önerilen içerik
yazılım

Sidefx Houdini yazılımı Kullanımı nedir?

Sidefx Houdini nedir?

Büyük bir film yapım şirketi filmini yapmak için bir yazılım kullandığında, o filmde kullanılan özelliklerin o yazılımın sonraki sürümlerinde halka açık olması beklenmelidir. Bu kez DreamWorks şirketi ve The Croods animasyonu sayesinde Houdini’ye yeni özellikler eklendi. Sidefx firmasından gelen dev bir güncelleme ile Houdini 12.5 versiyonu tanıtıldı.

Houdini, ortamında yapılan pratik işlerin bir node tarafından yapılmasıyla bilinen %100 Node yazılımıdır. Bir nesneyi inşa etmekten onu bir su, ateş veya parçacık kaynağına dönüştürmeye kadar Düğümleri kullanmanın olumlu yanı, tüm etkiyi yeniden oluşturmak zorunda kalmadan efektleri hızla değiştirme ve değiştirme yeteneğidir.

İlgili Makaleler: REVİT nedir? 2023 versiyonu çıktı!

Houdini çoğunlukla efektler (patlama, yangın, sıvılar, cilt ve saç vb.) ve ayrıca bir ormanı veya bir stadyumdaki bir grup insanı simüle etmek istediğimizde olduğu gibi toplu el modellemesi için kullanılır.

Houdini eksiksiz bir programdır yani bu yazılım ile modelleme, animasyon, efektler, render, ışıklandırma ve hatta kompozit işler yapabilirsiniz. Tabii ki

Houdini
Houdini

Söylendiği gibi, Houdini efektlerde ve toplu sahneler yaratmada daha güçlüdür.

İlk birkaç gün Houdini ile çalışmak, özellikle İranlı programcılar için zor ve sıkıcı görünebilir. Yani sabır ve yetenek geliştirirsek.

Biraz programlama öğrenmeniz gerekiyor ve çalıştığınız efektler üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsanız, Houdini’yi deneyin.

İlgili Makaleler: Photoshop nedir? + Bu yazılımın çeşitli uygulamaları

Houdini’nin çırak sürümü tamamen ücretsizdir ve öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, tam sürümden tek farkı, nesneleri işleme ve içe aktarmadaki sınırlamadır.

SideFX Houdini yazılımı, günümüzde birçok kullanıcısı olan animasyon, sinematik özel efektler, oyun oluşturma ve simülasyon sektörünün en güçlü yazılımlarından biridir. Houdini’nin MAYA yazılımının zorlu rakiplerinden biri olduğu söylenebilir.

 • Uygulama: animasyon yazılımı
 • Geliştirme ve yayın şirketi: Sidefx
Houdini
Houdini

Houdini yazılımı hakkında

Houdini yazılımı, Toronto’da bulunan Side Effects Software Inc. SESI tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Houdini yazılımı, sanatçılar arasında özel efekt yazılımı olarak ünlü olmasına rağmen, en güçlü animasyon ve 3D programlarından biridir, ancak İran’da film ve animasyon şirketleri, stüdyo yazılımı olarak çoğunlukla Maya yazılımını kullanır ve sonuç olarak, Houdini’nin daha az kullanıcısı olduğu söylenebilir.

Houdini yazılımının tarihi

Sidefx Houdini yazılımının yaratıcıları Kim Davidson ve Gray Hermanovic isimli film yapımcılığına çok ilgi duyan ve film yapımlarında oldukça aktif olan iki kişiydi. Bir yazılım tasarlamaya karar verene kadar 1985 yılında Omnibus’a katıldılar. 1987’de, 3D grafikler daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığında, Kim ve Gray, Side Effects Software adlı bağımsız bir şirket kurmaya karar verdiler ve daha sonra Houdini olarak yeniden adlandırılan PRISMS’i piyasaya sürdüler.

Houdini
Houdini

İlgili Makaleler: Sketchup nedir? Sketchup yazılımı hangi alanlarda kullanılır

Houdini yazılımının özellikleri

 • Houdini yazılımının birçok etkisi vardır, bu da kullanıcıların Houdini’yi kullanmak için yardımcı eklentilere ihtiyaç duymadığı anlamına gelir.
 • Duman, ateş ve…
 • Sahneye uygulanan değişiklikleri hızlı bir şekilde görmek için Etkileşimli Fotogerçekçi İşleme teknolojisi
  Karmaşık sahnelerde bile özel programlamaya ihtiyaç duymadan kullanın
 • Karmaşık efektler ve video ve animasyon özel efektleri yapma
 • çokgen modelleme
 • Düğüm Tabanlı Prosedürel
 • Versiyon desteği ve temini
 • Gündüz ve oruç
 • Fantastik render
 • Python programlama dili (PYTHON) için entegre destek
 • Maya yazılımı ve 3dSmax yazılımı gibi diğer animasyon yazılımlarıyla etkileşim
 • Ve…

Houdini ile yapılmış filmler ve animasyonlar

Houdini yazılımı Double Negative, ILM, MPC, Frame Store, Sony Pictures Image work, Method Studio gibi büyük VFX firmaları tarafından kullanılmış olup Hollywood’da özel bir yere sahiptir ve bu program yardımıyla birçok film çekilmiştir. Bunlardan en önemlileri The Matrix, Revolutions, Evil, Harry Potter ve Goblet of Fire, Superman, Inception, Cars2 ve Frozen animasyonlarıdır.

İlgili Makaleler: Unreal Engine yazılımı nedir? + Enrail Engine’in mimaride uygulanması

Houdini ve Maya yazılımı

Herkesin bildiği gibi, yazılımları, özellikle genel ve ana yazılımları karşılaştırmak profesyonel bir görev değildir ve her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, ancak bu sayfada bu paragrafı yazmamın amacı çok önemli bir şeye işaret etmekti ve bu da işin özü. sektördeki zorluk Bu iki yazılımın dinamikleri. Çünkü Houdini çalışmalarının çoğu, bu yazılımın dinamiklerini, tek rakibi olan Maya’dan bir adım önde görüyor.

Houdini
Houdini

Houdini yazılımının özeti

Houdini yazılımı, dünyanın ünlü animasyon yazılımlarından biri ve modellemeden render’a kadar bir animasyon oluşturma yeteneğine sahip altı ana yazılımdan biridir, ancak İran’da gerçek konumuna gelmesi uzun zaman almaktadır. Maya yazılımlarının İran’daki popülaritesine rağmen çok az firma yeterli güce sahip olmayan yazılımlarla projelerini kapatıyor bu benim şahsi görüşüm ama eğer amacınız animasyon öğrenmek ve öğretmek ise Maya yazılımını tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir