önerilen içerik
En iyi mimarlar

Alvar Aalto’nun biyografisi ve mobilya endüstrisindeki rolü

Alvar Aalto’nun Biyografisi

Alvar Aalto muhtemelen dünyanın en ünlü Fin mimarı ve tasarımcısıdır. 20. yüzyılın ilk yarısında Finlandiya’nın ekonomik büyümesi ve sanayileşmesi, zanaatkarlar ve tasarımcılar için iyi bir arka plan sağladı. Aalto, uluslararası modernizm ve yeni klasisizm tarzındaki tasarımlarla tasarım ve mimaride yeni bir yaklaşım yaratmayı bu dönemde başardı.

Ünlü bir Fin mimar olan Alvar Aalto, 1898 yılında Finlandiya'nın Kortan şehrinde doğdu ve 1976 yılında bu ülkenin başkenti olan Helsinki'de öldü.
Ünlü bir Fin mimar olan Alvar Aalto, 1898 yılında Finlandiya’nın Kortan şehrinde doğdu ve 1976 yılında bu ülkenin başkenti olan Helsinki’de öldü.

Alvar Aalto (1898-1976) mimarlık eğitimine 1916’da Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nde başladı. Henüz öğrenciyken, ilk mimari yapısı olarak ailesi için bir ev inşa etti.

1920’de henüz eğitimini tamamlamamışken Stockholm’e gitti ve orada Arvid Bjerke adlı bir mimarın gözetiminde çalıştı. Alto’nun ilk resmi faaliyeti, 1922’de Tampere endüstriyel sergisine katılmak olarak görülebilir.

Alvar Aalto, parlak hayatını geçirdikten sonra 11 Mayıs 1976’da vefat etti.

Aynı yıl Aalto, Jyväskylä şehrinde ilk ofisini kurdu ve oraya kendi adını verdi. Aynı zamanda Sisë-Suomi gazetesinde Romeus takma adıyla yazılar yazdı. Alvar Alto, ofisini kurduktan sonra GVS Kila’da küçük evler yapmaya başladı ve ofisindeki iş miktarı giderek arttı.

İlgili Makaleler: Le Corbusier – en kapsamlı biyografi; Mimari eserlerin analizi ve tanıtımı

Aalto, Ekim 1924’te Aino Marsio adlı bir mimarla evlendi. Aino, hayatı boyunca Aalto’nun neredeyse en önemli iş ortağı olarak kabul edildi. Mimari ve bina tasarımına ek olarak, iç mekan yüzeylerinin tasarımı, mobilya, ışık ve tabak tasarımı konusunda da büyük uzmanlığa sahip bir ortak.

Mimari eserlerin teori ve tasarım yöntemleri açısından incelenmesinin önemi, tasarım süreçlerinin anlaşılmasına yol açmaktadır.
Mimari eserlerin teori ve tasarım yöntemleri açısından incelenmesinin önemi, tasarım süreçlerinin anlaşılmasına yol açmaktadır.

Profesyonel aktiviteler

Klasisizm: Alvar Aalto, ofisini kurarak arkadaşları ve akrabaları için evler inşa etmeye başladı. Bu binaların hepsi klasik tarzda inşa edilmiştir. Yavaş yavaş kamu binalarının tasarımına yöneldi, aralarında 1925’te GVS Kila İşçi Kulübü’nün inşaatından, Vatanseverler Derneği’nin binasından (1926) ve 1926’da İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler binasının lobisinden bahsedebiliriz.

İlgili Makaleler: Ludwig Mies van der Rohe’un Biyografisi Mimaride minimalizm çalışmaları

Modernizm: Alvar Aalto’nun görüşü, Avrupa gezisinin başlamasıyla birlikte yavaş yavaş değişti. Aalto’nun tasarım stilinin klasisizmden modernizme geçişi, Rusya’nın Vyborg kentindeki Viipuri kütüphanesinin tasarımıyla başladı. İnşası 8 yıldan fazla süren bir kütüphane. Alto, tasarımında ağırlıklı olarak doğal malzemeleri, sıcak renkleri ve dalgalı çizgileri kullanmıştı. Modernizm tarzında tasarım süreci, Finlandiya Paimio’da bir sanatoryum, Turku’da Torn Sanomat gazete binası ve New York Dünya Fuarı’nda (1939) Finlandiya pavyonunun inşasıyla devam etti.

İlgili Makaleler: Walter Gropius – biyografi ve mimari dehanın tanıtımı!

Bu tutum değişikliği, Alto’ya birçok başarı getirdi. Ünü Amerika kıtasına yayılmış ve bazı tasarımları New York Modern Sanatlar Müzesi’nde (MOMA) sergilenmiştir. Hatta Fransız tasarımcı ve mimar Le Corbusier’den sonra New York Müzesi’nde özel sergi açan ikinci kişiydi.

Hugo Alvar Henrik Aalto 1898'de Finlandiya'da doğdu, 1921'de Helsinki Teknoloji Enstitüsü'nden mimarlık diplomasını aldı.
Hugo Alvar Henrik Aalto 1898’de Finlandiya’da doğdu, 1921’de Helsinki Teknoloji Enstitüsü’nden mimarlık diplomasını aldı.

Alvar Aalto’nun ünü, Siegfried Giedion’un Space, Time and Architecture: The Growth of a New Tradition adlı kitabının 1949’da ikinci baskısının yayınlanmasıyla arttı. Bu kitapta, Aalto’yu tartıştı ve çalışmalarını Le Corbusier de dahil olmak üzere diğer tüm modernist mimarlardan daha fazla analiz etti.

Alto ve mobilya tasarımı

Birçok kişi Alvar Aalto’yu ünlü bir mimar olarak tanırken, mobilya tasarımları da oldukça popülerdir. Uzun süre Josef Hoffmann ve Wiener Vertstedt’in eserlerini inceledi ve ünlü Finli tasarımcı ve mimar Eliel Saarinen ile çalıştı. Alto ile Aino’nun evlenmesi ve eşinin teşvikiyle mobilya tasarımına olan ilgisi arttı. Tabii ki, mobilya tasarımına odaklanmasının büyük bir kısmı Finlandiya’daki Paimio Sanatorium’un inşasından kaynaklanıyordu. Bu bina münhasıran verem hastalarının kaldığı bir merkez olarak kullanılmış ve 2014 yılından itibaren çocuklara özel rehabilitasyon merkezi olarak da bilinmektedir. Paimio Sanatorium aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Fince Hugo Alvar Henrik Aalto
Fince Hugo Alvar Henrik Aalto

Aalto, bu sanatoryum için benzersiz mobilya ve aydınlatma tasarlamaya karar vermişti ve sonuç, tüberküloz hastaları için yapılan Paimio sandalyesi gibi eserlerdi. Ardından Alvar Aalto, 1935 yılında Artek’i kurdu ve burada kendi tasarladığı ürünlerin yanı sıra diğer ithal ürünleri de tedarik etti. Bu firma halihazırda mobilya ve aydınlatma ekipmanları satışı alanında faaliyet göstermekte ve faaliyet göstermekte olup, tasarımlarındaki ana felsefe sanat ve teknolojinin birleşimidir.

İlgili Makaleler: Animasyon nedir: tarihine ve tasarımdaki kullanımına bir bakış

L ayaklı sandalye, 1933 yılında tasarlanan Alvar Aalto’nun bir başka eseridir. Aalto, bu sandalyenin tasarımını mobilya alanındaki en büyük başarısı olarak değerlendirdi ve mimarideki bir sütun tasarımıyla karşılaştırdı. L-ayak, çok güçlü görünmeyen, ancak şaşırtıcı bir şekilde vücut ağırlığına karşı dayanıklı olan kavisli ayakları olan tamamen ahşap bir sandalyeydi. Alvar Aalto, bu sandalyeyi tasarlamak için insan bacağının şeklinden ilham aldı.

Alvar Aalto, inşaat projelerinin çoğu için benzersiz ışıklar tasarladı. Bu ışıklar daha sonra şirketi tarafından seri üretildi ve hala dünya pazarlarında satılıyor.

Çalışmaları mimari, mobilya, tekstil ve tabakların yanı sıra heykel ve resim içeren önde gelen yabancı mimarlar ve Fin tasarımcılardan biridir.
Çalışmaları mimari, mobilya, tekstil ve tabakların yanı sıra heykel ve resim içeren önde gelen yabancı mimarlar ve Fin tasarımcılardan biridir.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Camla çalışma konusunda da yetenekliydi ve bu alandaki en ünlü eseri, Aalto adını verdiği cam vazodur. Bu vazo, Finlandiya’daki ünlü sanat eserlerinden biridir.

Alvar Aalto’nun mimari eserleri

  • Jyväskylä Üniversite Binası (1951)
  • Kültür Evi (1955)
  • Säynätsalo Belediye Binası (1949)
  • Stephanus Kilisesi (1968)
  • Viipuri Kütüphanesi (1935)
  • Heilig Geist Kirche (1962)
  • Muuratsalo Deney Evi (1953)
  • Maison Louis Carré (1959)
  • Riola Parish Kilisesi (1978)
  • MIT Fırıncı Yurdu (1948)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir