önerilen içerik
En iyi mimarlar

Ludwig Mies van der Rohe’un Biyografisi Mimaride minimalizm çalışmaları

Ludwig Mies van der Rohe’nin Biyografisi

Ludwig Mies van der Rohe, 27 Mart 1886’da Almanya’nın kuzeybatısında, Hollanda ve Belçika sınırlarına yakın, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bir şehir olan Aachen’de doğdu. Alman-Amerikalı mimar ve 1930’dan 1933’e kadar Bauhaus’un üçüncü yöneticisiydi. Çevresindeki insanlar ona genellikle soyadıyla hitap ederlerdi, Bayan Mord.

Birçok kişinin Mies van der Rohe olarak telaffuz ettiği Ludwig Mies van der Rohe.
Birçok kişinin Mies van der Rohe olarak telaffuz ettiği Ludwig Mies van der Rohe.

Ludwig, usta bir mimarın oğluydu ve babasının taş dükkânında çalışıyordu. Hiç resmi mimarlık eğitimi almamıştı ama 15 yaşında Aachen’in birçok büyük mimarının yanında çıraklık yaptı. 1905 yılında 19 yaşındayken mimar olarak çalışmak üzere Berlin’e gitti ve burada tasarım müdürü Bruno Paul ile çalıştı.

Mays nihayet 17 Ağustos 1969’da öldü ve Chicago’daki Graceland Mezarlığı’na gömüldü.

İki yıl sonra, ilk bağımsız tasarımını, geleneksel bir sahil evinin inşasını başarıyla tamamladı. Bunun üzerine Ludwig, 21 yaşından büyük olmamasına rağmen ofisini kurmaya karar verdi. 1908 yılında ihtisas mimarlık işine başladı ve “Peter Behrens”in ofisinde çırak olarak çalıştı.

İlgili Makaleler: Frank Lloyd Wright’ın Biyografisi | Frank Lloyd Wright’ın mimari tarzı

Walter Gropius ve Le Corbusier gibi büyüklerle birlikte modern mimarinin önde gelen ustaları olarak bilinir. Aynı zamanda St.Petersburg’daki Alman İmparatorluk Büyükelçiliği’nin proje yöneticisi olarak seçildi, ancak üniversite eğitiminin olmaması nedeniyle bağımsız olarak sözleşmeler imzalamaya başlaması uzun sürmedi. Onu yakından tanıyanlar az konuşan, heybetli ve öğüt vermeyi seven biri olduğunu söylerler.

Bir esnafın oğlundan Berlin'in ayrıcalıklı kültürüyle çalışan bir mimara dönüşen hızlı dönüşüm sürecinin bir parçası olan Ludwig Mies van der Rohe'ye.
Bir esnafın oğlundan Berlin’in ayrıcalıklı kültürüyle çalışan bir mimara dönüşen hızlı dönüşüm sürecinin bir parçası olan Ludwig Mies van der Rohe’ye.

Mesleki kariyerine toplumun varlıklı kesimleri için binalar tasarlayarak başladı ve önceleri geleneksel Alman tarzını takip etti. Mies van der Rohe, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra geleneksel Alman mimarisine dayalı tasarımlar yapmaya devam ederken, uluslararası üslup alanında araştırmalar yapmaya başladı. Daha sonra modernizmi arayan bir akımı takip etti ve diğer tüm önde gelen ve büyük mimarlardan daha fazla, bu temayı çalışmalarında temel olarak kullanabildi.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Antoni Gaudi’nin eserlerinin tanıtımı

Ludwig Mies van der Rohe mimari tarzı

Modern mimarinin kurucularından biri olarak bilinen bu Alman-Amerikalı mimar, şeffaf ve basit bir mimari tarzı ortaya koydu. Binalarında cam levhalar ve endüstriyel metaller gibi modern hammaddeler kullanılmış, bu da onun iç mimariyi tanımlamasına ve yaratmasına yardımcı olmuştur.

Mimarlar olarak üzerimize düşen görev, içinde yaşadığımız medeniyeti ifade eden mimariyi inşa etmektir. Ludwig Mies von der Rohe.
Mimarlar olarak üzerimize düşen görev, içinde yaşadığımız medeniyeti ifade eden mimariyi inşa etmektir. Ludwig Mies von der Rohe.

Mace, yaşadığı çağın niteliğine ve doğasına ilişkin anlayışını artırmak için geçmişin ve günümüzün büyük filozoflarını ve düşünürlerini dikkatlice incelemeye başladı. Belki de modernizmin diğer tüm öncülerinden daha fazla Mies, çalışmalarının temeli olarak felsefeyi kullandı. Mace’in mimarisi, yüksek düzeyde soyutlama ile inşa edildi ve işine ilişkin genel açıklamaları, yorum için daha fazla alan bıraktı. Ancak, binaları çok basit ve anlaşılır görünebilir.

İlgili Makaleler: Her eve uygun 25 uygun fiyatlı iç dekorasyon fikirleri tanışın!

Bir sergi standı için Barselona sandalye tasarımı

Ludwig Mies van der Rohe’nin 1930 yılına kadar belki de en ünlü eseri, Uluslararası Barselona Sergisi’ndeki Almanya pavyonunun tasarımıdır. Ludwig’in Barselona sandalyelerini tasarladığı alan, bu sandalye tek başına 20. yüzyılın en ünlü sandalyelerinden biri haline geldi.

Ludwig Mies van der Rohe, Walter Gropius ve Le Corbusier ile birlikte modern mimarinin önde gelen ustalarından biri olarak kabul edilir.
Ludwig Mies van der Rohe, Walter Gropius ve Le Corbusier ile birlikte modern mimarinin önde gelen ustalarından biri olarak kabul edilir.

Barcelona sandalyesi sade ama çekici bir görünüme sahiptir. Birbirini kavisli bir şekilde kesen bu sandalyenin parlak çelik ayakları sadece güzel olmakla kalmıyor, aynı zamanda yüksek ağırlık taşıma kapasitesine sahip. Bu sandalyenin sırt kısmı da deri kayışlarla desteklenmiştir. Barcelona sandalyesinin kavisi ve uygun açısı, yumuşak deri tabanı ve sırtlığı, bu sandalyenin yaklaşık 90 yıl sonra dünyada en çok satan ve bilinen bir ürün olmasını sağlıyor.

İlgili Makaleler: Bina çizimi | Bina tasarım planları türleri

Bauhaus okulu

1930’ların başında Ludwig, Bauhaus okulunun son müdürü olarak seçildi. Kendisinden sonraki on yılların tasarım ve sanatsal üslupları üzerinde büyük etkisi olan bu okul, devlet fonlarıyla yönetiliyordu. Weimar Cumhuriyeti ile aynı zamanda başlayan Bauhaus okulundan etkilenen mimari, resim ve heykel, yalnızca yeni tasarım biçimleri sunmakla kalmadı, aynı zamanda uluslararası bir kapsam kazandı. Bu okuldan etkilenen birçok mobilya tasarımcısı, tasarımlarını gerçekleştirmek için yeni bir yaklaşım benimsedi.

Ludwig Mies van der Rohe'nin 1930 yılına kadar belki de en ünlü eseri, Uluslararası Barselona Sergisi'ndeki Almanya pavyonunun tasarımıdır.
Ludwig Mies van der Rohe’nin 1930 yılına kadar belki de en ünlü eseri, Uluslararası Barselona Sergisi’ndeki Almanya pavyonunun tasarımıdır.

İlgili Makaleler: autocad 2023 3d çizim nasıl yapılır

1960’larda Mace’in sağlığı giderek kötüleşti ve artık ofisinin günlük işleriyle ilgilenemez hale geldi. Buna rağmen şirketi büyümeye devam etti. Artrit nedeniyle hareketsiz kaldığı için evde çok zaman geçiriyor. Mays nihayet 17 Ağustos 1969’da öldü ve Chicago’daki Graceland Mezarlığı’na gömüldü.

Ludwig Mies van der Rohe’nin eserleri

 • Seagram Binası
 • Farnsworth Evi
 • Toronto-Dominion Merkezi
 • Tugandhat Villa
 • Barselona Pavyonu
Mies van der Rohe, zamanının birçok mimarı gibi, yeni çağı temsil edecek bir mimari stil yaratmanın yollarını aradı.
Mies van der Rohe, zamanının birçok mimarı gibi, yeni çağı temsil edecek bir mimari stil yaratmanın yollarını aradı.

Ludwig Mies van der Rohe’nin faaliyet tarzları

 • modern
 • Uluslararası
 • en az

Ludwig Mies van der Rohe’nin ödülleri ve onurları

 • Kraliyet Altın Madalyası (1959)
 • Zavallı Le Merit (1959)
 • AIA Mimarlık Ödülü Altın Madalya
 • Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası (1963)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir