önerilen içerik
yazılım

SelfCAD, çevrimiçi 3B modellemenin geleceği mi?

3D baskı teknolojisi yeni pazarlara girdikçe tasarımcılara ve uyumlu tasarım yazılımlarına olan ihtiyaç da artıyor. Yazılım tasarlama onlarca yıldır varlığını sürdürürken, son zamanlarda, güçlü web tabanlı algoritmaların geliştirilmesiyle, yazılım uygulamalarının teslimi, geleneksel indirilebilir format yerine web tabanlı bir yaklaşıma doğru yeni bir geçiş yaşıyor.

Önceden indirilebilir yazılımlar sağlayan, dünyanın önde gelen bilgisayar yazılım şirketlerinden biri olan Adobe, bulut tabanlı yazılım paketleri de sunmaya başladı ve Photoshop gibi yazılım uygulamalarının indirilebilir sürümlerini durdurdu. Artan trendin bir göstergesi.

Peki neden web tabanlı uygulamalara yönelik bu ani değişim ve bu makalenin kapsamında web tabanlı CAD yazılımına geçiş neden? İndirilebilir yazılıma ek olarak çevrimiçi bir sürüme sahip olmanın faydaları nelerdir? Bu tür web tabanlı CAD yazılımları, güçlü ve zorlu görevleri yürütmek için kullanılabilir mi?

Selfcad, tarayıcıdan tasarıma kadar kullanılan 3B CAD tasarımına odaklanan bir araçtır.
Selfcad, tarayıcıdan tasarıma kadar kullanılan 3B CAD tasarımına odaklanan bir araçtır.

SelfCAD gibi web tabanlı CAD yazılımlarının 3B modellemenin geleceği olup olmadığını belirlemek için her iki tür yazılım uygulamasını karşılaştıralım.

SelfCAD – Web tabanlı bir CAD Yazılımı

SelfCAD, kullanıcıların tek bir program altında çevrimiçi olarak modellemesine, şekillendirmesine, çizmesine, eskiz yapmasına, canlandırmasına, dilimlemesine ve yazdırmasına olanak tanıyan web tabanlı bir CAD yazılımıdır. 2016 yılında İsrailli girişimci Aaron Breuer tarafından geliştirilip piyasaya sürüldü ve en başarılı sürümü olan SelfCAD 2.0’ı piyasaya sürdü – 2019’daki en son yükseltmesi.

İlgili Makaleler: Cinema 4D yazılımı nedir? Ford Cinema’nın özelliklerini gözden geçirme

SelfCAD, 3D CAD yazılımının, sezgisel ve kullanımı kolay olmasının yanı sıra, tasarım sürecinin mümkün olduğunca gerçek dünya ve otantik olmasını sağlamak için modelleme, şekillendirme ve 3D baskıya hazırlık için gelişmiş araçlar içermesi gerektiğine inanıyor. yaratıcılığın önünde hiçbir engel yok.

Bu amaç göz önünde bulundurularak, SelfCAD ekibi şimdiye kadarki en basit kullanıcı arayüzü ile güçlü bir yazılım paketinin birinci sınıf bir karışımını yaratmayı başardı.

Uygulamaları aşağıdaki gibi 11 önemli parametre ile karşılaştırıyoruz:

İşlem gücü

Günümüzde, tarayıcı tabanlı uygulamalar, masaüstü uygulamaları kadar güçlü olabilir. Geleneksel olarak, web tabanlı bir CAD yazılımı, masaüstü sürümünden daha az bilgi işlem gücüne sahip olacaktır. Bu nedenle birçok tarayıcı tabanlı uygulama bulut tabanlıdır.

SelfCAD, öğrenciler için ücretsiz, bulut tabanlı bir 3D CAD yazılım paketidir.
SelfCAD, öğrenciler için ücretsiz, bulut tabanlı bir 3D CAD yazılım paketidir.

Bu, hesaplamaların bulutta yapıldığı anlamına gelir, bu nedenle yerel bir makineden bile daha hızlı olabilir, böylece en yeni ve en güçlü bilgisayara sahip olmayan kişiler daha iyi performans gösteren web tabanlı bir CAD yazılımı bulabilir.

Minimum Sistem Gereksinimleri

Adobe Photoshop gibi karmaşık uygulamaların çoğu veya AutoCAD, Google SketchUp, Autodesk Maya vb. gibi 3B CAD ve 3B Modelleme uygulamaları, en güncel grafik kartlarına sahip olmayı gerektirir. SelfCAD gibi yazılımlar ise çoğu dizüstü bilgisayarda ve hatta Chromebook’larda kolayca çalışabilir!

İlgili Makaleler: Sidefx Houdini yazılımı Kullanımı nedir?

Cihaz Uyumluluğu

Çoğu CAD Yazılımı, Mac ve Windows için farklı kurulumlar gerektirir ve çoğu her iki sistemi de desteklemez. Dolayısıyla, sistemi değiştirirseniz, yeni cihazınıza kurmak için yeni bir lisans satın almak zorunda kalacaksınız.

SaaS İş Modeli

Bir SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) satın aldığınızda, tek bir cihaz için lisans satın almazsınız. Bunun yerine, herhangi bir ülkede herhangi bir cihazdan oturum açmanıza izin verecek bir çevrimiçi abonelik satın alıyorsunuz ve SelfCAD gibi bazı durumlarda, bunu aynı anda birden fazla cihazda kullanmanıza bile izin verebilirsiniz. Hepsi tek bir abonelik fiyatına.

Kullanım Kolaylığı ve Erişilebilirlik

Herhangi bir tarayıcıdan ve herhangi bir yerden kullanabilmeniz, özellikle hareket halindeyseniz veya iyi bir bilgisayarınız yoksa, kullanımı çok daha kolaylaştırır. Özel yazılımların yüklenmesine izin vermeyen herhangi bir genel bilgisayarı kullanırken de çok faydalıdır.

Örneğin, öğrenciler okulda aynı uygulamayı kullanabilir ve daha sonra kütüphanede ödevlerini yapıp aynı abonelik hesabı altında tasarlamaya devam edebilir.

SelfCAD ayrıca, kullanıcıların kolaylıkla karmaşık modeller oluşturmasını sağlayan çok çeşitli modelleme araçları içerir.
SelfCAD ayrıca, kullanıcıların kolaylıkla karmaşık modeller oluşturmasını sağlayan çok çeşitli modelleme araçları içerir.

Kararlı İnternet Bağlantısı

OnShape ve TinkerCAD gibi bulut tabanlı 3B modelleme uygulamalarının karşılaştığı en büyük olumsuzluklardan biri, sürekli iyi bir internet bağlantısı gerektirmesidir.

SelfCAD gibi web tabanlı CAD yazılımlarında bu daha az sorundur çünkü tarayıcıda çalışır ve bulutu yalnızca verilerinizi yedeklemek ve herhangi bir yerden ve herhangi bir cihazdan erişilebilir kılmak için kullanır, ancak bir kez yüklendiğinde, SelfCAD herhangi bir sorun olmadan çalışmaya devam eder.

bir internet bağlantısı ve internete yeniden bağlanırken tüm verileri otomatik olarak yedekleyecektir. Bu, SelfCAD’i hareket halindeki tek 3B modelleme uygulaması yapar.

İlgili Makaleler: Solidwork yazılımının tam tanıtımı + onu öğrenmek için gereken süre

Takım Çalışma Ortamı

Fortune 500 şirketlerinin çoğu, ekip tasarım projelerini senkronize etmek için veri merkezlerini yönetmek zorundadır. Bulut tabanlı bir modelleme uygulamasına sahip olmak, özellikle küresel bir ekibi yönetmenin her zamankinden daha acil bir ihtiyaç haline geldiği bir zamanda, veri merkezlerini yönetme sorununu çözer.

Otomatik güncellemeler

Çoğu SaaS uygulamasında olduğu gibi SelfCAD, yükseltme ücreti ödemeden otomatik olarak en son sürüme güncellenirken, masaüstü sürümleri onlar için ücret alır. Otomatik güncellemeler, hata düzeltmeleri için de harikadır.

Bir CAD uygulaması satın alan çoğu kişi, daha fazla özellik elde etmek için değil, sorunları çözmek için yükseltin. Bir abonelik modeli kullanırken bu sorun değil.

Peşin Öde Vs. Kullandıkça Öde

Bir masaüstü sürümü satın alırken, bir kerede büyük bir meblağ ödemeniz gerekir. Bu, küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir yük olabilir ve genellikle sıradan kullanıcılar için bir seçenek bile değildir. Bir abonelik modeliyle, kullandıkça öde yapabilirsiniz.

SelfCAD ile yıllık veya aylık abonelik alabilir ve yazılım artık kullanılmadığında iptal etmek için self servis veya e-posta alabilirsiniz. Tüm dosyalarınız, kullanıcılar lisans için ödeme yapmasa bile gerektiğinde kullanmanız veya indirmeniz için hazır durumda kalacaktır.

Kapaklı basit bir şişeyi modellemek ve 3D baskıya hazırlamak için ücretsiz SelfCAD yazılımını kullanın.
Kapaklı basit bir şişeyi modellemek ve 3D baskıya hazırlamak için ücretsiz SelfCAD yazılımını kullanın.

Freemium, Premium’a Karşı Ücretsiz

Ücretsiz Hesap, lisans hüküm ve koşullarına bakmadan kulağa inanılmaz geliyor. OnShape, Fusion 360, TinkerCAD ve diğer Autodesk yazılımları gibi yazılımlar genellikle öğrenciler ve hobi sahipleri için ücretsiz bir hesabı destekler. Ama önemli olan sözleşme ve bedava öğle yemeği değil.

Tüm dosyalarınızı saklayabilirler, onları satamaz veya ticari olarak kullanamazsınız ve istedikleri zaman ücretsiz lisansı iptal edebilir ve oluşturduğunuz dosyaları indirmek için sizi ödemeye zorlayabilirler.

İlgili Makaleler: CATIA nedir ve ne işe yarar?

Freemium iken. DropBox ve şimdi SelfCAD gibi modeller, kullanıcılara ücretli hesaplarla aynı koşulları ücretsiz olarak veriyor. Aktif kullanıcıların yükseltmek için ödeme yapması için bazı özelliklerle sınırlıdırlar.

Bu, uygulamaya artık ihtiyacınız olmadığında eski sürüme geçebilir ve ücretsiz hesapta kalabileceğiniz anlamına gelir. Yalnızca dosyalarınızı indirmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda yeni dosyalar oluşturmak veya eski dosyaları değiştirmek için 3B düzenleyiciyi kullanmaya devam etmenize de izin verir.

Peki ya herhangi bir nedenle başka bir uygulamaya geçmeye karar verirseniz? Bu bizi yazılımın önemli bir yönüne, İçe Aktar ve Dışa Aktar seçeneklerine getiriyor.

İthalat ve İhracat Uyumluluğu

Çoğu parametrik tasarım yazılımı, parametrik modelleme kavramının tamamı nedeniyle sınırlı içe ve dışa aktarma seçeneklerine sahiptir ve daha sonra tasarım süreci boyunca manipüle edilebilecek parametreleri kullanır. Öte yandan, Autodesk 3ds Max veya SelfCAD gibi ağ tabanlı modelleme uygulamaları, yalnızca modelleri içe ve dışa aktarmanıza değil, aynı zamanda onları hemen hemen her dosya türünden dönüştürmenize de olanak tanır.

Yalnızca açık kaynaklı 3B nesneleri kullanmanıza değil, aynı zamanda yazılımlar arasında güvenli bir şekilde geçiş yapmanıza olanak tanır.

SelfCAD’de modellerinizi istediğiniz zaman dışa aktarabilir ve uyumluluğu sayesinde çoğu standart dosya formatına dönüştürebilirsiniz.

İlgili Makaleler: 

Çözüm

Yukarıdaki karşılaştırmadan, web tabanlı CAD modelleme yazılımı uygulamalarının geleceğin olduğu ve ileriye dönük mümkün olan en iyi çözümü sağladığı sonucuna varılabilir ve SelfCAD, profesyonel özellikler sunan ancak yine de kullanımı kolay olan mevcut uygulama grubunda lider konumunu elinde tutar. öğrenin ve kullanımı kolay.

Ayrıca, kullanıcıların kolaylıkla karmaşık modeller oluşturmasını sağlayan çok çeşitli modelleme araçları içerir.
Ayrıca, kullanıcıların kolaylıkla karmaşık modeller oluşturmasını sağlayan çok çeşitli modelleme araçları içerir.

Kullanıcı ihtiyaçlarına dayalı sonuç:

Tam Zamanlı ve Bağımsız 3D Modelleyiciler

Ekip paylaşımının sorun olmadığı, tam zamanlı, bağımsız bir 3D Modelleyici iseniz ve bir kerelik kalıcı lisans ücreti ödeyebiliyorsanız ve gerektiğinde yükseltmeler için ödeme yapmayı tercih ediyorsanız, daha iyi durumdasınız. indirilebilir bir sürüm satın alma.

İlgili Makaleler: Pro/Engineer yazılımına giriş ve diğer CAD/CAM yazılımlarıyla karşılaştırması

DIY, Öğrenciler ve Sıradan Kullanıcılar

3B Modelleme veya 3B yazdırmayı yeni öğreniyorsanız veya CAD yazılımını rastgele kullanıyorsanız, bir SaaS abonelik modelinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, tek seferlik maliyetler ve yükseltme ücretleri söz konusu olduğunda veya uygulamaya uzaktan ve hareket halindeyken erişmeniz gerektiğinde de faydalıdır.

Büyük ve Uluslararası Ekipler

Dosyalarınızı ekibiniz veya üreticilerinizle paylaşmanız gerekiyorsa, web tabanlı CAD yazılımı veya bulut tabanlı 3D Modelleme yazılımı kullanmayı düşünmelisiniz. Bu, özellikle birçok kişinin aynı proje üzerinde çalışması gerektiğinde ve kendi veri merkezinizi oluşturmanın bir seçenek olmadığı durumlarda geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir