önerilen içerik
Bina

lamine parke nedir? Parke laminatlar hakkında her şey

Bina zemini, iç mekan tasarımında en önemli yüzeylerden biridir. En pahalı ekipman bile döşeme kusurlarını gizleyemez. Son yıllarda Parke Laminat adlı bir ürün piyasaya sunulmuş ve bu da dekoratörlerin ilgisini çekmiştir. Bu ürünün üretilmesinden sonra dekorasyon ve içmimarlık sektöründe büyük bir dönüşüm yaratılmıştır. lamine parke çeşitleri nelerdir ve hangi mekanlara uygundur biliyor musunuz? lamine parke hakkında her şeyi öğrenmek için Gaman Dezaar Javid’in yazılarının bu bölümünü takip edin.

Bazen dekorasyonda ufak bir değişiklikle mekan tamamen dönüşebilir. Tasarım projelerinin çoğunda eski zeminler yeni model parke laminatlarla değiştirilmektedir. Görünüşte basit olan bu değişiklik, eski bir binayı modern bir binaya dönüştürüyor. Öncelikle lamine parke satın alma rehberini incelemenizi öneririz.

lamine parke nedir?

Bu ürün, bina zeminleri için en yaygın kaplamalardan biridir. İlk nesil lamine parke, 1970 yılında İsveçli bir şirket tarafından piyasaya sürüldü. İlk imalatlar kaliteli değildi ve montajda bile sorunlar yaşandı. Bugün piyasada onlarca tasarım ve modelde lamine parke bulunmaktadır ve bunların hepsi kalite açısından üst düzeydedir.

İlgili Makaleler: Akrilik boya nedir ve ne işe yarar?

Parke laminatlar ahşabı andıran bir görünüme sahiptir, ancak ahşap döşeme ile hiç karşılaştırılamazlar. Aslında lamine parke içeriği ahşap değildir. Bu ürün ahşap ürünlerden üretilmekte olup, yapıştırıcı ve polimer malzemeler ile birleştirildikten sonra ısı ve basınca tabi tutulmaktadır. lamine parke üretiminde gelişmiş cihazlar kullanılmaktadır.

Piyasada parke laminat olarak bilinen laminat parke türüdür.
Piyasada parke laminat olarak bilinen laminat parke türüdür.

Bazıları lamine parke ile PVC yer döşemesinin aynı olduğunu, ham maddelerinin ise farklı olduğunu düşünür.

Parke laminatın özellikleri nelerdir?

 • Hızlı ve basit kurulum
 • Uzun ömürlü
 • Renk ve tasarım çeşitliliği
 • Yüksek çizilme direnci
 • Yatay ve dikey yüzeylere monte edilebilir
 • Bina zeminine zarar vermeden kurulum ve montaj imkanı
 • Suya ve neme karşı yüksek direnç
 • Görünüm güzellik ve çekicilik
 • Uygun ve ekonomik fiyat
Parkeye benzer işlevi nedeniyle laminat parke olarak da anılan laminat parke
Parkeye benzer işlevi nedeniyle laminat parke olarak da anılan laminat parke

lamine parke hakkında her şey

lamine parke nedir? Bu ürün yatay ve dikey tüm yüzeylere uygulanabilen bir parke çeşididir. Normalde bina zeminlerinde lamine parke çeşitleri kullanılır ancak dekoratörler de bu ürünü dikey yüzeylerde özel ve özgün mekanlar oluşturmak için kullanırlar. lamine parke yapısının ne olduğunu bilirseniz dekoratifliğini daha iyi anlarsınız. Bu güzel ve göz alıcı döşeme, orman ağaçlarının sıcaklığını ve mahremiyetini evin kapalı alanına taşıyor. Ancak genel olarak ahşap zeminler grubuna dahil edilemez.

İlgili Makaleler: çit nedir? Ve çit çeşitleri (çelik çit, alüminyum çit)

Parke laminat çok katlı bir üründür ve makine ısısı ve baskısı altında bir bütün olarak görülür. Normalde lamine parke yapımında 4 ayrı katman bulunur. Tüm imalat şirketleri bu standarda az çok uyar. Ürünün görünümündeki ve kalitesindeki tüm farklılıklar, bu katmanların her birinin kalitesindedir.

Parke laminat katmanları nelerdir?

(Laminat) birkaç katman anlamına gelir. En dıştaki katman, Aşınma veya kaplama katmanı olarak adlandırılır. Bu tabaka ince olmasına rağmen çok fazla dirence sahiptir ve aslında lamine parke kaplama tabakası olarak da kabul edilir. Dış katmanın tasarımında birçok varyasyon vardır. Farklı zevkler için mat ve parlak olarak da iki çeşit üretilmektedir.

Öyleyse kendinize sormalısınız Laminat mı yoksa parke mi seçmeliyim
Öyleyse kendinize sormalısınız Laminat mı yoksa parke mi seçmeliyim

Dekoratif kağıt tabakası genellikle melamin malzemelerden üretilir. Dekoratif tabaka, dış ve orta tabaka arasına yerleştirilen bir çeşit dekoratif kağıttır ve karoların görünümünde ve güzelliğinde rolü göz ardı edilemez. Örneğin, aynı firmadan taş tasarımlı ve ahşap tasarımlı parke laminat sadece bu katmanda farklılık gösterir ve geri kalan parçalar tamamen aynıdır.

lamine parke kalbinin ne olduğunu ve hangi katmandan oluştuğunu biliyor musunuz? Çekirdek Katman, merkezi katmandır ve döşemenin sözde kalbidir. Bu katmanda kullanılan malzemelerin kalitesi lamine parke sağlamlığını ve direncini doğrudan etkiler.

lamine parke alt kısmına Destek Stabilizasyon Tabakası denir. Montaj sırasında bu kısım binanın zemini ile bağlantılı olduğundan alt katmanın su geçirmez olması lamine parke için büyük bir avantaj olabilir. Bu nedenle döşemenin zarar görmemesi için bu katmanda yalıtım olarak bir reçine türü kullanılır.

Laminat parke yapısının ne olduğunu bilirseniz dekoratifliğini daha iyi anlarsınız.
Laminat parke yapısının ne olduğunu bilirseniz dekoratifliğini daha iyi anlarsınız.

lamine parke ne işe yarar sorusuna yanıt olarak; Bu karoların kullanımında neredeyse hiçbir kısıtlamanın olmadığı söylenebilir. lamine parke güzelliği ve görüntüsü o kadar büyüktür ki ofislerde bile kullanılmaktadır. Parke laminat ev ve ofis zemin kaplamasıdır fakat çok yoğun olan mekanlarda daha dayanıklı bir parke kullanılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler: çelik nedir? Sektörün nabzı bu alaşımın elinde

Bir diğer önemli nokta ise lamine parke çeşitlerinin bina içi için tasarlanmış olması ve dış mekanlar için uygun olmamasıdır. lamine parke en yaygın uygulamalarından bazıları aşağıda tanıtılmaktadır.

Resepsiyon için lamine parke

Parke laminat evin havasını değiştirir. Laminat ahşap tasarım, resepsiyon odasına sıcaklık ve özel bir samimiyet verir. Ormanın huzurunu evinizde yaşamak istiyorsanız iç dekorasyonda ahşap ve ahşap tasarımı kullanın. Parke laminat doğal ahşap değildir, ancak görünümü ahşaba çok benzer. Standart ve kaliteli ürünlerde bunu birkaç metre öteden bile zor anlarsınız.

Yatak odası için lamine parke

Parke laminat ısı ve ses yalıtımıdır. Çocuğun yatak odasına kurmanın avantajı, artık çocuğunuzun zamansız koşuşturmaları için endişelenmenize gerek olmamasıdır. Parke laminat, yürüme sesini alt katlara iletmez. Ama daha da önemlisi yatak odasında lamine parke üzerinde yürürken hissedilen sıcaklık ve yumuşaklıktır. Bu his, soğuk ve sert seramiklerle karşılaştırılamaz.

Parke laminat merdiven

Buraya kadar lamine parke ne olduğunu ve ne için kullanıldığını biliyoruz. Bu tip döşeme, bina zeminleri için kullanılabilir. Ancak merdiven için lamine parke döşemenin mümkün olduğunu biliyor musunuz? lamine parke yüzeyi kaymaz olduğundan dubleks merdivenler için idealdir.

Parke laminat döşeme yöntemi nedir?

Binanın zemini düz değilse, temel önceden yapılmalıdır. Genellikle karoların altında bir köpük tabakası kullanılır. Bu köpük ayrıca ses ve nem yalıtkanı görevi de görür. Altlık köpüğünün kalınlığı ne kadar yüksek olursa, lamine parke döşemenin kalitesi de o kadar yüksek olur.

İlgili Makaleler: Dünyadaki 25 garip jeolojik yapıyı tanıyın

lamine parke binanın zeminine yapışmaz bu yüzden yüzer parke olarak da bilinir. Parke laminat üretimi sırasında, karoların döşenmesi ve birleştirilmesi için tırnaklar takılır. Bu yerden karoları birbirine kilitleyebilirsiniz. Sekmeler birlikte tıklama kilitlidir. Yükleyici, odanın ortasından başlar ve bitişik döşemeleri birbirine tıklar. Tıklama, erkek ve dişi karoları birbirine bağlamak anlamına gelir.

Her enine sıradaki karolar tamamlandıktan sonra sıra bir üst sıradaki karoları birleştirmeye gelir. Tüm parçalar dört taraftan da diğer parçalara bağlıdır. Duvar ile binanın zemininin kesiştiği noktada bir korniş kurulur. Kiremitlerin ağırlığı ve kornişler karoların hareket etmesini ve birbirinden ayrılmasını engellemektedir.

lamine parke montajı için yapıştırıcıya ihtiyaç duymaz. Bu nedenle fayansları ayırmak ve başka bir yere monte etmek her zaman mümkündür. Parkeler toplanırsa binanın zeminine herhangi bir zarar gelmez.

Laminat parke ve laminat parke, evinizde güzel bir zemin oluşturmak için üretilmektedir
Laminat parke ve laminat parke, evinizde güzel bir zemin oluşturmak için üretilmektedir

lamine parke fiyatı nedir?

lamine parke ne olduğunu biliyor musunuz? Çok katmanlı bir döşeme! Bu nedenle, bu katmanların her birinin kalitesi ve malzemesi, ürünün nihai fiyatı üzerinde etkilidir. Ne kadar kaliteli hammadde kullanılırsa, döşeme o kadar dayanıklı ve sağlam olur ve fiyatı da o kadar yüksek olur. lamine parke fiyatının belirlenmesinde kesinlikle bu unsurlar kilit rol oynuyor:

 • lamine parke kalınlığı
 • lamine parke su geçirmezliği
 • Üretimdeki hammadde türü
 • Kilit ve tırnakların kalitesi ve boyutu

lamine parke kullanılan malzeme cinsi

lamine parke çeşitleri genellikle ahşap veya ahşap esaslı diğer malzemelerden yapılır. Aslında günümüzde yoğun talep gören laminat veya lamine parke, bu yüzer parkelerin yeni neslidir. Laminatlar bu parkenin klasik türüdür. Yüzer parkenin kalınlığı yaklaşık 2,5 mm ve 6 mm olup dekoratif veya dekoratif bir tabaka ile kalıcı leke ve çizilmeleri engellediği için büyük önem taşıyan koruyucu bir son tabakadan oluşur.

İlgili Makaleler: çimento neyden yapılır? | Bilmen gereken her şey

lamine parke döşenirken önemli noktalar

lamine parke ne olduğunu bilen kişiler, bu parke çeşidini kurarken bazı noktalara dikkat etmelidir. lamine parke döşenmeden önce zemin yüzeyinin bakımının yapılması gerektiğine dikkat edilmelidir. Bu zemin kaplamaları, yüzey temiz, pürüzsüz ve kuru olduğu sürece her türlü zemine döşenebilir. Tüm bu adımlardan geçtikten sonra sıra parkelerin döşenmesine gelir. Kurulum adımları, zemini temizledikten sonra zemine ince bir esnek polietilen tabakası veya perdesi kurulacak şekilde olacaktır. Bu geçirimsiz tabaka, su girişini önlemek için yalıtım rolü oynar. Daha sonra bu katmanı ses yalıtımı olarak yüzer parkenin altına döşeriz.

lamine parke bakımında önemli noktalar

Daha önce de belirttiğimiz gibi lamine parke bakımı diğer parkelere göre çok daha kolaydır, bu nedenle parkenin yüzeyine oturan tozları elektrik süpürgesi veya süpürge ve toz bezi kullanarak temizlemek kolaydır. Elbette günümüzde piyasada lamine parke yüzeyini temizlemek ve parlaklığını arttırmak için kullanılabilecek pek çok parke ve döşeme temizleyici ve temizleyici örneği bulunmaktadır.

Doğru döşemeyi seçerken, parke ve laminat arasındaki farkın ne olduğunu bilmelisiniz
Doğru döşemeyi seçerken, parke ve laminat arasındaki farkın ne olduğunu bilmelisiniz

lamine parke çeşitleri ile dekorasyonu değiştirmek

Şimdi parkenin montajı ve bakımını yaptıktan sonra bir odanın çehresine ve görünümüne büyük etkisi olan parkenin dekorasyonunu ve formunu ele alacağız. Bir odanın manzarasını ve alanını daha geniş ve ferah göstermek için açık tonlarda ve hatta beyaz parkeler kullanabilirsiniz. Bu amaçla gri ve bej laminat da iyi seçeneklerdir. Parlak parkeler, yüzeyden gelen ışığı yansıtmak için iyi bir seçimdir. Parkelerin rengi kadar kanatların şekli de bu geniş görüşü arttırmak için oldukça önemlidir. Örneğin dar ve uzun kanatlar odanın daha geniş görünmesini sağlar. Her tür lamine parke odanıza güzel bir görünüm verebilir ancak doğru parkeyi seçmek için yağlı parke kullanın çünkü yüzeyinin parlaklığı odanızın dekorasyonuna kişilik katar. Ahşap ne kadar kalınsa, parlamasını sağlamak ve kusurları gidermek için o kadar kolay zımparalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler: Su penetrasyonu en yüksek olan toprak hangisidir?

lamine parke şıklığı nasıldır?

lamine parke çeşitleri hakkında verilen açıklamalara göre birden fazla kat zımparalanamayacağı söylenmelidir, bu nedenle bu parkeler az kullanılan odalar için daha uygundur. Yüzer parkenin bir diğer zaafı da ses yalıtımının olmamasıdır bu da parkenin altındaki havadan kaynaklanır.Elbette bu sorun çözülebilir ve ses yalıtımı olarak parkenin altına akustik bir tabaka konulabilir. lamine parke zarafeti, lamine parke ne olduğunu iyi anlayan kişiler tarafından bilinir.

En iyi lamine parke markaları

Şu anda özel gümrük kısıtlamaları nedeniyle birçok firmanın sunabileceği bir ürün yok ama yine de parke satın almak için güvenilir markalar var. Bu markalar arasında Ipia, Imperal, Benelux, Heika, Votex, Vitality, Vineo, Unique ve V Parquet yer alıyor. Bu markalardan Vitality, Vineo ve V Parquet markalarının gümrük ve ithalat sorunları nedeniyle stokları eksik, diğer ürünlerin fiyatları ise yüksek. Ama sırasıyla Belçika ve Almanya’da üretilen en iyi parke markalarından biridir.

Parke döşeme sektöründe hangi ülkeler daha ünlü?

Şu anda Kanada ve Almanya lisansı altında Türkiye, Belçika, İran ülkeleri lamine parke ve her türlü mevcut parke üretimi yapmaktadır ki mevcut markaların durumuna göre Belçika ve Almanya ülkelerinin bu üretimde olduğu düşünülmektedir. kalite daha önemlidir anlayışına dayalıdır ve önemli ilerlemeler kaydetmiştir. lamine parke ne olduğunu bilen birçok kişi, İran’ın lamine parke üretimindeki itibarını biliyor.

İlgili Makaleler: çatı nedir? Çatı çeşitleri ve özellikleri

lamine parke hazırlamak için ne kadar harcamalıyız?

Bu arada Imperal markası 170 bin Toman civarında makul bir fiyat sunuyor ama bu ünlü markalar 8 mm çapında parke sunuyorlar bu da stok azlığından dolayı belli değil. markalar oldu Elbette parke fiyatını metre başına 80 Toman civarında belirleyen farklı İranlı markalar var ki bu da parkeler çok hassas olmasına rağmen bu fiyat düşüşü ile hizmet veren markalara güvenemezsiniz. Nispeten iyi kalitede ve İranlı mimarlar tarafından seçilebilecek başka İran markaları da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir