önerilen içerik
En iyi mimarlar

Michelangelo: biyografi, sanatsal şaheserler: Pietà, Sistine Şapeli

Michelangelo

Michelangelo, kendisine göre dünyanın en büyük heykeltıraşlarından ve oymacılarından biri olarak kabul edilir, tüm eserleri sonsuzluk için yaratılmıştır ve sonsuza kadar güzeldir.

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (İtalyanca: Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni), bilinen adıyla Michelangelo (Fransızca Michel-Ange): 1475’te doğdu – 18 Şubat 1564’te öldü, İtalyan ressam, heykeltıraş, mimar ve heykeltıraş. Floransa ve bir eser Batı sanatının yayılmasında büyük etkisi oldu.

Rönesans sanatçıları Michelangelo en iyilerinden biriydi

“Kurumumda iyi olan bir şey varsa, o da senin devletinin karmaşık atmosferinde doğmuş olmamdır, Arezzo. Aldığım anne sütüne ek olarak, sanat eserlerimi yapmak için kullandığım çekiç ve çekiç kullanma becerisini de öğrendim.

Çok yönlü sanatsal yetenekleri öyleydi ki, çağdaşlarının çoğu ve tarihin en büyük sanatçılarından bazıları, onu Leonardo da Vinci ile birlikte her şeyi bilen sanatçılar olarak görüyor.

İlgili Makaleler: raphael: Raphael’in 10 eseri

Michelangelo’nun Biyografisi

Michelangelo, 6 Mart 1475’te Caprese’de doğdu. Ondan önce ailesi Floransa’da küçük bankacıydı ama babası bu işi yaparken banka iflas etti. Michelangelo doğduğunda babası Ludovico di Leonardo Bonarotti Simoni, Caprese’nin yargıcıydı. Michelangelo’nun annesinin adı da Francesca de Neri del Miniato di Siena idi.

Ancak Michelangelo, gençlik yıllarında sanatsal çalışmalara karşı güçlü bir istek gösterdi.
Ancak Michelangelo, gençlik yıllarında sanatsal çalışmalara karşı güçlü bir istek gösterdi.

Michelangelo’nun doğumundan sonra ailesinin Floransa’ya döndüğü, ne yazık ki annesinin uzun süre çektiği bir hastalığa yakalandığı ve ardından 1481 yılında öldüğü söylenmektedir.

Bu sırada Michelangelo, karısı bir taş ustasının hemşiresi olan hemşiresi Stiniano’da yaşıyordu. Mikel’in babasının bu şehirde bir mermer ocağı ve küçük bir çiftliği vardı. Ve bu, Michelangelo’nun mermere olan ilgisinin sadece başlangıcıydı. Giorgio Vasari’nin ondan alıntıladığı gibi:

13 yaşında “Domenico Ghirlandaio” atölyesinde bordro asistanı olarak işe alındı. Ustasının yanında çıraklık yaparak ıslak duvar resminin temellerini öğrendi ve zamanının birçok sanatçısı gibi Floransa’da “Brancacci” şapelinde sanat eğitimi aldı.

Ertesi yıl, babası Ghirlandaio’yu Michelangelo‘ya sanatçı olarak ödeme yapmaya ikna etti ki bu on dört yaşındaki biri için ender görülen bir durumdu.

İlk başta resme yönelmesine rağmen, doğal içgüdüsü heykel sanatına meraklıydı, bu nedenle resim kursu bitmeden, Medici Bahçeleri’nde Lorenzo de’ Medici tarafından kurulan heykel okuluna profesör olarak transfer edildi.

İlgili Makaleler: Titian: Rönesans’ın son büyük ressamı

Michelangelo’nun çalışmalarının başlangıcı

1490’dan 1492’ye kadar Michelangelo, Hümanist Akademi’ye katıldı. Çalışmaları ve bakış açısı, Marcelio Ficino, Giovanni Pico della Mirandola ve Policiano da dahil olmak üzere, günün en önde gelen filozof ve yazarlarının çoğunun etkisi altına girdiği yerdi. Aynı zamanda Michelangelo, Madonna (1490–1492) ve Centaurs Savaşı’nı (1491–1492) yarattı.

Dünya sanat tarihinin en büyük ve en önemli sanatçılarından biri olan Michelangelo, 6 Mart 1475'te Caprese'de doğdu.
Dünya sanat tarihinin en büyük ve en önemli sanatçılarından biri olan Michelangelo, 6 Mart 1475’te Caprese’de doğdu.

Lorenzo de’ Medici’nin 8 Nisan 1492’de ölümü, Michelangelo’nun durumunu alt üst etti. Michelangelo, Medici ailesinin gölgesinde elde edilen güvenliği bırakıp babasının evine döndü.

Sonraki aylarda çarmıha gerilmiş İsa’nın (Haç) ahşap ve renkli bir heykelini yaptı ve Floransa’daki Santo Spirito kilisesinin başına bağışladı; Kilise hastanesindeki cesetler üzerinde anatomik araştırma yapmasına izin veren kilise.

İlgili Makaleler: Hans Holbein’in elçiler tablosundaki gizli kafatası

1493 ile 1494 yılları arasında bir mermer parçası satın aldı ve Fransa’ya gönderilen ve 18. yüzyılda orada kaybolan, hayattan daha büyük bir Herkül heykeli yaptı.

Bologna’da, kilisedeki Aziz Dominik tapınağının son küçük figürlerini oymakla görevlendirildi. 1494’ün sonunda Floransa’daki siyasi durum daha sakindi.

Geçmişte Fransızların tehdidi altında olan bu şehir artık herhangi bir tehlike hissetmiyordu. Michelangelo, Floransa’ya döndü, ancak bu şehrin yeni hükümdarı Savonarola’dan bir emir alamadı, bu yüzden Medici ailesinin hizmetine döndü.

Floransa’da geçirdiği altı ay boyunca iki küçük heykel üzerinde çalıştı, bir bebek Vaftizci Yahya ve uyuyan bir Aşk Tanrısı. Michelangelo’yu “Vaftizci Aziz John” heykelini yapması için görevlendiren Lorenzo Pierfrancesco de’ Medici, sanatçıdan “gömülmüş gibi görünecek şekilde onarmasını” istedi.

İlgili Makaleler: Caravaggio; Sanat dünyasını şaşırtan tutkulu tablo

Böylece onu [heykeli] Roma’ya gönderebildi… ve onu eski bir eser olarak gösterip çok daha yüksek bir fiyata satabildi. Eseri satın alan Kardinal Raffaele Riario, bunun sahte olduğunu anlamış ancak heykelin kalitesinden o kadar etkilenmiş ki Michelangelo‘yu Roma’ya davet etmiş.
Heykelin Floransa dışında satılmasındaki bu bariz başarı ve Savonarola’nın dini yönetimi altındaki bu şehrin muhafazakar durumu, Michelangelo’nun kardinalin davetini kabul etme isteğinde etkili olmuş olabilir.

Pieta heykeli

Michelangelo, 25 Haziran 1496’da 21 yaşında Roma’ya geldi ve Kardinal Riario tarafından görevlendirildi, Yunan şarap tanrısı Bacchus’un hayattan daha büyük bir heykeli üzerinde çalışmaya başladı. İşin tamamlanması sırasında eser kardinal tarafından reddedildi ve sonuç olarak bahçesinde kalması için bankacı Jacopo Galli’ye teslim edildi. 1497’de Fransız büyükelçisi onu Pieta heykelini inşa etmesi için görevlendirdi; Eserin üretim siparişi sözleşmesi ertesi yılın Ağustos ayında imzalandı.

Michel Ange, orta boylu olmasına rağmen omuzları geniş, vücut yapısı güçlü ve orantılıydı.
Michel Ange, orta boylu olmasına rağmen omuzları geniş, vücut yapısı güçlü ve orantılıydı.

Tamamlandığında, Michelangelo 24 yaşındaydı. Kısa süre sonra dünyanın en büyük heykeltıraşlık başyapıtlarından biri ve “heykel sanatının tüm kapasitesinin ve gücünün vücut bulmuş hali” olarak tanındı. Vasari, çağdaşlarının görüşlerini şu şekilde tarif etti: “Şekilsiz bir taş kütlesinin, doğanın bile Getty’de nadiren bir eşini yaratabileceği bir mükemmelliğe dönüştürülebilmesi açıkça bir mucizedir.” Bu eser şimdi San Pietro Bazilikası’na yerleştirildi.

İlgili Makaleler: El Greco’nun biyografisi ve sanatsal başarıları

Sistine Şapeli’nin tavanı

1505 yılında, Papa II. Julius, Michelangelo’yu, kırk heykel içermesi ve beş yıl içinde tamamlanması beklenen Papa II.

Aynı zamanda Michelangelo, yaklaşık dört yıl (1508-1512) süren Sistine Şapeli’nin tavanını boyadı.

Ünlü binanın ve devasa Vatikan kilisesinin tavanını boyarken dört yıl boyunca bir merdiven üzerinde ayakta ve oturarak çalıştı ve halen dünyanın en büyük mimarlık, resim ve heykel başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bu şaheseri, sanat eserlerinden mahrum bıraktı. Bu ünlü İtalyan ressam, görmenin sonsuza dek kutsanmasını inşa etti, böylece Sistine binası tamamlanmadığında, Michelangelo artık hiçbir şeyi iyi okuyamaz hale geldi.

Michelangelo (Ange), yaşamı boyunca biyografisi yazılan ilk batılı sanatçıydı.
Michelangelo (Ange), yaşamı boyunca biyografisi yazılan ilk batılı sanatçıydı.

İlgili Makaleler: Yakup Komin; Tintoretto olarak bilinen Rönesans ressamı! + İşler

Michelangelo’nun şaheseri: Sistine Şapeli

Ascanio Condivi (Michelangelo’nun biyografi yazarı) şunları yazdı: Donato Bramante, Michelangelo’nun Papa II.
Amacı, onu işinde başarısızlığa uğratmaktı (belki de kendisine verilen görev Sistine Şapeli’nin tavanını boyamaktı). Ancak Michelangelo, Papa Julius’u kendisine hareket özgürlüğü vermeye ikna etti ve farklı ve daha karmaşık bir tasarım önerdi.

Sistine Şapeli’nin tavanının yaklaşık 500 metrekaresini kaplayan bir kompozisyon, 300’den fazla yüz içeriyor. Tavanın ortasında, insanın Allah eliyle yaratılışı, Allah’ın rahmetinden düşüşü ve son olarak da insanın Allah’ın eliyle yaratılışı ve son olarak insanın Hz. Nuh ve ailesinin zamanı.
Tapınağın çatısını destekleyen küresel üçgen sütunlara da Mesih’in gelişini kehanet eden erkek ve kadınların resimleri oyulmuştur.

İlgili Makaleler: Giorgio Vasari: Dünyada sanat tarihini yazma fikrinin ressamı ve yaratıcısı!

Michelangelo, tarihi eserini ve Sistine adlı ünlü şaheserini inşa ederken, yaptığı işten tamamen memnun kalana kadar, bu devasa kiliseyi açmayı reddetmiş ve görme yeteneğini kaybetme pahasına, insanların içerideki tabloları ve heykelleri görmesine izin vermemiştir. Görmek bitmişti.

Vitoria Kelowna

Michelangelo yalnızca bir kez 60 yaşındaki bir kadınla arkadaş oldu. Michelangelo’nun ilk kadın arkadaşının adı Vittoria Colonna idi, 43 yaşındaydı ve hiçbir güzelliği yoktu. Vittoria Colonna entelektüel bir kadındı. Şiir yazardı ve 10 yıl boyunca çeşitli sorularıyla Michelangelo’yu meşgul etti. Bu ikilinin dostluğu bir süre devam etti. Michelangelo, hayatının 10 yılını Vittoria ile geçirdi ve bu ilişki normal arkadaşlığı aşmadı.

Michelangelo (Ange), yaşamı boyunca biyografisi yazılan ilk batılı sanatçıydı.
Michelangelo (Ange), yaşamı boyunca biyografisi yazılan ilk batılı sanatçıydı.

Michel Angel’ın ruh halleri ve davranışları

Michelangelo, az yiyeceği olan halinden memnun bir adamdı. Az yemesine rağmen lezzetliydi. Uzun zamandır yürüyordu. Daha sonra yorulmadan saatlerce resim ve heykel yapabildi.

Michelangelo kıyafetlerine hiç dikkat etmezdi. Bir köylü gibi giyinmişti. Aslında onunla ilgili her şey tuhaftı.

İlgili Makaleler: Ieoh Ming Pei kimdir? Ieoh Ming Pei’nin Biyografisi

Derdi ki: Bir dahi, mükemmelliği ve güzelliği yaratmak için rahat bir hayattan kaçınmalı ve eğlenceden uzak olmalıdır.

Ebediyen çalışırım, yaptığım şey ebedî güzel olmalı derdi.

Michelangelo’nun hafızası güçlü ve olağanüstüydü. Bir şey gördüğünde bir bakışta hatırlıyordu ve daha sonra gözlemci olmadan onu boyamak veya yontmak yeterliydi, böylece iş bittikten sonra kimse o yüzü çizdiğine veya yaptığına inanmayacaktı. yanında orijinali yok.

Tüm eleştirmenlerin ve uzmanların kabul ettiği noktalar arasında Michelangelo’ya her şeyden çok insan vücudunun ilham verdiği ve aslında Michelangelo’dan sonra hiçbir sanatçının Michelangelo’nun heykelleri kadar gerçeğe yakın bir figür ortaya çıkaramadığıdır.

Michelangelo, İtalya, Caprese'de doğmuş bir Rönesans mimarı, ressam ve heykeltıraştır.
Michelangelo, İtalya, Caprese’de doğmuş bir Rönesans mimarı, ressam ve heykeltıraştır.

İtalyan ressamın ölümü

Bu İtalyan ressam, yaşamının son 12 yılında Medici ailesi için özel olarak çalıştı ve nihayet 1564 yılında Roma’da öldü ve Floransa’daki Santa Croce kilisesine gömüldü.

İlgili Makaleler: Kenzo Tange’nin mimari eserlerinin biyografisi ve tanıtımı

Ünlü İtalyan ressam ölümlüler diyarına gittiğinde, Roma ve Floransa cenazenin hangi şehre gömülmesi gerektiği konusunda savaştı ta ki ünlü İtalyan Dükü Leduc Come, Michelangelo’nun cesedini gizlice Floransa’ya nakletmeyi başarana kadar.

Ludokcum’un ünlü İtalyan ressamın cesedini karanlık bir gecede çalıp bir ticari eşyanın altına saklayarak Floransa’ya getirdiği söylenir.

En seçkin eserler

“Davut” heykeli, Sistine Şapeli’nin tavan resimleri, Medici aile mezarlığı ve Diriliş gençliğine aittir. Sistine Şapeli’nin “Davut” ve tavan resimleri klasik eserlerdir. David heykeli, şüphesiz Michelangelo‘nun kariyerinin dönüm noktası olarak kabul edilebilir.

Michelangelo, Yüksek Rönesans'ın önde gelen bir sanatçısı ve Leonardo da Vinci'nin şiddetli bir rakibiydi.
Michelangelo, Yüksek Rönesans’ın önde gelen bir sanatçısı ve Leonardo da Vinci’nin şiddetli bir rakibiydi.

Davut figürünün yapılışıyla ilgili ilginç olan şey, bu figürün yıllar önce Agostino Dantonio tarafından yarım bırakılan mermerin kalbinden çıkmış olmasıdır.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Ero Saarinen’in eserlerinin tanıtımı

Bu taş bir köşede el değmeden bırakılmış ve Michelangelo oraya gitmiş. Davut heykeli, Michelangelo döneminin birçok sanatçısını şaşırttı, eserini nasıl oluşturacağını öyle bir şekilde anlattı ki ben sadece taştan formları bıraktım. Davut heykelini yapım aşamasında kimse görmedi ve heykelin açılışı son gün yapıldı.

Bu heykel, yapıldığı sırada Ivan’daki Signoria Sarayı’nın en iyi yerine yerleştirildi ve 1882’de Sanat Akademisi’nin salonlarından birine taşındı.

Michelangelo’nun eserleri ve hayatı hakkında bahsedilenler, kesinlikle içeriğin hakkını vermeyen ve bu özete uymayan kısa bir özetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir