önerilen içerik
Yazılım

3d yazıcı için çizim programları 2024

3D çizim yazıcınızdan en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? Bu yazımızda sizlere 3D yazıcılar için en iyi dilimleme yazılımını tanıtacağız.

3d yazıcı için çizim programları

3B tasarımınızı oluşturmanızı sağlayan süreç birkaç araç içerir: 1- 3B tasarım 2- 3B yazıcı cihazı 3- 3B yazıcı yazılımı (3B modeliniz ile 3B yazıcı cihazınız arasında aracı görevi görür).

Bu alanda sayısız 3D yazılım var. Ancak burada size 3D baskı için en iyi yazılımların bir listesini sunduk. Bu liste popülerliğe göre sıralanmıştır. Ayrıca, bu makalenin sonunda, 3B yazılımlarla ilgili bazı temel soruları yanıtlıyoruz.

3d yazıcı için çizim programları 1
3d yazıcı için çizim programları 1

Ama şimdilik, 3D yazıcılarda kullanım için en iyi 3D yazılımla başlayalım.

 • cura
 • Netfabb Standard
 • PrusaSlicer
 • Simplify3D
 • OctoPrint
 • Slic3r
 • MatterControl
 • MakerBot Print
 • Repetier
 • ideaMaker
 • ChiTuBox
 • Z-Suite
 • IceSL
 • CraftWare
 • SelfCAD
 • 3DPrinterOS
 • KISSlicer
 • Tinkerine Suite
 • SuperSlicer
 • Pathio

Cura dilimleme yazılımı

Cura, 3D yazıcı şirketi Ultimaker ve tutkulu kullanıcı topluluğu tarafından geliştirildi, barındırıldı ve bakımı yapıldı. Bu yazılımdan STL, 3MF ve OBJ formatlarında çıktılar alabilirsiniz. Bu yazılım, sizin için gereken baskı süresini ve hammadde miktarını tahmin edebilir. Bu yazılımı sağlayan firma, bu güçlü yazılımın popülaritesini arttıran bu yazılımı güncellemeye devam ediyor.

cura yazılımının avantajları

Bu yazılımın hedef kitlesi yeni başlayanlar ve hatta uzmanlar ve profesyonellerdir. En önemli ayarlar yeni başlayanlar için sağlanmıştır. Ayrıca bu yazılımda uzmanlar ve uzmanlar için 200’den fazla farklı ayar bulunmaktadır. Grafiksel kullanıcı arayüzü, bu yazılımın diğer avantajlarından biridir.

Cura yazılımı kimler için uygundur?

3D baskıda yeni başlayanlar ve yarı profesyoneller için uygundur

Cura dilimleme yazılımının en son sürümünü indirin
cura yazılımını indirin

3d yazıcı için çizim programları 1
3d yazıcı için çizim programları 1

Netfabb Standart dilimleme yazılımı

Netfabb Standard yazılımı son zamanlarda STL dosyalarını yönetmek için güçlü bir araç kutusu haline geldi. 3B yazıcılara yönelik bu 3B dilimleme yazılımı, STL dosyalarını kesme aşamasına gelmeden önce analiz etmenize, onarmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan harika özellikler sunar.

Netfabb’ın simülasyonu, metal tozu alt tabaka füzyonu ve doğrudan enerji biriktirme süreçleri için özellikle optimize edilmiştir ve profesyonellerin parçalarının doğru yazdırılmasını sağlamak için testler yapmasına olanak tanır.

Netfabb Standard yazılımı kimler için uygundur?

3D baskı için STL dosyaları hazırlamak için 3D dilimleyici yazılımına ihtiyaç duyan yarı profesyonel kullanıcılar için uygundur.

Netfabb Standard 3D yazılımının en son sürümünü indirin

Netfabb Standart yazılımını indirin

PrusaSlicer dilimleme yazılımı

PrusaSlicer yazılımı, 2019 ortasına kadar Slic3r Prusa Edition olarak biliniyordu. Gelişmiş özellikleri ve ayarları ile bu kesim makinesi FDM ve SLA/DLP 3D yazıcılar için uygundur. Bu yazılım tamamen açık kaynaklıdır ve programcıların istedikleri değişiklikleri yazılımda uygulamalarına olanak tanır.

Üç kullanıcı modu ile PrusaSlicer herkes için uygundur. Yeni başlayanlar yalnızca en temel ayarları görürken, ileri düzey kullanıcılar yazdırmalarını T’ye ayarlayabilir. Yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü ile, PrusaSlicer’da gezinmek kolaydır ve Netfabb çevrimiçi hizmeti aracılığıyla modelleri onarma yeteneği, özel destek veya tahmini baskı sürelerinin doğru tahminleri (özellikle Prusa yazıcılarda) gibi faydalı ekstralar sunar.

PrusaSlicer kimler için uygundur?

Bu yazılım, yeni başlayanlardan ileri seviyeye kadar herkes için uygundur.

PrusaSlicer dilimleme yazılımının en son sürümünü indirin
PrusaSlicer yazılımını indirin

Simplify3D dilimleme yazılımı

Simplify3D, profesyoneller için bir 3D dilimleme yazılımıdır. Bu güçlü yazılım, mevcut 3D yazıcıların çoğunu destekler.

Bu yazılım, 3B modelinizi istediğiniz gibi olana kadar içe aktarmanıza, ölçeklendirmenize, döndürmenize ve düzenlemenize olanak tanır. Bu yazılım OBJ, STL veya 3MF formatındaki dosyaları destekler.

3d yazıcı için çizim programları 1
3d yazıcı için çizim programları 1

Bu yazılımda ekstrüderler, katman kontrolü, farklı doldurma yöntemleri, sıcaklık ve soğutma ayarları gibi birçok ayar vardır, hatta G kodu ve ham komut dosyaları düzenlenebilir.

Simplify3D dilimleyici yazılımı kimler için uygundur?

Kaliteli baskılar almak isteyen herkes için uygundur. Temel bir mod olmasına rağmen, 3D yazıcılarla çalışma deneyiminiz olması gerekir.

Simplify3D dilimleyici yazılımının en son sürümünü indirin

Simplify3D sürüm 4.1.2’yi indirin Çok dilli x86

Simplify3D 4.0.1 Linux x86 sürümünü indirin

Simplify3D 4.0.1 Linux x64 sürümünü indirin

Simplify3D 4.1.2 x64 sürümünü indirin

Simplify3D 4.0.1 macOS sürümünü indirin

OctoPrint dilimleyici yazılımı

Bu yazılım, web tarayıcınız ve el cihazlarınız aracılığıyla tüm faaliyetlerini kontrol etmenizi ve izlemenizi sağlar. Programın kendisi, örneğin bir web kamerası ve bir sürü eklenti ile genişletebileceğiniz Raspberry Pi’ye kuruludur. Bu sayede SD kartlar bozulmadan 3D baskı işleri yazıcıya yüklenebilir. Pek çok harika özellik arasında, güvenilir CuraEngine tabanlı entegre bir 3D dilimleme yazılımı bulunmaktadır. Bu da temelde artık bilgisayarda dosyalarınızı kesmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir, sadece STL modelini gönderebilirsiniz ve gerisini yazıcı halleder.

OctoPrint dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Ekipmanlarının kontrolünü elinde tutmak isteyen orta ve ileri düzey kullanıcılar için uygundur.

Slic3r dilimleyici yazılımı

Slic3r, başka hiçbir yerde bulunmayan çeşitli özellikler eklemesiyle tanınan açık kaynaklı bir 3D dilimleme yazılımıdır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır: çoklu ekstrüderler, kenar, ince katmanlama, köprü algılama, komut satırı kesme, değişken katman yüksekliği, sıralı yazdırma (bir seferde bir), petek dolgu, ağ kesme, nesne bölme vb.

Slic3r dilimleyici yazılımının avantajları

Gerçek zamanlı 3D dilimleme sayesinde bu yazılım yavaş bilgisayarlarda bile hızlıdır. Herhangi bir ayarı değiştirirseniz, yazılım yalnızca etkilenen parçaları hesaplayacaktır. Bu yazılımın avantajları arasında gerçek zamanlı artımlı kesimler, 3D önizleme, 2D ve 3D takım yolu önizlemesi, 3D petek dolgusu, ayarlanabilir alt tabaka şekli, OctoPrint ile entegrasyon, basınç ayarı bulunur.

3d yazıcı için çizim programları 1
3d yazıcı için çizim programları 1

Slic3r dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Profesyoneller ve 3D baskı profesyonelleri için uygundur. Yeni başlayanlar bu 3B dilimleyici yazılımını korkutucu buluyor.

MatterControl dilimleyici yazılımı

Bu yazılım orijinal olarak bir yazıcı ana bilgisayar yazılımı olarak geliştirilmiştir ve birçok özellik hala buna yansıtılmaktadır. İdeal olarak, yazılım yazıcıyla aynı anda çalışır ve tüm yazdırma işlemi için bilgisayar ve yazıcının bağlı olması gerekir. G kodu dosyasını da SD karta kaydedebilirsiniz. Kullanıcı arayüzü, orijinal sürüm ile mevcut sürüm arasında çok değişti, ancak oldukça iyi yapılandırılmış. Sol tarafta, tıpkı Tinkercad gibi, ancak daha güçlü araçlarla modelleme için kullanabileceğiniz bir temel listeniz var.

Temel modda katman yüksekliğini, dolgu yoğunluğunu, destek malzemesini ve radyeyi ayarlayabilirsiniz. Ayarlar kaydedilebilir ve ardışık baskılara uygulanabilir. Gelişmiş özellikler, otomatik ağ onarımı ve çoklu ekstrüderler için destek içerir. Olası kesintileri tahmin etmek için tüm süreci katman katman önizleyebilirsiniz.

MatterControl dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Tasarımdan baskıya sorunsuz bir şekilde geçmek isteyen yeni başlayanlardan ileri düzey kullanıcılara kadar uygundur.

MakerBot Print dilimleme yazılımı

MakerBot Print, MakerBot 3D yazıcı serisine adanmıştır. Çok çeşitli 3B yazıcılara hitap eden genel 3B dilimleyici yazılım araçlarının aksine, MakerBot Print algoritması, belirli 3B yazıcı modunuz ve ekstrüder tipiniz için parça ayarlarını otomatik olarak ayarlar.

MakerBot Print dilimleme yazılımının faydaları

MakerBot Print ile bir MakerBot yazıcıdan mümkün olan en yüksek kaliteyi elde edeceksiniz. Yeni başlayanlar kullanım kolaylığını sever

MakerBot Print dilimleyici yazılımının dezavantajları

Başka bir 3B yazıcı üreticisine geçmeye karar verirseniz, yeni bir 3B dilimleyici yazılımı da öğrenmeniz gerekecektir.

MatterControl dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Zahmetsizce yazdırmak isteyen yeni başlayanlardan ileri düzey kullanıcılara kadar uygundur.

Repetier dilimleme yazılımı

Repetier Host ayrıca Repetier Server aracılığıyla uzaktan erişim özellikleri sunar. OctoPrint’e benzer şekilde, Raspberry Pi’nize yüklersiniz, böylece PC, tablet veya akıllı telefonunuzdaki bir tarayıcı aracılığıyla her yerden 3D yazıcınıza erişebilir ve kontrol edebilirsiniz.

ideaMaker dilimleyici yazılımı

3D yazıcı üreticisi Raise3D tarafından oluşturulan ideaMaker, kullanıcı dostu ve çok yönlü bir deneyim sağlamaya odaklanan bir dilimleme yazılımıdır. Raise3D 3D yazıcılarla kesinlikle uyumlu olmasına rağmen, bu dilimleme yazılımı çoğu FDM 3D yazıcıyla da uyumludur. Yüksek kesme hızına sahip, yerel olarak derlenmiş 64 bit kesme motorunda çalışır.

Kesme işlemini basitleştirmeyi, otomatik (manuel) destek oluşturmayı, düşük ışıklı modeller için onarım ve bir yazdırma işinde birden çok dosya için otomatik düzenlemeyi amaçlayan bir dizi özellik vardır. ideaMaker, parçaları otomatik olarak montajlara ayırabildiğinden, karmaşık modelleri kesmek için de çok kullanışlıdır. Ayrıca 3B modellerinizin kesitlerini de görüntüleyebilirsiniz. Çok fazla kişiselleştirme sunmasına rağmen, ideaMaker’ın kullanımı hala inanılmaz derecede kolaydır ve bir 3D baskı oluşturmak için yalnızca dört tıklama gerektirir.

IdeMaker’ın ücretsiz olmasının yanı sıra bir başka avantajı da bir 3D yazıcı yönetim platformu olarak işlev görmesidir. Ayrıca devam eden yazdırma işini uzaktan kontrol edebilir ve yönetebilirsiniz. Girdi dosya biçimleri STL, OBJ ve 3MF’yi içerir.Ayrıca yazılım İngilizce, Korece, Japonca, Çince vb. dillerde kullanılabilir.

ideaMaker dilimleyici yazılımının avantajları

Kullanımı çok kolay ve sezgisel olması, yeni başlayanlar veya basit ve temiz bir kesim deneyimi arayan profesyoneller için uygun olmasını sağlar.

ideaMaker dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Kolay ve basit kullanımı olan bir 3D baskı kesme makinesi arayan yeni başlayanlar ve orta seviye kullanıcılar için uygundur.

ChiTuBox dilimleme yazılımı

ChiTuBox, SLA / DLP cihazları düşünülerek oluşturulmuştur. ChiTu’nun en popüler SLA 3D yazıcılar için orijinal anakartlar üretmesine şaşmamalı. Yani ucuz bir reçine makinesi satın alırsanız, bu yazılım çok verimli olacaktır.

Kullanımı kolaydır, işlem tek tıklamayla tamamlanır ve önizleme işlevi, kullanıcıların bir nesnenin 3D yazıcı tarafından nasıl yapıldığını anlamak için baskı katmanını katman katman kontrol etmelerini sağlar. Kesim işlemi hızlıdır, destek yapılarınızı kontrol etmenizi sağlar ve güvenilir şekilde çalışır.

3d yazıcı için çizim programları 1
3d yazıcı için çizim programları 1

ChiTuBox dilimleme yazılımının avantajları

Yazılımın kullanıcı dostu bir arayüzü vardır, destek yapılarının otomatik olarak eklenmesine izin verir ve birden fazla dosyanın işlenmesini yönetebilir. Diğer programlar bunu yaparken, ChiTuBox her işlemi mümkün olduğunca kolay anlaşılır hale getirmeye çalıştı.

Z-Suite dilimleme yazılımı

Bu program, belirli bir ağı birden çok parçaya bölmenize veya ölçeklendirmenize izin veren sınırlı düzenleme yeteneklerine sahiptir.

Z-Suite dilimleme yazılımının avantajları

3D yazıcı markanıza uygun bir program alırsınız.

Z-Suite dilimleyici yazılımının dezavantajları

İlginç olan nokta, bu 3D dilimleme yazılımının diğer makineler için tasarlanmamasıdır.

IceSL dilimleyici yazılımı

IceSL, şüphesiz 3D baskı için mevcut en dikkat çekici araçlardan biridir. Sadece bir 3B dilimleme yazılımı değil, aynı zamanda bir 3B modelleme aracıdır. Sol bölmede, ağınızı doğrudan Lua kodunda düzenleyebilirsiniz. İlk bakışta, korkutucu bir ihtimal gibi görünebilir.

Sağ tarafta, yeni başlayanları kesinlikle caydıracak çok çeşitli kırpma ayarları bulabilirsiniz. Bir 3D yazıcı kesiciden beklediğimiz olağan özelliklere ek olarak (destek veya iki renkli baskı gibi), IceSL’de modelinizi “ekstrüder damlalarından” koruyan bir göz koruması vardır. Bir başka kullanışlı özellik de G kodunun katman katman görünümüdür.

Astroprint dilimleme yazılımı

3D yazıcıların gerçek barındırılması, Astrobox adlı özel bir cihaz aracılığıyla sağlanır. Yazıcınızı dünyadaki herhangi bir web özellikli cihazdan kontrol etmenizi sağlar.

Astroprint dilimleme yazılımının avantajları

Diğer birçok web hizmetiyle entegrasyon, masaüstünüzde 3D baskı dünyasını keşfetmeniz için harika bir kapı olabilir.

Astroprint dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Özel 3D baskı yazılımı setlerine zaman ve para harcamaktan kaçınan yeni başlayanlar için uygundur.

CraftWare dilimleme yazılımı

Birçoğunun Simplify3D ile karşılaştırdığı bir kullanıcı arayüzü ile CraftWare kesinlikle ilgiyi hak ediyor. 3D yazıcı üreticisi CraftBot tarafından geliştirilen CraftWare, neredeyse tüm FDM 3D yazıcılarla uyumludur. Kullanıcıların fark edeceği ilk şey, 3D baskı ayarları üzerinde tam kontrol sağlayan renkli ve sezgisel kullanıcı arayüzüdür.

Diğer dikkate değer özellikler arasında, yapım süresini ve optimize edilmiş model desteğini azaltan etkileşimli baskı yönetimi yer alır. G kodu görselleştirme ile kullanıcılar, modelin 360 derecelik bir görünümünü sağlayarak, her baskı katmanını hayal edilebilecek her açıdan katman katman görüntüleyebilir.

Üreticiye göre dilimleyici, 3D yazıcı için mümkün olan en iyi yolu üreten bir algoritma kullanıyor. Ayrıca CraftWare’de modeller, sanal yapı platformunda düzenlenmeden önce kolayca ölçeklenebilir, döndürülebilir ve simüle edilebilir.

CraftWare dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Simplify3D ile aynı özellikleri cebinden ödemeden isteyen yeni başlayanlar ve uzman kullanıcılar için mükemmel.

SelfCAD dilimleyici yazılımı

SelfCAD, güçlü bir 3B model uygulaması olmasının yanı sıra, baskı için modellerini tasarlayan üreticilerin tek durak noktası olmanın yanı sıra baskı hazırlama sürecinde kendi 3B kesicisini kullanır.

Aslında, çok gelişmiş baskı hazırlığı kontrollerinin yanı sıra katman yüksekliği, yüzdeye göre dolgu yoğunluğu, baskı hızı ve daha fazlasıyla yeni oluşturduğunuz modelinizi kırpma için özelleştirebilirsiniz. Oluşturduğunuz G kodunu yüklemeniz yeterlidir.

SelfCAD dilimleyici yazılımının avantajları

Kesimden sonra, kaydırıcı ile ayrıntılı bir katman önizlemesi elde edersiniz. Ayrıca tahmini baskı süresini, malzeme kullanımını ve modelin son ağırlığını gösterir.

SelfCAD dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Basılabilir nesneler tasarlamak isteyen yeni başlayanlar için uygundur. Basit arayüz, noktada düşük bir sıçrama gösterir, ancak sınır gökyüzüdür.

3DPrinterOS dilimleyici yazılımı

Adı size ne hakkında olduğunu hemen hemen anlatıyor: 3D yazıcınızı bir bilgisayara bağlarsınız ve onu bir tarayıcı veya masaüstü uygulamasında barındırırsınız. 3DPrinterOS, dilimlemenin yanı sıra ağınızı sabitlemek, Sketchfab.com’dan indirmek veya endüstriyel bir makinede yazdırmak için çeşitli seçenekler içerir.

Diğer 3B dilimleyici yazılım araçlarında olduğu gibi, farklı karmaşıklık seviyeleri (“Basit”, “Gelişmiş” ve “Profesyonel”) arasından seçim yapabilirsiniz.

3DPrinterOS dilimleyici yazılımının faydaları

G kodu oluşturulduktan sonra, bunu Takımyolu Görüntüleyici’de önizleyebilirsiniz. ayrıca. Yeteneklerinize gerçekten güveniyorsanız, dilimleyici ayarlarınızı JSON kodu olarak içe aktarabilirsiniz.

3DPrinterOS dilimleyici yazılımı kimler için uygundur?

3D modellerini basmak için güvenilir bir ortam ve iş akışı isteyen yarı profesyoneller ve profesyoneller için uygundur.

KISSlicer dilimleme yazılımı

Programın kısaltmasına aldanmayın, buna “Basit Dilimleyici Tut” denebilir, ancak seçtiğiniz sürüme bağlı olarak çok karmaşık bir yazılım parçası olabilir.

Ücretsiz sürüm sadece bir ekstrüder ile baskı yapan amatörler için yeterliyken, profesyonel sürüm çok kafalı baskıya olanak tanır. G kodu minimum konfigürasyonla oluşturulabilir. Gelişmiş ayarlar için profesyonel sürümü kullanmalısınız. Bu sürüm, birden fazla STL dosyasını tek bir baskıda birleştirmeye izin verir.

KISSlicer dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Profesyonel özellikleri kullanabilen yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için uygundur.

3d yazıcı için çizim programları 1
3d yazıcı için çizim programları 1

Tinkerine Suite dilimleme yazılımı

Bu yazılım, Ditto ve Litto serisi 3D yazıcılar için özel olarak tasarlanmıştır ve “en kullanıcı dostu 3D kesim yazılımı” olmakla övünür. Aslında, kullanıcı arayüzü oldukça düzenli ve düzenlidir. Yine de bu 3B dilimleyici yazılımı, 3B modeller için temel düzenleme ve destek yapıları oluşturma yeteneğine sahiptir. Tinkerine 3D yazıcı ayarları, hızlı bir şekilde ve tamir için sadece birkaç güçlü seçenekle seçilebilir.

Tinkerine Suite dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Baskılarının kesinlikle mükemmel olduğundan emin olmak isteyen yeni başlayanlar ve orta düzey kullanıcılar için uygundur.

SuperSlicer dilimleme yazılımı

SuperSlicer, 3D baskı topluluğu tarafından geliştirilen başka bir açık kaynaklı yazılımdır. Herhangi bir modern RepRap tabanlı 3D yazıcıyla çalışmak üzere tasarlanmıştır ve 3D modeller alarak ve bunları FFF (Fused Filament Fabrication) yazıcıları için talimatlara dönüştürerek çalışır. Büyük ölçüde PrusaSlicer’a (büyük ölçüde Slic3r’ye dayanmaktadır) dayanmaktadır, bu nedenle PrusaSlicer ve Slic3r’ye zaten aşina olan kişiler için kullanımı kolay olacaktır.

SuperSlicer dilimleme yazılımının avantajları

Ana vurgu, bir yapının bütünlüğüne nasıl katkıda bulunduğudur. Kullanıcı sadece üst yüzeyleri daha iyi ayarlamakla kalmaz, aynı zamanda daha yoğun dolgu seçenekleri sunar ve daha iyi ince duvarlar oluşturabilir.

SuperSlicer dilimleme yazılımının dezavantajları

SuperSlicer iyi bir yazılım parçası olsa da, Slic3r ve Prusa’ya kıyasla birçok zayıflıkla birlikte gelir. Yani, bu slotları sevmiyorsanız, bu yazılımı beğenmeyebilirsiniz.

SuperSlicer dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Orta ve ileri düzey kullanıcılar için uygundur. Bu, Prusa ve Slic3r’nin daha teknik ve özel bir sürümüdür, bu nedenle bu yazılımlar hakkında derin bir teknik anlayışa ihtiyaç duymayı bekleyin.

Pathio dilimleyici yazılımı

E3D’de 3D baskı uzmanları tarafından başlatılan bu yazılım, henüz beta sürümünde olduğu için kullanıcılar için ücretsizdir, kullanıcıların kolayca keşfetmesini sağlayan harika bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ayrıca, ileri düzey kullanıcıların istediği seçenekleri sunmaya devam ederken, yeni kullanıcılar için kullanımı kolaydır.

Pathio dilimleyici yazılımının avantajları

Pathio’nun en dikkat çekici özelliği, modellerin gruplar halinde kolayca organize edilmesini ve her grubun kendi kırpma ayarlarına sahip olmasını sağlamasıdır.

Pathio dilimleme yazılımı kimler için uygundur?

Herkes için uygundur. Şimdiye kadar Pathio, 3D baskıya yeni başlayanlara yardımcı olacak bir başlangıç ​​kılavuzuna sahiptir ve yazılımı, ileri düzey kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelişmiştir.

3D Dilimleyici yazılımı hakkında temel sorular?

3B dilimleme yazılımı ne yapar?

Slicer 3D, bilgisayarda çalışan bir yazılımdır. 3D yazıcınız için bir çevirmen görevi görür. Ona bir 3B dosya verirsiniz, bu genellikle bir STL, M3F veya OBJ dosyasıdır (3B ızgaradaki koordinatları açıklar). 3B dilimleyici yazılımı daha sonra nesneyi birçok yatay katmanda dilimler ve yazıcı kafasının izleyebileceği bir yol oluşturur – satır satır, katman katman.

Dosyayı analiz ettikten ve size seçenekler ve ayarlar sağladıktan sonra yazılım, kullandığınız cihaza uygun bir “G-kodu” dosyası oluşturur. Koordinatları, püskürtme ucu ve alt tabaka sıcaklığını, fan kontrolünü, yazıcı kafası hızını ve diğer değişkenleri tanımlar.

3D dilimleme yazılımı neden bu kadar önemli?

İyi bir 3D dilimleme yazılımı kullanırsanız, ortalama bir makineyle bile daha iyi sonuçlar alırsınız. 3D dilimleyici yazılımı doğru değilse, yazdırma hataları veya yaygın 3D yazdırma sorunlarıyla karşılaşmanız olasıdır.

İyi bir 3D dilimleyici yazılımını yazılımdan ayıran nedir?

3B yazıcınız için en iyi 3B dilimleme yazılımını ararken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç değişken vardır:

STL içe aktarma hızı: Çok önemli bir şey gibi görünmüyor, ancak yavaş bir bilgisayarla karmaşık dosyalarla uğraşıyorsanız, yazılım dosyayı bitirene kadar esmerleşmek istemezsiniz.

Görüntüleyici Yetenekleri: Eğer bir CAD yazılımınız yoksa, yazdırılabilir bir dosyayı açtığınızda muhtemelen bunu 3D Slicer yazılımında ilk kez göreceksiniz. İyi bir yazılım, 3B modelinizin herhangi bir noktasını kusursuz ve hızlı bir şekilde dönüştürme ve büyütme yeteneği sağlamalıdır.

STL Repair: İyi bir 3D dilimleme yazılımı sizi karanlıkta bırakmaz. 3B modelinizde hatalar varsa, bunları size çekmeli ve ideal olarak bunları otomatik olarak düzeltmelidir.

Kullanılabilirlik: 3B dilimleme yazılımının kullanımı ne kadar zor? Yeni başlayanlar için ayarlar var mı? Uzmanlar için daha fazla seçeneğiniz var mı? Değişiklik geçmişi var mı? Dosyaları yerel olarak mı yoksa bulutta mı depoluyor? İş akışı doğru mu? Geri Al ve Yinele’yi kullanabilir misiniz? Tüm bu sorular, “iyi” bir 3D dilimleyici için fazla özneldir – ancak fikri anlayacaksınız.

Önizleme: İyi bir 3D dilimleme yazılımı, size baskı süresi ve kullanılan malzemeler hakkında bir tahmin verecektir. Bu gerçekler, elbette, gerçek baskıdan farklı olmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir