önerilen içerik
Bina

fayans arası derz nasıl yapılır – Fayanslar arasındaki mesafe

Fayans ve laminat arasında nasıl bağlantı kurulur?

Bildiğiniz gibi laminat ve fayans iki farklı malzemedir. 3d çizim Bu yazımızda fayanslar arasında nasıl bağlantı kurulacağını veya fayans ve laminat arasında nasıl bağlantı kurulacağını anlatacağız. Fayans ile fayans veya laminat ile fayans arasındaki bağlantı için yazının sonuna kadar bizimle kalın.

Bir evde veya apartman dairesinde onarım yapıldığında, genellikle odalarda farklı zeminler döşenir. Örneğin yatak odasında laminant, koridorda ise seramik yer karosu bulunmaktadır. Geçide sürekli olarak tökezlemeniz ve boşluğa toz ve kir girmemesi için bunları birbirine nasıl düzgün bir şekilde bağlayabilirsiniz? Çok basit – laminat için çıtalara ihtiyacınız var … onların yardımıyla herhangi bir yüzey güzel bir şekilde birleştirilebilir.

fayans arası derz nasıl yapılır

Modern yapı malzemeleri pazarı, müşterilere düzinelerce zemin ve duvar kaplaması sunmaktadır. Bu nedenle evdeki tüm odalar genellikle farklı tarz ve renklerde dekore edilir ve pratikliği de ihmal etmemek gerekir. Seramik karolar mutfak ve koridor için harikadır, doğal taş çalışma ve oturma odasında harika görünür ve laminat yatak odası ve çocuk odasında harika görünür.

Fayans ve laminat arasında nasıl bağlantı kurulur Bir evde veya apartman dairesinde onarım yapıldığında, genellikle odalarda farklı zeminler döşenir.
Fayans ve laminat arasında nasıl bağlantı kurulur Bir evde veya apartman dairesinde onarım yapıldığında, genellikle odalarda farklı zeminler döşenir.

Fayans ve laminat derzleri pervaz veya etriye ile döşenebilir.

Ve çoğu zaman, tasarımcılar laminat ve fayansları tek bir odada birleştirebilir, imar yapabilir veya bazı dekoratif unsurları vurgulayabilir. Tüm bu durumlarda, farklı kapakları bir şekilde birbirine bağlamak ve hizalamak gerekir. İlk önce eklemleri kendileri düşünmelisiniz. Aşağıdaki gereksinimler onlar için geçerlidir:

  • Estetik görünüm.
  • Farklı kapakların aynı yüksekliği.
  • Somun sadece boşluğu kapatmakla kalmamalı, aynı zamanda eklemleri hasardan da korumalıdır.

İlgili Makaleler: en ucuz yer döşemesi nedir? Çirkin yer karolarından nasıl kurtulurum?

Kural olarak, yemek odası ile bağlantılı büyük mutfaklarda seramik ve laminat parkeyi entegre etmeye ihtiyaç vardır. Fayanslar yerinde döşenir ve laminatlar yemek masasının yanına yerleştirilir. Bu tür imar için iki seçenek vardır:

  • Bir podyum (merdiven) oluşturarak.
  • Düz bir zemin oluşturun.

Not: Bir platform oluşturmak, seviye atlamaktan çok daha kolaydır. Kural olarak, yapıştırıcının ve karonun kalınlığı laminat katmanlardan daha fazla çıkacaktır.

Kalıplama ve niş

Düz bir zemin istiyorsanız ve halihazırda fayans ve laminat parkeleriniz varsa bunları pervaz veya süpürgeliklerle birleştirebilirsiniz. Onlar yapılır:

  • Dayanıklı plastik.
  • Odun.
  • alüminyum.

Yukarıdaki üç malzemenin en dayanıklı malzemesi alüminyumdur. Plastik peçeteler yaklaşık bir buçuk yılda aktif yürüyüş, ahşap – 3’te alüminyum 5 yıldan fazla dayanabilir. Ancak sorun şu ki, renk seçimi sınırlıdır ve her zaman dekorasyonunuza uymayabilir. Bu nedenle plastik ürünler takmak daha iyi olabilir. Zemininiz tamamen düz ise pervazları (hatta dar şeritler) yerleştirin. Yükseklik farkı varsa ve fayans ve laminat bağlantısını korumak istiyorsanız, somunu takın. Bu, yüzeyi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur ve malzemenin kenarlarını nazikçe korur.

İlgili Makaleler: lamine parke nedir? Parke laminatlar hakkında her şey

Kural olarak, nişler ve kalıplar doğrudan yapılır, ancak bazen mağazalarda başka seçenekler bulunabilir. Ürünü biraz bükmek istiyorsanız plastik veya alüminyum satın alın. Dübeller veya kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak arka arkaya yüzeye sabitlenerek istenilen şekil verilebilir.

Not: Kalıpların tabanı açık veya kapalı olabilir. Görünür vidalar tasarımınızı bozmuyorsa, ilk seçeneği seçin. Bağlantı elemanlarının gizlenmesini istiyorsanız, bağlantı elemanı şablonlarını satın alın.

Kapalı kalıplama aşağıdaki prensibe göre çalışır – iki malzemenin birleştiği yerde, düz bir sıkıştırma şeridi, yükseltilmiş başlı özel dübellerle sabitlenir. Bu kafaların üzerine ikinci bir koruyucu dekoratif şerit yerleştirilmiştir. Kafalar onu yer değiştirmeye karşı sıkıca tutar.

Fayanslar arasında aynı mesafe olması ve düzgün ve düzgün bantlara sahip olması için aralayıcılar (klipsler ve takozlar) veya eşit kullanmak daha iyidir.
Fayanslar arasında aynı mesafe olması ve düzgün ve düzgün bantlara sahip olması için aralayıcılar (klipsler ve takozlar) veya eşit kullanmak daha iyidir.

kalça eklemi

Üzengi ve satın alınan şablonlar olmadan bağlanmanın başka bir yolu var. Bazı durumlarda malzemelerin birbirine bağlanmasına izin verilir ancak bunun için çok dikkatli çalışmak ve tüm döşeme teknolojilerini gözlemlemek gerekir. Tamamen pürüzsüz bir yüzey elde etmek, karo ve laminat parkeyi düz bir seviyeye getirmek gerekir. Önce karoları döşeyin ve tamamen kurumasını bekleyin. Ardından laminatı döşeyin, son şeridi karonun kenarına 3-4 mm ulaşmayacak şekilde kesin ve tüm uzunluk boyunca kendinden kılavuzlu vidalarla kilide sabitleyin. Kalan boşluk, fayanslar için kullandığınız harç ile onarılmalıdır. Dalgalı ve kavisli bağlantılar bu şekilde oluşur – bu şekle sahip nişleri ve pervazları neredeyse hiç bulamazsınız.

İlgili Makaleler: en ucuz yer döşemesi nedir? Çirkin yer karolarından nasıl kurtulurum?

Mastik, poliüretan köpük

Fayans ve laminat arasındaki derz, en yaygın dolgu macunu ile kapatılabilir ve hatta köpükle doldurulabilir. Genellikle bu şekilde çeşitli standart dışı çözümler yapılır – silikon ve köpük herhangi bir boşluğa veya herhangi bir derinliğe üflenebilir. Birleşim yerini güzelleştirmek için uygun renkte silikon tercih edebilir veya köpük kuruduktan sonra üst kısmını kesip deliği seramik şap ile kapatabilirsiniz. Bu yöntemin ek bir avantajı, köpüğün ve dolgu macununun malzemenin tabanına ve uçlarına yapışması ve ayrıca yüzeyi şişmeye veya bozulmaya karşı korumasıdır.

Not: Sızdırmazlık malzemeleri ve özellikle köpük konusunda deneyim. Kuruduğunda çok genişler, bu nedenle tüm çatlaklardan yüzeye çıkabilir. Laminatın hasar görmesini önlemek için yapışkan bant veya selofan ile örtün.

Mantar genleşme derzi

Ek yerleri ve derzlerin sızdırmazlığı için en pratik seçimdir. Mantar çok yumuşak bir malzemedir, iyi sıkıştırır ve boşlukları doldurur. Ancak mantar genleşme derzini takmak için karo ve laminat parke yüzeyini ideal duruma getirmek gerekir (aralarında fark olmamalıdır). Başarılı olursanız, sonuç tek kelimeyle harika olacaktır.

Fayanslar arasında boşluklar oluşturmak için harç kullanın.
Fayanslar arasında boşluklar oluşturmak için harç kullanın.

İlgili Makaleler: Yeşil çatı nedir? | Yeşil çatı çeşitlerinin tasarlanması ve uygulanması

eklem türleri

En kolay yol düz bağlantılarla çalışmaktır. En dar ve göze çarpmayan yerlere sığacak şekilde yapmaya çalışın. Örneğin, bir portalın ortasında. Boşluğun genişliği 5 mm’den fazla olmamalı ve önce karoları döşemeniz ve ardından laminatı yapıştırmanız gerekir. En kolay yol, eklemleri doğrudan somunlarla bağlamaktır. Gerçek şu ki, kalıplama tamamen pürüzsüz bir yüzey sağlar ve farklılıklarınız varsa sıkmaz. Enkaz ve toz bu boşlukta hemen birikir.

Oluk, sırayla, mükemmel pürüzsüz yüzeyler gerektirmez ve onları oldukça etkili bir şekilde düzleştirir. Düşme düşükse, boşluğun sonuna kadar çalıştırın – çok düzgün ve hoş bir görünüme sahip olacaksınız. Birlikte bir stand koyarsanız, bağlantı sorunu olmaz. Basamağı yukarıdan bir somunla koruyun ve aşağıdan ya boşluğa sürün ya da aynı somunu içine koyun ve 180 derece döndürün.

Eğri veya dalgalı bir eklemle karşılaşırsanız, daha çok çalışmanız gerekir. Önce fayansları döşeyin ve yapıştırıcının tamamen kurumasını bekleyin. Ardından laminatı döşeyin. Son lameli kilide yerleştirin ve karo üzerine yerleştirin. Şimdi bir karton veya ağır kağıda ihtiyacınız var.

Porselen karo yapıştırıcısı, karolar ve farklı yüzeyler arasında bağlantı kurmak için güçlü bir ürün olarak kabul edilir.
Porselen karo yapıştırıcısı, karolar ve farklı yüzeyler arasında bağlantı kurmak için güçlü bir ürün olarak kabul edilir.

Beğendiğiniz dalga desenini çizin ve kesin ve laminatın üzerine uygulayın. Basit bir kalem kullanarak çizimi laminata aktarın ve yukarı kaldırın, anahattı bir demir testeresi ile kesin. Şimdi dalga desenini döşemeye aktarın. Son laminat tabakasını sizi rahatsız etmeyecek şekilde çıkarın ve seramiği bir taşlama makinesi ve bir elmas disk kullanarak gerekli derinlikte kesin. Fazlalığı gidermek ve tozu temizlemek için bir keski kullanın.

İlgili Makaleler: rekonstrüksiyon nedir? Ev tadilatı hakkında bilmeniz gereken her şey

Fayans ile laminat arasındaki derzleri normal harçla kapatabilirsiniz.

Laminatın altından arka kısmı derz hattından 10 cm kesin. Ardından yüzeyi silikonla kaplayın ve son şekillendirilen lameli yerine yerleştirin. Gerekirse laminat, karo yüzeyine ulaşmak için hafifçe yükseltilebilir veya alçaltılabilir. Panel yapıştırıldıktan sonra boşluğu harçla doldurun.

Laminat ile laminat arasında bağlantı kurmak istiyorsanız yukarıdaki planlardan birine göre hareket edin. Çoğu durumda, düzenli kalıplama yeterlidir ve harç seçeneği, karmaşık şekilleri bir araya getirmenize yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir