önerilen içerik
Bina

betonun su geçirmemesi için ne yapmalı?

Su geçirmez beton yapmanın en iyi yolu nedir?

Beton yapıların sızdırmazlığı, inşaatın en önemli aşamalarından biridir. Aslında, yakın yapılarda sızıntı, su sıçraması, yapıya zarar verme ve tahrip olma olasılığı her zaman vardır; Çünkü beton yapıları zayıflatan en önemli etkenlerden biri donatı ve donatılara ulaşan su ve nem ve bunların paslanmasıdır. Bu olgu beton yapının zayıflamasına ve sonrasındaki hasarlara zemin hazırlar.

Su geçirmez beton veya su geçirmez beton için katkı maddelerinin, betonun basınç dayanımını azaltıcı ve arttırıcı bir etkisinin olmadığı söylenebilir.
Su geçirmez beton veya su geçirmez beton için katkı maddelerinin, betonun basınç dayanımını azaltıcı ve arttırıcı bir etkisinin olmadığı söylenebilir.

Bu sorunları önlemek için su geçirmez beton kullanılmaktadır. Bu tip beton, görsel anormallikleri önlemenin yanı sıra, betona su girmesini ve buna bağlı sorunları da önler. Ancak su geçirmez beton yapmanın yöntemi nedir? Su geçirmez beton veya harç nasıl yapılır? Beton yapınızı mükemmel bir şekilde yalıtmak için bir yöntem seçmek istiyorsanız, suya dayanıklı beton ve nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzdan emin olun.

İlgili Makaleler: Betonarme nedir ve kullanım alanları nelerdir?

betonun su geçirmemesi için ne yapmalı

Su geçirmez beton nedir?

Su geçirmez beton, su geçirmeyen betondur. Bu beton tipi çok az iç kapilere sahiptir ve bu nedenle su ve nemin geçmesine izin vermez. Bu tip standart hazır betonun kullanılması su emilimini ve geçirgenliğini azaltmakta ve bunun sonucunda da tahribatını azaltmaktadır.

İlgili Makaleler: seramik neyden yapılır? Seramiğin ilginç özellikleri

Sıradan betonlar ise su geçirgendir. Su betona nüfuz ederse, nem çelik donatılara ulaşır ve donatıların paslanmasına neden olur. Bu olay boşlukların oluşmasına neden olur ve bu durum yapıyı zayıflatır. Bu olayların erken evrelerinde hiçbir belirtisi yoktur, ancak daha sonra betona verilen hasar yayıldığında belirtileri de ortaya çıkar. Bunu engellemenin en iyi yolu ise ıslak ve sulu ortamlarda su geçirmez beton kullanmaktır.

Su geçirmez beton, sermayenin korunmasının ve hasar ve sızıntının önlenmesinin özellikle önemli olduğu depolama tankları, su toplama yapıları, tankerler ve soğutma kuleleri, su ve kanalizasyon arıtma tesisleri gibi büyük projeler başta olmak üzere birçok projede kullanılmaktadır. Ayrıca su geçirmez harç, ıslak ortamlarda ve yüzme havuzlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Su geçirmez beton sonuçta bir yapının daha uzun ömürlü olmasını sağlar
Su geçirmez beton sonuçta bir yapının daha uzun ömürlü olmasını sağlar

Beton depo gibi yapılarda su geçirmez beton örtü yapı ve malzeme olarak ana yapıda kullanılan betona daha yakın olduğu için sızdırmazlık için en iyi yöntem su geçirmez beton kullanmaktır. Bu aynı zamanda çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklara maruz kalan yapılar için de geçerlidir ve onlar için en iyi seçenek su geçirmez harçtır.

Ancak su geçirmez beton yapmanın yöntemi nedir? Su geçirmez harç yapmak için, bazen beton su yalıtım tozu olarak bilinen malzemelere ve katkı maddelerine ihtiyacımız var. Aşağıda, su geçirmez beton yapma yöntemini açıklayacağız.

İlgili Makaleler: 

betonun su geçirmemesi için ne yapmalı

Su geçirmez beton yapmanın yöntemi nedir?

Beton veya su geçirmez harç yapmak için birkaç yöntem vardır. Burada su geçirmez beton yapmanın en önemli yöntemlerinden birini açıklayacağız: kristal teknolojisi kullanarak su geçirmez harç yapmak.

Kristal teknolojisinin kullanılması, betona ilk etapta su geçirmezlik özelliği kazandırırken, ikinci olarak da dayanıklılığını ve ömrünü uzatır. Öte yandan, suya dayanıklı betonun fiyatı oldukça uygundur ve sonuçta sıradan betonun bakım maliyetlerini düşürür. Kristal teknolojisine göre su geçirmez beton yapma yönteminin ne olduğunu görelim.

Doğru su yalıtım çözümünü baştan belirleyerek ve betonun doğru şekilde karıştırılmasını, yerleştirilmesini ve sıkıştırılmasını sağlayarak.
Doğru su yalıtım çözümünü baştan belirleyerek ve betonun doğru şekilde karıştırılmasını, yerleştirilmesini ve sıkıştırılmasını sağlayarak.

Bu şekilde BOGARD P30’u su ile birleştiriyoruz. Karışım koyulaştıktan sonra özel bir fırça veya fırça ile istenilen yüzeylere uygulayabiliriz. Bu karışımı hazırlamak için genellikle iki bardak su ve bir miktar BOGARD P30 kullanılır. Bu karışımı tamir macunu olarak kullanmak istediğinizde bir bardak su ile üç bardak BOGARD P30’u karıştırmalısınız.

İlgili Makaleler: Yalıtım nedir? Yalıtım ve yalıtım çeşitleri hakkında bilmeniz gereken her şey

Bu yöntem dediğimiz gibi hazırlayıp istediğiniz yüzeylere uygulayabileceğiniz en basit ve tabii ki en önemli su yalıtım betonu yöntemlerinden biridir. Ancak bekleyin, su yalıtım macununu kullanmadan önce beton yüzey hazırlama adımlarını ve nasıl uygulanacağını bilmeniz gerekir.

Suya dayanıklı beton yapmak için yüzey hazırlama adımları
Ustalar ve profesyoneller gibi su geçirmez beton yapmak istiyorsanız şu noktalara dikkat edin:

  • Öncelikle beton yüzeyin hasarlı kısmı BETOGARD P-30 macunu ile onarılır ve 8 saat nemli tutulur.
  • Boya, gres ve yağ gibi emilemeyen eski kaplamaları beton yüzeyden çıkarın.
  • Asit yıkama (seyreltilmiş hidroklorik asit) ile kumlama veya su püskürtme yoluyla beton yüzeyi hazırlayın.
  • Betonun yüzey korozyonunu ve gevşekliğini mekanik yollarla giderin.
  • Uygulamadan önce beton yüzey tamamen doyurulmalıdır.
  • Beton yüzeydeki tüm kirleri temizleyin.
Artasil beton yapıştırıcısı, inşaat sektöründe betonun sızdırmazlığı için bir malzeme olarak... altı aya kadar
Artasil beton yapıştırıcısı, inşaat sektöründe betonun sızdırmazlığı için bir malzeme olarak… altı aya kadar

Su geçirmez beton kullanmanın yöntemi nedir?

Artık su geçirmez beton yapmanın ana yöntemine aşina olduğunuza göre, beton su yalıtım karışımıyla nasıl çalışılacağını öğrenmenin zamanı geldi. Bu karışımla çalışmak hiç de zor değil ancak aşağıda söyleyeceğimiz ipuçlarını bilmek işinizin nihai kalitesini artıracaktır.

İlgili Makaleler: Isıya dayanıklı boya (en yaygın kullanılan 4 tip)

Beton su yalıtım karışımı ile çalışma yöntemi

  • Karışımı belirtilen oranlarda hazırladıktan sonra, önce çalışma yüzeyini nemlendirin. Kaba fırçalar yatay yüzeyler için en iyi seçenektir ve yumuşak fırçalar dikey yüzeyler için en iyi seçenektir.
  • Bir sonraki adımda çatlak ve boşlukları mala veya mala ile BETOGARD P-30 macunu ile onarın ve doldurun.
  • Bu karışımın kullanım alanında önemli noktalardan biri de ortam sıcaklığıdır. Hava sıcaklığının 10 derecenin altına düştüğü soğuk ve yağışlı günlerde bu karışım işe yaramaz ve uygulanmamalıdır.
  • BETOGARD P-30 su yalıtım harcının kullanıldığı yüzeyler direkt olarak boyanamaz. Boyama için öncelikle hidroklorik asit yardımıyla fazla tabaka uzaklaştırılmalıdır.

BETOGARD P-30 su yalıtım macunu uygulandıktan ne kadar süre sonra sızdırmazlık testi yapılıyor diye sorabilirsiniz. Normalde bu malzemeye 20 gün süre vermeli ve ardından sızdırmazlık testini yapmalısınız.

Su geçirmez beton yapmak için son ipuçları

Belirtildiği gibi, suya dayanıklı beton, inşaat ve daha büyük projelerde geniş uygulamalara sahiptir. Su geçirmez beton yapmak için yukarıda tanıttığımız malzemeler ve sözde beton su yalıtım tozları kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir