önerilen içerik
Yazılım

Herkes, Her Yerde 3B Tasarım: Windows için Morphi Çıktı

Morphi nedir?

3D baskı zorlu, ancak birkaç yıl önceki kadar değil. Otomatik tesviye, filament izleme, Wi-Fi üzerinden uzaktan yazdırma ve izleme, elektrik kesintisinde devam eden yazdırma, kolay ikili ekstrüzyon sistemleri ve PVA gibi suda çözünür destek malzemeleri gibi özelliklere sahip tak ve çalıştır 3B yazıcılar, 3B baskıyı çok daha erişilebilir hale getirdi tasarımcılar, mühendisler, amatörler ve genel halk için.

3B modelleme, 3B yazdırılabilir modeller oluşturmayı daha kolay hale getirmek için de uzun bir yol kat etti. Bir süredir iPad ve Mac için kullanımı kolay 3D tasarım yazılımı Morphi’yi takip ediyoruz ve yakın zamanda yeni AR özelliği hakkında bilgi verdik. Morphi artık Windows 7 ve 10 çalıştıran masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için mevcut olduğundan, PC kullanıcılarının gülümseyecek bir şeyleri var.

Bu yazılımla çalışmak keyifli ve içinde araba, mobilya, tabak, asma avize vb. tasarlayabileceksiniz.
Bu yazılımla çalışmak keyifli ve içinde araba, mobilya, tabak, asma avize vb. tasarlayabileceksiniz.

Morphi CEO’su ve Tasarımcısı Sophia Georgiou, “Morphi herkes için, her yerde,” dedi. “Fikirlerini yazılımımızla görselleştirmek ve geliştirmek için Windows dizüstü ve masaüstü bilgisayarları kullanan kişilere ilham vermek istiyoruz.”

Windows için Morphi, Windows kullanıcıları için mevcut olan tüm yazı tiplerinde ve boyutlarda 3D yazı oluşturma yeteneği gibi Windows için özel olarak tasarlanmış bazı benzersiz özelliklerle Morphi for Mac sürümüyle neredeyse aynıdır.

İlgili Makaleler: umake nedir? Mobil 3D tasarım yazılımı

Morphi’de oluşturmak için Wi-Fi erişimi gerekli değildir, ancak yazılımı bilgisayarlara başlangıçta indirmek için Wi-Fi gereklidir. Morphi’ye göre, yazılımlarının diğer 3B modelleme yazılımlarına göre sunduğu çok daha fazla şey var; bunlara Wi-Fi kullanımını gerektirmemesi ve çok çeşitli bilgisayarlarda ve iPad’de uyumluluğu dahildir.

Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Oturum açma bilgileri ve parolalar olmadan anaokulu öncesi kadar küçük yaştaki çocuklar için kullanımı kolaydır.
 • Serbest çizim, aynalama ve dönen çizgiler dahil olmak üzere tüm platformlarında güçlü çizim özellikleri mevcuttur.
 • Yüksek kontrastlı jpg’ler ve png’ler, vektörleştirmek için başka programlara içe aktarmaya gerek kalmadan doğrudan 3B yapılabilir.
 • 3B yazım, kullanılan platformda bulunan tüm yazı tiplerinde etkindir.
 • Artırılmış Gerçeklik aracı, izleyicinin Morphi ve Morphi Edu’da (iPad toplu indirimli satın alımlar için aynı kardeş uygulaması) tasarlanan 3B modellerini iPad’in kamerasını kullanarak ortamlarına yerleştirmesine ve düzenlemesine olanak tanır.
 • Bireyler ve okullar için makul fiyatlandırma.

Morphi ayrıca bu yıl içinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yeni özellik ve ince ayar yayınlamaya hazırlanıyor:

 • İyileştirilmiş çizim, ince çizgileri daha iyi okumak ve bunları 3B modellere dönüştürmek için geliştirilmiş 2B’den 3B’ye araçlar
  Daha yüksek çözünürlüklü 3B modeller oluşturmada daha fazla seçenek
 • Ek Artırılmış Gerçeklik araçları
 • Yeni Morphi Kılavuzu ve YouTube eğitimleri
 • Öğretmenleri birbirine bağlayan Morphi Eğitimcileri programının lansmanı
 • Android versiyonu
 • Ayrıca, muhtemelen yıl içinde, 3D baskı, VR ve animasyon için birkaç sürpriz özelliğin geleceğini söylediler.
Biraz yaratıcılığı olan ve 3D tasarımlara ilgi duyan herkes bu yazılımı kullanabilir.
Biraz yaratıcılığı olan ve 3D tasarımlara ilgi duyan herkes bu yazılımı kullanabilir.

Morphi, ilk çıkışından bu yana 3 yıldan kısa bir süre önce çok yol kat etti. İşleyen model roketler ve sanat gibi icatlar da dahil olmak üzere birçok farklı şey tasarlamak için kullanılmıştır ve eğitimde oldukça popülerdir.

Georgiou, “Her beceri düzeyinden bireylere ve gruplara yaratma gücü verecek ürünler tasarlamaya odaklanmış bir girişimiz,” diyor Georgiou, “İnsanların tasarlayacakları şeyler için heyecanlıyız ve Morphi’yi yapabilmek için kullanıcı geri bildirimlerini dört gözle bekliyoruz.” Windows v2 ve diğer platformlarımız için daha da iyi.”

Windows için Morphi’yi indirmek ve 15 gün boyunca denemek ücretsizdir ve 20 veya daha fazla lisans satın alan okullar için lisans başına 4,99 ABD Doları ve 20’den az lisans satın alanlar için lisans başına 9,99 ABD Doları olarak fiyatlandırılır. Deneme sürümünü indirmek ve/veya Windows için Morphi’yi satın almak için lütfen Morphi’nin indirme sayfasını ziyaret edin.

İlk kez 3B modellemeye başlamak istiyorsanız veya yalnızca 3B modelleri hızlı bir şekilde çizmek için bir uygulama arayan tecrübeli bir tasarımcıysanız, Morphi bir göz atmaya değer. Ne düşünüyorsun? Morphi’yi kullanmakla ilgileniyor musunuz, yoksa programı zaten kullanıyor musunuz? 3DPB.com adresindeki Morphi forumunda tartışın.

İlgili Makaleler: Sanat Sculpture Nedir? Zbrush ve Blender yazılımı ile karşılaştırma

Morphi 3d Baskı Nasıl Kullanılır

Morphi, kullanıcıların 3B nesneleri yazdırmasına olanak tanıyan bir 3B yazdırma uygulamasıdır. Uygulamanın kullanımı kolaydır ve kullanıcıların aralarından seçim yapabileceği çok çeşitli seçenekler sunar. Morphi’yi kullanmanın iki yolu vardır; web uygulaması veya mobil uygulama aracılığıyla.

Web uygulaması, Morphi’ye başlamanın en kolay yoludur. Web sitesine gidin, ‘Yeni Proje Oluştur’ düğmesini seçin ve yazdırmak istediğiniz dosyayı seçin. Dosyayı seçtikten sonra, kullanmak istediğiniz malzemeyi, nesnenin rengini ve boyutunu seçebileceksiniz.

3D modeller oluşturma alanında bir uygulama yazılımıdır.
3D modeller oluşturma alanında bir uygulama yazılımıdır.

Seçimlerinizi yaptıktan sonra, ‘Yazdır’ düğmesine tıklamanız yeterlidir ve nesneniz yazdırılmaya başlayacaktır. Mobil uygulama biraz daha karmaşıktır, ancak yine de kullanımı kolaydır. İlk olarak, uygulamayı indirmeniz ve mobil cihazınıza yüklemeniz gerekecek.

Bunu yaptıktan sonra uygulamayı açın ve ‘Yeni Proje Oluştur’ düğmesini seçin. Yazdırmak istediğiniz dosyayı seçin ve ardından nesnenin malzemesini, rengini ve boyutunu seçin. Seçimlerinizi yaptıktan sonra ‘Yazdır’ düğmesine tıklayın, nesneniz yazdırılmaya başlayacaktır.

3D baskılı tasarımı nasıl yapabilirim? iPad’leri varsa, kullanımı basit ve güçlü bir 3B tasarım uygulaması olan Morphi’yi kullanmaları gerekir. iPad sürümünün kalemini kullanarak, 2D görüntüler çizebilir ve ekranda sürükleyerek ekstrüzyon yapabilir ve yerleştirebilirsiniz.

Gezinmek, yakınlaştırmak, döndürmek, ölçeklemek, hizalamak, renk eklemek, şekilleri birleştirmek ve çıkarmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir ve şu anda iPad ekranında yapmayı beklediğiniz hemen hemen her şeyi yapar. Morphi, öğrenciler tarafından stop-motion animasyonlar oluşturmak için kullanılabilir.

İlgili Makaleler: Qubism nedir? Android için 3B tasarım yazılımı

Morphi’nin AR aracı, 3B modellerinizi artırılmış gerçeklik öğeleriyle birleştirmenize olanak tanır.

Morphi Ücretsiz mi?

Morphi uygulaması sürekli olarak geliştiği ve bazıları ücretsiz, bazıları ücretli yeni özellikler eklediği için bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak, kullanıcıların 3B modeller ve tasarımlar oluşturmasına olanak tanıyan uygulamanın temel işlevselliği ücretsizdir. Gelecekte eklenmiş bazı ücretli özellikler olabilir, ancak uygulama, temel işlevleri için her zaman ücretsiz olarak kullanılmaya devam edecektir.

3D Periskopu, Windows, iOS, iPadOS ve Mac için güçlü ve kullanımı kolay bir ev ve iç tasarım yazılım paketi olan Live Home 3D’dir. Bu uygulama, Apple Pencil ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve profesyonel kullanıma yöneliktir. DreamzAR, çeşitli bitkiler, döşeme taşları, ahşap bahçe özellikleri ve zemin kaplama dokuları içerir.

3d Baskı İçin Vectary Kullanabilir misiniz?

Vectary, herkesin 3D baskıyı daha iyi anlamasını sağlayan kullanımı son derece basit ve ücretsiz bir uygulamadır.

Vectary, çeşitli amaçlar için kullanılabilecek dijital nesneler oluşturmak için benzersiz bir çevrimiçi araçtır. Vectary şu anda beta sürümündedir ve kullanımı ücretsizdir. Birden fazla parametrik eklenti ile kullanım kolaylığını korurken daha karmaşık modeller oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler: Shapr3D nedir? Shapr3D ile 3D tasarımı düşünün

Buggy’nin gövdesinin tüm parçalarının tarandığını, yeniden tasarlandığını ve ardından Zortrax M200’de 3 boyutlu olarak yazdırıldığını belirtelim. Z-SUITE’te 0,14 mm’lik bir katman, yüksek kaliteli bir kabuk ve kabuk dolgusu seçtik. Gerekli destek olmadığından, baskı salı çıkarıldıktan sonra bilezik takılmaya hazırdı. Ne güzel bir şey!

3d Tasarımlar

3B tasarımlar, sanatçıların ve tasarımcıların üç boyutlu (3B) derinliğe sahipmiş gibi görünen gerçekçi veya soyut görüntüler oluşturmasına olanak tanıyan özel yazılım programları kullanılarak oluşturulur. Bu görüntüler, ürün tasarımı, mimari oluşturma ve video oyunu geliştirme dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için oluşturulabilir.

Morphy'nin varsayılan şekiller ve metinlerden oluşan bir arşivi vardır ve 3B tasarımlarınızda döndürme, ölçekleme, şekilleri birleştirme vb. araçları kullanabilirsiniz.
Morphy’nin varsayılan şekiller ve metinlerden oluşan bir arşivi vardır ve 3B tasarımlarınızda döndürme, ölçekleme, şekilleri birleştirme vb. araçları kullanabilirsiniz.

3B tasarımlar oluşturmak için kullanılan yazılım programları, karmaşıklık ve fiyat bakımından farklılık gösterir, ancak birçoğu benzer özellik ve yetenekler sunar.

Üç boyutlu nesneleri simüle eden yazılımlar, 3B modelde modellenir. Nesne, basit şekillerden, boyutları birkaç santimetreden birkaç yüz metreye kadar değişen karmaşık çokgen modellere kadar herhangi bir şekilde oluşturulabilir.

İlgili Makaleler: Dropbox nedir? Dropbox’ın en önemli 9 avantajı

Bu durumda, gerçek dünyadaki bir nesnenin 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmak için 3 boyutlu tarama teknolojisi kullanılır. Ardından bu objeler kullanılarak dijital aydınger kağıdı olarak son model oluşturulur. Mühendislik ve sanatsal kaygılar tipik olarak 3B yazılımın kökündedir.

Autodesk 3Ds Max, filmlerin, televizyon şovlarının ve video oyunlarının oluşturulmasında kullanılan bir endüstri standardıdır. Bir SOLIDWORKS uygulaması, 3B modelleme, ürün tasarımı ve imalatın bir kombinasyonu aracılığıyla ürünlerin oluşturulmasını ve üretilmesini kolaylaştırır.

Tinkercad yazılımı, basit, temel nesneleri neredeyse tüm son biçimlerde birleştirmenize ve oluşturmanıza olanak tanır. Gelişmiş veya profesyonel modelciler, genellikle bir Sanat Enstitüsünden veya ana akım bir üniversiteden dört yıllık bir dereceye sahiptir. Transhield, 3B modellemeyi kullanarak türünün tek örneği ekipman kapakları oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir