önerilen içerik
En iyi mimarlar

Hans Holbein’in elçiler tablosundaki gizli kafatası

Hans Holbein

Hans Holbein’in elçiler tablosu şekil değiştiren resmin en önemli örneklerinden biridir. Bu tablodaki nesnelerin çizimindeki doğruluk çok yüksek olmakla birlikte, alt kısmı ilk bakışta gereksiz görünebilir ancak belli bir açıda durup esere bakarsanız sırrı ortaya çıkacaktır.

Hans Holbein der Jüngere (1497 doğumlu – 29 Kasım 1543’te öldü) bir Alman ressam, matbaacı ve tasarımcıydı.

En iyi Rönesans resimleri sadece güzel sahneleri tasvir etmekle kalmaz, aynı zamanda bu dönemin özünü de somutlaştırır. Hans Holbein en iyi rönesans dönemi sanatçıları biriydi.

Saray kadınları tasarımları çok ünlüdür. Augsburg’da ve babası Hans Holbein Sr.’nin atölyesinde eğitim gördü. Bu atölyeyi bitirdikten sonra kardeşiyle birlikte İsviçreli bir ressamdan eğitim aldı.

Bir süre sonra İsviçreli yayıncılarla işbirliği yaptı, kitap basımı için ahşap levhalar tasarlamanın yanı sıra, onlar da yüzleri boyadı ve kilise için siparişleri yerine getirdi.

Hans Holbein der Jüngere (1497 doğumlu - 29 Kasım 1543'te öldü) bir Alman ressam, matbaacı ve tasarımcıydı.
Hans Holbein der Jüngere (1497 doğumlu – 29 Kasım 1543’te öldü) bir Alman ressam, matbaacı ve tasarımcıydı.

Daha sonra İsviçre vatandaşı oldu. Hans Holbein Jr., Luther’in İncil’ini (1522) resimleyerek ve Ölüm Dansı’nın baskılarını tasarlayarak dünya çapında ün kazandı. Bundan sonra İngiltere’ye gitti ve tüccarların yüzlerini boyadı. Bir süre sonra Büyük Britanya Kralı VIII.

İlgili Makaleler: Caravaggio; Sanat dünyasını şaşırtan tutkulu tablo

Henry’nin sarayına girdi. Hans Holbein Jr., ölümüne kadar kıyafet ve takı tasarlamaktan kraliyet üyelerinin yüzlerini boyamaya kadar çeşitli işlerle uğraştı.

Minyatür sanatında da aktifti ve bu sanatın İngiltere’deki evriminde çok etkili oldu. Portre resmini ilk kez moda haline getirdi.

Rönesans döneminde Maniyerist bir Alman ressam olan Hans Holbein, yüz hatlarını, bakış açısını, örtü tipini ve detaylarını dikkatle inceleyerek karakterlerin iç hallerini keşfetmeye çalışan keskin ve ayrıntılı portreler yaratmasıyla ünlüdür.

benzersiz renklendirme Ayrıca konuları vardır. Aynı zamanda usta bir tasarımcı ve ahşap oymacısıydı, seçkin eserlerinden biri The Ambassadors adlı anaformik eseridir.

İlgili Makaleler: El Greco’nun biyografisi ve sanatsal başarıları

büyükelçiler kurulu

Elçilerin tablosu MS 1533’te Hans Holbein tarafından yapılmıştır. Meşe ağacı üzerine yağlı boya ile yapılmış bu tablonun boyutları 207 x 209,5 cm’dir.

Hans Hellbein oğlu; Alman ressam Hans Helbein Jr.'ın büyükelçi şaheseri. Bu görüntüyü, sayısız yorumu mevcut olan çeşitli ayrıntılarla doldurdu.
Hans Hellbein oğlu; Alman ressam Hans Helbein Jr.’ın büyükelçi şaheseri. Bu görüntüyü, sayısız yorumu mevcut olan çeşitli ayrıntılarla doldurdu.

Bu resim şimdi Londra’daki Ulusal Galeri’de tutulmaktadır. Bu resim dönüştürücü resmin önemli bir örneğidir.

Hayatının büyük bir bölümünü İngiltere’de geçiren Holbein Jr., Hollandalı ressamlardan aldığı etkiyi bu eserinde sergilemiştir. Bu ifade, bir asır önce Hollanda’da yaygınlaşan yağlı boyada görülebilir.

İlgili Makaleler: Yakup Komin; Tintoretto olarak bilinen Rönesans ressamı! + İşler

Elçiler tablosunda Holbein’ın 16. yüzyılda yaşadığı dönemin iki önemli figürüyle karşılaşıyoruz. Teknik açıdan bakıldığında, bu tablodaki her iki figür de hem göz alıcı hem de semboliktir. Bunlardan biri, aristokrat kıyafetleri içinde, miğferinde küçük kurukafa sembolü olan bir kılıç tutan, resmin sol tarafında hüzünlü bir bakışla ayakta duran ve kapının önündeki bir noktaya bakan Dinteville.

Resmin sağ tarafında daha az dikkat çeken, sade ve sakin bir görünüme sahip Piskopos George de Self yer almakta, ayrıca tablo çerçevesinde kendisine daha az yer ayrılmaktadır.

hans holbein les ambassadeurs

Bazı uzmanlar, Dinteville’in laik köklerine ve Benlik din adamlarının köklerine işaret ediyor ve bunu, Fransa ile Vatikan arasındaki birlik içindeki işlevsizliğin yanı sıra kilise (Papa) ile kilise (Papa) arasındaki olağan gerilimlerin bir sembolü olarak görüyorlar. devlet (Henry VIII). Ayrıca kesik telli ud görüntüsü (alt katta) çatışma ve anlaşmazlığın tanıdık ve yaygın bir simgesidir.

Ya İngiltere ile Roma arasındaki gerilimi ve farklılığı vurgulamak istiyor, ya da Protestanlık ile Katoliklik arasındaki iklimsel farklılığa atıfta bulunarak izleyiciye (dini bir ideoloji olarak) kilise ile (bir din ideolojisi olarak) hükümet arasındaki çelişkiye dayalı bir analiz sunuyor. Örneğin, her ikisini de maneviyat ve materyalizmle çatışmaya sokan kapitalizm ve aristokrasi ideolojisi).

İlgili Makaleler: Giorgio Vasari: Dünyada sanat tarihini yazma fikrinin ressamı ve yaratıcısı!

hans holbein georg gisze

Resimde benzersiz detaylarla çizilmiş başka nesneler var. İki küre, bir usturlab, bir güneş saati (ressamın babasının ölüm zamanını gösterir), bir Almanca matematik kitabı, bir Lutheran duası, bir çeyreklik, bir İran halısı, uzayın derinliğini azaltan yeşil perdeler ve ud sazı. yırtık bir tari oldu

Hans Helbein'in elçiler tablosu şekil değiştiren resmin en önemli örneklerinden biridir.
Hans Helbein’in elçiler tablosu şekil değiştiren resmin en önemli örneklerinden biridir.

Resimde görünen tüm nesneler, insanın maddi dünyadaki keşiflerini ortaya koyuyor veya manevi dünyadaki keşiflerine işaret ediyor; Ancak çerçevenin alt orta kısmında yer alan ve ilk bakışta boş ve gereksiz bir nokta olarak yorumlanan sıra dışı bir başka görüntü, eserin tüm klasik atmosferini sorgulayarak ondan gizemli bir görüntü oluşturuyor ki bu, Jacques Lacan’ın yorumuyla anlam bakışının diyalektiği olacaktır.

İlgili Makaleler: Ieoh Ming Pei kimdir? Ieoh Ming Pei’nin Biyografisi

Görüntüyü şimşek gibi ikiye bölen bu çarpık şekil, sadece belirli açılardan görülebilen ve Rönesans kültüründe ölümün anlamı ile eş anlamlı olan anaformik bir şekildir.

Görüntünün sağ tarafından bir metre uzaklaşıp ona bakarsanız veya sol üst köşeden bakarsanız, görüntü ile normal temasta göremediğiniz ve sadece O’nu göremediğiniz tam bir kafatası görüntüsünü görürsünüz. onu görebilmen için şüpheyle bakmaktır.

hans holbein portrait of anne of cleves

Lacan’ın bakışı, bu tür imgelerde izleyicinin özne mi yoksa nesne mi olduğu tartışmasını açar. Ressam, görüntünün doğasına gizemli bir şekilde, nesnenin (tuvalin izleyicisi) izleyicinin temsilini nasıl göreceğini veya yansıtacağını belirleyeceği şekilde karar verdiğinde, o zaman onu izleyiciden önce görmüş olan tuvaldir ve varlıktır.

İlgili Makaleler: Kenzo Tange’nin mimari eserlerinin biyografisi ve tanıtımı

İzleyici olarak sayılır. Yani aynı zamanda işlevin türüne göre resmin yeri ve izleyici değişir; Bu, nesne ve izleyicinin özne olduğu boyama ekranıdır.

Elçilerin resmi 1533'te Hans Holbein'e ait ve şu anda Londra'daki Ulusal Galeri'de saklanıyor.
Elçilerin resmi 1533’te Hans Holbein’e ait ve şu anda Londra’daki Ulusal Galeri’de saklanıyor.

Diyalektik bakış, hayatın birçok konusuna ve kavramına aynı anda nüfuz eder ve normal bir düz bakış yerine çarpık bir bakış önerir. Sinema mecrasında diyalektik ve çok yönlü bir bakış açısına sahip okumasında yeni yollar açmaktadır. Yukarıdaki görüntüde kafatasının varlığı, maddi hayatın bazen insanı içine çeken tozunu ortadan kaldırıyor ve insanın ölümlü bir varlık olarak süreksizliğini hatırlatıyor.

Uyuyan adamı uyandırmak ve bilgilendirmek için insanın olumsuz liderliğine ve insani değerlerin yok edilmesine karşı bir alarm gibi ses çıkaran bir ölüm sembolü. Daha sonra uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, görüntüdeki araç ve gereç ve nesnelerin detayları incelenip boyama ekranına çizilen ayarlar ile resmi tarih eşleştirildikten sonra Hz.

İlgili Makaleler: Frank Lloyd Wright’ın Biyografisi | Frank Lloyd Wright’ın mimari tarzı

Bu sanat eserinin başka bir yorumu olan keşfedildi. Bu gizemli resim perdesi, Rönesans döneminden bir başka ünlü ressamın başka bir perdesini anımsatıyor. Goi Holbein’den etkilenen Jan van Eyck‘in Giovanni Arnolfini ve yeni gelini tablosunun perdesi.

Hans Helbein Jr., Luther'in İncil'ini (1522) resimleyerek ve Ölüm Dansı'nın baskılarını tasarlayarak dünya çapında ün kazandı.
Hans Helbein Jr., Luther’in İncil’ini (1522) resimleyerek ve Ölüm Dansı’nın baskılarını tasarlayarak dünya çapında ün kazandı.

hans holbein basel

Bilim adamları arasında, kafatasının seçimi ve Holbein’ın resminin bir parçası olarak çizilmesinin farklı açısı konusunda birçok fikir ayrılığı var, ancak Rönesans döneminde resimlerde insan kafatası tasvirinin hatırlatmak için kullanıldığını bilmek ilginç. insan faniliği ve geçiciliği… Maddi dünyada zafer kullanıldı.

Diğer boyalı seyir ekipmanı, bir küre üzerinde bir dünya haritası, bir güneş saati, bir usturlap ve gökyüzündeki üç nokta arasındaki açıyı ölçen bir cihazı içerir.

İlgili Makaleler: Biyografi ve Antoni Gaudi’nin eserlerinin tanıtımı

Uzmanlar, bu ekipmanın detaylarını inceledikten sonra, çizilen ayarların, Hristiyan takviminde Mesih’in çarmıha gerildiği resmi tarihe işaret ettiğini; Bu iddia, bu sanat eserinin gizli sırlarına eklenen bir başka işarettir.

Hans Holbein’ın Elçileri bir portre olduğu kadar bir natürmorttur. Birçok nesnenin yüksek hassasiyetle çizildiği bir çalışmadır. Elbette, 16. yüzyıla ait birçok erdemli insan portresinde işlerini, mesleklerini ve ilgi alanlarını ifade eden nesneler de yer alıyordu.

hans holbein the younger henry viii

Ancak bu eser, ressamın detaylara gösterdiği büyük ve alışılmadık dikkat ve resimde izleyiciye verdiği birçok bilgi ile özel bir etkiye sahiptir. Helbein’in, Gotik ve Rönesans sanatı gibi, Jan van Eyck ve Robert Kampen gibi Flaman ustalar tarafından tanıtılan Flaman resminin erken gerçekçiliğinden güçlü bir şekilde etkilendiği açıkça görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir