önerilen içerik
yazılım

12 Sert yüzey modellemede 3D Max çizim teknikleri

Sert yüzey modellemede 3D Max çizim teknikleri (birinci bölüm)

Eğer güçlü bir sanatsal zevkiniz varsa ve 3D çizim ve boyama çalışmalarınız iyiyse, 3D Max yazılımı yeteneklerini kullanarak zihniyetinizi ve fikirlerinizi somutlaştırmanıza yardımcı olacaktır.Bazen bir şirkette çalışmış ve endüstriyel tasarım konusunda yetenekli olduğunuzu hissedebilirsiniz. parçalar, bu durumda, sanatınızı yazılım yardımıyla gerçeğe dönüştürebilirsiniz. 3D Max adını hiç şüphesiz duymuş ve mimarlık alanındaki yeteneklerinin farkında olan ve cephe tasarımı, iç mekan tasarımı, dolap tasarımı vb. alanlarda kullanan inşaat mühendisleri ve mimarlar.

Diğer yazılımlar gibi, modelleme için özel araçlara ve olanaklara sahiptir. Kullanıcılar bu araçları kullanarak tasarım modellemelerini uygulayabilirler.

Sert yüzeylerin modellenmesi

Sert yüzey modellemenin insan yapımı nesnelerle doğrudan bir ilişkisi vardır. Bu nesneler araçlar, silahlar, makineler vb. olabilir. Bu durumlarda kenarlar ve açılar genellikle ayrıdır ve yüzeyler pürüzsüzdür. Bu durumda 3D Max yerleşik araçları etkili olacaktır. 3D Max’te sert modellemenin ilkeleri, yüksek poli ağ modelleri için öğretim araçları ve teknikleridir.

3D Max çizim teknikleri
3D Max çizim teknikleri

Sert yüzeylerin modellenmesinde 3D Max teknikleri

Modellemeye başlamadan önce farklı meshleri ​​bölmenin yolu araştırılmalıdır.Bu durumda en iyi yöntem modellemenin doğru planlanmasıdır. Aşağıda, 3D Max modelleme alanındaki yazılım teknikleri hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

3D Max yüzeylerinin modellenmesinde temel bir ağ oluşturma

Öncelikle modeldeki her parçanın taban ağını oluşturmamız gerekiyor. Bu aşamada en çok ana görsele odaklanacağımızı ve detay eklemeyeceğimiz belirtilmelidir. Ayrıca başlangıç ​​değerleri ve hareketleri çok önemlidir. Baştan sona, modelin oranları çok değişecek.

Üç köşe oluşturmaktan kaçının

Çözünürlüğü yüksek bir model oluşturmak istiyorsanız üçgen veya üçgen oluşturmaktan kaçının çünkü yumuşatma kullanırken bazı yerlerde hoş olmayan sonuçlar doğuracaktır.Kullanmaktan hoşlanıyorsanız görünür alanlarda istemeyin.Gizleyin Dört kenarlı poli (dörtlü) kullanmanın üç köşe kullanmaktan daha iyi olduğunu bilmek ilginç olabilir.

oda oluştur

Batda’da cam çerçeveyi metal kısımdan ayıracağız, ardından taban filesini çıkaracağız ve camın şeklini çizmek için kesimler yapacağız. İstenilen şekil elde edildiğinde cam çıkarılabilir.Metal çerçeveye bir kabuk değiştirici eklenebilir ve son olarak şeklimiz son kompozisyonu oluşturmak için destek halkaları ekleyeceğimiz ayarlara sahip olacaktır.

Bağlantıları ve eğimleri kullanma

Temel ağ kullanılarak bağlantılar yapılabilir ve bir silindir şekli oluşturmak için köşeleri bir taraftan hareket ettireceğiz. Kenarda oluşturulan bağlantıları geometri boyunca oluşturabilirsiniz ve daha sonra farklı çokgenler seçmek, eğim eklemek ve kenarda oluşturulan halkalardan birini seçmek ve panelleri ayarlamak için ayrım oluşturmak daha kolay olacaktır. Son olarak poligonun alt kısmını alıp daha sonra eğerek ayırma işlemini yapmalısınız.Ayrıca bu alana daha fazla detay ekleyebilirsiniz.

Sert yüzey modellemede 3D Max yazılım teknikleri (ikinci bölüm)

Bu yazıda, sert yüzeylerin modellenmesinde 3D Max yazılımının tekniklerini tanıtmaya devam etmeyi ve bu tekniklerin diğer bazı önemli pratik örneklerini siz sevgililere tanıtmayı amaçlıyoruz. Mimarlık öğrencisiyseniz veya bir iç dekorasyon tasarımıyla ilgileniyorsanız veya mimari tasarımla ilgileniyorsanız, tasarım projelerinizi ilerletmek için 3D Max adlı bir yazılım ve teknikleri ile karşılaşacaksınız. Bu yazılım, dünya çapında birçok eğitim kaynağının bulunduğu programlardan biridir ve gerekli eğitimleri kitap, CD veya netten dosyalardan kolayca görebilirsiniz. Önemli noktalardan biri bu yazılımın View, AutoCAD vb. benzeri diğer yazılımlarla bağlantısıdır. Son aşamada ise istenilen dosyalar başka bir yazılım tarafından render edilmek üzere bu yazılıma aktarılmıştır.

3D Max çizim teknikleri
3D Max çizim teknikleri

3D Max’te sert yüzeylerin modellenmesi

Sert yüzey modelleme tekniklerini öğretmenin amaçlarından biri, 3D Max ile sert takım modellemeyi nasıl oluşturacağınızı öğretecek yöntemleri size tanıtmaktır. Bu tekniklerin bazıları diğer yazılımlarda kullanılabilir. Bu özellikler temiz ve düzenli bir model oluşturur. Bir önceki yazımızda (Zor işlerde 3D Max yazılımının teknikleri), bu tekniklerin bazılarıyla tanıştık. Aşağıda, sizin için diğer bazı pratik teknikleri tanıtacağız.

Sert yüzeylerin modellenmesinde 3D Max teknikleri

3D Max yüzey modellemede gözenekler oluşturma

Delik açmak için, önce taban ağına bazı ilmekler ekleyin ve ardından ekstrüzyon uygulamak için bazı kenarları seçin. Daha sonra bordürlerin tüm kenarlarını seçip bu parçanın pahını tamamlamak için bir delik oluşturuyoruz. Ayrıca Bevel veya Detach yöntemini kullanarak vanaların ön yüzeyini oluşturabiliriz. Ayrılan çokgenleri seçeceğiz ve bağlantıları oluşturacağız.Son olarak bu çokgenden delikler geçerek karşılık gelen halkayı oluşturacağız.

Pürüzsüzleştirmeyi güçlendirin

Önce, son kompozisyonun güçlendirilmesini iyileştirmek için bazı ekstra döngüler ekleyeceğiz. Bu halkalar, operasyonu yoğunlaştırmayı düşündüğümüz kenarlara yakın olmalıdır. İlk halka grubu tamamlandıktan sonra, ilk halkalardan daha uzağa başka bir halka seti yerleştiriyoruz. Bu, geometrinin gerilmesini önleyecektir.

Gereksiz gözeneklerde düzen oluşturma

Tüm takviye halkalarını bir önceki adıma göre eklerseniz, gereksiz modeller etrafında kenarların oluşması olasıdır. Son şeklin daha iyi bir sıra alabilmesi için bu kenarların çıkarılmasında fayda vardır. Bunun için önce modeli kontrol edip daha sonra model güçlendirme çalışmasında yer almayan köşeleri alçaltabilirsiniz, böylece sonunda Mert Berti’nin geometrisi sizin için oluşturulacaktır.

3D Max çizim teknikleri
3D Max çizim teknikleri

Alt kanat tasarımı

Çalışmanın bu aşamasına kadar alt yüzgeçte basit bir geometri oluşturulmuştur. Şimdi başka halkalar ekleyerek  Daha yuvarlak bir şekil oluşacaktır. Ek bir ölü halka ve ardından ortaya çıkan çokgenleri seçin ve bir eğim uygulayın.Ardından, önceki adımda olduğu gibi, bazı kenarları seçin ve panel şekilleri oluşturmak için bunları kaldırın. Son olarak takviye halkaları eklenmeli ve gözenek geçişleri oluşturulmalıdır.

Silindir deliği nasıl yapılır

Bunun için önce silindiri seçip içine bir delik açıyoruz ve ardından çok sayıda çoğaltıyoruz. Delikler arasındaki köşeleri indirdiğimize dikkat edilmelidir. Bir sonraki adımda Bend değiştirici 360 uygulanmalı ve kalınlığı artırmak ve takviye halkalarının sayısını artırmak amacıyla bir Shell değiştirici oluşturulmalıdır. Düzleştirdikten sonra mükemmel deliklere sahip mükemmel bir silindir göreceğiz.

Geometri ekle

Hayali arabaların yapımında kullandığınız detaylar çok önemlidir ki tasarımınız doğru ve kullanışlı görünsün. Örneğin, bazı alanlarda, bağlantı noktasını göstermek ve gerçekçi bir görünüm eklemek için geometri ekleyen iki kafes birbiriyle kesişir.

3D Max çizim teknikleri
3D Max çizim teknikleri

Küçük parçalarda hassasiyet

Belirtildiği gibi detaylar çok önemlidir, bu nedenle cıvata ve bağlantı gibi küçük detayları arttırmak istersek, her seferinde yapmaktan kaçınmak için modelin etrafında kopyalanabilirler. Bu çalışmanın avantajlarından biri, her kopyalamadan sonra öğeleri farklı durumlara sürükleyip istediğiniz değişiklikleri uygulayabilmenizdir.

Bir kablo oluşturun

Modelleme aşamasının bitiminden sonra kablolar eklenmelidir. İlk başta küçük basit hat kabloları oluşturmak için üç köşe geçiyoruz ve bir Bezier ekliyoruz sonra köşeleri ve Bezier’i hareket ettirerek başlıyoruz ve bu çalışma istenilen şekil oluşana kadar devam edecek. Beziers ile çalışmanın daha kolay bir yolu, Referans Koordinat Sistemini düzleme ayarlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir