önerilen içerik
Bina

Metallerde kaynak çeşitleri ve uygulamaları

kaynak çeşitleri

Dünyada metalleri birleştirmek için en az 67 çeşit kaynak işlemi kullanılmaktadır.Enerji üretim kaynağının türü, ısı üretme yöntemi ve kaynak ekipmanları ve her yöntemin uygulanması kaynak işlem türlerinde farklılıklara neden olmaktadır.

Bu yazımızda sektörde yaygın olarak kullanılan kaynak işlemlerinin çeşitlerini anlatacağız ve her birinin avantaj ve dezavantajlarını ayrı ayrı inceleyeceğiz.
Açıkçası, istenilen sektöre göre en uygun kaynak yöntemini seçmek için her yöntemin avantaj ve dezavantajlarını bilmek gerekir.

1. Tig kaynağı

TIG kaynağının temeli, kaynakçının ana metal ile tüketilmeyen elektrot (erimeyen bir tür tungsten elektrot) arasında bir elektrik arkı oluşturmasıdır.

İlgili Makaleler: Betonarme nedir ve kullanım alanları nelerdir?

Elektrik arkının ana metali erittiği noktada kaynak eriyik havuzu oluşur.Ergiyik havuza yavaşça ince bir tel girer.Aynı zamanda koruyucu bir argon gazı tabakası elektrodu ve eriyik havuzu oksijenden korur. yapmak.

TIG kaynağındaki etkili öğeler:

Tig kaynağında birincil değişken öğe elektrik arkının gerilimi veya uzunluğudur.Kaynak akımı, kaynak telinin hareket hızı ve verimliliği ve koruyucu gaz bileşikleri tig kaynağında etkili olan öğeler arasındadır.Enerji miktarı tig kaynağında elektrik arkının oluşturduğu gerilim ve proses akışı ile orantılıdır.

Erimiş havuzu koruyan inaktif gaz argon gazı olduğu için İran’da TIG kaynağı argon kaynağı olarak da bilinmektedir.

Tig Kaynağının Avantajları

 • Tig kaynağı her türlü metal ve metal alaşımlarını kaynak etme kabiliyetine sahiptir.
 • TIG kaynağı diğer kaynak işlemlerine göre daha az kaynak deşarjına sahiptir.
 • Tig kaynağı dolgulu veya özel uygulamalarda dolgusuz yapılabilir.
 • TIG kaynağında kaynakçı, kaynak köküne nüfuz etme konusunda gerekli ve yeterli kontrole sahiptir.Kaynakçı, TIG kaynak makinesinin ısı miktarını ve amperajını kolaylıkla ayarlayabilir.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Tig Kaynağının Dezavantajları

 • Tig kaynağında diğer kaynak işlemlerine göre kaynak hızı ve prosesi yavaştır ve bu faktör kaynak maliyetlerini arttırır.
 • TIG kaynağında operatörün uygun kaynak kalitesini elde etmesi için yüksek beceri, hassasiyet ve konsantrasyona sahip olması gerekir.
 • Tig kaynağı işlemi kolayca mekanize ve otomatik hale getirilemez ve manuel olarak yapılır.
 • Tig kaynağı kalın iş parçalarının kaynağı için uygun değildir.
 • Etiketin kaynağı yapılmadan önce kaynak dikişinin pası temizlenmelidir.

Tig kaynağı vücuda zararlı mıdır?

Paslanmaz çelik gibi metaller ve diğer metaller üzerindeki TIG kaynak işlemi, aşağıdakileri içeren risklere ve komplikasyonlara sahiptir:

 • TIG kaynağından gelen UV ışınları insan gözüne ve cildine zararlıdır.
 • TIG kaynağında erimiş metal, insan solunum sistemine zararlı olan bileşenlerini açığa çıkarır.
 • TIG kaynağında koruyucu gaz, vakuma ve oksijenin yer değiştirmesine neden olur ve bu oksijen eksikliği TIG kaynakçılarında baş dönmesi, mide bulantısı, bayılma ve halsizlik gibi durumlara neden olur.
 • Tig kaynağında kullanılan elektrik akımı doğru kullanılmadığı takdirde kazalara sebebiyet verebilir.

2. CO2 kaynağı nedir?

Co2 kaynağında, kaynak teli bir bobine sarılır ve bir motor tarafından otomatik olarak torcun içine yönlendirilir.

Co2 kaynağında, kaynak teli bağlantı nedeniyle elektriksel olarak yüklenir ve bir elektrot olarak kendisi ile ana metal arasında bir elektrik arkı oluşturur.

Co2 kaynağında elektrik arkının oluşturduğu ısı kaynak teli ile ana metali eritir ve bu eriyik havuzu iki iş parçasını birbirine bağlar.

Co2 kaynağında Co2 gazının rolü:

Co2 kaynağında, kaynak metalinin atmosferdeki oksijen ve nitrojenden etkilenmemesi için torçtan koruyucu gaz olarak salınan Co2 gazı eriyik havuzunu kaplar.

Bu kaynak işleminde Co2 gazı kullanılmadığı takdirde eriyik havuzu atmosferdeki nitrojen ve oksijen ile birleşecek ve bu faktör ana metalin ve kaynağın kurumasına ve kırılganlaşmasına neden olacaktır.Bu nedenle eriyik havuzunu korumak için Co2 gazı kullanılmaktadır. olmak

Co2 gazı, kaynak arkının yüksek sıcaklığının etkisiyle kaynak arkı çevresinde karbon monoksit ve oksijene dönüşür.Co2 kaynağında koruyucu gaz olarak Co2 gazının aşağıda açıklanan avantaj ve dezavantajları vardır.

İlgili Makaleler: BIM nedir ve yapı bilgi modellemesi inşaat sektörüne tam olarak nasıl yardımcı olur?

Co2 kaynağında Co2 gazı kullanmanın avantajları:

 1. Co2 kaynağında kaynak telinin çapı küçük olduğu için kaynak akımının konsantrasyonu yüksektir ve birim zamanda biriken metal oranı yüksektir.
 2. Co2 kaynağında kaynak arkının yüksek konsantrasyonu düzgün kaynak penetrasyonuna neden olur.
 3. Co2 kaynağında birim zamanda eriyik biriktirme oranı yüksek olduğu için kaynak bölgesinde kaynak mukavemetinin düşmesine neden olan herhangi bir süreksizlik oluşturma ihtimali ortadan kalkar, bu da her kaynak geçişinden sonra yeniden çalışmayı azaltır veya ortadan kaldırır.
 4. Co2 kaynağında elektrik arkı oluşturma oranı yüksektir.Daha basit bir anlatımla ilk kaynak arkını oluşturmak çok kolaydır ve bu faktör zamandan tasarruf sağlayarak kaynak maliyetlerini düşürür ve Co2 kaynağını diğer kaynak işlemlerine göre daha ekonomik hale getirir. .
 5. Co2 kaynağında kaynak eriyiğindeki hidrojen miktarının düşük olması metali ve kaynağı çatlamaya karşı dirençli hale getirir ve iş parçasının mekanik özelliklerinin optimizasyonuna yol açar.

Co2 kaynağı kullanmanın dezavantajları:

 1. Eriyik havuzun etkileşimlerinden kaynaklanan karbon monoksit gazı üretimi Co2 kaynakçısı için zararlıdır.
 2. CO2 kaynağı diğer kaynak işlemlerine göre daha fazla ekipman ve alete sahiptir ve bu kaynak türünde kullanılan CO2 gazının gerekli kalitede ve nemden arındırılmış olması gerekmektedir.
 3. Co2 kaynağında kullanılan ekipmanların fiyatı diğer kaynak işlemlerine göre daha yüksektir.

Bir bakışta co2 kaynağının avantajları ve dezavantajları:

CO2 kaynağının avantajları ve dezavantajları ile ilgili bahsedilen içeriğe göre, CO2 kaynağının daha yüksek verimliliğe, daha düşük kaynak maliyetine ve ekonomik olarak daha ekonomik olduğuna dair kanıt ve göstergeler görünmektedir.

Co2 kaynağındaki bu avantajlar, bu kaynak işleminin kaynak robotları tarafından otomatik olarak yapılmasıyla tamamlanır.

Dünyada metalleri birleştirmek için en az 67 çeşit kaynak işlemi kullanılmaktadır.
Dünyada metalleri birleştirmek için en az 67 çeşit kaynak işlemi kullanılmaktadır.

İndüksiyon kaynağı (İLETİM KAYNAĞI)

Hiç indüksiyon kaynağı veya SMAW ark kaynağı duydunuz mu?

İndüksiyon kaynağı, elektromanyetik akım kullanarak ısı üreten, elektrot ve iş parçasını eriten ve parçaları birbirine bağlayan yüksek frekanslı bir kaynak işlemidir.

Ark kaynağında veya indüksiyon kaynağında, elektrot yüzeyi, yanma sırasında erimiş havuzu oksidasyondan koruyan bir kaplama ile kaplanır.

Endüksiyon kaynağı

İndüksiyon kaynağı nedir? (İndüksiyon Kaynağı Nedir)

İndüksiyon kaynağı, elektromanyetik akımın indüksiyonu yoluyla ısıyı iş parçasına aktaran bir kaynak türüdür.

İndüksiyon kaynak makinesi, geçen akımdan kaynaklanan manyetik alanın etkisi altında ısı üreten bir indüksiyon bobini içerir ve bu yüksek ısı iş parçasını eritir ve parçaları birbirine bağlar.İndüksiyon kaynak makinesi, iş parçasının yüzeylerini eritebilir. , parçaları birbirine kaynaklayın.

İlgili Makaleler: design ne demek? Sanatta tasarım türleri

İndüksiyon kaynağı uygulaması (İletken kaynağı uygulaması)

İndüksiyon kaynağı, yüksek hızlı kaynak işlemlerinden biridir ve dikişli borular gibi uzun ürünlerin kaynaklanması için otomatik modda kullanılır.

İndüksiyon kaynağının avantajları

1. Yüksek verim

İndüksiyon kaynağı, en verimli ve optimum kaynak işlemlerinden biri olarak kabul edilir.Diğer yüksek frekanslı kaynak işlemlerine kıyasla, indüksiyon kaynağı daha az elektrik akımı gerektirir.Bu faktör, yüksek ölçekli endüstriyel uygulamalarda indüksiyon kaynağının üretkenliğini ve etkinliğini arttırır.

2. Odaklı Isı

İndüksiyon kaynağı, yüksek veriminin yanı sıra kaynak alanında diğer kaynak işlemlerine göre daha yüksek bir konsantrasyon kabiliyeti oluşturur.Yani indüksiyon kaynak makinesinin ürettiği ısı bir noktada ve belirli bir yerde yoğunlaştırılarak iş parçasının kaynaktan çıkması sağlanır. Hasar güvenlidir.

Bu faktör, indüksiyon kaynağını dikişli bir borunun kaynağı için uygun bir seçenek haline getirmiştir.Gaz boru kaynağı için indüksiyon kaynağı kullanılır.Isı konsantrasyonu, boru ve gaz bağlantı parçalarını herhangi bir hasar görmeden birbirine bağlar.

3. Farklı metallerin kaynatılması (Çeşitli Malzemeleri Destekler)

İndüksiyon kaynağı, demir ve çelikten her türlü plastik ve türevlerine kadar endüstrideki geniş bir malzeme yelpazesini kaynatma kabiliyetine sahiptir.Endüksiyon kaynağı ile demir ve demir dışı iki fazdaki metaller birbirine bağlanabilir. işlem.

Plastik gibi iletken olmayan malzemeleri kaynak yapabilmek için bu malzemelerin demir parçacıkları ile birleştirilmesi gerekir, bu nedenle malzemenin kaynak makinesi tarafından üretilen elektromanyetik enerjiyi emmesi sağlanır.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Mag Kaynak

MAG kaynağı, TIG kaynağı gibi, bir motorun kaynak telini otomatik olarak makara içinden kaynak noktasına yönlendirdiği kaynak işlemi türlerinden biridir.

Ergimiş havuzu oksijenden korumak için argon gazının kullanıldığı TIG kaynağı gibi, mag kaynağında (aktif gazlı) argon gazı, karbondioksit ve oksijenden oluşan bir gaz kullanılır.

Mag kaynakta her bir gazın miktarının kullanılmasının uygunluğu iş parçasının cinsine göre değişir.Gaz kullanım yüzdesi iş parçasının erimesi veya sıçrama ve kıvılcımlanma gibi komplikasyonları azaltmada ve artırmada etkilidir.Mag kaynağı daha çok kullanılmaktadır. alaşımsız metallerin kaynağında kullanılır.

Mag kaynağının endüstride uygulanması

Mag kaynak, bisiklet ve motosiklet gibi araçların üretim hatlarında, petrokimya borulamalarında ve rafinerilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.Yüksek hızlı kaynağın yanı sıra, Mag kaynağında hayal edilebilecek en düşük deformasyon miktarı mevcuttur.

Mag kaynağı 0,6 mm ve üzeri çaplı sacların birleştirilmesi için daha uygundur.Bu kaynak türünde sağlam bir bağlantı oluşturulur ve diğer kaynak işlemlerinde herhangi bir geleneksel yeniden işleme gerek kalmaz.

Mag kaynağının avantajları

 • MEG kaynağında kaynak oksidasyona karşı korunur.
 • Mag kaynakta mukavemetin düşmesine neden olan herhangi bir süreksizlik oluşmaz.
 • Mag kaynak hızı yüksektir.
 • Mag kaynağında, kaynak nedeniyle en az miktarda ısı üretilir.
 • Mag kaynak işlemi tüm kaynak modlarında kullanılabilir.

Mag kaynağının dezavantajları

 • Mag kaynağı kapalı atölye ortamlarında yapılmalıdır.
 • MAG kaynağındaki koruyucu gaz, rüzgar akışının yakınındaki erimiş havuzu koruyamaz.
 • Mag kaynağı yüksek tecrübe ve beceri gerektirir.
 • Şarjörü kaynaklamadan önce, kaynak alanı gres, kaynak pası ve yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır.
 • Mag kaynakçısı, doğru kıyafetleri giymenin yanı sıra, gözleri mag kaynağı radyasyonundan korumak için doğru gözlükleri seçmeye her zaman özel dikkat göstermelidir.

Mig kaynağı

MIG kaynağı, elektrik enerjisinin kullanılarak eriyen parçaların eritilmesi ve birbirine bağlanması işlemidir.MIG kaynak işleminde, bir elektrik arkı kullanılarak, pozitif kutup (anot) olarak kaynak teli ile iş parçası arasında sürekli bir kısa akım oluşur. olarak Negatif kutup (katot) oluşturulur.

Kısa akımın helyum, argon ve az miktarda CO2’nin birleşimi yardımıyla oluşturduğu ısı, iş parçasının ve kaynaklı telin erimesine neden olur ve parçaları birbirine bağlar.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

Mig Weldin Avantajı

 • Karbon çeliği, paslanmaz çelik, alüminyum, magnezyum, bakır, nikel, silikon bronz ve diğer metal alaşımları gibi mig kaynağında farklı kalınlıklardaki farklı metalleri kaynak edebilme
 • Her durumda ve yönde kaynak yapabilme
 • MiG kaynağında en düşük kıvılcım, sıçrama ve salgı miktarı
 • Mig kaynağını öğrenme kolaylığı
Elektrik ve gaz kullanarak metalleri eritmek veya demir dışı metalleri kaynaklamak için bir yöntemdir.
Elektrik ve gaz kullanarak metalleri eritmek veya demir dışı metalleri kaynaklamak için bir yöntemdir.

Mavi inceleme logosu

 • Mig Kaynağının Dezavantajları
 • MIG kaynağı, düşük ve orta kalınlıktaki parçalar için daha uygundur.
 • MIG kaynağında nötr bir gaz kullanılması, elektrik ark işlemi ile kaynağa göre ekipmanın taşınmasında kolaylık ve taşınabilirlik eksikliğine neden olur ve atölye ortamlarında daha etkilidir.
 • Mig kaynağı, TIG kaynağına göre daha kirli ve daha az kontrol edilebilir bir işlemdir.

İzmaw kaynağı nedir? (Korumalı Metal Ark Kaynağı)

Aslında, düz kaynak, indüksiyon kaynağı ile aynıdır ve kaynak havuzunun etrafında koruyucu bir tabaka oluşturmak için yanıcı bir kaplamaya sahip merkezi bir metal çekirdeğe sahip bir elektrot ile manuel kaynak işlemini ifade eder.

Elektrot ile iş parçası arasındaki alternatif akım veya doğru akım, eriyik havuzunu oluşturmak için gerekli ısıyı oluşturur.

Düz kaynak nasıl çalışır?

Ark kaynağı, metalleri birleştirmek için kaynak yapma işlemidir.AC veya DC kaynağından gelen bir elektrik arkı, metali iki iş parçası arasında eritmek için yaklaşık 6500 Fahrenheit derece ısı üretir.

Smaw kaynak işleminin kullanım alanları nelerdir? (Ark Kaynak İşleminin Uygulanması)

Çelik, paslanmaz çelik, demir ve dökme demir gibi metallerin kaynağında ark kaynağı kullanılır.Bu malzemelerin her birini kaynaklamak için aynı malzemeye uygun bir elektrot kullanılır.

Elektrik ark kaynağı çoğunlukla demir ve çeliğin kaynağı için kullanılır.Hava kaynağı, evsel gaz borularında gaz borusu kaynağı için kullanılır.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Smaw kaynağında alan ve konum sınırlaması yoktur ve iş parçası aşağıdaki yönlerde kaynaklanabilir:

 • yatak
 • yatay
 • Dikey
 • yokuş yukarı

Düz kaynak kullanmanın avantajları nelerdir? (Ark Kaynağının Avantajı)

 • Düz kaynak ekipmanının taşınabilirliği ve hafifliği.
 • Smaw kaynağı diğer kaynak işlemlerine göre %30 ile %50 arasında daha ucuzdur.
 • Farklı malzemelerle elektrot kullanabilme.
 • Sınırlı yer olan yerlerde kaynak yapmaya uygundur.
 • SMAW kaynağında iş parçası yüzeyinin temizlenmesi TIG kaynağının kaynak kalitesindeki yoğunluğunu ve hassasiyetini etkilemez.
 • Smaw kaynağı herhangi bir koruyucu gaz kullanmadığından, açık alanlarda ark kaynağı kullanılabilir.
Erimeyen kaynak yöntemleri ayrıca direnç, sürtünme, patlayıcı, ultrasonik ve hafif kaynak türlerini içerir.
Erimeyen kaynak yöntemleri ayrıca direnç, sürtünme, patlayıcı, ultrasonik ve hafif kaynak türlerini içerir.

Düz kaynak kullanmanın dezavantajları nelerdir? (Ark Kaynağının Dezavantajı)

 • Smaw kaynağından sonra kaynak çamuru uzaklaştırılmalıdır.
 • Dize kaynağında, elektrotun ucuna gelmeden, elektrotun ucundan yaklaşık beş santimetre kala kaynağı durdurmalıdır.
 • Sıçrayan ve sıçrayan çok fazla smaw.
 • Düz kaynak işleminde diğer kaynak işlemlerine göre nispeten düşük kaynak hızı.
 • Ark kaynağında kıvılcım miktarı ve ısı üretimi diğer kaynak işlemlerine göre daha fazladır.
 • Smaw kaynağında elektrot değiştirmek için zorunlu durdurma yapmamız gerekiyor bu da zaman kaybına neden oluyor.

Oksiasetilen kaynağı

Oksi-Yakıt kaynağı veya (OFW), metalleri birbirine bağlamak için oksijenle karıştırılmış bir gazın iş parçasına yanmasıyla oluşan ısı transferini kullanan çeşitli kaynak işlemleri ailesidir.

Oksiasetilen Kaynak Prosesi

Oksiasetilen kaynağının temeli, metalleri birbirine bağlamak için ana metalin ergitilmesi esasına dayanır.Bu bağlantı basınç altında veya basınçsız yapılabileceği gibi, dolgu metali yardımıyla veya dolgu metali kullanılmadan da yapılabilir.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

Oksiasetilen kaynağı, iş parçası ve dolgu maddesini eritmek için renksiz ve kokulu asetilen gazının oksijen kombinasyonu ile tutuşturulması sonucudur.

Oksiasetilen Kaynağının Avantajları

 • Oksiasetilen kaynağındaki ısı miktarı kontrol edilebilir.
 • Kaynak kalınlığı kontrolü (oksiasetilen kaynağında biriken kaynağın boyutu, şekli ve hacmi ayarlanabilir)
 • Temelde oksiasetilen kaynağı, kalınlığı az olan parçaların kaynağı için uygundur.
 • Oksiasetilen kaynağı için kullanılan ekipman ucuz ve taşınabilirdir.
Gaz korumalı tungsten ark kaynağı, temizlik gerektirmeyen güzel görünümlü kaynaklar üreten hassas bir kaynak tekniğidir.
Gaz korumalı tungsten ark kaynağı, temizlik gerektirmeyen güzel görünümlü kaynaklar üreten hassas bir kaynak tekniğidir.

Alüminyum kaynak

Alüminyum kaynağı, çelik parçaların kaynağından farklı bir teknik, farklı koruyucu gaz ve farklı ön kaynak önlemleri gerektirir.

Alüminyum kaynağında kullanılan kaynak işlemi çeşitleri (Alüminyum İçin Kullanılan Her Türlü Kaynak)

Alüminyum kaynağında kullanılan kaynak işlemleri aşağıdakileri içerir:

 • Tig kaynağı – Mig kaynağı
 • Lazer Işını ve Elektron Işını Kaynağı
 • Direnç kaynağı

Alüminyum Kaynak Avantajı

Korozyona, paslanmaya ve ısıl iletkenliğe karşı direnç özelliği, alüminyumun avantajlarından biridir.
Hafiflik, alüminyumun bir başka avantajıdır.

Alüminyum Kaynağın Dezavantajları

 • Bazı alüminyum alaşımları dolgu maddesi olmadan kaynak edilemez.
 • Alüminyum kaynağında otomatik dolgu metal besleme mekanik sisteminin olmaması.
 • Alüminyumun ısıl iletkenliği demire göre daha yüksektir bu nedenle alüminyum kaynak yerinde erime ve delik oluşturma olasılığı diğer kaynak işlemlerine göre daha fazladır.
 • Alüminyum kaynağında kimyasal temizleme, tel fırçalama gibi kaynak öncesi önlemler iş parçası yüzeyinin oksitlenmesini önlemek için gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir