önerilen içerik
Yazılım

şantiye ne demek? şantiye nasıl başlanır?

şantiye nasıl başlanır? şantiye maliyetini kaç metre tahmin edin

Kendi şantiye işinize girmeye karar vermek heyecan verici ama bunaltıcı bir deneyim olabilir. Bilinmelidir ki, aslında ve küresel istatistiklere göre, küçük işletme sahiplerinin %68’i, bir işletmeyi yönetmenin temellerini ilk yılda öğrenmek için yeterince zaman ayırmadıkları için pişmanlık duymaktadır. Neyse ki, nereden başlayacağınızı bildiğiniz sürece şantiye başlama süreci aslında oldukça basittir.

İnşaat sahası
İnşaat sahası

Bina yapımında bu sektörün aktivistleri planlama ve şantiye için zaman ayırıyorlar, bu nedenle şantiye nasıl başlanır sorusuna cevap olarak öncelikle işin temellerini öğrenmemiz gerektiğini söylemek gerekiyor. Korona hastalığının yayılması büyük şehirlerdeki inşaatları azaltsa da inşaat sektörünün hala ülkedeki en büyük sektörlerden biri olduğunu söylemek gerekiyor.

şantiye ne demek? Bir mülkün inşası ne kadar sermaye gerektirir?

şantiye nasıl başlanır? Karar aşamasından sonra, şantiye işine başlamak için gereken sermaye miktarı tahmin edilmelidir. Bir mülkün satın alınması ve inşa edilmesi için gereken sermayeye ek olarak bir binanın inşasına her zaman öngörülemeyen olaylar eşlik eder ve bu konu bu sektörün zorluklarını artırmıştır.

Binanın inşası
Binanın inşası

Bu nedenle, bu meslekte çok fazla deneyime sahip kişiler, her ihtimale karşı sermayelerinin bir kısmını daima tutarlar, böylece bir sorun olması durumunda projeye ciddi bir zarar gelmesin.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Yani doğru olan şu ki, sermayemiz ülkenin cari hesaplarına göre gayrimenkulün yapımına uygunsa, ileride sorun yaşamamanız için üzerine yaklaşık %10 eklemeniz önerilir. Hemen hemen her sermaye ile bir ev veya apartman inşa edebilirsiniz ancak bu sermaye projenin çıktısına ve düşündüğünüz şeylere göre değişecektir.

Sahibi misiniz, değil misiniz?

şantiye nasıl başlanır? Biliyoruz ki ev ya da apartman yapmanın şartlarından biri de konut arazisine sahip olmak. Bu nedenle, daha önce arazi satın aldıysanız veya birisiyle şantiye için ortak olduysanız, projenize daha hızlı başlama şansınız olacaktır. Bu aşamada bir gayrimenkul kayıt uzmanı ile gerekli incelemeleri yaparak arazinin durumunu ve belgeye uygunluğunu kontrol etmelidir.

Birinci tip inşaat
Birinci tip inşaat

Bu aşamadan sonra ilgili belediyeden veya kırsal mahalleden (köylerde) yapı ruhsatı başvurusu yapılmalıdır. Bunun için öncelikle bölgenizdeki bu ofislere gitmeli ve dava açmalısınız. Ardından, emlak belgesinin aslını ve fotokopisini, belediye vergi hesap cetvelini ve mal sahibinin kimlik kartını ilgili bilirkişiye sunmalısınız.

İlgili müteahhitlerle sözleşme imzalayarak işe başlama

Kontrollük mühendisten şantiye ruhsatı ve şantiye başlama iznini aldıktan sonra, kendi açınızdan uygun herhangi bir müteahhit ile sözleşme imzalayabilirsiniz. Gerçek veya sözde geleneksel müteahhitlerle yapılan işbirlikleri yatırımcılara ölümcül darbeler vurduğu için profesyonel bir inşaat firması ile sözleşme imzalamak daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Bina şantiye nasıl başlanır? Bazı şantiye firmaları sıfırdan yüze gayrimenkul şantiye üstlenir ve zamanında teslim eder. Elbette amacınız, şantiye iş sürecini anlamak için elinizi ateşe vermek ve işe kendiniz dahil olmaksa, kişisel olarak yapmaktansa geleneksel müteahhitlerle sözleşme imzalamak daha iyidir. Bazı şantiye sözleşmesi türleri aşağıdaki gibidir.

 • Tavan uygulama için iş bırakma sözleşmesi
 • Kazı askıya alma sözleşmesi
 • Vakıf uygulama iş durdurma sözleşmesi

şantiye sözleşmeleri ile ilgili en önemli hususlar

Sözleşmelerde önemli olan nokta, yukarıdaki sözleşmelere ek olarak aşağıdakileri içeren ilgili yüklenici ile şantiye mühendisliği sözleşmesi adı verilen katı bir sözleşmeye sahip olmaktır.

 • Dört ana inşaat türü
  Dört ana inşaat türü

  Gerekli malzemelerin temini ve montajı

 • Malları satın alırken ve uygularken tam denetim
 • gecikme ücretleri
 • şantiye güvenliğini sağlamak
 • şantiyea başlamak için önemli ipuçları

Ayrıca malzeme kalitesi konusunda da hassas olunması oldukça önemlidir. Pek çok müteahhit, yatırımcıları aldatma niyetinde olup, sözleşme sırasında, malzeme cinsi ve kalitesi ile ilgili bu maddeye yer vererek hassasiyetlerinin farkına varılabilecek kaliteli mal temini maddesini göz ardı etmektedirler.

şantiye adımları ve işe başlamadan önce bilinmesi gerekenler

şantiyearayan insanlar için her zaman soru ortaya çıkar, şantiye nasıl başlanır? Bu noktaya kadar ilgili bina veya arazi üzerinde herhangi bir fiziki işlem gerçekleştirilmemiştir. Buradan itibaren sözde saha çalışması yapılmalıdır. Bu yüzden yapım aşamalarını bilmek çok önemlidir. Ancak bu aşamaya geçmeden önce, yeni bir konut planı tasarlamanın, mimari ve yapısal kısmı ilgili mühendisler tarafından tasarlanmış, uzmanlık gerektiren bir iş olduğu bilinmelidir.

Tabii ki, şehir planlama ve mühendislik sistemi yasalarıyla çelişmediği takdirde uygulanabilecek bu alanda mal sahibi ve şantiye da kişisel çıkarlarını ifade edebilir. Harita hazırlamak zaman alıcı bir iştir ve aldıktan sonra bir uzmana danışmak daha iyidir. Bu adım birkaç kez tekrarlanabilir, ancak sonunda tasarımdan memnun kalacaksınız.

İnşaat maliyetinin
İnşaat maliyetinin

Bina şantiye için, bu adımdan önce haritanız için yoğunluk satın almaya karar verirseniz, daha fazla ödemeniz gerekecektir. Bir sonraki adımda, iskeletten enerji tüketiminin optimizasyonuna kadar tüm bina mühendisliği tabloları yeniden değerlendirilmelidir. Bu adımı geçtikten sonra, mülkün şantiye aşağıdaki gibi yakında başlayacağından neredeyse emin olabilirsiniz.

Yıkım ve kazı

şantiye nasıl başlanır? En hassas şantiye işlerinden biri de yıkım ve hafriyat aşamasıdır. Zorluklarına ek olarak, bu tür işler gerekli ekipman ve araçları gerektirir ve bunlar olmadan işin yapılması mümkün değildir. Yıkım ve hafriyat alet ve ekipmanlarının kullanımı da uzmanlık ve tecrübe gerektirir ki bu aletler olmadan bu aletlerle çalışmak mümkün değildir.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Binanın yapımında ise yıkım işlemi yapılmadan önce ve doğru yöntemin seçilebilmesi için binanın konumu ve bulunduğu yer gibi hususlar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca yapının yapımında hangi malzemelerin kullanıldığı ve yıkılma amacının ne olduğu da not edilmeli ve sonunda kalan molozların nasıl nakledileceğine karar verilmelidir. Bu öğeler, doğru imha yöntemini seçmemize yardımcı olabilir. Bina yıkım yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Yıkım topunu kullanarak binayı yok edin

Bu yöntemi kullanmak, ülkemizde daha az yaygın olan, dünyadaki en eski bina yıkım yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde, bir vinçten halatla sarkıtılan çelik bir yıkım bilyesi, yatay veya dikey iki hareket sırasında yapıya çarparak onu yok eder.

Diğer bir deyişle şantiye
Diğer bir deyişle şantiye

Kontrollü patlama ile imha

Bu yöntem yüksek yapılar, barakalar, köprüler, silolar ve diğer yapıların yıkılmasında kullanılır ve sıradan kentsel yapıların yıkılmasında uygulanmaz.

Ekskavatör kullanarak yıkım

Bu yıkım yönteminin kullanımı, yüksekliği 20 metreden fazla olan binalar için uygundur. Bu yöntemde yıkım tırmığına sahip olan ekskavatör, yıkım işlemlerini yukarıdan aşağıya doğru adım adım gerçekleştirir. Bu yöntem yıkım topları gibi eski yöntemlere göre daha güvenlidir ve şehrin farklı yerlerinde kullanılabilir.

Binanın manuel yıkımı

şantiye nasıl başlanır? Yukarıdan aşağıya doğru yapılan el ile bina yıkımı, adından da anlaşılacağı üzere binanın çatı katından başlayıp zemin katına kadar devam eden en eski bina yıkım yöntemlerinden biridir. Bu yöntem genellikle Tahran gibi yoğun kentsel alanlarda bulunan ve yüksekliği 20 metreden az olan binalarda kullanılır. Atölyenin gerçek koşulları, hava kısıtlamaları vb. faktörler, bu yöntemin adımlarının sırasını etkileyecektir.

İlgili Makaleler: Animasyon nedir: tarihine ve tasarımdaki kullanımına bir bakış

Bu yöntemin olumlu yönlerinden biri, bina yıkım maliyetinin düşük olması ve az sayıda işçiye ihtiyaç duyması, bu da malzemelerin sınıflandırılmasını ve ayrıştırılmasını mümkün kılmaktadır. Ancak diğer yandan binanın elle yıkılması yıkım hızını yavaşlatmakta ve deneyimli personel ve birçok güvenlik önleminin alınmasını gerektirmektedir.

İnşaat sürecinde çamur
İnşaat sürecinde çamur

Binanın inşası için yıkım aşamasından sonra da hafriyat yapılır ve aslında tesviye ve tesviye olarak adlandırılan, çıkıntıların kaldırıldığı ve çöküntülerin zemin kotuna veya kot kodundaki yükseklik koduna göre hizalandığı bir işlemdir. mimari harita.

Bununla birlikte arazinin tüm kotları düzeltilmiş ve yüzey temel şantiye için hazır hale getirilmiş olur. Hafriyat işlemlerinde maksimum 160 cm derinliğe kadar kazı yapılır. Aşağıda belirtilecek olan arazi tipine göre hafriyat; Elle veya büyük veya küçük takım tezgahları kullanılarak yapılır.

Kazı ve kazı arasındaki fark, adlarından da anlaşılacağı gibi, derinlikleridir. Ayrıca hafriyat sırasında toprağın daha yüksek bir yüksekliği kaldırılacağı için yönetmeliklere, yapı mühendisinin veya yapı sorumlusunun görüşüne göre bir koruma yapısı yapılması gerekecektir.

Temel atmak veya inşa etmek

şantiye nasıl başlanır? Bir binanın temeli, herhangi bir binanın veya kentsel yapının zeminle doğrudan temas halinde olan ve tüm yapının ağırlığını zemine aktaran en alçak kısmıdır. Temel olarak, temel iki türe ayrılabilir: yüzeysel ve derin. Bir yüzey temeli, yapının ağırlığını sığ bir derinlikte katmana aktarır; Derin temel, ağırlığı dünya yüzeyinin altındaki daha derin katmana aktarırken.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

Normal kentsel yapılarda genellikle derin temel atmaya gerek yoktur ve bilinmelidir ki bu bedelin şantiye yapılmadan önce beton denilen 10 cm’lik hafif bir beton tabakası toprak üzerine serilerek bağlantı engellenmelidir. toprağın ve temelin ana yapısının ve yıkıcı faktörlerin nüfuz etmesinin.Toprağın temele girmesini önleyin.

Yapının iskeletinin inşası

şantiye nasıl başlanır? Unutulmamalıdır ki apartman şantiye kalitesi, karkas tipinden bağımsızdır.Bu cümlenin anlamı, sağlam ve kusursuz bir bina ister beton karkasla ister çelik karkasla yapılabilir. Önemli olan nokta bu yapıların her türlü mühendislik ilkelerine ve yapım kurallarına uyulmasıdır.

Yapının temel rolü gelen yüklere karşı gerekli direnci sağlamaktır ve bu yük deprem yükü olabileceği gibi bina içindeki insan ve teçhizatın yükü de olabilir. Bilinmelidir ki çelik yapının şantiye bir anda ve hızlı bir şekilde yapılırken, beton yapının şantiye etap etap ve çatıdan çatıya yapılacaktır. Yapının oldukça hayati ve önemli olan bu aşamasında yönetici ekibin tecrübesi önemli bir rol oynamaktadır.

Bina inşaatı
Bina inşaatı

Şunu da eklemek gerekir ki, kazık çakma, beton dökme, porselen koltuklar, kiriş ve kolonlar, rüzgar köşebentleri, perde duvarlar, duvarlar ve çatılar gibi işlemler grubuna takviye denir.

marangozluk

Binanın yapımında doğrama aşaması, mantolama, izolasyon, taş işleri, fayans, boya, elektrik işleri, tesisler, kapı ve pencere montajı gibi güçlendirme hariç tüm icra işlemlerini kapsar.

Bina şantiye maliyetlerinin yaklaşık üçte ikisi marangozluk için ayrılmaktadır, bu nedenle seçilen malzemelerin kalitesi ve türü apartman şantiye fiyatında belirleyici bir faktördür. Cephe yapımında kullanılan taş malzemeler, döşeme, iç mimari için gerekli malzemeler, dolaplar vb. daha düşük kalitede yapılırsa, nihai maliyetlerin de daha düşük olduğunu belirtmekte fayda var.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Marangozluğa başlamadan önce piyasada bulunan malzemeleri bilmek, işin nihai fiyatında ve nihai kalitesinde çok önemlidir. Malzeme alımı kalite ve fiyat dengesini en iyi şekilde oluşturacak şekilde olmalıdır. Bu durumlarda uzmanlarla uygun bilgi veya istişare, apartman şantiye kalitesini artıracak ve nihai maliyeti azaltacaktır.

Bir aceminin şantiye işlerinde çok fazla deneyimden gelen bu tür bilgilere sahip olması muhtemel değildir, bu nedenle deneyimli ve sorumlu danışmanlar kullanmayan yeni başlayanların çoğu birinci veya ikinci projede ağır bir mali kayıp yapar ve piyasadan ayrılır. .

son söz

Bina şantiye alanına girmek çok heyecan verici olabilir. Çok katlı bir bina inşa edebilmek ve sonunda iyi bir kar elde edebilmek, bu istihdam eksikliği durumunda birçok kişi için çekici. Ama sadece kârı düşünmemek ve bir vatandaş olarak şehrin kalkınmasının önemli bir bölümünü omuzlamak da çok önemli. İnşaata nasıl başladığımız, piyasada hayatta kalabilmemiz için çok önemli ve hayati olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir