revit yazılımını seçme nedenleri

 • View yazılımı ile çalışmanın basitliği sayesinde öğrenme hızı artacak ve öğrenmesi kolay olacaktır.
 • Bina planlarının 2D ve 3D olarak tasarlanması ve çizilmesi aynı anda yapılır.
 • 3d max, Autocad BIM gibi diğer yazılımlarla kolayca iletişim kurabilir ve bunlara dosya aktarabilir veya ondan kendi görünümünüze aktarabilirsiniz.Bu iki yazılımın AutoCAD eğitimini profesyonelce öğrenin.
 • Binaya ışık, gölge vb. efektler ve iklimlendirme eklemek kolaylıkla mümkündür.
 • Vizyon kullanarak bina tasarımının farklı alanları arasında iletişim kurmak mümkündür.
 • 4D BIM yeteneğine sahip olması nedeniyle, bir binanın fikir aşamasından inşaatına ve hatta yıkımına kadar farklı planlama ve tasarım aşamaları program dahilinde uygulanabilir.
revit
revit

REVIT yazılımı nasıl çalışır?

3B araçlar; duvarlar, bina zeminleri, çatılar, yapılar, pencereler, kapılar, elektrik sistemleri vb. inşa etmek için kullanılır.

Ayrıca, bağlantı elemanları gibi yapının diğer bazı bölümleri de iki boyutlu aletler kullanılarak yapılmıştır.

Son olarak bunların hepsi Family adı altında RFA dosyalarına kaydedilir (gerekirse veri tabanına RVT olarak da kaydedilir).

Her üç ürünün dosyaları da RVT uzantısına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir