önerilen içerik
YazılımBina

sıfırdan yüze villa bahçe tasarımı; İyi bir tasarımın ilkeleri, öğeleri ve özellikleri

bahçe tasarımı

Villa bahçesinin tasarımı, “yeşil alanın insan ruhu ve sağlığı üzerindeki etkisinin açık ve yadsınamaz bir konu olduğunu” vurgulamaktadır. Villa bahçe evinin tasarımı, aşağıda tam olarak açıklanan bir dizi ilkeye göre yapılmalıdır.

Bir villa bahçesi, geniş bir arazi alanında yer alan ve bahçenin ana tasarım peyzajı olarak kabul edildiği, bitki, çeşme ve diğer unsurların sergilendiği bir yaşam alanı türüdür. Canlı ve mutlu bir topluma sahip olmak için bahçe ve yeşil alanların tasarımına daha fazla önem verilmelidir. Bu önemli, özellikle villanın bahçesinde, yapının çevresiyle derin bir etkileşim içinde olduğu yeşil şehircilik için mükemmel bir örnek olarak değerlendirilebilir ancak villa bahçe modeli tasarımı nasıldır ve hangi noktalara dikkat edilmelidir? insan merkezli bir tasarımın oluşturulmasında dikkate alınmasını sağlamıştır.

Villanız modern ya da klasik olabildiği gibi, lüks bir villanın bahçe tasarımında da geleneksel ya da rustik gibi farklı tipler yer alabilir.
Villanız modern ya da klasik olabildiği gibi, lüks bir villanın bahçe tasarımında da geleneksel ya da rustik gibi farklı tipler yer alabilir.

Günümüzde bahçe alanları artık villalara çıkmıyor; Banliyödeki evlerin çoğunun da bahçesi var. Bu nedenle birçok villa sakini bahçelerini en iyi şekilde yapma eğilimindedir. Villa bahçesinin tasarımı çok önemli olmakla birlikte yeşil alanın bakımı oldukça özen gerektirmektedir. Bu sayede insanlar kişisel ihtiyaç ve zevklerini karşılamaktan çok sevimli bir bahçeye sahip olmaya mahkumdur. Bu nedenle minimum bakım ve bakım ile bir villa bahçesi vizyonu daha çok gerçekleştirilemeyecek bir hayal gibidir.

Villa bahçesinin en çok arzu edilen tasarım faktörleri
Bu yazımızda villa bahçesinin tasarım öğelerini minimum düzeyde özen ve bakım ile ele almaya karar verdik. Çünkü trafik sorunları nedeniyle çoğu şehir sakininin minimum bakım ve bakım gerektiren, yeşil ve taze görünen bir bahçeye sahip olduğuna inanıyoruz!

Açık bir yaşam alanı yaratın

Açık yaşam alanı tasarımı, villa bahçe tasarımının hayati unsurlarından biridir. Açık bir yaşam alanı hazırlamak ve yemek masası ve sandalyeler, şezlong ve gömme tezgah gibi gerekli olanakları sağlamak harika görünüyor.

Bu bağlamda, veranda, güverte ve terasların inşası, ek çimlerin azaltılmasını ve yılın sıcak mevsimlerinde serinlemek için önemli alanlar yaratılmasını mümkün kılmıştır.

İlgili Makaleler: +34 En şık ve en yeni fikirlerle resepsiyon duvar süsleme

Ek çim işi yok

Çimlere sahip olmak, yüksek bakım anlamına gelir. Çim alanların bakımı, budama, gübreleme, yabani otları temizleme ve yeniden dikmeye dikkat etmeyi gerektirir.

Bu nedenle, az bakım gerektiren villa bahçesi tasarım fikirleri arıyorsanız, çimleri daha küçük tutun veya çimleri çok büyük tutmayın. Bu trendi takip ederek, alanınızın çoğunu birkaç çift sandalye ile yaşam alanına ayırın.

Çiçek işleri için sınırlı alan

Birçok kişi villa bahçesinin tasarımını aşırı çiçekçiliğe doğru itme eğilimindeyken, çiçekçilik alanlarının yüksek düzeyde bakımı asla inkar edilemez.

Aşırı çiçek aranjmanı harika bir görüntü sunsa da, çok fazla çiçek ve bitki çok fazla verim sağlamaz. Villanın bahçesini biraz özenle tasarlamaya çalışın, dar alanları çiçek ve bitki dikimi olarak kullanın ve alanın çoğunu açık yaşam alanı için kullanın.

Kolay bitki seçimi

Sorunsuz bitkileri iyi bir yere dikmeye yatırım yapmak zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilir. Bu nedenle, kuru ve rüzgarlı alanlarda narenciye ağaçları ve hint çobanpüskülü dikmeyi asla düşünmeyin.

Bu nedenle uygun bitkilerin dikilmesi ve yetiştirilmesi villa bahçe tasarımının önemli bir parçasıdır. Budamak için çok zamanınız yoksa, tırmanma gülleri, ficus veya wisteria’yı atlayın. Çünkü bu bitkiler yüksek bakım ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bunun yerine, villa alanında ve oradaki iklime göre doğal olarak yetişen az bakım gerektiren bitkiler arayın.

İlgili Makaleler: +24 modern ve düşük maliyetli fikirle ev giriş dekorasyonu

Minimalist bir görünüme sahip modern tasarım

Villa bahçe tasarımını her zamankinden daha kolay hale getirin. Villa bahçenizin tasarımı ve düzeni ne kadar sade olursa bakımı o kadar kolay olacaktır.

Zahmetli ve verimli bitkiler dikmekten ve yetiştirmekten kaçının ve bakımı kolay çalılardan ve çalılardan oluşan düz bir yatak arayın.

Villa bahçesi tasarlarken özellikle dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri de villa bahçesinde bulunan yeşil alan ve bahçelerdir.
Villa bahçesi tasarlarken özellikle dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri de villa bahçesinde bulunan yeşil alan ve bahçelerdir.

Yukarıdaki görsel, modern ve minimalist bir villa bahçesi tasarımı örneğidir. İlginç ve farklı bir görünüme sahip olan bu tasarım, kullanım açısından sizi rahatsız etmeyecektir.

Bazen geri adım atmak ve doğanın bahçe tasarımımızı yönlendirmesine izin vermek daha iyidir!

Ancak villanızın önündeki alanın bakımını ve bakımını üstlenmeye çalışın ve bordür ve gölgelik alanları doğanın eline bırakın. Bırakın ağaçlar büyüsün ve araba bitkileri büyüsün. Bu, villa bahçenizin doğal ve vahşi görünmesini sağlar.

Yaprakların düşüşünü izle. Yerli bitkilerin büyümesine ve çoğalmasına izin verin ki kuşlar yuvalarına dönebilsin!

Villanızda, bahçenizde veya bahçenizde sıcacık ve tenha bir köşe arıyorsanız, yardım alabileceğiniz bazı fikirler hazırladık. Bu rahat köşelerden bazıları daha fazla ayrıntıya sahiptir ve kesinlikle pahalı olacaktır. Bazıları daha basittir ve maliyetin çok altında yapılabilir. Uzun zamandır kendinize sıcacık bir köşe arıyorsanız vakit kaybetmeyin. Fikirlere bakın. Zevkinize hangisi daha yakınsa onu seçin ve başlayın.

Villa bahçe alanı ve modern ve şık binalar tasarlamak için fikirler

Bahçe, villa ya da herhangi bir binanın bulunduğu alanda oluşturacağınız alan, yapının iç mimari tarzı ile ilgisiz olmamalıdır. Parke, bitkiler ve saksılar bahçe alanı tasarımında en önemli unsurlar olup, bahçe ve villa alanında güzel ve özel bir atmosfer yaratmak için çim mozaik ve taş mozaik gibi döşemeleri kullanabilirsiniz. Yapı alanına güzel bitkiler çiçeklendirmek ve dikmek dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Binada veya bahçede dinlendirici bir atmosfer yaratmak için rengarenk çiçekler ve yeşil ve güzel bitkiler kullanmanın daha iyi olduğunu unutmayın. Mobilya, binaların ve bahçelerin güzelliğini etkileyen bir diğer unsurdur, bu nedenle bu mekanlar için dış mekan mobilyalarını kullanmak daha iyidir. Birçok modern alanda, özellikle çimsiz olanlarda, mobilya en önemli unsur olarak kabul edilir.

İlgili Makaleler: iskandinav tarzı mobilya | İskandinav tarzında iç dekorasyon tasarımı

Lüks villa bahçe tasarımının özellikleri

Villa tasarımı, yapımı ve lüks villa bahçesi tasarım özellikleri ile ilgili bazı sorularla karşılaşabilirsiniz. Genellikle bazı kişiler villanın bulunduğu alanda bulunan bahçenin ne işe yaradığını merak etmektedirler. İnanmayabilirsiniz ama villanın bahçesi görsel etkisinin düzenleyicisidir. Hatta villanıza birisi girse ilk bakışta gözleri bahçenin güzelliğine takılır. Pratik olarak, bir villa park yeri olabilir. Bahçeler aynı zamanda dinlenme ve dinlenme yerleridir. Villa bahçesi kişisel konforun yeridir. Hatta villa bahçenizin tasarımında ağaç, bitki vb. dikmek için bile kullanabilirsiniz. Bahsi geçen fonksiyonların uygulanabilmesi için bahçeye belirli bir alan ve alan ayırmanız gerekmektedir. Birkaç basit tasarım kuralı izlenerek maliyetli hatalardan kaçınılabilir. Ayrıca rüya gibi ve güzel olan lüks bir bahçe inşa edilir.

Lüks bir villanın bahçesini tasarlamanın iki yöntemi

Lüks bir villa bahçesi tasarlamanın genel olarak iki yöntemi vardır. Bunun bir yolu, iyi bir tasarımcı tutmak ve gerisini ona bırakmaktır. İkinci yol, planı kendiniz tasarlamak ve uygulamaktır. Her iki yöntem de mümkündür. Ayrıca çok dikkatli olmanız gerekiyor. Ancak, önce hangi yolu izlemek istediğinizi seçmelisiniz. İlk yöntemi, yani bir tasarımcıyı işe almayı seçerseniz, daha esnek olmalısınız. Çünkü tasarımcı yol boyunca size farklı çözümler sunabilir. Belki yeni fikirleri ve daha kaliteli ve daha yeni önerileri vardır. Bu nedenle, iyi bir sonuç almak için onunla mümkün olduğunca işbirliği yapmak gerekir.

Çoğu insanın görüşü, farklı çiçekler ve bitkiler, çalılar ve ağaçlar kullanarak güzel ve şaşırtıcı bir manzara yaratabileceğinizdir.
Çoğu insanın görüşü, farklı çiçekler ve bitkiler, çalılar ve ağaçlar kullanarak güzel ve şaşırtıcı bir manzara yaratabileceğinizdir.

Lüks bir villanın bahçesini nasıl tasarlayacağınıza dair iyi bir fikir, villanızın daha lüks ve modern görünmesine yardımcı olur. İyi bir tasarımcı, fikirlerinize ve aklınızdakilere önem verir. Ardından yerleşim planı, bitki ve malzeme seçimi ile tamamlanmış pratik bir plan sunar. Bu eksiksiz plan, zevkinize ve bütçenize göre pratik olarak kişiselleştirilir.

İlk saha ziyareti, tasarımcıdan ayrıntılı bilgi almayı içermelidir. Bitki dikmeyle ilgili temel fikirleri, haritalar ve yerleşim planlarıyla ilgili bilgileri yazmalıdır. Aslında, işe yarayacağına sizi ikna etmelidir. Tasarımcı ile adım adım ilerleyin ve doğruluğunu ölçün. Çalışması ne kadar rafine ve doğru olursa, sonuç o kadar iyi olacaktır. Tabii ki villa bahçe tasarımında bazı özel durumlar için tasarımcı kiralayabilirsiniz. Örneğin, tasarladığınız bahçe için yenileme önerileri vermelerini isteyebilirsiniz. Ya da villa bahçe tasarımında sahip olduğunuz çiçek ve bitkileri tasarımcılardan lüks bir şekilde yerleştirmelerini isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler: iskandinav yatak odası + Fotoğraflar, özellikler ve düzen ilkeleri

Lüks bir villanın bahçesini tasarlamanın maliyeti

Lüks bir villanın bahçesini tasarlamanın maliyeti, çalışma alanı, malzeme türü, tasarımcının çalışmalarının kalitesi vb. faktörlerden doğrudan etkilenir. Bu nedenle, lüks ve kaliteli bir çıktı arıyorsanız, daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekir. Bu iş için belirli bir bütçeniz varsa, konuyu tasarımcıyla mutlaka görüşün. Tasarımcılar bütçenizi ölçer ve eksiklikleri size bildirir. Villa bahçesi tasarlamanın maliyetinin yüksek olduğu doğrudur ancak iyi bir tasarımcı, işi mümkün olan en düşük maliyetle ve zahmetsizce tamamlayabilir. Bu nedenle, yüksek becerilere sahip bir tasarımcı ile çalışın ve onun doğru bitkileri, malzemeleri vb. seçtiğinden emin olarak paradan tasarruf edebilirsiniz.

Villa bahçesinin sınırları nasıl tasarlanır?

Lüks bir villa bahçesi tasarımında sınır belirleme çok önemlidir. Villa yapma yolunda ilerlerken bir dizi kilit noktaya dikkat etmelisiniz. Bu ipuçlarını kontrol ederek bizi takip edin. Villanız kentsel bir ortamda bulunuyorsa tuğla, taş ve blok bordür kullanın. Bu durumda hududun dikkatlice dikilmiş ağaçlarla tamamlanması çevredeki yapıların çirkinleşmesini engeller. Aslında bu kombinasyonla çevredeki manzaranın çirkin etkisini gizlemiş olursunuz. Bu, ortamın mimarisi için doğal çerçeveler kullandığınız zamandır.

Lüks villa bahçesi tasarımında stratejik kullanım ve villa bahçesi bordürlerinin tasarımı, mekanın daha büyük görünmesini sağlamaktadır. Şehir dışındaki villaların bahçeleri için yerli karışık örtü her zaman iyi bir seçimdir. Bu örtüler, güçlü rüzgar ve gürültü girişini azaltır ve size meyveler ve doğal renkler getirir. Mahallenizde başka villalar varsa ve onların manzarasını kapatmayı düşünüyorsanız, bunun yolları var. Örneğin, komşuların görüşünü kapatmak için ağaçlar ve çitler en iyi seçenektir. Çitleri ahşap levhalarla da kullanabilirsiniz.

Bahçe tasarımı modern tarzda yapılmışsa bahçe yanında çiçek kutuları ve cam ve termoodunlar veya modern gazlı şömineler de kullanabilirsiniz.
Bahçe tasarımı modern tarzda yapılmışsa bahçe yanında çiçek kutuları ve cam ve termoodunlar veya modern gazlı şömineler de kullanabilirsiniz.

Bir bahçe düzeni nasıl tasarlanır

Bu sefer sizinle tartışmak istediğimiz şey, bahçe düzeninin nasıl tasarlanacağı, bu yüzden Arkima Design koleksiyonundan ayrılmayın. Lüks bir villanın bahçe tasarımında, sınır belirleme türünü belirledikten sonra yerleşim planına karar vermelisiniz. Bu konu tamamen bahçeyi kullanma amacınıza bağlıdır. Kısa vadeli hedeflerinizi ve uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin. Önümüzdeki beş yılı düşünün. Geniş bir vizyona sahipseniz, gelecekte fahiş yenileme maliyetlerine maruz kalmazsınız. Ayrıca güvenilir bir tasarımcıdan yardım alırsanız artık bu tür endişeleriniz olmayacaktır. Atılacak ilk adım bahçenin yönünü belirlemektir. Örneğin villanızın bahçesinin kuzeye, güneye, doğuya veya batıya bakması gerektiğini bilmelisiniz.

İlgili Makaleler: minimalist yatak odası | Sade ve minimalist bir yatak odasına sahip olmak için fikir

Kuzeye bakan bahçeler gün boyunca büyük ölçüde gölgelidir. Bu nedenle, yaşamak için daha iyi yerler olarak kabul edilirler. Karşı tarafta ise güneye bakan bahçeler gün boyu güneş alıyor. Doğuya bakan bahçeler sabahları bol güneş alıyor. Ama öğleden sonra gölge alırlar. Bahçe düzenini tasarlamak için günün hangi saatlerinde hangi alanları kullanacağınızı iyi düşünmeniz gerekiyor. Villa bahçesinde iki farklı alan yaşamak için her zaman faydalı olacaktır. Gün boyunca gölgelerin nereye düştüğünü değerlendirmek için biraz zaman ayırın.

Ahşap malzeme ile sade bir villa bahçesi tasarlanırken ahşap peyzaja uygun ve eskimiş çiçek ve bitkiler kullanılmalıdır.
Ahşap malzeme ile sade bir villa bahçesi tasarlanırken ahşap peyzaja uygun ve eskimiş çiçek ve bitkiler kullanılmalıdır.

Lüks villa bahçesi tasarımı için malzeme seçimi

Lüks bir villanın bahçesini tasarlamak için uygun malzemeler kullanmalısınız. Villa yapma sürecindeyseniz malzemeleri tek seferde satın alabilirsiniz. Bu daha ekonomiktir. Bahçe seviyesinde istinat duvarları veya yükseltilmiş yataklar kullanabilirsiniz. Bunlar bahçenin seviyesinin değişmesine neden olur. Villa bahçesi tasarlarken kullanabileceğiniz malzemelerden biri de ahşaptır. Ahşap ekonomik bir seçenektir. Ahşap genellikle toprağı değişikliklerden korumak için kullanılır. Villa bahçe peyzajı için daha pahalı malzemeler arasında taş ve tuğla yer alır. Bu öğeler doğal veya örtülü olabilir. Taş ve tuğla kullanmanın birçok avantajı vardır. Taş ve tuğla kullanmanın en önemli avantajlarından biri de ömür boyu dayanıklı olmalarıdır. Ayrıca bu iki tip malzeme villa ve bahçe arasında bir bütünlük duygusu oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler: iskandinav mutfak sahip olmanın 5 yolu

bitkiler nasıl seçilir

Lüks bir villanın bahçe tasarımı yapılırken bitki seçiminin nasıl yapıldığı da önemlidir. Bir tasarımcı tutarsanız, bahçe bitkilerinin sağlığını nasıl koruyacağınız ve onlara nasıl bakacağınız konusunda size rehberlik edecektir. Bahçeyi daha şık hale getirmek için birçok bitki türünden kaçınmaya çalışın. Aslında, aklınıza gelen herhangi bir ayartmaya hemen direnmek daha iyidir. Çünkü kontrol etmeden bitki dikerseniz sorun yaşayabilirsiniz. En az bir mevsimi bitkilerin büyümesine ayırmanız gerekir. Bu süreyi ayırarak bahçenizde seçtiğiniz bitkinin istenilen özelliklere sahip olup olmadığını öğreneceksiniz.

Büyük bitkiler, lüks bir villa bahçesi tasarlamada bir nimet ve avantajdır. Genellikle birçok insan villalarının bahçesine büyük bitkiler dikmek için yeterli alana sahip değildir. Ama neyse ki lüks villalarda yer kısıtlaması ile karşılaşmıyoruz. Büyük ve yaşlı ağaçları miras aldıysanız, sağlıkları ve bitkileri nasıl seçeceğiniz ve onları nasıl koruyacağınız konusunda size rehberlik edecek uzmanlara ihtiyacınız var. Onları keyfi olarak hareket ettirmeyin veya bağlantısını kesmeyin. Bu nedenle, villadaki her türlü mekanda başarının anahtarı, ister yeni ister miras bitki olsun, bitkilerinde yatmaktadır.

İlgili Makaleler: +68 bebek odası dekorasyon | Bir çocuk odasını dekore etmenin püf noktaları

Lüks villa bahçesi tasarımında uygun toprağın önemi

Bu sefer sizlerle bahsetmek istediğimiz bir diğer konu da lüks villa bahçesi tasarımında doğru toprağın önemi.Lüks villa bahçesine sahip olmak için bahçe toprağını göz ardı etmeyin. Bu nedenle lüks villa bahçe tasarımınız için doğru toprağı sipariş etmelisiniz. Testler sırasında toprağın asitliği veya alkaliliği kontrol edilmelidir. Bu testler bir dizi bilinçli seçime yol açar. Bu bilinçli seçimler, fidelerin ve bitkilerin büyümesini doğrudan etkileyecektir. Bahçenizdeki fidan ve bitkilerin kalitesi ne kadar yüksek olursa villa bahçesinin görünümü de o kadar lüks olacaktır. Çünkü solmuş bitkilerle dolu bir bahçe asla güzel görünmeyecektir. Bitkilerin sağlığı, onlara harcanan özeni ve maliyeti gösterir.

Ayrıca yapı beton veya metal bir yapıya sahip olduğunda bahçeli villa tasarımında yapı malzemesine uygun bitki ve ağaç veya çiçekler kullanılmalıdır.
Ayrıca yapı beton veya metal bir yapıya sahip olduğunda bahçeli villa tasarımında yapı malzemesine uygun bitki ve ağaç veya çiçekler kullanılmalıdır.

Lüks bir villanın bahçesini tasarlamak için yaratıcı fikirler

Lüks villa bahçesi tasarımı için yaratıcı fikirler oluşturulurken bahçe için ihtiyaç duyulan hizmetlerin önceden tahmin edilmesi gerekmektedir. Lüks bir bahçe için dikkat etmeniz gereken en önemli konu elektrik ve ardından aydınlatmadır. Bölgede gerekli elektrik kablolarını yapmaya çalışın ki ışık kaynakları istediğiniz yere kurulabilsin. Mekanın daha lüks görünmesi için farklı renklerde aydınlatma kullanabilirsiniz. Bu tarz geceleri benzersiz bir etki yaratacaktır. Bahçe çimlerinizi farklı geometrik şekillere dönüştürebilirsiniz.

İlgili Makaleler: +56 oturma odası dekorasyonu | Birbirinden güzel salon dekorasyon tasarımları

Örneğin lüks bir villanın bahçesini tasarlarken çimleri dairesel veya oval şekilde şekillendirin. Bu profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Çünkü bitkinin sağlığı korunmuş olacak ve yapılan işin güzelliği ikiye katlanmış olacaktır. Bahçenizde eşsiz bir etki yaratmak için çiçekli çalılar kullanabilirsiniz. Bazı çalılar kışın bile çiçek açmaya devam eder. Bu tür bitki ve çalıları tanımlamak için çiçek ve bitki uzmanlarına danışın.

Villa bahçenizi lüks bir hale getirmek için, yaşam alanı oluşturmak için mobilyalar kullanın. Lüks mobilyalar ve üzerindeki gölgelik tasarımı mekanın şık etkisine katkıda bulunacaktır. Bahçe oturma alanının yan tarafına saksı ekleyin. Renklerin önemini ihmal etmeyin. Bahçenizde çok fazla renk bulundurmaya çalışın. Bitkilerin renginin mobilya, gölgelik, saksı vb. ile uyumlu olması villa bahçe tasarımında önemli unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir