önerilen içerik
Yazılım

DWG nedir? DWG dosyası veya formatı nedir?

DWG nedir?

DWG dosyası veya uzantısı, AutoCAD video eğitiminde çok gördüğünüz AutoCAD yazılımındaki bir veri çizim dosyasıdır, ancak bugün türleri ve kullanımları hakkında bilgi edineceğiz.

Hem DWG hem de DXF formatları
Hem DWG hem de DXF formatları

DWG aslında kod (CAD) programlarında kullanılabilecek iki boyutlu ve üç boyutlu çizilmiş vektörlerin meta verilerini ve görüntülerini saklar. DWG dosyaları birçok 3B çizim ve CAD programıyla uyumludur ve bu da çizimlerin programlar arasında aktarılmasını kolaylaştırır. Ancak, bu biçimin birçok sürümü olduğundan, bazı DWG tarayıcıları bu biçimdeki tüm dosya türlerini görüntüleyemez.

İlgili Makaleler: AutoCAD komutları | AutoCAD çizim komutları, AutoCAD kısayolları

DWG dosyası nasıl açılır?

Autodesk, DWG TrueView adlı ücretsiz bir DWG görüntüleyiciye sahiptir. Ayrıca, tüm işletim sistemleriyle uyumlu, Autodesk Viewer adlı çevrimiçi bir DWG tarayıcısına sahiptirler.

Elbette tüm Autodesk AutoCAD, Design ve Fusion 360 programları DWG dosyalarını tanır.

Diğer DWG dosya tarayıcıları ve düzenleyicileri arasında Bentley View, DWGSee, CADSoftTools ABViewer, TurboCAD Pro veya LTE, ACD Systems Canvas, CorelCAD, GRAPHISOFT ArchiCAD, SolidWorks eDrawings Viewer, Adobe Illustrator, Bricsys Bricscad, Serif DrawPlus ve DWG DXF Sharp Viewer bulunur.

DWG
DWG

Dassault Systemes DraftSight programı, Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerinde bir DWG dosyası açabilir.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

Bir DWG dosyası nasıl dönüştürülür?

Zamzar programı, DWG dosyasını PDF, JPG, PNG ve diğer benzer formatlara dönüştürebilir.

Çevrimiçi bir DWG dönüştürücü olduğundan, bilgisayarınıza yüklediğiniz programları kullanmaktan çok daha hızlıdır. Ancak, bu yalnızca dosya çok büyük değilse en iyi seçenektir çünkü büyük boyutlu herhangi bir dosyanın yüklenmesi veya indirilmesi daha uzun sürer.

Diğer DWG formatındaki dosyalar, yukarıda bahsedilen DWG tarayıcıları ile dönüştürülebilir. Örneğin, DWG TrueView programları, DWG formatlarını PDF, DWF’ye dönüştürebilir; DraftSight DWG dosyalarını DXF, DWF, DWT ve DWG’ye dönüştürün DXF Sharp Viewer DWG’yi SVG biçimlerine ücretsiz olarak dönüştürün.

DWG dosyalarının daha yeni biçimleri AutoCAD’in eski sürümlerinde açılamaz. Bir DWG dosyasını 2000, 2004, 2007, 2010 ve 2013 gibi eski sürümlere kaydetme konusunda Autodesk’in talimatlarına bakın. Bunu, “DWG’yi Dönüştür” seçeneğini seçerek ücretsiz DWG TrueView programı ile yapabilirsiniz.

DWG dosya uzantısına sahip bir dosya
DWG dosya uzantısına sahip bir dosya

Microsoft, DWG dosyasını MS VISIO ile kullanma talimatlarına sahiptir. DWG dosyası Visio’da açıldıktan sonra Visio şekillerine dönüştürülebilir. Visio diyagramlarını DWG biçiminde de kaydedebilirsiniz.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

AutoCAD, DWG formatındaki bir dosyayı STL (stereolitografi), DGN (mikro istasyon tasarımı) ve STEP (STEP 3D modelleme) gibi diğer formatlara dönüştürebilmelidir. Ancak, DWG dosyasını içe aktarmak için Microstation yazılımını kullanırsanız, DGN formatına daha iyi bir dönüşüm elde edersiniz.

Turbocode bu formatları da destekler, böylece DWG dosyanızı STEP, STP, STL, EPS, DXF, DGN, 3Ds, CGM, görüntü formatları ve diğer bazı dosya türlerine kaydetmek için kullanabilirsiniz.

Diğer AutoCAD formatları

Yukarıdan da görülebileceği gibi, 3D veya 2D verileri tutabilen birkaç farklı CAD formatı dosyası vardır. Bazıları DWG formatına çok benzer, bu yüzden aradaki fark kafa karıştırıcı olabilir. Ancak diğerleri tamamen farklı dosya uzantıları kullanır ancak yine de AutoCAD yazılımında kullanılır. DWF dosyaları, CAD formatları veya programları hakkında bilgisi olmayan müfettişlere sunulabilecekleri için popüler olan Autodesk Design web yazılımı format dosyalarıdır. Çizimler görüntülenebilir ve değiştirilebilir, ancak karışıklığı veya hırsızlığı önlemek için bazı bilgiler gizlenebilir.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Bazı AutoCAD sürümleri, “Ayrık İşleme Formatı” anlamına gelen DRF dosyalarını kullanır. DRF dosyaları, AutoCAD’in eski sürümlerinde bulunan Vis Render programı tarafından oluşturulur. Bu format çok eski olduğu için, AutoCAD’de açmak sizi Autodesk MAX 3D’de kullanmak için MAX gibi daha yeni bir formatta kaydetmeye zorlayabilir.

DWG, DXF, DWF
DWG, DXF, DWF

AutoCAD ayrıca PAT dosya uzantısını kullanır. Bu basit vektör tabanlı betikler, tasarımlar ve dokular oluşturmak için görüntü verilerini depolamak için kullanılan örnek dosyalar oluşturur. PSF dosyaları, AutoCAD’deki PostScript şablon dosyalarıyla aynıdır.

Doldurma kalıplarına ek olarak AutoCAD, bir renk koleksiyonunu depolamak için ACB uzantılı renkli kitap dosyalarını kullanır. Bunlar yüzeyleri renklendirmek veya çizgileri doldurmak için kullanılır.

AutoCAD’de oluşturulan bilgi sahnesindeki metin dosyaları ASE uzantısıyla kaydedilir. Bunlar, benzer programlar tarafından kolayca kullanılan basit metin dosyalarıdır.

Digital Asset Exchange (DAE) dosyaları, AutoCAD ve diğer CAD yazılımları tarafından görüntüler, dokular ve modeller gibi programlar arasında veri alışverişi yapmak için kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir