önerilen içerik
Bina

Kilise, katedral, bazilika ve türbe arasındaki fark nedir?

bazilika nedir?

Geçtiğimiz hafta sonu başlayan Fısıh kutlamaları ve bu Pazar Kutsal Hafta ve Paskalya ile bu, birçokları için kutsal bir hafta. Bu tema, seyahatlerimizde karşılaştığımız çeşitli kilise isimlerinin kafa karışıklığına cevap veren bu haftaki makaleye ilham veriyor.

KATEDRAL KARŞI BAZİLİKA KARŞI KİLİSE KARŞI NEDİR?

Dünyayı dolaşırken, çeşitli kiliseleri ziyaret etmek genellikle gezi planınıza dahil edilir, çünkü kiliseler bir destinasyonun tarihini ve kültürünü temsil etmenin yanı sıra manevi amaçlarının ötesinde muhteşem sanat ve mimarinin kaynağı olurlar. Ancak keşfettiğiniz bazı kiliselerin farklı isimlerini hiç merak ettiniz mi? Neden bu bir katedral ve diğeri bir bazilika – fark nedir?

Bazilika saraylar aslında tüm antik Roma şehirlerinde ve genellikle şehir stadyumunun yanında bulunuyordu.
Bazilika saraylar aslında tüm antik Roma şehirlerinde ve genellikle şehir stadyumunun yanında bulunuyordu.

KATEDRAL

Katedral, bir piskoposluğun ana kilisesidir. Piskoposun ana mahallesidir. Latince “sandalye” veya “taht” anlamına gelen “cathedra” kelimesinden türetilmiştir. Piskopos, bir anlamda, tıpkı bir yönetim kurulu başkanının yönetim kurulu toplantılarında kurula sandalyesinden başkanlık etmesi gibi, katedralden kendi piskoposluğuna başkanlık eder. Bir piskoposluk katedrali de kendi cemaat topluluğu ve cemaatçileri olan bir cemaattir. Bu nedenle, bir ilçe merkezi bir ilçe için ne ise, bir piskoposluk bölgesi için de katedral kilisesi odur. Katedral piskoposun cemaati olsa da, katedrallerin ayrıca piskoposa katedrali yönetme sorumluluklarında yardımcı olacak rektörleri vardır.

BAZİLİKA

Bazilika terimi de Latin kökenlidir. Antik Roma İmparatorluğu’nda bazilikalar, bir şehrin büyük halka açık forumlarıydı. Halkın toplanma yeri veya mahkeme olarak kullanıldılar. Roma İmparatorluğu Hristiyanlaştırıldığında, bu büyük forumların birçoğu Hristiyan ibadet yerlerine dönüştürüldü. Katolik Kilisesi bu terimi daha sonra tarihi öneme sahip kiliseler için bir atama olarak kullandı ve bir bazilika unvanını yalnızca papa belirleyebilir. Bazilikalar, papanın bazilikanın bulunduğu piskoposluk bölgesini ziyaret ettiğinde insanlarla buluştuğu yerdir.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Papa başka yerleri ziyaret edebilir, ancak bazilika, sunakta papalık otoritesini simgeleyen şemsiyeye benzer bir regalia parçası olan umbraculum ile özel bir sandalyeye sahip olması bakımından özeldir.

Papalık ziyaretlerine ek olarak, kilisede ulusal nöbetler ve azizlerin taç giyme törenleri gibi diğer özel törenler de bazilikalarda gerçekleştirilebilir. Pek çok bazilika aynı zamanda piskoposluk bölgeleri için katedral görevi görür, ancak tüm bazilikalar katedral değildir.

Bir katedral, Hıristiyanlar için dini bir yapıdır. Bir katedral, piskoposluk hiyerarşisine sahip özel bir Hıristiyan grubuna ait bir kilise türüdür.
Bir katedral, Hıristiyanlar için dini bir yapıdır. Bir katedral, piskoposluk hiyerarşisine sahip özel bir Hıristiyan grubuna ait bir kilise türüdür.

Bazilikalar ‘büyük’ ve ‘küçük’ bazilikalar olarak belirlenir ve papa için tarihsel önemlerine göre yalnızca dört büyük bazilika vardır ve tümü Roma’da bulunur – Aziz Petrus, Aziz John Lateran, Aziz Mary Binbaşı, ve Surların Dışındaki Aziz Paul (Vatikan). Diğer tüm bazilikalar küçük bazilikalardır.

TAPINAK

Katolik inancındaki türbeler genellikle bir hayalet veya mucize gibi önemli bir doğaüstü karşılaşmanın meydana geldiği bir noktaya inşa edilir. Türbe, olayın anısına inşa edilmiştir. Bu nedenle, inancını yenilemek isteyenler için popüler hac yerleridir. Bazıları, Meryem’in belirli bir unvanını veya görüntüsünü kutlayabilir. Diğerleri, bir azizin mezar yeri olduğu için önem taşıyabilir. Özel dini, tarihi ve kültürel öneme sahip türbeler, Ulusal Piskoposlar Konferansı tarafından Ulusal Tapınak olarak belirlenir.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Bir tapınak, Tanrı’ya yaklaşmak için yansıtmak ve dua etmek için özel bir yer olarak da tanımlanabilir, bu nedenle, bir türbenin, bir hayalet veya kutsal emanetle ilgili daha büyük olanlardan daha az resmi ifadeleri vardır. Bir bölge kilisesinin yanındaki mağara veya arka bahçedeki bir aziz heykeli türbe olarak kabul edilebilir. İrlanda’da, Moher Kayalıkları’na giderken St.

Hristiyan kiliselerine girmenin kural ve adetlerinden biri de bu yerlerin bazılarında ayakkabılarınızı çıkarmaktır.
Hristiyan kiliselerine girmenin kural ve adetlerinden biri de bu yerlerin bazılarında ayakkabılarınızı çıkarmaktır.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

Brigid’s Well adında kolayca gözden kaçabilen bir tapınak vardır. Yol kenarındaki bu güzel tapınakta, Aziz Brigid’in bir heykeli ve bir kuyunun yanı sıra ziyaretçilerin dualar, tespihler ve hatıralar bıraktıkları taş bir mağara ve günün 24 saati yanan bir mum alanı vardır. İrlanda’da bir araba yolculuğu sırasında keşfetmek güzel bir sürpriz.

KİLİSE

Gerçek bir binaya atıfta bulunmak için kullanıldığında bir kilise, Hıristiyan inancında bir ibadet yeri için kullanılan genel terimdir. Başkenti “C” olan tek bir Katolik Kilisesi varken, birçok küçük “c” kilisesi var. Geleneksel olarak, bir çan kulesi, giriş, nef ve sunak, hepsi olmasa da çoğu kilise için ayırt edici faktörlerdi, ancak bugün birçok biçim alıyorlar.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

Bazıları, sunağın etrafında yarım daire oluşturan sıralarla ortaktır. Diğerleri, sunağa çıkan sıralarla törenseldir. Bir kilisenin geleneksel biçimi genellikle haç veya haç şeklindeydi. Merkez koridoru, Haç Durakları kilise nefinin yan duvarlarına yerleştirilerek Haç Yolunu sembolize edecek şekilde tasarlandı. Ayinin başlangıcında rahip orta koridordan sunağa doğru yürüdüğünde, bu, Mesih’in Calvary’ye yürüyüşünü sembolize eder.

ŞAPEL

Şapeller genellikle kiliselerden daha küçüktür. Pek çok cemaatin, ana kiliselerinin içinde günlük Ayin ve / veya Kutsal Ayinin sürekli hayranlığı için şapelleri vardır. Şapeller ayrıca ana kilise yapısından ayrı olabilir. Bir şapelin ana işlevi, daha küçük gruplarla daha kişisel dua veya ibadet için bir yer olarak hizmet etmektir. Şapeller ayrıca ayrı bir bina olabilir ve daha büyük bir kiliseye bağlı olmayabilir. Bir şapelin atanmış kalıcı bir rahibi yoktur.

Birçok haç biçimli kilisenin, genellikle ana sunağın solunda ve sağında bulunan yan şapelleri vardır; birçok Avrupa kilisesinde, çeşitli azizlere adanmış çok sayıda yan şapel göreceksiniz.

Presbiteryen kiliselerinde, kilise idaresi sistemi, yerel cemaat adına liderler kuruluna veya papazlara emanet edilir.
Presbiteryen kiliselerinde, kilise idaresi sistemi, yerel cemaat adına liderler kuruluna veya papazlara emanet edilir.

Diğer kiliselerde şapeller ana sunağın arkasında, kilisenin bodrum katında veya ana kilisenin yakınında bir yerde olabilir. Hac grubumuz İtalya’ya gittiğinde, Aziz Petrus Bazilikası’nın altındaki şapellerden birinde ve başka bir gün Parthenon’un ana sunağının arkasındaki koridorlardan oluşan bir labirentte bulunan bir şapelde Ayin yaptık.

İlgili Makaleler: iç mimar ne yapar? İç dekorasyon işinin tam tanıtımı

Bu terimlerin hepsi birbirinden farklı olmakla birlikte, birbirlerini dışlamazlar. Örneğin, Portekiz’deki Fatima Mabedi, 1917’de Meryem’in hayaletlerine dayanan bir hac yeridir. Site, Görünüşler Şapeli, Tesbih Meryem Ana Bazilikası, En Kutsal Üçlü Bazilikası ve dua için diğer birçok şapel, Mabedin resmi programları ve tapınma ve Kefaret gibi belirli uygulamalar.

Umarım bu, ziyaret edeceğiniz çeşitli kiliseler hakkında biraz bilgi ve arka plan sağlar ve bir sonraki seyahatinizi daha ilginç hale getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir