önerilen içerik
yazılım

ArchiCAD yazılımı nedir? + Archicode’un uygulaması ve özellikleri

ArchiCAD yazılımı

Günümüzde mimarlık ve inşaat mühendisliği alanındaki mühendisler ve tasarımcılar, çizimlerini yapmak için farklı yazılımlar kullanmaktadır. İnşaat mühendisliği ve mimarlık için geliştirilen ilk ve en eski yazılımlardan biri, oldukça pratik bir yazılım olan ve bazıları tarafından yapı bilgi modellemesi (BIM) alanındaki ilk yazılım olarak bilinen Archicode yazılımıdır. ArchiCAD yazılımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle kalın.

ArchiCAD
ArchiCAD

ArchiCAD yazılımı nedir?

Yazılım, mimarlar, tasarımcılar ve inşaat mühendisleri için en eski ve en kullanışlı yazılımlardan biridir. Bu yazılım, bina modellerinin 3B simülasyonu için harika olanaklara sahip, 2B ve 3B tasarımlar ve çizim ile mimari simülasyonlar için eksiksiz bir pakettir. Archicode, bina planlarının tasarımını ve hazırlanmasını iyi bir şekilde ele alan ve mimar ve mühendis grupları arasındaki işbirliğini kolaylaştıran, bina bilgi modellemesinde (BIM) uzun süredir devam eden bir yazılımdır. Ayrıca bu yazılımı kullanarak AutoCAD ve 3D Max (Autodesk) gibi yazılımların formatını kullanabilirsiniz çünkü bu yazılım AutoCAD ve 3D Max yazılım formatları ile uyumludur.

İlgili Makaleler: Grafik tasarım nedir? Grafik tasarımcı becerileri

ArchiCAD yazılımının tarihçesi

ArchiCAD yazılımı ilk olarak 1982 yılında Macar Graphisoft şirketi tarafından tanıtıldı ve 1987 yılında piyasaya sürülmesinden sonra ilk Bina Bilgi Modelleme (BIM) yazılımı olarak kabul edildi. Ayrıca ArchiCAD, kişisel bilgisayarlarda ilk CAD ürünü olarak tanınmıştır, bu yazılım iki boyutlu ve üç boyutlu çizimler yapabilme yeteneğine sahiptir ve aynı zamanda BIM’i destekleyen ilk yazılımdır ve büyük miktarda veri depolama yeteneğine sahiptir. bilgiler içeride 3D modele sahiptir.

ArchiCAD
ArchiCAD

Archicode yazılım özellikleri

2D ve 3D çizimlerinizi aynı anda tek bir yazılımda yapmak istiyorsanız ArchiCAD yazılımı sizin için iyi bir seçenek. ArchiCAD yazılımını kullanarak, projenizin ilk tasarımından modelleme, render, bilgi analizi ve maliyet tahminine, haritaların çizilmesine ve tasarımlarınızın nihai paftalanmasına kadar tüm aşamalarını bu yazılımda yapabilirsiniz. Bu yazılımın diğer özellikleri ve yetenekleri arasında bina verilerinin analizi ve gece ve gündüz ışık miktarının ayarlanması sayılabilir.

İlgili Makaleler: Sketchup nedir? Sketchup yazılımı hangi alanlarda kullanılır

Archicode yazılımında tasarım ve modelleme

Archicode yazılımı, tasarım ve 3B modelleme alanındaki en güçlü yazılımlardan biridir çünkü bu yazılımda bulunan araçları ve özellikleri kullanarak 3B modellemenizi kolayca tasarlayabilirsiniz. Archicad yazılımında 3D modelleme için duvarlar, pencereler, çatılar ve kapılar gibi çeşitli yapı bileşenleri ve yapı tasarımında yaygın olarak kullanılan diğer öğeler önceden hazırlanır ve bu çeşitli bileşenleri istediğiniz boyuta göre seçebilir ve tasarımda kullanabilirsiniz.

ArchiCAD
ArchiCAD

En iyi ArchiCAD oluşturma motorları

Bildiğiniz gibi Pace modelleme yazılımlarının çoğu, bir render motoru kullanarak istenilen tasarımın render ve simüle edilmesi için modellemeyi tamamladıktan sonra işlerinden çıkıyor. ArchiCAD yazılımında, diğer 3D yazılımlar gibi, Lumion ve Inscape gibi popüler ve güçlü gerçek zamanlı oluşturucuları Nedel’inizden bu yazılımda kullanabilirsiniz.Tabii ki, Octan ve Corona eklentilerinin de Archicode için yüksek kaliteli sürümleri vardır ve bu size olanak sunar. materyalleştirme ve kullanabileceğiniz çeşitli ayarlar. Ayrıca 3D modelinizi 3D Max, Cinema4D ve Twinmotion gibi yazılımlara aktarabilir ve modelinizi VRay rendering motorunu kullanarak render edebilirsiniz.

İlgili Makaleler: 12 Sert yüzey modellemede 3D Max çizim teknikleri

Archicode yazılımında bilgi alışverişi

Archicode yazılımının önemli özelliklerinden biri de bilgi alışverişidir. Bu yazılım size farklı dosyaları farklı formatlarda dışa veya içe aktarma olanağı sağlar.Bu özellik, kullanıcıların kolayca bilgi alışverişinde bulunmasını sağlar. Archicode yazılımı, diğer yazılımların formatlarını destekler ve 3D Max, View, Rhino ve Sketchup gibi diğer mimari yazılımlarla iyi iletişim kurar. Bu formatlardan bazıları doğrudan Archicode’a aktarılabilir ve bazıları formatı dönüştürmek için bir eklenti gerektirir.

ArchiCAD
ArchiCAD

İşbirliği ve uzaktan erişim

ArchiCAD yazılımında dosya alışverişine dayalı ilk ekip çalışması özelliği, 1997 yılında sürüm 5.1’de sunuldu ve bu, kullanıcıların aynı anda bir inşaat modeli üzerinde çalışmasına izin verdi, ancak bir süre sonra Sürüm 13’te, 2009’da Graphisoft BIM adlı yeni bir özellik ortaya çıktı. Kullanıcıların ArchiCAD yazılımı kullanılarak bu yazılım tarafından yapılan modellemeyi depolamasına olanak tanıyan ArchiCAD’e sunucu eklendi, bu durumda yapılan değişiklikler ve depolama merkezi bir veri tabanına gönderildi. Sadece değişiklikler ve farklılıklar merkezi bir depolama konumuna gönderildiği için bu program İnternet üzerinden paylaşılan bir projeye erişim ve küresel olarak proje üzerinde işbirliği ve koordinasyon yeteneği sağlar.

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

Archicode yazılımının avantajları

  • Archicode’da DWG ve DXF haritalarını Building Information Modeling aracılığıyla Xrefs olarak entegre edebilirsiniz.
  • Yinelenen DWG/DXF dosyaları (ayrıntılı haritalar gibi) Archicode’da kolayca kontrol edilebilir ve değiştirilebilir.
  • Projede yapılan değişiklikler Archicode yazılımı tarafından otomatik olarak güncellenmektedir.
  • Planlar, görünüşler ve kesitler 3B sanal bina modelinden üretilir
  • Sürekli olarak, kullanıcı projede değişiklik yaparsa bu boyutlar güncellenir.
  • Archicode yazılımında, insanlar arasında daha güçlü iletişim ve işbirliği oluşturan dağıtılmış bir işbirliği altyapısı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir