önerilen içerik
En iyi mimarlar

Frank Lloyd Wright’ın Biyografisi | Frank Lloyd Wright’ın mimari tarzı

Hayatın erken dönemi ve eğitim Frank Lloyd

Frank Lloyd Wright, 8 Haziran 1869’da Richland Center, Wisconsin’de bir vaiz olan William ve Anna Wright’ın üç çocuğunun ilki olarak dünyaya geldi. On iki yaşındayken ailesi Madison, Wisconsin’e yerleşti ve Wright yazları amcasının Spring Green’deki çiftliğinde çalıştı.

Çift 1885’te boşandıktan sonra Frank annesiyle yaşadı ve ikisi kalıcı bir ilişki paylaştı. Daha sonra mimarisini etkileyen saf geometrik formlar ve tasarımlara karşı ilk sevgisini ondan geliştirdi.

Dünyanın en büyük mimarlarından biri olan Frank Lloyd Wright, kariyeri boyunca organik ev mimarisi tarzını geliştirdi.
Dünyanın en büyük mimarlarından biri olan Frank Lloyd Wright, kariyeri boyunca organik ev mimarisi tarzını geliştirdi.

Wright, onu asla terk etmeyen bir tarım arazisi tutkusu geliştirdi. Madison Lisesi’ne gitti ve görünüşe göre mezun olmadan 1885’te ayrıldı. Ressam olarak çalışmaya başladı ve ertesi yıl, hala çalışırken, Wisconsin Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği alanında birkaç ders aldı.

Wright, 9 Nisan 1959’da Taliesin West’te öldü. Taliesin Bursu’nu dul eşi Olgivanna yönetti.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Antoni Gaudi’nin eserlerinin tanıtımı

1887’de Wright Chicago, Illinois’e taşındı, kısa bir süre bir mimar için çalıştı ve ardından Dankmar Adler (1844–1900) ve Louis Sullivan’ın (1856–1924) firmasına katıldı. Wright, Sullivan’dan çok etkilenmişti ve Sullivan, Wright’ın evleri kendi başına tasarladığını öğrendiğinde ilişkileri sona ermiş olsa da, her zaman Sullivan’ın etkisini kabul etti ve ondan “lieber meister” olarak bahsetti. 1893’te Wright kendi ofisini açtı.

Ev mimarisinin ustası

Wright’ın I. Dünya Savaşı’ndan (1914-18) önce Buffalo, New York’ta ve Chicago ve banliyölerinde inşa ettiği evler, Alman liderliğindeki güçler Avrupa hakimiyeti için bastırdığında, avangart olan her yerde uluslararası ün kazandı (ilişkisi sanatta yeni fikirler ve teknikler) hareketler.

Frank Lloyd Wright, 8 Haziran 1867'de doğan ve 9 Nisan 1959'da ölen Amerikalı bir mimar, yazar, eğitimci ve iç mimardı.
Frank Lloyd Wright, 8 Haziran 1867’de doğan ve 9 Nisan 1959’da ölen Amerikalı bir mimar, yazar, eğitimci ve iç mimardı.

Benzer şekilde, Amerika Birleşik Devletleri’nde Wright’ın müşterileri, hükümetler veya ulusal şirketler değil, olağanüstü bireyler ve küçük, maceracı kurumlardı.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Zaha Hadid’in eserlerinin tanıtımı

Küçük bir ilerici özel okul (Hillside Home School, Spring Green, 1902) ve ara sıra özel, ticari bir firma (Buffalo’daki Larkin Company) ona geldi, ancak esas olarak müşterileri, pratik, akademik olmayan, bağımsız ve orta derecede başarılı Orta Batılı işadamlarıydı. , Wright’ın kendisi için evler tasarladığı Chicago inşaat müteahhidi Frederick C. Robie gibi.

Önceleri Wright, saf kübik kütlenin, ham taş, tuğla ve bakırın rengi ve dokusunun ve dik duvarlardaki süssüz pencere ve kapıların yaptığı keskin oyulmuş deliklerin varlığını beyan etmekte ısrar etti (Charnley House, Chicago, 1891). Evi, kırma bir çatıyla cömertçe kapatılabilecek kompakt bir blok yaptı (Winslow House, River Forest, Illinois, 1893).

Frank Lloyd Wright, 20. yüzyılın önde gelen çağdaş ve modern mimarlarından biridir.
Frank Lloyd Wright, 20. yüzyılın önde gelen çağdaş ve modern mimarlarından biridir.

Kısa süre sonra, tek bir kütlenin sadeliğinden aldığı zevk, yerini sürekli, akıcı mekanların geçişlerine olan tutkusuna bıraktı ve klasik mimarinin kapalı, ayrık mekanlarını patlattı, sınırlamayı, duvar ve tavan hissini ortadan kaldırdı ve tek bir mekan yarattı. perdeler, payandalar, farklı düzlemler ve kütlelerle şekillendirdiği sürekli değişen mekanlar.

mimarlık felsefesi

Wright’ın mimarlık felsefesi birkaç radikalden (aşırı farklılık) oluşuyordu.

Frank Lloyd Wright. Archive Photos, Inc.’in izniyle çoğaltılmıştır.
ve geleneksel fikirler. İlk olarak, romantik bir dürüst ifade fikri vardı: Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc’un (1814-1879) iddia ettiği gibi, herhangi bir klasik süsleme veya sahte yüzey veya yapı olmadan, bir binanın malzemelerini ve yapısını ortaya koyarken sadık olması gerektiği.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

İkincisi, Henry Latrobe ve Horatio Greenough’un önerdiği gibi, bir binanın biçiminin planını, iç mekanların işlevsel düzenlemesini yansıtması gerektiği fikri vardı.

Frank Lloyd Wright, projelerinin çoğunda genellikle 4 mimari stil kullanmıştır.
Frank Lloyd Wright, projelerinin çoğunda genellikle 4 mimari stil kullanmıştır.

Üçüncüsü, her binanın o dönemde (G. W. F. Hegel [1770–1831], Gottfried Semper [1803–1879]) yeni ve ayırt edici bir şeyi ve özellikle çelik iskeletler ve elektrik ışığı gibi yeni teknik kaynakları ifade etmesi gerektiği inancı vardı.

ve gökdelenleri ve yeni bina biçimlerini öneren asansörler (John Wellborn Root). Dördüncüsü, yeni bir ulusa uygun bir sanata, Kıta Avrupası, İngiliz ya da sömürge bağımlılıkları olmayan bir Amerikan sanatına ulaşma hırsı, hatta gururu vardı.

Son olarak, Sullivan tarafından Charles Darwin (1809-1882) ve Herbert Spencer’dan (1820-1903) türetilen, bir binanın biyolojik bir organizmaya, birleşik bir sanat eserine benzemesi, kökleri toprağına dayanan, hizmet etmek için organize edilmiş olması gerektiği teorisi vardı. belirli işlevler ve bir form olarak, bir organizma evrimleştikçe gelişti, çevresine uyum sağladı ve amacını ifade etti.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Wright’tan geriye kalan tek şey, çatıları iki vadiye bakan bir uçurumun kenarındaki ritmik vurgulardan oluşan yakışıklı Taliesin East olsaydı, on dokuzuncu yüzyılın romantik ev tasarımı geleneğinde çalışan en iyi mimar olarak hatırlanırdı. Ancak erkenden modern tasarım için bir fikir ve bir görsel hazırladı. Buffalo’daki Larkin Binasında (1904; yıkıldı) sirkülasyon, yapı, havalandırma, sıhhi tesisat, mobilya, ofis ekipmanı ve aydınlatma entegrasyonunu başardı.

Frank Lloyd Wright, Wisconsin Üniversitesi'nde yol ve inşaat okuduktan sonra Chicago, Illinois'e gitti.
Frank Lloyd Wright, Wisconsin Üniversitesi’nde yol ve inşaat okuduktan sonra Chicago, Illinois’e gitti.

Sürekli form arama

Her zaman farklı ve bağımsız olan Wright’ın tarzı sık sık değişti. 1915’ten sonra yaklaşık on yıl boyunca Maya (Meksika’daki eski bir Kızılderili kabilesi) süsü üzerinde çalıştı (Barndall House, Hollywood, California, 1920).

O zaman bile Wright, tasarımlarının kısırlığından ve soyutluğundan kaçındı, çok sayıda bina biçiminin benzersiz sitelerin hareketini yansıtmasında ısrar etti: Kaufmann Evi, “Falling Water”, Bear Run, Pensilvanya (1936–37), burada birbirine kenetlendi. , betonarme teraslar şelalenin üzerinde duruyor; düşük maliyetli evler (Herbert Jacobs House, Madison, 1937); ve “kır evleri” (Lloyd Lewis House, Libertyville, Illinois, 1940).

Hiçbir mimar, biçimini arazisine uydurmada onun kadar becerikli değildi: Phoenix, Arizona’daki Pauson Evi (1940), bir Maya piramidi gibi çölden yükseldi, hırpalanmış ahşap duvarları dağları ve çölü yansıtıyordu.

Bu parlak kır evleri, Wright’ın kentsel bir ortama veya bir kurumsal müşterinin programına nasıl tepki vereceğini açıklamıyordu.

İlgili Makaleler: grafik çizme programı: 22 dijital çizim ve boyama uygulaması indirin

Ancak Racine, Wisconsin’deki Johnson Wax Company Yönetim Binasında (1936–39, 1950’de bir araştırma kulesi eklendi), ikinci büyük ticari binasıyla (Larkin Binasından sonra) mimarları hayrete düşürdü.

Kesintisiz, penceresiz kırmızı tuğla duvar, yüksek, pencere aydınlatmalı bir iç alanı çevreler; yüksek sütunların yer aldığı bu mekan, dünyanın en huzurlu ve zarif iç mekanlarından biridir. Florida Southern College’da yan yana daire ve parçalı eşkenar dörtgen (dört kenarlı bir düzlem) yerleştirdi ve İtalya’nın Tivoli kentindeki Hadrian’ın Villasını hatırlattı; California, San Francisco’daki (1948–49) Morris Gift Shop’un içine bir sarmal (spiral form yapısı) yerleştirdi.

Nihayetinde, sarmalın uzun bir merkezi alanı çevrelemesini tasarladı: New York City’deki altı katlı Guggenheim Müzesi (1946–59), özellikle sarmalın sağladığı yerlerde sanatı izlemede unutulmaz bir deneyim kazanmak için önemli işlevsel kusurları ödedi. aşağıdaki bir yan galeriye bakmaktadır.

Frank Lloyd Wright
Frank Lloyd Wright

Wright’ın geride bıraktığı mimari çizimler büyülü ve liriktir. Hiç kimse buna göre inşa edemez, ancak Wright hiçbir zaman basmakalıp veya sıradandan geleneksel veya pratik olana yetinmedi.

İlgili Makaleler: Kübizm nedir ve kübizm resminin ustaları kimlerdir?

Başkalarının olası olanla yetindiği yerde harika olanı hayal etti. Wright’ın çizimleri, yeteneğinin herhangi bir müşterinin hayalini tam olarak gerçekleştirme kapasitesini ne kadar aştığını gösteriyor: görkemli mimarinin insanların asilce yaşamasını sağladığı kutsal alanlar ve bahçeler, toprak ve makineler, nehirler, denizler, dağlar ve çayırlardan oluşan bir dünya.

Frank Lloyd Wright’ın en önemli eserleri

 • şelale evi
 • Guggenheim Müzesi, New York
 • Tokyo İmparatorluk Oteli
 • Ruby’nin evi
 • Illinois’deki Birlik Tapınağı
 • Marin County Halk Merkezi
 • Batı Televizyonu
 • Marin kentsel bölgesinin merkezi
 • Geniş Acre Şehir
 • Fiyat Kulesi
 • Müjde Kilisesi
 • İmparatorluk Oteli
 • Anis’in evi
 • Batı Taliesin
 • Bir mil kulesi
 • Hollycock Evi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir