önerilen içerik
yazılım

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır?

Hiçbir tasarım, baskı veya dijital 3B model, 3B yazıcınızın mimari modellerinizden sağlayabileceği ayrıntıyı sağlayamaz. 3D cizim, işinizi daha kolay, daha hızlı ve çok daha mükemmel hale getirir.

3D baskı teknolojisinin son yirmi yılda ilerlemesi, birçok endüstrinin çalışma sürecini değiştirdi ve mimarlık sektörü de bir istisna değil.

3D baskı, gayrimenkul geliştirme sürecinin farklı aşamalarında önemli bir yer bulmuştur ve mimari firmaların 3D baskının hızından, doğruluğundan, fiyatından ve verimliliğinden en iyi şekilde yararlandığı söylenebilir.

Ayrıca, geleneksel modelleme yöntemlerinin sağlayıcıları, daha hızlı ve daha düşük maliyetle daha doğru modeller üretmelerine yardımcı olan bu teknolojiyi benimsemiştir.

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır
3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

Burada yazıcılar, yazılımlar ve modellemeye başlama yöntemleri hakkında bilmeniz gereken adımları ele alıyoruz; Aşağıdaki gibi adımlar:

  • Model yapmak için bilgisayar tasarım yazılımını kullanma
  • Modeli 3D baskı için hazırlama
  • Modeli dilimleyici yazıcı yazılımına yerleştirme
  • Model baskısı
  • Parçaların bir araya getirilmesi, yüzeyin zımparalanması, boyanması vb. ile modelin son modifikasyonu.

Model yapmak için üçüncü taraf bir 3D yazıcıyla çalışırken olası belirsizlikleri de cevaplayacağız.

Mimarlar 3D baskıdan ne yarar sağlar?

İlk olarak, bu soruyu cevaplamak için biraz geriye gidiyoruz: Neden bir mimari model yazdırmalıyız?

Mimarlar, yeni yapıların geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sahibinden sonra, fikir aşamasından yürütmeye kadar inşaat projesine en fazla dahil olan ikinci kişilerdir. Bu nedenle, farklı şekillerde 3D baskı, bu projelerin başarı şansını artırabilir.

Tasarım geliştirme

Tasarımcılara göre, yaratmak yinelemeli bir süreçtir. Yeni binalar ve özel tasarımlar kavramsallaştırılır, kağıda veya dijital olarak çizilir ve tekrar tekrar değiştirilir. 3D baskı, mimara tasarımını fiziksel formda daha hızlı ve daha az maliyetle sunma ayrıcalığını ve son olarak da nihai tasarımı daha uygun fiyat ve sürede sunma ayrıcalığını verir.

Sözleşme için rekabet

Mimarlık şirketleri tasarımlarını sunmak ve onaylamak için rekabete girebilir. Bazı önemli ve özel projelerde bilgisayar tasarımı ve ön izleme, tasarımınızın şıklığını ve üstünlüğünü göstermek için yeterli olmayabilir. Tasarımın 3D render genellikle onu farklılaştırır ve sonuçta sözleşmeyi kazanır.

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır
3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

Tüketiciye teklif

Binanın nihai tasarımının sunulması, 3D baskının önemli bir rol oynayabileceği diğer önemli adımlardan biridir. Genellikle müşteriler, inşaatın veya geliştirme planının fiziksel sunumu hakkında dijital bir sunumdan daha kolay yorum yapabilir.

Halkla istişare

Genellikle projeler yerel konseyin veya tasarım referans merkezinin onayını gerektirir ve bu kurumların mimarın planını gözden geçirmek için ilgili halka danışması gerekir. Bir 3B model, tasarımı izleyiciye bir bağlam içinde sunabilir ve endüstri dışındaki insanların geliştirme kavramını anlamalarına yardımcı olabilir.

Pazarlama ve Satış

Yapılar bittiğinde, konut geliştiricileri, konut ve ticari bölümlerin satılmasına yardımcı olan mimari planlara dayanarak yapılarının çok doğru ölçekli modellerini yaparlar. 3D baskı, başlı başına birer sanat eseri olan doğru, büyük ölçekli modeller oluşturmak için geleneksel modelleme teknikleriyle birleştirilir.

Mimariye uygun 3D baskı çeşitleri

Artık mimari modellerinizi 3D yazdırmaya karar verdiğinize göre, hangi yazıcı benim için uygun?

Bir yazıcı seçmek bütçenize, donanıma ne kadar aşina olduğunuza ve işinizle ilgili birkaç şeye bağlıdır. Burada mimari modellerin basımı alanında en çok kullanılan 3D yazıcıların üç modelini inceliyoruz.

Filament yazıcılar (FDM)

Püskürtme uçlarından filaman ekstrüde eden en ucuz FDM yazıcılar, iç tasarımda kullanılır. FDM yazıcıların en önemli avantajlarından biri, ucuz fiyatının yanı sıra, modelinde veya parçalarında kullanılan filamenti değiştirerek farklı renk ve malzemelere sahip cihazlar üretebilmesidir. Aynı anda bir veya en fazla iki filament kullanmak mümkün olsa da.

FDM yazıcıların kalitesine (ve fiyatına) bağlı olarak, boyamadan ve son görünüm işini tamamlamadan önce istenen kaliteyi elde etmek için baskıdan sonra katman çizgilerini zımparalamak ve alt kesikleri kaldırmak gibi daha fazla çalışmaya ihtiyacınız olabilir.

Başka bir FDM yazıcı türü, filamenti iki memeden çıkaran iki ekstrüderdir. Bu model, bir filamentle baskı yapmak ve solvent malzemeleri gibi başka bir filamentle destek yapıları eklemek için kullanılabilir.

Stereolitografi (reçine)

Stereolitografi (SLA), bir UV lazerle katılaştırılan sıvı reçine polimeri kullanır. Detaylar, önemli bir uygulama seviyesinde üretilir ve modeller pürüzsüz ve sürekli bir yüzeye sahiptir. Mağazada bazı küçük ve masaüstü SLA yazıcıları satılmaktadır, ancak mimari tasarımların uygulanması için büyük profesyonel yazıcılar kullanılmaktadır.

Daha büyük bir model yazdırmak, daha eksiksiz bir model sağlar; Bu, bağlantı hatlarını çıkarmak ve modelin görünümünü değiştirmek için daha az zaman harcamanız anlamına gelir.

FDM modelinde olduğu gibi sadece bir filament kullanabilirsiniz. Ayrıca reçine yazıcılar, FDM yazıcılardan daha az malzeme çeşitliliğine sahiptir.

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır
3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

Binder jet renkli baskı

Plastik tozların kullanıldığı Binder Jet 3D yazıcılar, kesmeye gerek kalmadan hassas detaylara sahip modeller üretebilmektedir. Açıkçası, bu yöntem yazdırmadan sonra olağan işi azaltır; Çünkü basılan model neredeyse tamamlandı ve boyanmasına gerek yok.

Fazla tozları çıkardıktan sonra model, dış kısımlarının birbirine yapışması ve daha dayanıklı olması için bir tür rafine tutkala daldırılır. Bu yazıcılar, bağlam gibi nihai mimari tasarımı sağlamak ve daha büyük modeller oluşturmak için ideal bir seçimdir.

Renkli FDM yazıcılar da üretilmektedir ancak mimari modeller için baskıların çoğu multi jet füzyonlu binder jet teknolojisi ile yapılmaktadır.

Bazı şirketler ve modelleme şirketleri, monokrom modeller yapmak için bu yöntemi kullanır, onlara mat ve kırılgan bir görünüm verir ve sonunda heykelsi bir görünüme sahip kaliteli bir modele sahip olur.

Binder jet renkli yazıcıların ve benzer teknolojilerin tek olumsuz noktası, on binlerce dolarlık maliyetleridir. Neyse ki, bu tür araçları üçüncü taraf sistemlerde kullanabilirsiniz.

Model baskı sonrası işlemler

3D baskının tüm avantajlarına rağmen, birçok yönden uzun ve zahmetli bir süreçtir. Tüm 3B baskılı modellerde, desteğin temizlenmesi ve kaldırılmasını içeren bir dizi üretim sonrası süreç bulunur. En iyi sonuçları elde etmek için, genellikle birçok modelleme işi yapmış yetenekli bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Çoğu 3D yazıcı, plastik bir görünüme sahip şeffaf veya kirli beyaz modeller üretir. Sonuç tatmin edici değilse, modelin görsel yönlerini iyileştirmek için püskürtme ve boyama gibi geleneksel modelleme adımları yapılmalıdır.

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır
3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

3D baskı, ince ayrıntılara sahip modeller üretmek için harika bir seçenektir, ancak bu teknolojinin sınırlamaları vardır. Plastik modellerin baskısında kullanılan malzemeler nedeniyle çoğu kırılgandır. Bu sorunu çözmek için, yapının mukavemetini artıran ahşap veya metal iç destek yapıları tasarlanmıştır.

3D baskı ve geleneksel modelleme yöntemleri doğru bir şekilde birleştirildiğinde sonuç kusursuz olacaktır.

3B model nasıl yazdırılır

Ayrıntılara girmeden önce, modelinizi kendiniz oluşturmaya değip değmediğini veya mimari modeller oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir 3D baskı şirketi ile çalışmanız gerekip gerekmediğini kendinize sorun. Tanınmış bir mimarlık firması için veya bağımsız olarak çalışıyor olsanız da, bu özellikle önemli bir sorudur.

Temel olarak, istenen sonucu elde etmek için ihtiyacınız olan 3D baskı ekipmanına, yetenekli insanlara, malzemelere ve çalışma alanına ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Müşterilerimizin çoğu evde 3D baskı için gerekli alana sahip, ancak yine de 3D modellerinin son sunumu için bize dönüyorlar.

3D ev modelleri

Hiçbir tasarım, baskı veya dijital 3B model, 3B baskı modellerinin sağladığı gerçek ve doğru kalitenin yerini alamaz. 3D yazıcı ile müşterinizin onayladığı sonuca ulaşmak için tasarımlarınızı en düşük maliyetle tekrar tekrar deneyebilirsiniz.

Aşağıda, evde baskı için bilmeniz gereken şeyleri tartışıyoruz.

3D tasarım yazılımı

Donanım ve makineler hakkında açıklamalar yapıldı. Şimdi yazılım hakkında konuşmak istiyoruz. Her modern mimarın bildiği gibi, baskıdan önce 2D tasarımlar ve Özalid, 3D yazılımda yeniden oluşturulmalıdır. Bir mimarsanız, muhtemelen AutoCAD, Rhino veya SketchUp Pro gibi bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımlarıyla veya Revit veya MicroStation gibi bina bilgi modelleme (BIM) yazılımlarıyla nasıl çalışacağınızı biliyorsunuzdur.

Samin 3D Company’de AutoCAD ve Rhino başta olmak üzere farklı yazılım türleri kullanıyoruz.

3D modellerin bir kabuğu vardır

Hangi tasarımı veya 3D modelleme yazılımını kullandığınızın bir önemi yok; 3B mimari model oluşturmak, farklı parçaların yazdırılması ve birbirine bağlanmasıyla yapılır. Kabuklar veya düğümler olarak adlandırılan bu parçalar, modelinizi tamamlayan bileşenlerdir. Örneğin, bina modelinizin çatısı ayrı olarak basılması gereken bu bileşenlerden biridir. Bir mimari model onlarca, yüzlerce hatta binlerce parçadan oluşabilir.

Başarılı bir baskı için bu parçaların her birinin eksiksiz ve kalın duvarlı olması gerekir. Çünkü 3D baskıda en iyi sonuçları elde etmek, yazıcıya aşılmaz bir 3D tasarım verirseniz mümkün olacaktır. Yazıcı yazılımınız, modelinizin aşılmaz ve yazdırılabilir olup olmadığını size söyleyecektir ve değilse, modelinizi değiştirmeli veya 3D baskı için hazırlamanız gerekir.

Modelleri değiştirme

Çoğu masaüstü 3D yazıcı, modelinizi otomatik olarak düzelten kesme yazılımına sahiptir. İşlem üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız veya kesme yazılımınız iyi çalışmıyorsa, modelinizin STL dosyalarını değiştirmek için birkaç seçenek vardır.

Ücretsiz olan CAD programı Blender gibi birçok program, mimari modeller ve minyatür tasarımlar gibi benzer durumlarda kullanılan depolama dosyalarını (STL) değiştirmenizi sağlar.

Daha ciddi sorunlar için Netfobb veya Magics gibi profesyonel yazılımlar işinizi görebilir. Modelinizi CAD yazılımından kesim yazılımına aktarmak için STL dosyası olarak kaydetmeniz ve ardından kesim yazılımına yüklemeniz gerekir.

Kesme ve destek

Kesme veya düzenleme yazılımı, modelinizi yazdırılabilir olarak tanıdığında, başarılı bir baskı yapmak için yazıcınızı ayarlamanız gerekir. FDM yazıcılar, katmanları üst üste yerleştirmek için yerçekimini kullanır. Kesme yazılımı, üst üste binmek için katmanları tek tek keser. Parçada bir kusur varsa, program bunu baskıdan sonra çıkarabileceğiniz destek malzemesiyle kapatır. Elbette, destek parçaları ne kadar az olursa, bunları çıkarmak ve parçaları zımparalamak için o kadar az iş gerekir.

Yazıcının kalitesi, dikkate alınması gereken başka bir şeydir. Daha kaliteli olan FDM ve SLA yazıcılarda baskı işlemi daha uzundur. Düşük kaliteli yazıcılar, tasarımı test etmek ve genel şeklini sunmak için uygundur.

3D baskı hizmeti sağlayıcısı seçme

Modelinizin evde baskıdan daha kaliteli olmasına karar verdiyseniz, baskınızı yüksek standartta yapacak birini bulmanız gerekir.

3D baskıyı halka açık olarak yapan birçok şirket var, ancak bunların çok azı yalnızca mimari modeller basıyor. Doğru kişiyi seçmek için sormanız gereken soruları öneriyoruz:

3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır
3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

İhtiyacınız olan 3D baskı teknolojisini sunuyorlar mı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm 3D baskı teknolojileri mimariye uygun değildir. Bir baskı tasarımının tam ölçeği göz önüne alındığında, SLA (reçine), yüksek kaliteli bir model elde etmek için en iyi baskı türüdür. Binder jet baskı da iyi bir seçenek olabilir. SLS ve metal baskı da ilgi çekici ancak mimari tasarımlar için uygun bir seçenek değil.

Dosya değiştirme hizmetleri sunuyorlar mı?

Bir kurs modelleyici görmediyseniz, kesinlikle planı değiştirmeniz gerekecektir. Profesyonel mimari model baskı hizmetleri sağlayıcıları, modelinizi hız, doğruluk ve yüksek verimlilikle baskıya hazırlayan iyi donanımlı ekiplere sahiptir.

Profesyonel modelcilik hizmetleri sunuyorlar mı?

Çoğu durumda, tek başına yazdırma yeterli değildir. Çoğu zaman modelinizin pürüzsüz, mat bir yüzey elde etmek için boyama dahil bitirme işlerine veya minyatür modellerin doğal renklendirmesi için daha profesyonel çalışmalara ihtiyaç vardır. Profesyonel şirketler, birden fazla hizmeti tek bir yerde sunma konusunda iyi bir deneyime sahip olabilmeniz için 3D baskı hizmetlerinin tamamlayıcısı olarak eksiksiz modelleme hizmetleri sunar.

Mimari modellerin 3D baskısı kalıcıdır

Her mimari projenin amacı tasarımdır ve müşteriyi etkileyen, güvenilirliğinizi artıran ve tasarımlarınızı satmanıza yardımcı olan harika bir ürün sunmaktır. 3D baskı tüm bu ideallere ulaşmayı kolaylaştırmış ve faydalarını göz ardı eden tüm firmalarla rekabet alanına girmiştir.

Tasarım ve satış sürecinizde 3D baskı kullanmıyorsanız, 3D hizmeti veren saygın bir firmaya giderek 3D yazıcı hizmetleri hakkında gerekli tecrübe ve bilgileri edindikten sonra evde baskı işlemine başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir