önerilen içerik
Yazılım

CATIA nedir ve ne işe yarar?

CATIA nedir?

Wright kardeşler bir uçan cihaz yapmak için gece gündüz çalışırken, CATIA yazılımından hiçbir iz yoktu. Sıfırdan yüze mekanik tasarımların, en küçük kusurları ve kusurları çok erken aşamalarda gösterecek ve mühendislerin ölçülemez bir şekilde gerçek numuneler üretmesine yardımcı olacak bilgisayar adı verilen küçük bir kutuda yapılacağı günün geleceğini bilmiyorlardı.

CATiA
CATiA

Ta ki küçük kardeş Orville zamanda yolculuk edip günümüzün uçak fabrikalarından birine girene kadar. Bu yazımızda Orville’in bu gezide gördüklerinden ve Catia yazılımından, özelliklerinden ve uygulamalarından detaylıca bahsetmek istiyoruz.

İlgili Makaleler: Sketchup nedir? Sketchup yazılımı hangi alanlarda kullanılır

CATIA

Wright kardeşler fikirlerini hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyorlardı. Bir gün, yorgun ve hüsrana uğramış bir şekilde nehir kıyısında yürüyorlardı ve daha sonra bunun bir zaman makinesi olduğunu öğrendikleri küçük bir odaya rastladılar. Orville odaya girdi ve etrafa bakmak istediğinde kapı kapandı. Sonunda kapı açılana kadar önündeki çeşitli düğmelere birer birer bastı ama kardeşinden ya da yanında yürüyen nehirden haber yoktu. Masaların arkasındaki küçük kutuların önünde oturan ve önlerindeki düğmelere basan insanlarla doluydu.

Catia, 3D tasarımlarda
Catia, 3D tasarımlarda

Duvarda kendisinin ve kardeşinin bir resmi vardı. Peki, sorduğunda bunun bir uçak şirketi olduğunu öğrenmiş. Mühendisler, Wright kardeşlerden birinin şirkete katıldığını öğrenince şok oldular ve mutlu oldular ve ona iş adımlarını anlattılar. Bir tanesi bugünlerde endüstriyel tasarım ve modelleme işlerini Catia yazılımını kullanarak yapıyoruz dedi. Orville, Katya’nın ne olduğunu sordu.

Mühendisler, Catia’nın Dassault Système adlı bir Fransız firmasının üretip ilk kez kullandığı bir endüstriyel tasarım yazılımı olduğunu açıkladılar. Bu yazılım ilk olarak Mirage isimli bir savaş uçağının geliştirilmesi için kullanılmış, daha sonra yavaş yavaş irili ufaklı birçok firmaya açılmıştır.

Catia, CAM, CAD ve CAE alanlarında çok güçlü bir yazılımdır. Orville’in gözleri genişledi ve ne olduklarını ve tam olarak ne yaptıklarını sordu.

İlgili Makaleler: AutoCAD nedir ve ne işe yarar?

Mühendisler Bay Orville’e CAM’ın bilgisayar destekli tasarım, CAD’in bilgisayar destekli üretim ve CAE’nin bilgisayar destekli mühendislik anlamına geldiğini açıkladılar. En karmaşık analiz projelerini bir kardeş gibi birlikte çözmeye yardımcı olan Catia ile birlikte yardımcı bir yazılım da çalışır. Bay Orville burada derin bir iç çekti ve kardeşi Wilbur’u hedeflerine ulaşmak için karmaşık motorları birlikte nasıl test ettiklerini hatırladı.

CATIA
CATIA

Şirketin mühendisleri Mr. Orville’e şöyle devam ettiler: Şimdiye kadar bu yazılımın birçok versiyonu sunuldu, ancak CATIA V5 versiyonu, özel ve pratik özellikleriyle herkesin ilgisini çekti ve bu versiyonun bir devrim olduğu söylenebilir. küçük şirketler için her anlamda ve büyüktü.

Catia yazılımının uygulamaları hakkında ne biliyorsunuz?

Çok merak edilen Orville, mühendislerden bu harika yazılım hakkında daha fazla açıklama yapmalarını istedi ve Catia’nın tam olarak ne işe yaradığını sordu.

 • Şirketin kıdemli mühendislerinden biri Bay Orville’e catia’nın aklınıza gelebilecek her türlü endüstriyel tasarım projesinin üstesinden gelebileceğini ve kendi uçak imalatımız, gemi yapımımız, otomobil imalatımız, ev aletleri imalatımız, mimarlık, inşaat gibi çeşitli sektörlerde kullanıldığını açıkladı. mühendislik vb.
 • Catia’nın yardımıyla herhangi bir iki boyutlu ve üç boyutlu endüstriyel tasarım yapılabilir.
 • Bu program, herhangi bir parçayı herhangi bir karmaşıklık seviyesinde tasarlayabilir ve modelleyebilir. Boeing,
 • Ford, Nissan, Audi, Siemens gibi firmaların catia kullandığını öğrenince kalitesi ve değeri sizin için daha da netleşiyor.
 • Catia, makineyle işleme sürecinde ve ilgili tasarımlarda kullanılabilir ve G_kodlarının çıkarılmasında önemli bir rol oynayabilir.
 • Catia, hidrolik, elektrik vb. mekanizma ve sistemlerin tasarımını yapmakta ve bu projeleri analiz edebilmektedir.
  Mühendisler bu yazılım yardımıyla simülasyon çalışmaları yapabilirler.
 • Şablon tasarımı, Catia’nın başka bir uygulamasıdır.
 • Büyük şirketler de projelerini yönetmek için Catia’yı kullanıyor.
 • Catia ayrıca ENOVIA, DELMIA, Smart team gibi diğer bazı yazılımların yanına yerleştirilebilir ve tabii ki temel yazılım rolünü oynayabilir. Bunlar birlikte PLM kompleksini oluşturur ve eskiz ve ilk tasarımların ilk aşamalarından işin son aşamalarına, yani ürünlerin pazarlanması ve satışına kadar yönetebilir. Elbette bu koleksiyonun yeteneklerinden çok az ve detaysız bahsettik.
Computer Aided Three-dimensional Interactive Application
Computer Aided Three-dimensional Interactive Application

Bay Orville, Catia yazılımının uygulamalarını duydu ve neredeyse şok oldu. İlk uçuş için yaptığımız çabalardan neredeyse yüz yıl sonra, bu bölgede küçük büyük neler olmaz diye düşündü kendi kendine. Orville, mühendis arkadaşlarından mümkünse Catia yazılımının özellikleri hakkında kendisiyle biraz daha konuşmalarını istedi.

İlgili Makaleler: 3D max nedir? Kullanımı nedir? [Göçmenlik] + avantajları ve dezavantajlarındaki rolü

Catia yazılımının özelliklerini tanıyın

Belki de Dassault Système, Mirage Jet’in geliştirilmesi için Catia yazılımını ilk kez kullandığı gün, Catia’nın bir gün bu kadar yaygınlaşacağını ve ünlü olacağını hayal bile edemezdi. Ama gerçek şu ki, bu günlerde Catia, benzersiz özellikleriyle tüm dünyadaki ilk kelimedir. Endüstriyel tasarım alanında dev bir yazılımda tam olarak ne aradığınızı bilmeniz için Catia’nın özelliklerinden biraz daha bahsetmek istiyoruz:

 • Ketia formüle edilebilme ve parametrik olabilme özelliğine sahiptir. Çalışma sırasında sayıları ve boyutları değiştirebilir ve çok hızlı bir şekilde yeni ölçülere sahip bir modele sahip olabilirsiniz.
 • Catia’nın yüksek hızı, aynı anda modeller üzerinde farklı işlemleri gerçekleştirebilmesi için iyi ve benzersiz özelliklerinden biridir.
 • Catia tamamen akıllıdır ve tasarımınızda istediğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için çeşitli yeni ve gelişmiş algoritmalar kullanır.
 • Güçlü grafik ortamı, Catia’nın öne çıkan özelliklerinden biridir.
 • Bu yazılım, çalışmanızın sonucunu farklı formatlarda çıktı almanızı sağlar.
 • Catia, kullanıcıyı memnun etmek için elinden geleni yaptı. Bir ağaç diyagramı oluşturmaktan güçlü bir geçmişin varlığına kadar, ihtiyacınız olduğunda ona başvurabilir ve değişiklikleri geri alabilirsiniz. Bu saydığımız özelliklere mükemmel bir grafik ortamı ekleyin.
Güçlü ve profesyonel
Güçlü ve profesyonel

Catia’ya benzer bir yazılımla tanışın

Orville, büyük uçak şirketinin mühendislerini dinledikten sonra, sizin için bu tür şeyleri yapabilen başka bir program olup olmadığını sordu.

Mühendislerden biri başını sallayıp evet dedi mesela catia’yı üreten firma aynı alanda başka bir uygulama yazılımı daha geliştirip piyasaya sürdü. Dassault Système, her türlü endüstriyel tasarım pazarına sahip olmak için endüstriyel şirketlere Solid work yazılımını tanıttı.

İlgili Makaleler: Photoshop nedir? + Bu yazılımın çeşitli uygulamaları

 • Solidwork yazılımı, CAD ve CAM alanlarında söylenecek çok şeyi olan endüstriyel tasarım yazılımlarından biridir.
 • Solidwork’ün çalışma ortamı, çekiciliği ve kullanıcı dostu olmasıyla ünlüdür.
 • Solid Work’ün fiyatı Catia’dan daha düşüktür ve şirketler ile küçük işletmeler için uygundur.
 • Bu yazılımın simülasyon ve işleme yetenekleri, tasarımcılar ve mühendisler arasında oldukça popülerdir.
 • Solidwork orta seviye bir yazılım olup, çok karmaşık ve profesyonel hesaplamalara ve modellemeye ihtiyaç duymayan şirketler için oldukça kullanışlı ve pratiktir.
 • Bu yazılımı talaşlı imalat, kalıp tasarımı vb. için kullanmak istiyorsanız, özel eklentiler yüklemeniz gerekir.
Katia
Katia

Solidwork yazılımının boyutunda söylenecek çok şey vardır ve çok etkili olabilir, ancak çoğu durumda tam potansiyeline ulaşmaz çünkü:

 • Solidwork, CAD alanında Ketia ile eşleşebilir, ancak CAM ve CAE alanlarında Ketia’nın yeteneklerine sahip değildir.
 • SolidWorks, Catia kadar kapsamlı ve eksiksiz değildir.
 • Catia, SolidWorks’ten daha pahalıdır ve bunun nedeni elbette daha fazla özelliğidir.
 • Catia aynı zamanda inşaat mühendisliği ve mimaride de kullanılır, ancak bu alanlarda solidwork kullanılmaz.
 • Catia, mühendislere daha ayrıntılı planlar ve daha fazla ayrıntı sunar ve genellikle daha katıdır, ancak SolidWorks, Catia’nın sınırları ve boyutlarında görünemez.

Diğer yazılımlara kıyasla Ketia’nın avantajı hakkında daha fazla bilgi edinin

Daha önce de söylediğimiz gibi, Catia’nın büyük ve uluslararası şirketler tarafından kullanılması, bu yazılımın endüstriyel 3B tasarımlar alanında benzersiz uygulamalara sahip olduğunu ve bu şirketlerin katı ve hassas mühendislerini tatmin edebileceğini kanıtlıyor. Özellikle CATIA V5, karmaşık yüzey tasarımı, işleme, metal levha işleri vb. birçok yeteneğiyle birlikte sunulduğunda, birçok denklemi değiştirdi.

Üretim operasyonlarının planlanması
Üretim operasyonlarının planlanması

Benz, BMW gibi büyük yabancı otomobil üreticisi firmalar da aynı dönemde Catia’yı satın aldı ve bazı mühendisleri de bu yazılım konusunda eğitim aldı. O tarihlerden itibaren Türkiye’de ketiya kullanımı başlamıştır.

İlgili Makaleler: VRay nedir? 5 önemli avantaj + işgücü piyasasındaki önemi

Ancak Ketia’yı benzer yazılımlardan tam olarak ayıran nedir?

 • Catia ile tasarım süresi önemli ölçüde azalır.
 • Mühendisler, Catia ile çalışırken tasarımdaki hataların ve kusurların çok küçük olduğundan ve nadiren meydana geldiğinden emin olabilirler.
 • Ketia kullanılarak tasarlanan ve üretilen nihai ürün çok yüksek bir kaliteye sahiptir.
 • Catia kullanılarak tasarım süresinin oldukça kısaldığını daha önce söylemiştik. Buna üretim süresinin kısalmasını eklemek daha iyidir.
 • Zamandan tasarruf etmek, hata ve hata yüzdesini azaltmak, nihai ürünün kalitesini artırmak vb. hepsi şirketin zaman içinde verimliliğini ve karını artırır.Catia’nın benzersiz özellikleri ve benzer yazılımlara göre avantajları, onu bugünlerde dünyanın en popüler endüstriyel tasarım yazılımlarından biri haline getirdi.

son söz

Bay Orville, uçak şirketini gezdikten ve Catia’yı ve yeteneklerini tanıdıktan sonra zaman makinesine geri döndü ve sevgili kardeşinin yanına döndü. Orville gördüklerini kardeşine tüm detaylarıyla anlatmış ve sonunda “İnanamayacaksınız. Yüz yıldan biraz fazla bir süre sonra bugün yaptığımız uçak yardımcı bir yazılım yardımıyla uçan bir deve dönüşecek” demiş. Catia olarak adlandırılan ve bir kıtadan insan ve yük taşıyacak.Başka bir kıtaya götürüyor.

İlgili Makaleler: ArchiCAD yazılımı nedir? + Archicode’un uygulaması ve özellikleri

Bay Orville’i ve zaman yolculuğunun öyküsünü bir kenara bırakırsak, bugünlerde kolayca kullandığımız parçaların, gövdelerin ve… arabaların, uçakların, ev aletlerinin ve diğer pek çok şeyin çoğunun CATIA yazılımı kullanılarak yapıldığını bilmek daha iyidir. ve kendine has özellikleri.. Bu nedenle, tüm bu rahatlık ve refah için büyük şirketlerin inşaatçılarına ve mühendislerine dua etmek daha iyidir!

Bu yazılımı kullanma deneyiminiz varsa veya Catia hakkında herhangi bir sorunuz varsa, yorumlar bölümüne bekliyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir