önerilen içerik
Binayazılım

Barok mimarisi ve Barok mimari tarzının özellikleri

Barok mimari tarz

Barok mimarisi 16. yüzyılda İtalya’da başladı. Bu üslup, Rönesans’ın erken dönemlerindeki düzenli ve mantıklı orantılara ilgi göstermeyen Rönesans mimarisinin dramatik bir versiyonu sayılabilir. Aslında, barok adı ilk önce olumsuz bir anlama sahipti ve barok’u aşırı lüks ile aşırı bir tarz olarak gören eleştirmenler tarafından verildi. Barok mimari, aydınlatma, tutkulu renkler ve trompe l’oeil gibi hayali efektler ve mimari özelliklerle oynayan ve hatta bazen yarım bırakan tasarımlar kullanır. Barok üslup, Avrupa kolonyal dönemine denk geldiğinden, dünya çapında bu üslupta pek çok yapı görülebilmektedir; Özellikle 18. yüzyıla kadar süren Almanya ve Güney Amerika’da. Troya Çeşmesi, Roma’nın en büyük çeşmesi ve Barok tarzında inşa edilmiş dünyanın en ünlü çeşmelerinden biridir.

Bu üslup, erken Rönesans'ın düzenli ve mantıklı modelleriyle ilgilenmeyen Rönesans mimarisinin temsili bir modeli olarak düşünülebilir.
Bu üslup, erken Rönesans’ın düzenli ve mantıklı modelleriyle ilgilenmeyen Rönesans mimarisinin temsili bir modeli olarak düşünülebilir.

Barok mimarisi, “Katolik Reform” döneminde geliştirildi; Yani Katolik Kilisesi, Protestan Reformu’na yanıt olarak Avrupa’da etkili tedbirlerle gücünü korumaya karar verdiğinde. Yeni takipçiler çekmenin yollarından biri, sanat ve mimaride açıkça duygusal ve duygusal tasarımlar yaratmaktı. Kilisenin mimarisi izleyicide bu mekana koşulsuz bağlılık duygusu aşılamış ve kiliseye giriş anı sembolik, duygusal ve gizemli bir deneyime dönüşmüştür. Bu kiliselerin dünyaya yayılmasıyla birlikte Avrupa ve hatta Güney Amerika’da da Barok üslup gelişti ve tabi ki her ülkede özellikleri değişti. Bu tarz sıradan insanların evlerinde görülmedi ve ilk başta kiliselerin tasarımında kullanıldı; Ancak daha sonra Barok, otokratik rejimlerin sembolü olarak ve gösterişli kraliyet saraylarının yapımında kullanıldı.

İlgili Makaleler: Doğu Roma mimari tarzı | Bizans dönemi mimarisi ve üslup özellikleri

Barok mimarisinin özellikleri

Barok üsluptaki yapılar genellikle ana cephelerinde merkezi bir kule, kubbe, revak, kabartmalar ve çeşitli merkezi tasarımlar içerir. Bu tarzda, izleyicide bir hareket ve dinamizm duygusu uyandırmak için tutkulu tasarımlar ve karmaşık haritalar kullanıyorlar. Rönesans mimarisinde tasarımlarda düz yüzeyler kullanmayı tercih ederken, Barok genellikle Rönesans tarzının klasik temalarını tekrar eden ve bozan bir kombinasyon içerir. Barok mimarlar, binanın cephesini üç boyutlu bir görünüm vermek ve gözü aldatmak için serbestçe kalıpladılar. Gökyüzünün sarmal sütunları (St. Peter’s Baldachin) veya St. Peter’in kilisesindeki mezarının üzerinde bulunan ve İtalyanca’da Baldacchino olarak da bilinen aynı gölgelik, bu barok özelliğin güzel bir örneğidir.

Ayrıca Rönesans’ta binanın cephesi düzenli olarak farklı ve genellikle simetrik bölümlere ayrılmıştı; Ancak barok binaların cephelerine tek ve birbirine bağlı bir kompleks olarak baktılar. Aslında Rönesans’ta binanın cephesi aynı şekle sahip birçok parça içerir, böylece seyircinin dikkati özellikle bir bölüme çekilmez; Ancak Barok mimaride genellikle merkezi girişin çevresinde kavisli duvarlar, heykeller ve çok sayıda kabartma gibi unsurlar kullanılır. Binalarda eğrilik, cephede ışık ve gölge etkileşimini artırmanın iyi bir yoludur.

Barok mimarisinin tanıtılması (Barok stili). Rönesans dönemi 17. ve 18. yüzyıllara kadar üsluplarda herhangi bir kesinti olmaksızın devam etmiştir.
Barok mimarisinin tanıtılması (Barok stili). Rönesans dönemi 17. ve 18. yüzyıllara kadar üsluplarda herhangi bir kesinti olmaksızın devam etmiştir.

Barok üslubunun ortak özellikleri arasında şunlar sayılabilir:

 • zafer ve ihtişam
 • açık renkler
 • Yüzleşme ve çelişki
 • Kıvrımlar ve kıvrımlar (genellikle oval yapılar şeklinde)
 • Görünüme ve tören dekoruna dikkat etmek
 • yaldızlı heykeller
 • Boyalı tavanlar
 • Kesilen veya yarım bırakılan eskizler (kasıtlı olarak)
 • Büyük boyutlarda duvar resimleri
 • Binanın dış ve orta cephesinde gösterişli ve tutkulu tasarımlar
 • Alçı ve mermer kullanımı
 • Optik illüzyonlar gibi yanıltıcı efektler
 • Doğu Avrupa Barokunda daha yaygın olan oval kubbeler

Barok üslubun evreleri ve ünlü mimarları

Barok mimarisi 3 aşamaya ayrılmıştır: her dönemin ünlü ve etkili mimarları hakkında daha fazla şey öğreneceğiniz başlangıç, ileri ve geç.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

Erken Barok

Carlo Maderno, Barok tarzın öncülerinden biri olarak kabul edilir ve başyapıtı olan Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nın cephesi bu tarzda inşa edilmiştir. Tabii ki, kilisenin büyük bölümünün tasarımı Rönesans tarzında Michelangelo tarafından yapıldı ve Maderno daha sonra genişletti. Bu kilisenin yarım kalan asrı, geç Rönesans döneminde popüler hale gelen Barok üslubun unsurlarından biridir.

Gelişmiş Barok

Francesco Borromini ve Gian Lorenzo Bernini, Barok üslubun en önemli mimarları arasındadır ve her ikisinin de çalışmaları çoğunlukla Roma şehrinde yoğunlaşmıştır. Baldacchino veya Aziz Petrus’un Gökyüzü ve Aziz Petrus Meydanı’nın sütunları, bu makalenin sonunda haklarında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Bernini’nin başyapıtlarıdır. Bromini, kavisli duvarların ustasıydı ve birçok büyük bina tasarladı; Ancak en ünlü ve etkili eseri, sonunda hakkında daha fazla açıklayacağımız “Dört Yaydaki Aziz Charles” adlı küçük kilisedir.

Barok mimarisi İtalya'da başladı ve Avrupa'nın çoğunu kapladı.
Barok mimarisi İtalya’da başladı ve Avrupa’nın çoğunu kapladı.

Geç Barok

Bazen Rokoko stiliyle eşanlamlı olan Geç Barok, Fransa’nın Batı kültürünün merkezine dönüşmesiyle aynı zamana denk geldi. Barok bu ülkede kendine has bir tarza sahipti ve genel olarak Kuzey Avrupa’da biraz daha düşünceli ve ölçülüydü ve klasik ile barok arasında bir yerdeydi. Bu dönemdeki mimarlar, önceki Barok dönemlerdeki yaygın simetriden giderek uzaklaşmışlardır. Fransa’da Barok’tan bahsettiğimizde aslında Geç Barok’u kastettiğimizi unutmayın. “Şato” veya saray benzeri konaklar, Fransa’daki en ünlü barok binalardır ve Fransız Mansard çatısı da Fransız Barok mimarisinin en belirgin özelliği olarak kabul edilir. Versay Sarayı bu tarzın muhteşem bir örneğidir ve duvarları çoğunlukla basit bir klasik tarzda yapılmıştır ve elbette büstler dahil Barok tarzı unsurlar da içerir.

İlgili Makaleler: dış mimarlık tasarım stili nasıl kullanılır?

Ünlü Barok binalar

Kiliseler, İtalya’da Barok mimarisinin en görkemli örnekleridir ve şatolar, Fransa’da Barok mimarisinin mükemmel örnekleri olarak kabul edilir. Barok üsluptan bahsederken İngiltere’nin adından da 2 sebeple bahsetmeliyiz: Birincisi, genellikle bu dönemin en büyük İngiliz mimarı olarak anılan ve Londra’da birçok bina tasarlayan Christopher Wren’i görmüş olması. İkincisi, Palladian tarzı bu dönemde ve neoklasik dönemde pek çok hayranı olan İngiltere’de popüler oldu. Barok dönem, Barok süsleme ve kıvrımlardan esinlenen, ancak farklı bir yaklaşım ve tema ile Fransız Rokoko tarzının ortaya çıkmasıyla sona erdi.

Aşağıda en iyi 9 örneği ve en ünlü Barok yapılarını sizin için topladık:

San Carlo alle Quattro Fontane, Roma

Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen San Carlo alle Quattro Fontane, bu tarzın öncülerinden Francesco Bromini tarafından tasarlandı. Bu yapı 1638-1646 yılları arasında Roma şehrinde inşa edilmiştir ve “Dört Çeşmeli Aziz Charles Kilisesi” olarak da bilinir. Tabii ki, bu Roma Katolik kilisesinin cephesi 1670 yılında Bromini’nin yeğeni “Bernardo” tarafından tamamlandı.

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan

Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nın tasarımı, muhteşem sütunların koleksiyonu ve 140 aziz heykeli Gian Lorenzo Bernini tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu meydanın solundaki çeşmeyi de Bernini yaptırmış ve aralarında göreli bir simetri oluşturmak için tasarımında (Carlo Maderno’nun) bu yerin sağındaki çeşmeyi takip etmeye çalışmış. Ünlü İtalyan mimar ve heykeltıraş Domenico Fontana da 1586 yılında bu meydanın ortasına bir Mısır dikili taşı yaptırmıştır.

Barok mimaride aydınlatma, tutkulu renkler ve trompe l'oeil gibi hayali efektler ve tasarımlar kullanılır.
Barok mimaride aydınlatma, tutkulu renkler ve trompe l’oeil gibi hayali efektler ve tasarımlar kullanılır.

Enolid, Paris

Enoulid Müzesi, Fransız Barok mimarisinin en iyi şaheserlerinden biri olarak kabul edilir. Bu kompleksin çoğu bölümü Liberal Bruant tarafından tasarlandı, ancak Jules Hardouin Mansart muhteşem kubbeyi tamamladı. Bu bina, 1671 ve 1678 yılları arasında Paris’te ülkenin gazilerini barındırmak için inşa edilmiştir ve bugün Fransız ordusu, savaş modelleri ve çağdaş tarih müzelerini içermektedir. Napolyon Bonapart dahil bir dizi Fransız ulusal kahramanının mezarı bu yerde bulunuyor.

Versay Sarayı, Versay

Versay Sarayı, dünyanın en büyük saraylarından biridir ve Fransız Barok mimarisinin din dışı en iyi örneklerinden biridir. Louis XIV, 1660 yılında bu binanın inşasını emretti ve “Aynalı Salon” da dahil olmak üzere çoğu bölümünün mimarisi Jules Arduin Mansart tarafından yapıldı. XIV. Ama yine de burası ve bahçeleri ihtişamını ve güzelliğini korumuş ve 1837 yılından itibaren müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Aziz Charles Kilisesi, Viyana

St. Charles Katedrali, Viyana’nın en hayranlık uyandıran yapılarından biridir. Charles, şehir vebadan kurtulursa bu olay için bir kilise inşa edeceğine söz vermişti. St. Charles Kilisesi 1716 ile 1738 yılları arasında kuruldu ve Johann Bernhard Fischer von Erlach tarafından tasarlandı. Ölümünden sonra, bu mimari şaheserin inşası, bu Avusturyalı mimarın oğlu tarafından tamamlandı.

İlgili Makaleler: Doğu Roma mimari tarzı | Bizans dönemi mimarisi ve üslup özellikleri

Schönbrunn Sarayı, Viyana

Schönbrunn Sarayı, geç Barok tarzında inşa edilmiş ve Habsburg kralları burayı yazlık konut olarak kullanmışlardır. Versailles Sarayı’nın Avusturya örneği sayılan bu yapı, yıllar içinde biraz değişse de mimarisi Johann Bernard Fischer van Ehrlach tarafından tasarlanmıştır. Bu sarayın odaları Rokoko tarzında dekore edilmiştir ve 1918’de Habsburg hanedanının düşmesinden sonra bu bina Avusturya Cumhuriyeti’ne verilmiş ve müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

19. yüzyıl eleştirmenlerine göre barok mimari, yapısız, çok sayıda ve tuhaf gösteri süslemelerine sahip, çökmekte olan bir klasik mimaridir.
19. yüzyıl eleştirmenlerine göre barok mimari, yapısız, çok sayıda ve tuhaf gösteri süslemelerine sahip, çökmekte olan bir klasik mimaridir.

Aziz Paul Katedrali, Londra

Londra’daki St. Paul Kilisesi ve özellikle batı cephesindeki 2 kulesi İngiliz Barok mimarisinin en güzel örneklerindendir ve tasarımı ünlü İngiliz mimar Christopher Wren tarafından yapılmıştır. Büyük Londra Yangını sırasında yıkılan 50’den fazla kiliseyi yeniden inşa etme görevi de Christopher Wren’e emanet edildi. St. Paul Katedrali, 1710’dan 1962’de tamamlanana kadar Londra’daki en yüksek binaydı ve onu inşa etmek için birkaç farklı mimari stil birleştirildi.

Kış Sarayı, St.Petersburg

Kışlık Saray, Rus Çarı “Büyük Petro”nun Saint Petersburg’daki ikametgahı olarak inşa edilmiş ve tarih boyunca birkaç kez yenilenmiştir. Francesco Bartolomeo Rastrelli, “Elizabeth Barok” ve Rokoko olarak da bilinen “Rus Barok” tarzındaki bu binanın son tasarımını yaptı. Bu sarayın mevcut görünümünün çoğu 1830’a kadar uzanıyor ve iç kısmı barok ve neoklasik tarzların bir kombinasyonu. Bu binanın Francesco Bartolomeo Rastrelli tarafından yapılan eski rokoko süslemelerinin pek çoğu günümüze maalesef ulaşmamıştır.

17. yüzyılın başından 18. yüzyılın ortalarına kadar çoğu Latin ülkesinde yayıldı.
17. yüzyılın başından 18. yüzyılın ortalarına kadar çoğu Latin ülkesinde yayıldı.

İlgili Makaleler: Postmodernizm Nedir? Tanım ve Kılavuz [Örneklerle]

Santiago de Compostela Katedrali’nin batı cephesi

Santiago de Compostela Katedrali, Orta Çağ’dan kalma dini bir yerdir ve İspanya’nın en ünlü yapılarından biri olarak kabul edilir. Bu kilise Romanesk tarzında inşa edilmiştir ve Gotik tarzın unsurlarını içerir. Ancak sonradan kiliseye eklenen bu yapının batı cephesi, İspanyol Barok mimarisinin ya da Churrigueresque’in en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu cephe, 18. yüzyılda Fernando de Casas Novoa tarafından yaptırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir