önerilen içerik
Bina

bohem tarz nedir? Bohem tarzı iç dekorasyon stilini tanımak

Bohem tarzı iç dekorasyon stilini tanımak

Bohem tarzı, bohemlerden ilham alan bir iç mimari tarzıdır. Tasarımlar ve renklerle dolu bu tarz aslında çok eskilere dayanmaktadır. Bu tarzda renkler ve desenler sizi çevreliyor.

Boho veya bohemian kelimesi aslında çingene anlamına gelen Fransızca bir kelimedir. Görünüşe göre bu tarzın kökeni Çek Cumhuriyeti’nde Çingenelerin yaşadığı bir bölge olan Bohemya halkına kadar uzanıyor. Bohemyalılar, Fransız Devrimi’nden sonra bir karşı kültür toplumu olarak ortaya çıktı.

Bu toplum, zenginlerin sanatı desteklediği eski hükümet desteği sisteminden ve kapitalizmden mahrum kaldı. Bu nedenle sanatçılar yoksulluğa düştü.

İlgili Makaleler: mimarlık mezunu ne iş yapar? İç mimari ile ilgili faaliyetler

Birçoğu, ucuza yaşayan ve eski, modası geçmiş veya ikinci el kıyafetler giyen göçebe bir yaşam tarzını seçti. Sanatsal Fransız bohem kalabalığı ve romantikler, renkli kumaşlar, uzun saçlar ve açık siperlikli şapkalarla Fransa’da yeni bir tarz yarattı.

Bu tarz, kıyafet ve modadan başlayıp iç dekorasyon tasarımına, tasarım stiline, çiçek aranjman stiline vb. kadar genişledi.

Ayrıca çeşitli doğal malzemeler, toprak tonları ve hippilerden ilham alan desenler içerir.
Ayrıca çeşitli doğal malzemeler, toprak tonları ve hippilerden ilham alan desenler içerir.

Bohem tarzına aşinalık:

Bohem tarzı, bohemlerden ilham alan bir iç mimari tarzıdır. Tasarımlar ve renklerle dolu bu tarz aslında çok eskilere dayanmaktadır. Bu tarzda renkler ve desenler sizi çevreliyor.

Boho, içsel sanatsal zevkinizden yaratılan ve evin iç mimarisine özel ve benzersiz bir hava katan sade bir stildir. İlk bakışta kalabalık ve dağınık gibi görünen bu düzen, ancak her şeyin en iyi yere yerleştirilmesiyle canlı ve canlı bir dünya yaratırken aynı zamanda sizi huzurun yanına güzelce davet ediyor.

İlgili Makaleler: Mimarlık nedir? Mimar kim? 11 önemli mimari stilinin tanımı

Aslında, bohem dekorasyon, sizi rahatlık ve dikkatsizlik içine çeken alışılmadık bir ev mobilyası düzenleme tarzıdır.

Sanatsal zevke sahip ya da desen ve renk çeşitliliğinin tekstil ürünleri ile bir araya gelmesinden keyif alan kişilerdenseniz, boho stili ev dekorasyonunuz için en doğru seçim olacaktır.

Bohem dekorasyonda aydınlatma:

Bohem dekorasyonda renk gözlemlemenin bir kuralı ve kuralı yoktur ve renkleri, desenleri, dokuları birleştirmekte özgürsünüz ama çoğunda görülebilen mor, altın, turuncu, lacivert ve kırmızının kullanımıdır. renkler. . Bu renkleri karıştırıp eşleştirmek ve renk katmanları oluşturmak sizi özel gösterecektir.

Bu nedenle renkli ve sıcak, cesur renkleri kullanmak ve onlarla birlikte nötr renklerin bir kombinasyonunu kullanmak daha iyidir.Örneğin, beyaz gibi nötr bir renge sahip kanepelere desenli ve renkli kırlentler yerleştirin.

İlgili Makaleler: Peyzaj mimarlığı nedir? Peyzaj mimarisinin özellikleri

Bohem tarzı için sarımsı renkler ne kadar önemliyse, beyaz da bir o kadar arka plan için uygun olabilir. Ev ortamında denge oluşturmak ve sakinlik hissi uyandırmak için mat renkleri de kullanabilirsiniz.

Bohem tarzının uzun bir geçmişi vardır, sanat ve tasarım tarzlarındaki varlığı 60'ların sonlarında ve 70'lerin sonlarında başlamıştır.
Bohem tarzının uzun bir geçmişi vardır, sanat ve tasarım tarzlarındaki varlığı 60’ların sonlarında ve 70’lerin sonlarında başlamıştır.

Çeşitli kahve tonları, kil kırmızısı, kiremit kırmızısı, ardıç, tarçın, safran, karabiber vb. içeren toprak renkleri gibi doğal renkler alanındaki sıcak renkler, soğuk ve nötr renklerin yanında kullanılabilir, ancak daha az kapsam.

Bu tarzda, düşük ortam ışığı bohem atmosferinizi güzelleştirir. Mumlar, bol lambalar ve ayrıca şamdanlar kullanarak sakin bir atmosfer yaratmanızı öneririz.

Elbette bilmelisiniz ki bohem dekorasyon tarzında siyah rengin yeri yoktur. Bu yüzden boho dekorasyonda siyah renkten mümkün olduğunca kaçının.

Bohem dekorasyonda aksesuar çeşitleri:

Aksesuarlar bu tarzın önemli özelliklerinden biri olarak kabul edilebilir. Bohem, odanızda dünyanın her yerinden bir hatıra ya da bir temsilci olması demektir.

İlgili Makaleler: civil engineering nedir? | Eğilimlerin, maaş ve gelirin ve işgücü piyasasının tanıtımı

Sonuç olarak heykellerin kullanılması, sofralarda uyumsuz porselen el sanatları, küçük ve büyük kutular, farklı şehirlerin el sanatları, çeşitli hasır sepetler, evin her yerine asılan farklı ve alışılmışın dışında malzemelerden yapılmış vazolar, halılar doğal lifler, halılar Birçok tasarımı olan ahşap mobilyalar ve çeşitli sanat eserlerinin kullanımı boho dekorasyon stilinde oldukça önemlidir ve bohem dekorasyonunuza özel bir çekicilik katar ve pozitif enerjiyi evinizin her yerine yayar.

Bohem veya Boho ürünler, evlerinin yaşam, kültür ve çekici öğelerle dolu olmasını isteyenler içindir.
Bohem veya Boho ürünler, evlerinin yaşam, kültür ve çekici öğelerle dolu olmasını isteyenler içindir.

Bohem tarzda dekore edilmiş tüm oda duvarlarında; Alanı boş bırakmaz ve dünyanın bir parçasını göstermek için en küçük boşlukları kullanır.

Bir bohem, evini dağınıklıktan korkmaz ve düzeninde ne isterse onu kullanır.

Bohem tarzındaki kumaşlar:

Kumaş ve tekstillerin bohem tarzda özel bir yeri vardır. Kumaşlar sanat eserinizi tamamlar. Bu yüzden el yapımı kumaşlara ve tekstillere yönelmelisiniz.

İlgili Makaleler: İç mimarlık anlayışı nedir? İç tasarımı basit bir dille öğretmek

Makrome işlemeler, ayna işlemeleri, iğne oyaları, nakışlar, kumaş üzerine boyama, el baskısı ve daha binlerce kumaş üzerine yapılan sanatlar; İyi bir fikir olabilir.

Bohem tarz, renk kullanımında sizi kısıtlamaz, ancak renklerin kombinasyonu sizin sanatsal zevkinize kalmış. Zemin için her türlü renkli halı ve kilim, hatta duvar dekorasyonu için halı ve kilim kullanabilirsiniz.

Bohem, ilkelerini alışılmadık ama saygılı bir şekilde sergilemeye karar vermiş insanların yaşamlarından ilham alan eksantrik bir tarz anlamına gelir.
Bohem, ilkelerini alışılmadık ama saygılı bir şekilde sergilemeye karar vermiş insanların yaşamlarından ilham alan eksantrik bir tarz anlamına gelir.

Geleneksel kilimlerde ve İran halılarında kullanılan desenler, boho dekorasyonu tamamlamak için en iyi seçenektir. Bu arada desenli İran halılarının yanı sıra rengarenk kırlent ve kırlentlerin kullanımı da oldukça revaçta.

Bu nedenle İran evlerinde bohem stili uygulamak için göçebe tarzlardan Horasan tarzına kadar çeşitli tasarımlarda halı ve kilimlerden ilham alıyorlar.

Bohem tarzı tasarımda mobilyalar:

Bohem tarzı sevenler ev eşyalarını belirli bir mağazadan almazlar, aslında bohem tarzı mobilyalar genellikle bir mağazada bulunmaz, bu nedenle bohem tarzı mobilya düzenlemeyi seviyorsanız Samsari’ye gitmelisiniz çünkü odaları var. Modası geçmiş mobilyalarla dolu, eski ve farklı kullanılmış ve ikinci el koltuklara büyük ilgi gösteriyorlar.

İlgili Makaleler: Mimari restorasyon nedir? Tarihi eserlerin restorasyonunun özellikleri

Onlara göre kanepenin her parçası özel olmalı ve her birinin anlatacak bir hikayesi olmalı. Mobilyaları bohem tarzda düzenlemeyi seviyorsanız bir semsariye gitmeli ve o an aşık olursanız alıp eve götürmelisiniz. ahşap tabanlı mobilyalar; Bu tür bir stil için daha iyi bir seçimdir.

Ahşap bir yatağı, kumaş ve minderler kullanarak kolayca bohem bir mobilyaya dönüştürebilirsiniz. Daha rahat bir his veren alçak mobilyalar; bu iş için daha uygun bir seçimdir.

Mindersiz kanepelerin bohoda yeri yoktur. Bu stili tamamlamak için deri mobilyalar veya minderler kullanmalısınız. Bu mobilyaların üzerinde deri bir mobilya ya da deri minderler kullanmak evinizin dekorasyonunu daha çekici hale getirecektir.

Bohem mimarisinde bitkilerin kullanımı:

Bu mimari tarzında, bitkilerin önemli bir varlığı vardır. Bitkiler sadece bir odayı canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda hava kalitesini de önemli ölçüde iyileştirir. Düzeninize ve tasarımınıza çok fazla müdahale etmeden çevreye güzel ve göz alıcı bir renk verirler.

Fransız İhtilali sonrası Fransa'da ortaya çıkan karşı kültür bohemleri ile bohem stilinin kökeni
Fransız İhtilali sonrası Fransa’da ortaya çıkan karşı kültür bohemleri ile bohem stilinin kökeni

Boho stilinde, evin hemen hemen farklı yerlerinde farklı büyüklükteki bitkilerin varlığını bekleyebilirsiniz. Hangi bitkileri kullandığınız ruh halinize bağlıdır. İç mekan bitkilerini, çiçekleri ve büyük çalıları kullanmak, odayı aydınlatırken sakin bir atmosfer yaratmanın ekonomik ve kolay bir yoludur.

İlgili Makaleler: haritacılık nedir? Mimari tasarım ve haritalama

Boho tasarımı için iyi bir seçim olarak kabul edilen bu tarzdaki en iyi bitki türlerinden biri de kaktüs. Saksıları ve sarmaşıkları asmak, düzenlemenin güzel ve eğlenceli bir yoludur.

Basit bir dokuma asılı sepetten süslü ve heykelsi bir vazoya, çeşitli bitkiler ve farklı ölçeklerdeki saksıları, bohem tarzınızı hayata geçirmenin etkili bir yoludur. Elbette kullanacağınız bitki miktarı tamamen kombinlediğiniz stillerden hangisinin daha renkli olacağına bağlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir