önerilen içerik
En iyi mimarlar

Walter Gropius – biyografi ve mimari dehanın tanıtımı!

walter gropius

En iyi mimarlar için bir merkez ve üs olarak bilinecek bir mimarlık okulu yaratma kaygısının olduğu o günlerden bu yana uzun yıllar geçti. Bilim, sanat, yaratıcılık ve elbette cesaret, modern mimari için bir merkez inşa etmek için el ele çalışmak zorundaydı. Çünkü yeni dünyanın buna gerçekten ihtiyacı vardı. Hepsi yeni dünyanın bu ihtiyacına uygun bir cevap vermek için bir adamın varlığında toplandı!

Diğer mimarların biyografilerini görmek için ünlü mimar sayfasını ziyaret edin.

Bu çalışmaların en önemlileri arasında 1911 yılında Fagus adlı ayakkabı kalıbı fabrikasının ve 1919 yılında Bauhaus okulunun tasarımı sayılabilir.
Bu çalışmaların en önemlileri arasında 1911 yılında Fagus adlı ayakkabı kalıbı fabrikasının ve 1919 yılında Bauhaus okulunun tasarımı sayılabilir.

Bauhaus, Almanya’nın Dessau şehrinde kurulan ilk modern mimarlık okuludur. Aslında modern dünyanın mimarisinde ve sanatında çok yapıcı bir rol oynayan bu akademinin, tarihiyle adını sonsuza dek hatırlamış bir adamın sanatının ve yaratıcılığının ürünü olduğu söylenebilir! Bauhaus ve Walter Gropius isimleri ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

Walter Gropius, 5 Temmuz 1969’da Boston, Massachusetts’te 86 yaşında öldü. Bezlerinde iltihaplanma teşhisi kondu ve 7 Haziran’da hastaneye kaldırıldı. 15 Haziran’daki başarılı operasyonun ardından tam bir iyileşme için umut vardı. Gropius kendisini “sert yaşlı bir kuş” olarak tanımladı ve yaklaşık bir hafta boyunca gelişmeye devam etti. Ancak ciğerleri tıkandı ve kana ve beyne uygun miktarda oksijen sağlayamadı. Bilincini kaybetti ve uykusunda öldü.

İlgili Makaleler: Frank Lloyd Wright’ın Biyografisi | Frank Lloyd Wright’ın mimari tarzı

Aradan geçen bu yılların dünyanın ilk mimarlık akademisi olan Bauhaus’un antik çağını ve büyüklüğünü azaltmakla kalmayıp değerini daha da artırdığını bilmek ilginç olabilir.

Walter Gropius, denemekten ve yaratmaktan asla vazgeçmeyen bir dahi!Sanat ve mimarlık tarihindeki bu kalıcı figür hakkında daha fazla bilgi edinmek için Milaneset ile gelin.

Walter Gropius’un kişisel hayatı

Gropius, 1883’te Berlin’de doğdu. Ailenin üçüncü çocuğuydu. Babası, zamanının başarılı mimarlarından biriydi. Berlin ve Münih’teki teknik okullarda mimarlık okudu ve ardından ciddi bir şekilde mesleki faaliyetlerine başladı.

Çiğ olmak için çok seyahat etmek gerekir derler belki duymuşsunuzdur!Genç Gropius, eğitimini tamamladıktan sonra İtalya ve İspanya’ya da seyahatler yapmış ve bu geziler onu gelecekteki mesleğine hazırlamıştır!

Çalışmalarının ve mimarlığının başlangıcı 1907’dir. Seyahatlerinden döndükten sonra hocası Adolf Meyer ile Berlin’de çalışmaya ve deneyim kazanmaya başladı. Genç Gropius’un sonraki faaliyetlerinin temelini oluşturan bu işbirliği 1925 yılına kadar devam etti.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Antoni Gaudi’nin eserlerinin tanıtımı

1937’ye kadar Gropius’un sanatsal faaliyetleri ve meslekleri Avrupa’da hâlâ hareketliydi. Ancak bu sırada evini terk etmek zorunda kaldı. Bir sonraki hedefi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Boston şehriydi. Orada, yılların verdiği çalışma ve deneyimin gölgesinde Harvard Üniversitesi’nde profesör olarak ders verebildi.

Gropius yapının sadece cephesini tasarlamış olsa da bu yapının duvarları da modernist ilkeyi göstermektedir.
Gropius yapının sadece cephesini tasarlamış olsa da bu yapının duvarları da modernist ilkeyi göstermektedir.

Yıllarca süren çalışma ve çabalardan sonra, bu büyük mimar 1969’da Boston’da 86 yaşında öldü. Evi artık bir müze haline geldi ve dünyanın her yerinden tüm ilgili insanları ağırlıyor.

Mimarlık ve Gropius

Gropius’un mimarlık ve sanat alanında uzun yıllar süren çalışmaları ve faaliyetleri sırasında benzersiz binalar tasarlandı. Tüm bu tasarımlar, Walter’ın yaratıcılığı ve bilgisi sayesinde özel ve benzersiz! Bu çalışmaların en önemlileri arasında 1911 yılında Fagus adlı ayakkabı kalıbı fabrikasının ve 1919 yılında Bauhaus okulunun tasarımı sayılabilir.

Almanya’da inşa edilen Fagus ayakkabı fabrikası bir paralelkenardır. Binanın iç kısmı betonarme, dış kısmı ise cam ve dar çelik çerçeveden yapılmıştır. İskeletin iç kısmında beton kullanılmasından dolayı camlar üç katlı olarak uygulanmıştır.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

Bu yapı ile ilgili ilginç noktalardan biri, tüm bölümlerde sürekliliği sağlaması, yani köşelerde bile yapının kolayca dönmesi ve sürekliliğini korumasıdır.

Neden cam Bu sorunun çok yaratıcı bir cevabı var! Bu tasarımın arkasındaki düşünce, bu fabrikadaki işçilerin çalışma ortamının sağlığına atıfta bulunmaktadır. Aslında tasarım, çalışanların sağlıklı bir ortamda çalışmalarına devam edebilecekleri şekilde hayata geçirildi.

Gropius, mimarinin yanı sıra tasarım alanında da ünlüydü.
Gropius, mimarinin yanı sıra tasarım alanında da ünlüydü.

Ancak bu dehanın adını sonsuza kadar tarihe yazdıran, Bauhaus okulunun tasarımıydı!

Bauhaus neden önemli?

Bu akademi aslında bir mimarlık okulu ve tabii ki sanat tarihinde bir mimari üslup ve fikir akımını temsil ediyor. Ek olarak, binaların genellikle basit ve tek tip olduğu bir dönemde, bina tasarımı tamamen yaratıcı ve benzersizdir!

Bu güzel binanın tasarımında, birkaç köprü ile birbirine bağlanan kanatlar yapılmıştır. Derslikler, atölyeler, öğrenci ve öğretim görevlileri lojmanları, konferans salonları ve idari bölümler farklı bölümlerde tasarlanan mekanlar arasında yer alıyor.

Walter Gropius, önde gelen bir Alman mimar ve ünlü Bauhaus okulunun kurucusuydu. Walter Adolf Georg Gropius, 18 Mayıs 1883'te Berlin'de doğdu.
Walter Gropius, önde gelen bir Alman mimar ve ünlü Bauhaus okulunun kurucusuydu. Walter Adolf Georg Gropius, 18 Mayıs 1883’te Berlin’de doğdu.

Bu okulun yaklaşımı, onu yeni dünyaya girmek için bir kapı haline getirdi. Ve Walter Gropius, modern mimarlık dünyasının kapılarını açan kişidir. Geçmişte ve öncesinde bu yapı, entelektüel akımlarıyla her şeyi değiştirmiş, sanat ve resim yapılarda sadece dekorasyon olarak kullanılmıştır.

İlgili Makaleler: 3D yazıcı ile mimari model nasıl yapılır

Eski tarz okullar bundan fazlasını yapamazdı. Mimarlar, ressamlar ve heykeltıraşlar birbiriyle ilişkili mesleklerdi! Ama sonunda her şey değişti!

İnşa edilen her bina, bileşenleri işlevsel bir şekilde tasarlanmalıydı!Artık mimarların bağımsız tasarlama zamanı!Bu, kurucusu sayesinde bu yeni okulun modern dünyada yarattığı değişimdir.

Belki de Bauhaus’un açıklamasını okumak lütuf değil!Çünkü Walter Gropius’un inandığı şey bu ifadeydi!

Bauhaus’un açıklaması:

Sanat yaratmak için burada! Nihai hedef inşa etmektir ve bu kadar! Belki de bu akademinin takip ettiği en önemli düşünce buydu!

Gropius, tasarım sürecinde grup çalışmalarını destekledi ve TAC Grubu ile işbirliğini ölümüne kadar sürdürdü.
Gropius, tasarım sürecinde grup çalışmalarını destekledi ve TAC Grubu ile işbirliğini ölümüne kadar sürdürdü.

Sanat verimli olmalı!Genç sanatçı öğrenmeli ve sanatıyla yaratıcılığını geliştirmeli! Gerçek sanat, içinde bir şeyler yapmaktır!

İlgili Makaleler: En iyi 20 ücretsiz 3D baskı yazılımı

Eski eğitim sistemi dönüştürülmeli, uygulamalı ve atölye eğitim sistemine dönülmelidir. Sanatçı harika bir Pishhori! Meslek sanatını öğrenmek için temellerini öğrenerek işe başlamalıyız. Böylece içinde sanatla gelişebilir ve büyük başarılar sağlayabiliriz.

Walter Gropius’un diğer faaliyetleri şunları içerir:

1913’te bu dünya dehası, Queensberg’de Prusya demiryolu için kendi tarzında çok ilginç ve benzersiz olan bir lokomotif tasarladı.

Köln şehrinde binalar ve fabrikalar tasarlamanın yanı sıra sergiler de diğer onurları arasındadır.

“Endüstriyel Binaların Geliştirilmesi” başlıklı düşündürücü bir makale Walter’ın diğer faaliyetlerinden biridir.

1923 yılında Gropius tarafından tasarlanan ünlü kapı kolları, halen modern tasarımın bir sembolü olarak kabul edilmektedir.

Cesaret, düşünme, sanat ve yaratıcılık, dünyadaki mimariyi ilerletmek ve insanların yaşam tarzını iyileştirmek için yetenekli ellerde bulunan araçlardı!

Gropius
Gropius

Mimar Walter, tasarımlarının insanlara ekonomik fayda sağlamasından hoşlanıyordu. Tasarladığı evleri ve binaları tüm bileşenleri ile kullanıcıları için kullanışlı ve pratik hale getirmeye çalıştı.

İlgili Makaleler: 10 mutfak ve mobilya çizim programı indir 3d

Bu eşsiz tasarım ve mimarlık dünyasını durmaya zorlayan sadece Dünya Savaşıydı! Ancak savaştan sonra yaptığı faaliyetlerle genç toplumun ihtiyaçlarını ve modern dünyanın tasarım arzusunu olabildiğince güzel bir şekilde sergilemeyi başardı.

Görme duyusu ve diğer beş duyu ile bağlantısını incelemek ve araştırmak için uzun yıllar harcadı. Ayrıca biçim, tasarım, renk ve mekan gibi konularda insanların psikolojik deneyimleri hakkında birçok çalışması vardır.

Bu deneyimlerin çok gerçek olduğuna inanıyordu. Yapı malzemeleri gerçek olduğundan! Tasarım ve mimarlık dünyasını yöneten de beş duyumuz aracılığıyla deneyimlerimiz ve algılarımızdır.

Walter Gropius, modernitenin en etkili mimarlarından biridir.
Walter Gropius, modernitenin en etkili mimarlarından biridir.

Sanatın yararlı ve pratik olması gerektiğine, bu nedenle tek başına öğretilemeyeceğine inancı tamdı!Bu düşüncenin sonucu olarak Bauhaus Akademisi’ne kabul edilen öğrencilere sanatı öğrenmenin yanı sıra alanı da incelemelerini tavsiye etti. resim ya da heykel, mimari olarak!

Çünkü sanatı uygulamanın tek yolu olarak gördü. Ve belki de onun bakış açısından gerçek sanat sadece mimariydi.

İlgili Makaleler: Grafik tasarım nedir? Grafik tasarımcı becerileri

Tasarladığı binalarda erkeğin kaygıları çok iyi görülüyor!Ayakkabı fabrikasında işçi sınıfı olarak sağlıklı koşullarda çalışması gerekiyor!

Walter Gropius’un size anlattığı her şeyin yol gösterici bir ışık olmasını umuyoruz. ve zihninizde yaratıcılığın tomurcuklarının yeşermesini sağlayın. 20. yüzyılın modern dünyasına yeni bir tarz ve yeni bir yaklaşım kazandırdı.

Walter Gropius, 18 Mayıs 1883'te Berlin'de doğdu. Tanınmış bir Alman mimar ve ünlü Bauhaus okulunun kurucusuydu.
Walter Gropius, 18 Mayıs 1883’te Berlin’de doğdu. Tanınmış bir Alman mimar ve ünlü Bauhaus okulunun kurucusuydu.

Bauhaus tarzı önce Avrupa’da sonra tüm dünyada hayran bulmuş ve modern dünyada hala birçok tasarımın temeli olarak kabul edilmektedir.

Ödül ve onur

  • 1959’da AIA Mimarlık Ödülü
  • 17 Mayıs 2008’de bir Google Doodle’ı Walter Gropius’un 125. doğum gününü kutladı.

son söz

Walter Gropius dünyaca ünlü bir dahi! Mimarlık alanındaki faaliyetleri onu eşsiz bir efsaneye dönüştürmüştür.

Gropius’un yaşadığı dönemde mimari, uygulamalı sanatın en önemli ve belki de tek akımı olarak görülüyordu. Dünyadaki faaliyetleriyle oluşturduğu görüşün endüstriyel tasarım üzerinde yadsınamaz bir etkisi oldu.

Endüstriyel tasarım olarak bildiğimiz (Endüstriyel Tasarım), Mimarlık Akademisi’nin bu yaklaşımıyla şekillenmiş ve bugün endüstride tasarımın en önemli kollarından biri olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir