önerilen içerik
yazılım

Lumion yazılımı nedir ve kullanımı nedir?

Lumion nedir?

Mimari modelleme, projenin ilk konseptinden sunumunun son aşamasına kadar önemi hissedilen mimari modellemenin ayrılmaz bir parçasıdır. İster güzel bir görüntü, ister video veya 360 derecelik bir panorama oluşturmak isteyin, güçlü bir yazılım ve verimli işleme motoru kullanmak her zaman bir mimarın en önemli endişesidir.

3D simülasyon yazılımına aşina iseniz, tasarımınızı modelledikten sonra, 3D modelinizin çıktısını almak için bir render motoru kullanmanız gerektiğini bilirsiniz.Günümüzde, kullanabileceğiniz render için farklı özelliklere sahip birçok render motoru var.

Lumion
Lumion

Bazı işleme motorları, yazılıma eklenti olarak kurulabilir ve diğerleri ayrı bir program olarak kullanılır. Lumion yazılımı ikinci kategoridedir, modelinizi simüle ettikten sonra mutlaka Lumion yazılımına girmeli ve Lumion programında modelinizden kaliteli render almalısınız. Lumion’un ne olduğunu öğrenmek ve bu harika mimari işleme yazılımını tanımak için bizimle kalın!

Lumion

Lumion, mimari simülasyon ve işleme için güçlü ve hızlı bir yazılımdır. Bu yazılım, istediğiniz 3D modelleri oluşturmanıza ve bunları animasyonlara, fotoğraflara ve videolara dönüştürmenize olanak tanır. Lumion render süresini en aza indirir ve sahneleri çok yüksek bir hızda harika animasyonlara dönüştürür.

Lumion’un kolay kullanımlı ortamı ve render kalitesi bu yazılımın popülaritesindeki en önemli faktörlerdir. Lumion’un uygulama araçları ve işlem gücü, projenin müşteriye profesyonel bir sunumunu sağlamanın doğru yoludur.

İlgili Makaleler: Photoshop nedir? + Bu yazılımın çeşitli uygulamaları

Çoğu mimar, tasarımlarını önce diğer modelleme yazılımlarında çizer ve ardından Lumion’a aktarır. Materyaller, nesneler, karakterler oluşturmak, materyallere efektler vermek, ağaçlar, yeşillikler, çimenler gibi detayları ortaya çıkarmak ve vermek, kar ve yağmur oluşturmak vb. için bu yazılımı kullanırlar. Son olarak, Lumion yazılımı, projeyi mümkün olan en kısa sürede oluşturmalarına olanak tanır.

Lumion yazılımının kullanımı nedir?

Bu yazılımın kullanımı, projeye bakış açınızı fotoğraf, panorama veya video şeklinde izleyiciye kaliteli bir sonuç şeklinde ve mümkün olan en hızlı sürede göstermektir.

Lumion
Lumion

Lumion, kullanıcının zahmetsizce ve stres olmadan çalışabileceği şekilde tasarlanmıştır. Lumion yazılımının inanılmaz yüksek hızı, 3dsmax ve MAYA gibi yazılımlarda modelleme veya animasyon yapmak için yeterli zamanınız olmadığında, projenizi kolayca ve en kısa sürede render almanızı sağlar.

Lumion’un Tarihçesi:

1998 yılında Hollanda’nın Leiden şehrinde 3D grafiklere meraklı iki Hollandalı bilgisayar programcısı bir yazılım şirketi kurma yolunda ilk adımlarını attılar. Act-3D şirketi doğmak üzereydi. İlk birkaç yıl, bir çatı katından başladılar.

İlgili Makaleler: 12 Sert yüzey modellemede 3D Max çizim teknikleri

Kısa bir süre sonra bir ofise taşındılar ve birkaç yetenekli programcı daha tuttular; Bunun ardından Act-3D isimli firma piyasada 3D yazılım yapma konusunda öncü firma olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Bu süre zarfındaki ana gelişmeleri, tekne simülasyonlarından eğitim araçlarına, TV ve filme kadar çok sayıda projede kullanılan gelişmiş 3D motoru Quest 3D’nin geliştirilmesiydi.

Quest 3D çok önemli bir adımdı ve şirketi, mimarların özel bir programa ihtiyaç duyduğu sonucuna götürdü: yüksek teknik altyapı veya 3D grafiklerde altyapı gerektirmeyen, hızlı ve erişimi kolay bir görselleştirme yazılımı.

Böylece 2007’de küçük Act-3D ekibi cesur bir adım attı ve doğrudan mimarlara odaklandı. Aralık 2010’da bu şirket, mimarların güvenebileceği şık ve çekici bir yazılım yarattı; İşte Lumion’un ilk versiyonu piyasaya böyle çıktı.

Lumion
Lumion

Bugün Lumion yazılımı, bir projeyi sunmak için her mimarın temel ihtiyacı haline geldi ve 180’den fazla ülkede yüzbinlerce kullanıcıya sahip. Bu yazılım dünyanın önde gelen mimarlık firmalarının çoğunda bulunabilir.

Lumion yazılımının özellikleri nelerdir?

Lumion yazılımı, mimarların ihtiyaçlarını karşılayan standart ve çok iyi özelliklere sahiptir. Ancak bu yazılımı popüler yapan özellikler şunlardır:

Proje sunumu için yüksek hız: Belirtildiği gibi, Lumion’un diğer render yeteneğine sahip programlara göre daha yüksek bir hızı vardır, bu da zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

Artan ilerleme: Lumion yazılımı son yıllarda çok gelişti ve kalitesi arttı. Ayrıca her zaman yeni versiyonlarını eskisinden daha iyi sunmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler: 3 boyutlu cephe tasarımı: 3D yazılım + çeşitli modeller + portföy ile

Mimarın ihtiyaç duyduğu çok geniş bir nesne kitaplığına sahip olmak: Bu yazılım, kitaplığında çok kullanışlı bir nesne koleksiyonuna sahiptir, bu da harici nesnelere olan ihtiyacınızı en aza indirir.

Gerçek zamanlı animasyon: Lumion’un diğer bir avantajı, her karenin işlenmesinin 4 saniyeye kadar sürdüğü gerçek zamanlı animasyondur! (donanım ve grafik kartı türüne göre değişken)

Birçok özellik ve efekt: Lumion programı, kullanıcıya güneşli, bulutlu, yağmurlu ve karlı renderların hızlı bir şekilde dönüştürülmesinin yanı sıra çeşitli efektlerle yağmurlu, sisli vb. Tüm bu özellikler, Lumion’da kolayca ve tek bir tıklamayla uygulanabilirken, bu tür projeleri TriDMax gibi diğer yazılımlarda uygulamak zor olabilir.

Büyük modeller ve görüntüler oluşturma: Büyük görüntüler oluşturma yeteneği, Lumion yazılımının benzersiz özelliklerinden biridir çünkü birçok yazılımın görüntü oluşturmak için sınırlı boyutları vardır, ancak Lumion’da büyük ortamlar oluşturabilir, malzeme verebilir ve nesneler yerleştirebilirsiniz.

Lumion
Lumion

Çok basit kullanıcı arabirimi: Bu programın ortamıyla çalışmak çok kolaydır; Öyle ki biraz eğitimliyseniz 1-2 gün içinde tamamen öğrenebilirsiniz. Lumion yazılımı, kullanıcı arayüzü, öğrenme, ışık durumunu değiştirme, çeşitli nesneler, canlandırma ve çıktı alma işlemlerinin mümkün olduğunca kolay olacağı şekilde tasarlanmıştır.

Diğer yazılımlarla işbirliği yapabilme: Maya, Rhino, AutoCAD, 3ds max, Revit, sketchup vb. yazılımlardan yapılan modelleri Lumion’a aktarabilme ve dekore edebilme imkanı diğer özelliklerinden biridir.

Çeşitli formatlar için destek: Bu program birçok formatı destekler. Bunların arasında, bu programla çalışmayı kolaylaştıran PSD, JPG, BMP, HDR, vb. Gibi görüntü formatlarının yanı sıra 3DS, DBJ, DXF, SKP, FBX vb.

Yüksek kaliteli videolar yapma: Ayrıca, MP4 çıkış formatı ile HD kalitesinde videolar çekebilme yeteneği, bu yazılımın çekici özelliklerinden biridir.

Hatta diğer 3D yazılımlardan tasarlanan modeli Lumion’a aktarmanız yeterli; Bu yazılımdaki işin geri kalanı sizin için çok kolay olacak!

Lumion yazılımını çalıştırmak için hangi donanım gereklidir?

Lumion görüntüler için bir grafik işlemci (GPU) kullandığından, güçlü bir grafik kartına (tercihen RTX teknolojisine sahip nvidia 20 ve 30 serisi grafik kartı) ihtiyacınız vardır; Ancak onunla çalışmak için çok güçlü bir CPU’ya ve RAM’e ihtiyacınız olmayacak.

İlgili Makaleler: 3d yazıcı için çizim programları 2023

Lumion’daki bazı faydalı araçlar ve özellikler:

Canlı Senkronizasyon

Model değiştirip farklı değişiklikler yapmanız gerektiğinde veya malzemeleri kontrol ederken, Live Sync özelliğini kullanarak modelinizde değişiklik yapabilir ve durup yeniden başlamanıza gerek kalmadan modelinizde anında değişiklik yapabilir ve çıktısını görebilirsiniz.

Şehir planlama ve şehir tasarımı

Kentsel planlama ve tasarım için, kentsel ve kırsal dokuları hızlı bir şekilde oluşturmak için OSM gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Kentsel dokuları nasıl oluşturmak isterseniz isteyin, Lumion yazılımı, tasarımlarınızı gerçekçi nesneler ve aydınlatma ile tamamlamanız için size çeşitli seçenekler sunar.

Lumion
Lumion

Aydınlatma

Lumion’da Sky Light 2 ve Real Skies gibi gelişmiş aydınlatma ve gölgeleme teknolojilerini kullanmak, proje aydınlatmasını gösterirken ve tartışırken önemli bir araçtır.

Sabahın yumuşak renklerinden gecenin karanlığına kadar tasarımların aydınlatmasını tam olarak anlamanıza yardımcı olacak yapay ışıkların yanı sıra ortam parlaklığını da saniyeler içinde değiştirebilirsiniz.

Sokak görünümleri

Tasarımın ilk aşamalarındaysanız ve tasarımınızın izleyiciye nasıl görüneceğini görmek istiyorsanız, Lumion size ayrıntılı aydınlatma, arka plan ve gerçekçi çevre ile oldukça doğru bir sokak görünümü gösterecektir.

Malzemeler ve dokular

Malzemeleri güzel ve kaliteli bir şekilde simüle etmek, birçok proje türü için gereklidir. Lumion ile seçimlerinizin etkisini kolayca görebilir ve değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, Lumion’un geniş kütüphanesinde çok çeşitli kaliteli materyaller mevcuttur.Tasarımınızın daha detaylı bir sunumunu sağlamak için kullanabilirsiniz.

dijital doğa

Lumion’un bir diğer avantajı da dijital doğa sahnelerini çok güzel ve gerçekçi bir şekilde hızlı bir şekilde işleme yeteneğidir. İşte onlardan bazı örnekler:

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

Tasarım araştırması

Lumion sadece sunum için uygun değildir, aynı zamanda bu yazılım, binanızın belirli bölümlerini incelemek, aydınlatmanın alanla nasıl etkileşime girdiğini görmek veya gelecekteki sakinlerin nasıl görüneceğini görmek istediğinizde proje tasarım araştırmaları için inanılmaz derecede yararlı bir araç olabilir. balkonlardan istiyorum. Görüş!

Mimari ve tasarım sürecinin her aşamasına uygun bir tarz

(Mimari ve tasarım sürecinin her aşaması için stiller)

Lumion, farklı stiller yaratmak için birçok seçeneğe sahiptir. Örneğin, tasarımın ilk aşamalarındayken ve müşteriyle malzemeler veya renkler hakkında konuşmak istemiyorsanız, sohbeti aynı konu üzerinde odaklamak için bir stil taslağı kullanabilirsiniz. Daha sonraki adımlarda, Lumion’un Stiller ön ayarlarını kullanarak daha ayrıntılı stiller elde edebilirsiniz.

Lumion nedir?
Lumion nedir?

Panorama 360 ve VR

Ayrıca Lumion for VR teknolojisini Oculus Go gibi cihazlar ve diğer VR cihazları ile kullanabilirsiniz. Ayrıca en iyi özelliği, yalnızca birkaç tıklama ve bir dakikalık oluşturma süresiyle 360 ​​derecelik bir panorama oluşturmasıdır.

Lumion’un hangi versiyonu daha iyi?

Lumion, çeşitli özelliklere sahip standart bir yazılımdır. Tüm sürümleri kullanıcının ihtiyaçlarını iyi karşılar, ancak Lumion PRO sürümü profesyonel stüdyolar için en ideal sürümdür çünkü tüm özelliklere ve olanaklara erişiminiz vardır. Lumion PRO ile 2000’den fazla modele, 3D ses efektlerine ve hareketli karakterlere erişebilirsiniz.

İlgili Makaleler: En iyi 20 ücretsiz 3D baskı yazılımı

Lumion yazılımı iş piyasası:

Lumion, iyi bir sunum için gerekli olan geniş uygulamalı bir yazılımdır, bu nedenle dünyadaki tüm mimarlık ve tasarım ofislerinin bu konuda yetkin bir güce ihtiyacı vardır; Ama ne yazık ki, birçok insan onunla çalışma yeteneğine sahip. Lumion yazılımı harika özelliklere sahiptir ki, kişi bunlara tam olarak hakim olursa, şirketlerde çalışarak ve ayrıca freelancer olarak projeler alarak çok iyi bir gelir elde edebilir.

son söz

Fark ettiğiniz gibi Lumion, birçok projede kullanılması gereken pratik ve popüler bir yazılımdır. Lumion yazılımını öğrenmek, en iyi sunumu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Lumion eğitim paketi, Apademi eğitim ekibi tarafından birkaç yıllık deneyime sahip olarak derlenmiştir ve en kapsamlı ve en iyi çevrimiçi eğitim kursu olduğu söylenebilir. Bu eşsiz kursu hazırlayarak Lumion yazılımında ustalaşacak ve onu öğretme becerisi kazanacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir