önerilen içerik
Yazılım

Onshape nedir ve 3D tasarımda kullanımı nedir?

Onshape nedir?

Onshape, bulut tabanlı bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımıdır. Yazılım kullanıcıları, web tabanlı sunucuları kullanarak tek bir model üzerinde işbirliği yapabilir, aynı anda düzenleme ve etkileşim kurabilir. Program, ürün, makine parçası, endüstriyel ekipman vb.

tasarlamak isteyen birçok sektöre yöneliktir. Resmi web sitesinde, şirket, yazılımın nasıl kullanılacağını açıklayıcı videolar, öğrenme merkezleri veya gerekirse destek hizmetleri aracılığıyla öğrenmek için birçok seçenek sunar.

Bunların hepsi harika avantajlar, ancak Onshape’i kullanıcılar arasında bu kadar popüler bir yazılım yapan özellikler nelerdir?

Onshape, Tasarımlarınızda Aktarılan Geometriyi Kullanma ve Düzenleme, Pluralsight tarafından hazırlanan en son eğitim videolarından biridir.
Onshape, Tasarımlarınızda Aktarılan Geometriyi Kullanma ve Düzenleme, Pluralsight tarafından hazırlanan en son eğitim videolarından biridir.

2012 yılında iki eski Solidworks CEO’su John Hirschtick ve John McEleney tarafından altı profesyonelden oluşan bir ekiple birlikte daha sonra Onshape olarak yeniden adlandırılacak olan Belmont Technology programını başlattı. Daha sonra, 2015 yılında program, CAD yazılımının beta sürümünü bulutta herkese açık olarak başlattı.

İlgili Makaleler: InDesign yazılımı nedir ve kullanım alanları nelerdir?

CAM, simülasyon, işleme ve diğer bulut tabanlı araçları sunan iPhone ve Android uygulaması da piyasaya sürüldü. Kasım 2019’a kadar Onshape, kendini gelişmiş yazılım geliştirmeye adamış bir şirket olan Parametric Technology Corporation (PTC) tarafından satın alınmayı kabul etti. Şimdi programın en önemli özelliklerine bakalım.

Onshape’in başlıca özellikleri

Onshape tarafından sunulan özellikler çok sayıda ve çeşitlidir: veri yönetimi, işbirliği, iş akışı, parçalar, düzenekler, çizimler, malzeme listesi, yapılandırma, analitik, entegrasyonlar, destek ve güvenlik. Platform Mac, PC, Linux ve Chromebook için kullanılabilir.

Gördüğümüz gibi, diğer kullanıcılarla işbirliğine izin veren bir yazılımdır, böylece ekipler başkalarını etkilemeden tasarım alternatiflerini deneyebilir. Ayrıca platform, gerçek zamanlı veri yönetimini destekleyerek diğer kullanıcıların değişikliklerini anında görmenizi sağlar.

Bu modelleme yazılımının iyi bir yanı, kullanıcılardan herhangi bir bakım çalışması gerektirmemesi ve program güncellemelerinin doğrudan web arayüzüne yayınlanmasıdır.

İlgili Makaleler: illüstratör nedir? + Araçların tanıtımı ve Illustrator’ın 8 özel uygulaması

Kullanımı söz konusu olduğunda, program dosyaları kopyalamaz, ancak bunları URL’ler aracılığıyla paylaşır. Bulut tabanlı sistemi, içerik oluşturucuların bilgisayar, tablet veya telefon gibi herhangi bir cihazdan tasarım yapmasına olanak tanır. Onshape, 2D çizimler ve 3D modeller oluşturmak için kullanılabilir.

Şirket, nasıl kullanılacağını öğrenmek için kullanıcılara, 3D baskıya hazır daha iyi bitmiş tasarımlar oluşturabilmeleri için temel işlemi anlamaları amacıyla program kılavuzları ve teknik özellikler sağlıyor.

Dosyalar, diğerleri arasında STL, DWG ve DXT formatlarında dışa aktarılabilir. Ayrıca, diğer topluluklarla küresel olarak etkileşim kurabilmek için İngilizce, Almanca, Korece ve Çince gibi farklı dillerde bulabiliriz.

Onshape, bulut tabanlı bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımıdır.
Onshape, bulut tabanlı bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımıdır.

Bir Onshape lisansı satın alın

Onshape programını lisanslamayı düşünüyorsanız, küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen Professional sürümünün yıllık 2.100 ABD doları olduğunu bilmelisiniz. Bu, CAD, yatırım yönetimi ve veri yönetimi dahil olmak üzere bir ürün geliştirme platformunu benimsemenize olanak tanır.

Öte yandan, mütevazı bir işbirliği ve veri yönetimi ihtiyaçları ile CAD araçlarına ihtiyaç duyan kullanıcıları hedefleyen Standart sürümü buluyoruz; Bu lisansın fiyatı yıllık 1.500 ABD dolarıdır.

İlgili Makaleler: Corel Draw nedir? + Corel Draw’un uygulaması ve özellikleri

Akademik ortamlar için en iyi CAD çözümlerinden biri olan OnShape ücretsiz eğitim planı da bulunmaktadır. Bu durumda, öğrenciler ve öğretmenler Standart sürümü ücretsiz olarak satın alabilirler.

Son olarak, yapımcı topluluğunu desteklemek için OnShape, ticari olmayan projeler için ve açık kaynaklı bir genel çalışma alanında ücretsiz bir sürüm satın alma imkanı sunar.

Onshape erişilebilir, sürekli gelişen bulut tabanlı bir CAD yazılımıdır.

En çok neyi seversin?

Onshape’in en sevdiğim yanı erişilebilir destek. Bildirecek bir hatanız varsa, bir özellikle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa veya geliştirilecek bir fikriniz varsa, Onshape ile iletişime geçmek sadece bir tık ötenizde. Parça stüdyoları da şaşırtıcıdır ve kişinin aynı anda birden çok parça oluşturmasına olanak tanır. Bu yöntem, birbirine bağımlı birden fazla parça yaparken harikadır.

Sen neyi sevmiyorsun?

Bazı özelliklerin çok basit hissettiren işlevlerden yoksun olmasını sevmiyorum. (Ya basitler ya da Solidworks’ten geçerken onları hafife aldım.) Örneğin, bir parçada yuvalar uygulamanın kolay bir yolu var, ancak çizimlerde yuvaları belirtmek için bir özellik yok, yani bir onları manuel olarak çağırmak zorundadır.

Mobil için 3D Max yazılımı olmadığı için Onshape gibi programlar 3D Max Android için iyi bir alternatif olabilir.
Mobil için 3D Max yazılımı olmadığı için Onshape gibi programlar 3D Max Android için iyi bir alternatif olabilir.

Başka bir örnek, bir montajda “parçayı değiştir” işlevinin kullanılmasının o parçayla ilgili her bir montaj ilişkisini nasıl bozduğudur. Sorunu çözmenin tek yolu, her montaj ilişkisini tek tek yeniden yapmaktır.

İlgili Makaleler: FUSION 360 nedir? FUSION 360 yazılımı hakkında her şey

Ürün hangi sorunları çözüyor ve bu size nasıl fayda sağlıyor?
Onshape bence iki ana sorunu çözüyor.

  • Onshape hemen hemen her tarayıcıda çalıştığı için montajları, parçaları, tasarımları vb. müşterilerimizle kolayca paylaşmamıza izin veriyorlar.
  • Bulut tabanlı sistem iki kişinin aynı anda aynı dosya üzerinde çalışmasını sağlayabildiği için işbirliği yapmamızı sağlarlar.

Onshape Tarafından Desteklenen Çevik Ürün Geliştirme

Onshape, yeni nesil ürün veri yönetimi (PDM) ile profesyonel düzeyde CAD yetenekleri sunan ve çevik tasarım süreçlerini daha düşük maliyetlerle destekleyen ilk ve tek bulut tabanlı ürün geliştirme platformudur.

CAD sahnesine giren Shape, 3B tasarım yazılımını yalnızca altı ay önce piyasaya sürdü.
CAD sahnesine giren Shape, 3B tasarım yazılımını yalnızca altı ay önce piyasaya sürdü.

Onshape ile kullanıcılar, web bağlantılı herhangi bir cihazda diğer paydaşlarla eş zamanlı veya eşzamansız olarak işbirliği yaparken hızla yenilik yapabilir.

Geleneksel bir dosya tabanlı CAD teslim etme ve teslim alma sürecinin sınırlamaları olmadan, bilgi herkesin senkronize olmasını sağlayarak işletmenizde serbestçe akabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir