önerilen içerik
yazılım

minimalizm tarzı | Mimaride minimalizm nedir?

Minimal tarz ve evin iç dekorasyonunun minimalizm tarzında nasıl tasarlanacağı

Bu günlerde minimalizm, modern yaşam tarzının ortak terimlerinden biri haline geldi.

Bu tasarımın öncülerine göre evi minimal bir tarzda düzenlemek ve yaşam alanını temizleyip sadeleştirmek, etrafımızdaki yoğun ve kafa karıştırıcı dünyayla daha kolay başa çıkmamıza yardımcı olacaktır.

Öte yandan minimal iç tasarım, mimarlık, iç mimari, sanat, grafik, moda ve tasarımın diğer tüm alanlarında en etkili ve bilinen görsel stillerden biridir. Minimalist tasarımın amacı, esaslara öncelik vermektir.

Sadelik, minimalizm veya minimal sanat basitliği temel alan ve karmaşıklıktan uzak bir sanat okuludur.
Sadelik, minimalizm veya minimal sanat basitliği temel alan ve karmaşıklıktan uzak bir sanat okuludur.

Minimalist yaşam tarzı, temel unsurları korurken sınırlı malzemeler, nötr renkler ve basit şekiller kullanır ve herhangi bir ekstra dekorasyondan kaçınır.

Minimalist tasarımın tanımı basit gibi görünse de şiir yazmak ya da bir sanat eseri yaratmak gibi bu sadeliği elde etmek belli başlı karmaşıklıkları ve incelikleri beraberinde getirir. Aşağıda iç dekorasyonda minimal tarzın özelliklerini anlatacağız.

İlgili Makaleler: Dünyadaki mimari stil türleri + 14 benzersiz stilin tanıtımı

Minimal stil nedir?

Minimalizm, kelimenin tam anlamıyla basitlik veya minimalizm anlamına gelir.

Bu sanat okulu 20. yüzyılın ortalarından itibaren hayatımızın birçok alanında kök salmış ve özellikle bina ve evlerin mimarisi ve dekorasyonunda özel bir yer bulmuştur.

Mimaride ve iç mekan tasarımında minimalizm, mekanın sadeliğine ve sakinliğine dikkat edilen ve çevre mimarisinin çekici özelliklerini gösteren bir stildir.

Mimaride ve iç mekan tasarımında minimalizm, mekanın sadeliğine ve sakinliğine dikkat edilen ve çevre mimarisinin çekici özelliklerini gösteren bir stildir.
Mimaride ve iç mekan tasarımında minimalizm, mekanın sadeliğine ve sakinliğine dikkat edilen ve çevre mimarisinin çekici özelliklerini gösteren bir stildir.

Minimal tarzda kullanılan renk paleti genellikle tek renklidir. Genel olarak renk, bu tasarım stilinde temel ve belirleyici bir unsur olarak kabul edilir.

Minimal tarzda, serbest plan tasarımında, bol ışık ve sade mobilyalar kullanılmıştır. Bütün bunlar birlikte rahatlatıcı ve çekici bir atmosfer yaratır.

Minimal dekorasyon geçen yüzyılda popüler bir tarz haline geldi; Ama bu tarzın da eleştirileri var. Maksimalist (çoğulcu) eleştirmenler, minimal tarzın sıkıcı olduğuna, yaratıcılıktan ve yaşam tutkusundan fayda sağlamadığına inanırlar.

Bu eleştirilere yanıt olarak minimalizmin bazı savunucuları, bu tarzın uygun fiyatlı olması, çevreyle uyumlu olması, insanların rahatına ve ilgi alanlarına önem vermesi gibi benzersiz özelliklerine işaret ediyor.

Minimalist tasarımın tarihi

Minimalist tasarım, 20. yüzyılda Viktorya dönemi süslü mimarisi ve Dışavurumcu sanat gibi daha eski, lüks tarzlara bir tepki olarak yaratıldı.

Bazı tasarım tarihçilerine göre minimalizmin kökleri, Hollanda’daki sanat hareketi De Stijl veya Neoplasticism’e kadar uzanıyor. 1917’den 1930’ların başına kadar etkin olan bu akımın kurucuları, sanatın ve sanat eserlerinin tüm yönlerini basitleştirmeye çalıştılar.

Dekorasyon stilinin tarihi minimalizm veya sadeliktir. Minimalizm bir sanat okuludur.
Dekorasyon stilinin tarihi minimalizm veya sadeliktir. Minimalizm bir sanat okuludur.

İlgili Makaleler: iskandinav mutfak sahip olmanın 5 yolu

Bu hareket, geleneksel Japon bahçelerinin ve iç tasarımın sadeliği ve dinginliğinden ve İskandinav tasarımının estetik yönlerinden esinlenmiştir.

Minimalist tasarımın mottosu “Less is more”dır ve aslında ünlü Alman-Amerikalı mimar Mies van der Rohe’den bir alıntıdır.

Seri üretim yapılarda cam, çelik ve beton gibi yeni malzemelerin kullanılmasını memnuniyetle karşılayan, savaş sonrası Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Bauhaus mimarisi ve modernizm alanında önde gelen profesörlerden biriydi.

Grafik tasarım, sanat, tiyatro ve minimal moda 1960’larda ortaya çıktı. Ünlü Alman endüstriyel tasarımcı Dieter Rams gibi tanınmış kişiler minimal ürün tasarımı alanında faaliyet gösteriyorlardı.

Bu endüstriyel tasarımcının “daha az ama daha iyi” sloganı, masaüstü radyolar, hesap makineleri ve vernikli eşyalar gibi günlük cihazların tasarımında fark edildi.

20. yüzyılın ortalarında minimal ürün tasarımında birçok gelişme yarattı ve tasarımları bugün kullandığımız basit cihazların üretiminin temelini oluşturuyor. Minimal tasarım kullanımı 21. yüzyılda zirveye ulaştı. iPhone’dan sürücüsüz arabalara kadar hepsi minimalist tasarımın örnekleridir.

İlgili Makaleler: rönesans dönemi sanatçıları | Mükemmelliğe ulaşan 16 ünlü Rönesans sanatçısı

Minimum stil özellikleri

Minimal tasarım, en az şeyle, ancak mümkün olan en iyi şekilde yaşamak anlamına gelir. Minimal tarz ve tasarımın en önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • “Az çoktur” sloganına bağlı kalmak.
 • Basitliğe, verimliliğe ve yüksek performansa odaklanın
 • Basit ve net çizgiler
 • Bu tarzda heykellerin kullanımı
 • Ek ekipman ve dekorasyon kullanılmaz
 • Tek renkli veya sınırlı bir renk paleti ve dinlendirici bir ortam yaratmak
 • için rengin ana ve etkili bir unsur olarak rolü
 • Beton, çelik, cam ve ahşap gibi sınırlı ve uygun malzemelerin kullanımı
 • Her şeyin bir yeri ve amacı olduğuna dikkat etmek.
 • Alan ve doğal ışık kullanımı
 • el sanatlarının kullanımı
 • İlham verici iç tasarım, sınırsız ve genellikle açık plan düzeniyle

Evde minimal tarz

Evi minimal tarzda düzenlemek için “az çoktur” anlayışına sahip olmak çok önemlidir; Ancak minimal tarz, sadece evde daha az eşya olması anlamına gelmez; Aksine, daha derin ve daha geniş bir anlamı vardır.

Bu yaşam tarzını baştan reddetmek isteyenlerin çoğu, minimalist olmanın ev, araba ya da televizyon sahibi olmamak anlamına geldiğini söylüyor.
Bu yaşam tarzını baştan reddetmek isteyenlerin çoğu, minimalist olmanın ev, araba ya da televizyon sahibi olmamak anlamına geldiğini söylüyor.

Minimalizm, bilinçli dekorasyon ve ev dekor öğeleri seçimine dayanan bir yaşam tarzıdır.

Bu tarzda evi, ihtiyacınız olan en sevdiğiniz eşyalarla dekore etmeli ve fazla eşyaları atmalısınız.

Minimal tarzda bir eve sahip olmak istiyorsanız bu tasarımı tercih etme sebebinizle ilk adımda çalışmanıza başlayın. Neden bu tarz bir ev istediğinizi ve evinizin hangi özelliklere sahip olmasını istediğinizi düşünün.

Evinizin stilini net bir şekilde çizdiğinizde ve temel değerlerinizi bulduğunuzda, hangi öğeleri saklayıp hangilerini atacağınızı bileceksiniz.

Minimalizm, minimumlarla yaşamak anlamına gelir, bu nedenle sadelik ve temizlik onun önemli ilkelerinden biridir.

Yıllardır kullanmadığınız bir cihazınız varsa atın ya da başkasına verin.

Tüm ev mobilyaları, duygu, estetik veya işlev açısından belirli bir amaca hizmet etmelidir.

İlgili Makaleler: Postmodernizm Nedir? Tanım ve Kılavuz [Örneklerle]

KonMari yöntemini kullanmak, daha bilinçli ve mutlu bir hayat yaşayabileceğiniz evi minimal tarzda düzenlemenin yollarından biridir.

Bu yönteme göre kıyafetlerinizi, kitaplarınızı, kağıtlarınızı, çeşitli eşyalarınızı ve son olarak da beğendiğiniz eşyaları sıralayarak yaşadığınız mekana özel bir düzen vermelisiniz.

Bu kılavuz, en basit görevlerden en zorlarına kadar gider ve insanların gerçekten ihtiyaç duydukları araçları bulmalarına yardımcı olur.

Genel olarak iç tasarım, sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmak için farklı desenler, mobilyalar veya dekoratif öğeler kullanır, ancak minimalizm dokuya dayanır.

Örneğin, minimal kilimler basit tasarımlara ve nötr renklere sahiptir ve koyun derisi gibi doğal malzemelerden yapılır.

Keten yastıklar ve örme kumaşlar da mekanın soğukluğunu ve hissizliğini azaltır.

İlgili Makaleler: Gotik Mimarinin Yedi Temel Özelliği: Gargoyle’dan Uçan Payanda’ya

Genel olarak minimal stili kullanmak oldukça keyifli ve rahat olabilir. Her şeyin beyaz olduğu modern trendlerden kaçının.

Halı ve yastıklar için ahşap ve metalden yapılmış eşyalar ve yumuşak ve kadifemsi kumaşlar kullanın.

Minimal tarzdaki avize genellikle moderndir ve sade bir tasarıma sahiptir. Avizelerin boyutları ve sayısı evin alanına göre seçilmelidir.

Mimaride minimalizm tarzı

Minimal tarzda mimarinin, iç tasarımın ve ev düzeninin kökleri 20. yüzyılın başlarına ve Viktorya dönemi karşıtı tasarım hareketlerine kadar uzanır.

Minimalist mimari üslup, 1920’lerde Kübizm’den ilham alan Des Style ve Bauhaus hareketlerinden doğdu ve Ludwig Mies van der Rohe gibi mimarlar, minimalizmin mimari mekana maksimum güç verdiğine inanıyorlardı.

Minimalist tasarımın modern mimari, Bauhaus mimarisi, Brütalist mimari ve 20. yüzyıl ortası modern tasarımı ile pek çok ortak noktası vardır.

Bu tarz aslında sanat dünyasında resim, iç mimari, moda ve müzikte sadelik anlamına geliyor.
Bu tarz aslında sanat dünyasında resim, iç mimari, moda ve müzikte sadelik anlamına geliyor.

İlgili Makaleler: Rönesans ve bu mimari tarzın örnekleri

Minimalist mimarinin amacı, şekilleri ve yapıları basitleştirmektir; Ancak bu tarzın karmaşık bir dili var. Minimalist mimari, minimalist tasarım öğelerinin kullanılmasını ve ekstra süslemelerden veya dekoratif öğelerden kaçınılmasını gerektirir.

Minimalist mimarinin hayranları, izleyicinin zihninde kafa karışıklığına neden olan tüm unsurların dışarıda bırakılması ve yalnızca tasarımın temel unsurlarının sergilenmesi gerektiğine inanıyor.

Bu stilin en temel unsurlara gösterdiği özen, diğer bazı stillerden daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

minimalizm ne demek?

Minimalizm, kelimenin tam anlamıyla basitlik veya minimalizm anlamına gelir. Minimalizmin amacı, yaşamın temel ve pratik gerekliliklerine öncelik vermektir.

Mimaride minimalizm nedir?

Minimalist mimari, ana tasarım öğelerine ve fonksiyonel cihazlara öncelik verir ve dekorasyon veya ek dekoratif cihazların kullanımını önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir