önerilen içerik
Yazılım

autocad lisans fiyatı | AutoCAD lisansı almanın maliyeti nedir?

autocad lisans fiyatı

CAD yazılımına yatırım yapmayı seçerken dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri de tabii ki maliyet. Bu nedenle, CAD lisanslarının genellikle karmaşık olan fiyatlandırma yapılarını aydınlatmak faydalıdır. Örneğin, AutoCAD lisansının size maliyeti gerçekten ne kadar?

Autodesk
Autodesk

Neyse ki, Mimarlık Kulübü ekibi yardıma hazır. Bu yazımızda AutoCAD fiyatlandırması ile ilgili bazı noktaları açıklayacağız. Lisansınızı satın alırken mevcut seçenekler hakkında da ayrıntılara gireceğiz. Bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin!

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

AutoCAD’in maliyeti nedir?

Bu basit bir soru, AutoCAD yazılım üreticileri yıllar içinde kalıcı lisans sunmaktan aboneliklere geçti ve CAD endüstrisi de bir istisna değil. Bu nedenle Autodesk, 1 Ağustos 2016’da AutoCAD için kalıcı lisans satışını (diğer birçok ürünüyle birlikte) durdurdu.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Bu değişikliğin sonucu olarak, kullanıcılar artık AutoCAD’i sonsuza kadar kullanmak için tek seferlik bir ücret ödemek yerine, AutoCAD’e erişimi sürdürmek için sürekli bir abonelik ödüyorlar, ancak çok özel koşullar altında AutoCAD’i ücretsiz olarak da alabilirsiniz. Ve bu koşullardan herhangi birine uygun değilseniz, her zaman kullanabileceğiniz bir dizi ücretsiz CAD yazılımı vardır.

AutoCAD lisansı satın
AutoCAD lisansı satın

AutoCAD eğitimini birden fazla makinede kullanmanız mı gerekiyor? Çok kullanıcılı lisansı deneyin
İşletmenizde birden fazla çalışan AutoCAD kullanıyorsa, bireysel lisanslar için binlerce dolar ödeme olasılığı göz korkutucu olabilir. Ancak neyse ki bağımsız lisanslar tek seçenek değil. Çok kullanıcılı lisanslar da mevcuttur ve lisansların tek tek satın alınmasına kıyasla ciddi maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Eğitim Çok kullanıcılı lisanslar (veya ağ lisansları), adından da anlaşılacağı gibi, AutoCAD’i kuruluşunuzdaki birden çok makineden çalıştırmanıza izin verir. Bir ağ lisansı satın aldığınızda, birden fazla cihaza erişim sahibi olmayı seçersiniz.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Örneğin, 10 lisans satın aldıysanız, AutoCAD’i istediğiniz zaman 10 cihazda çalıştırabilirsiniz. Ancak, erişim kolaylığı için AutoCAD yazılım eğitimini daha fazla makineye kurabilirsiniz. Örneğin, 10 masaüstü cihazınız ve 10 dizüstü bilgisayarınız varsa, yazılımı bu cihazların hepsine kurabilirsiniz. Bu, kullanıcının ofis dışındayken masaüstünden dizüstü bilgisayarına geçmesine olanak tanır.

AutoCAD eğitiminin diğer ürünlerle birlikte indirimi var mı?

AutoCAD’in sunduğu işlev yelpazesi çok geniş olmasına rağmen, hepsini yapamaz. Birçok işletme, ihtiyaçlarını karşılamak için farklı yazılımlara ihtiyaç duyar. Öyleyse, Autodesk’in çeşitli endüstri koleksiyonlarına göz atmalısınız.

İlgili Makaleler: Animasyon nedir: tarihine ve tasarımdaki kullanımına bir bakış

Başka indirimler var mı?

AutoCAD’i Autodesk Çevrimiçi Mağazasından alırsanız, yukarıdaki fiyatlar genellikle ödediğiniz fiyatlardır. Ancak, bazı şanslı kullanıcılar AutoCAD’i ücretsiz olarak edinebilir: eğitim amaçlı kullanıcılar.

Bu arada, AutoCAD’in eski sürümleri için kalıcı lisanslara sahip olanlar için indirimler de mevcuttur. Bu lisansı takas etmek isterseniz, 1 yıllık veya 3 yıllık AutoCAD aboneliğinde %15 indirim alabilirsiniz. Ve anlaşmayı seçerseniz alıcının pişmanlığı konusunda endişelenmeyin: Memnun kalmazsanız, eski kalıcı lisansınıza geri dönme seçeneğine sahip olursunuz.

AutoCAD lisansı satın
AutoCAD lisansı satın

İster bağımsız ister ağ lisansı, ister tek başına AutoCAD veya bir endüstri paketi seçin, ister doğrudan ister bir satıcıdan satın alın, bir gerçek kalır: Bir AutoCAD aboneliğine yılda binlerce dolar harcarsınız. AutoCAD fiyatlandırması bu kadar sabitken merak ediyor olabilirsiniz: Hangi alternatifler var?

Tabii ki, masaüstü programları CAD uzmanları için tek seçenek değildir. Yenilikçi bulut tabanlı CAD yazılımı artık geleneksel uygulamalardan daha iyi performans gösteriyor (ve bazı durumlarda geçiyor) ve Onshape bu alanda liderlerden biri.

İlgili Makaleler: Çizim için minimum AutoCAD sistem gereksinimleri

Bu arada, Autodesk yazılımına yatırım yapmak istiyorsanız, AutoCAD yerine Revit BIM yazılımını seçerek işinize daha iyi hizmet verebilirsiniz. Autodesk yazılımı ile tam özet karşılaştırması kılavuzumuza göz atın.

Abonelik modelinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kalıcı lisanslamaya alışkınsanız, abonelik değiştirmenin dezavantajlarını kolayca görebilirsiniz. En bariz dezavantaj, yazılım için her yıl ödeme yapmaya devam etmeniz gerekmesidir. Bunu yapmayın, AutoCAD’e erişiminizi kaybedersiniz. Bu da AutoCAD’de oluşturduğunuz dosyaları kullanamayacağınız anlamına gelir ve işiniz için

autocad license price
autocad license price

gerçek bir sıkıntıya neden olur. 2022’de AutoCAD, tasarımcılar arasında en iyi mimari yazılımlardan biridir.
Bununla birlikte, abonelik modelinin bazı faydaları da vardır. Avantajlarından biri, aboneliğin AutoCAD’in en son sürümü yayınlanır yayınlanmaz erişmenize izin vermesidir. Bu şekilde, en son özellikleri kaçırma konusunda endişelenmenize gerek yok. Aslında, AutoCAD’in her yeni sürümü için zaten kalıcı lisans satın aldıysanız, abonelik modeli paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ek bir bonus olarak, aboneliğiniz devam ettiği sürece destek ve bakım da alacaksınız.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

AutoCAD abonelik ücretini doğrudan aşağıda Autodesk’ten görebilirsiniz.

autocad lisans fiyatı

  • ayda 195,00$
  • 1 yıl $1575.00
  • 2 yıl $2992.50
  • 3 yıl $4252.50

Bu nedenle daha uzun abonelik dönemleri seçilerek aylık maliyetler düşürülür. Belirtildiği gibi, verimlilik biraz azalır. Aylık abonelik yerine yıllık abonelik seçerseniz, aylık kullanımınız size 63,75 ABD Doları daha az mal olur. Bir yıl daha yenilemek, başka bir düşüş görecek, ancak bu sefer ayda sadece 6,56 ABD dolarına düşecek.

Elbette bu, uzun vadeli seçeneklerin dikkate alınmaya değer olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, işletmeniz uzun süredir AutoCAD kullanıyorsa ve yazılımı kesinlikle uzun süre kullanacaksa, 3 yıllık bir sözleşme seçmek iyi bir seçim olabilir. Ancak, AutoCAD’de yeni olanlar muhtemelen en uzun abonelik sürelerinden kaçınmalıdır. Burada, ilk başta aylık bir lisans için ödeme yapmaya bile değer olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir