önerilen içerik
En iyi mimarlar

Titian: Rönesans’ın son büyük ressamı

Titian

Titian, 16. yüzyıl Venedik’inin en büyük ressamı ve ağırlıklı olarak uluslararası bir müşteri kitlesine sahip olan ilk ressamdı. Uzun kariyeri boyunca, kendi dönemindeki sanatın gelişimini somutlaştıran birçok farklı resim stilini denedi.

1506 civarında aktif; 1576 öldü.

Ticin (İngilizce telaffuz) olarak bilinen Titian Vecelli, İtalyan bir Rönesans ressamıdır. 16. yüzyıl Venedik ekolünün en ünlü rönesans dönemi sanatçıları ressamlarından biri olarak kabul edilir.

Gençlik ve ilk

Titian (Tiziano Vecellio), Alpler’in Venedik tarafında Dolomitler’in eteğinde küçük bir kasaba olan Pieve di Cadore’de doğdu. Vecellios, 14. yüzyıldan beri Cadore’de bulunuyordu. Titian’ın babası Gregorio askerdi. Ağabeyi Francesco da bir ressamdı. Titian’ın kesin doğum tarihine dair hala bir belgesel kanıt yok, ancak çağdaş kaynaklar ve erken üslup gelişimi, onun 1490 civarında doğduğunu öne sürüyor.

Tissin, Venedikli ressamlar arasında ve Batı dünyasının en büyük ressamları arasında en büyük ve en üretken sanatçıdır.
Tissin, Venedikli ressamlar arasında ve Batı dünyasının en büyük ressamları arasında en büyük ve en üretken sanatçıdır.

Titian, yaklaşık 10 yaşındayken, o zamanlar dünyanın en zengin ve en kozmopolit şehirlerinden biri olan Venedik’e geldi.

İlgili Makaleler: Ieoh Ming Pei kimdir? Ieoh Ming Pei’nin Biyografisi

Titian sanat eğitimine mozaikçi Sebastiano Zuccato’nun atölyesinde başladı. Daha sonra kısaca Gentile Bellini’nin atölyesine katıldı. Gentile’nin 1507’deki ölümünden sonra Titian, Gentile’nin erkek kardeşi Giovanni Bellini’nin o zamanlar Venedik’in en önemli atölyesine katıldı.

Bununla birlikte, daha önce Giovanni Bellini’nin atölyesinde eğitim görmüş olan Giorgione ile temas yoluyla, esas olarak erken dönem stilini geliştirdi. Titian’ın pastoral bir ruh hali ile karakterize edilen erken dönem çalışmalarının Giorgionesk görünümü, yakınlıklarının kanıtıdır. 1508-9’da Venedik’teki ‘Fondaco dei Tedeschi’nin dış duvarlarının dekorasyonunda birlikte çalıştılar. Titian tarafından yürütülen parçalar, Giorgione’yi kızdıracak şekilde çağdaşları tarafından büyük ölçüde övüldü.

Giorgione’nin 1510’daki ölümü ve Sebastiano del Piombo’nun 1511’de Roma’ya gitmesinin ardından Titian bağımsız kariyerine Venedik’te başladı. Artık kendi seviyesinde rekabet edebilecek kendi kuşağı arasında rakipsiz kalmıştı.

Erken yerel başarı

1511’de Titian ünlü fresklerini Padua’daki ‘Scuola del Santo’da yaptı. Biçimlerin dolgunluğu, kompozisyon güveni ve kromatik denge ile işaretlenen stili artık olgunluğa ulaşmıştı. Bu özellikler, çalışmalarını Venedik – ve aynı zamanda Avrupa – resminin gelişimi için temel yaptı.

İlgili Makaleler: Giorgio Vasari: Dünyada sanat tarihini yazma fikrinin ressamı ve yaratıcısı!

Bir portreci olarak ünlendi (Ulusal Galeri’deki örnekler La Schiavona ve Gerolamo (?) Barbarigo’nun Portresi). Ayrıca çeşitli din dışı konuların ressamı olarak biliniyordu. Bu beceriler, entelektüel açıdan hırslı İtalyan düklerinin ve aristokratlarının dikkatini çekti.

Tissin olarak bilinen Tiziano Vecelli, 16. yüzyıl İtalyan ressamıdır. 16. yüzyılda Venedik okulunun en ünlü üyelerinden biriydi.
Tissin olarak bilinen Tiziano Vecelli, 16. yüzyıl İtalyan ressamıdır. 16. yüzyılda Venedik okulunun en ünlü üyelerinden biriydi.

Titian ayrıca prestijli halka açık dini resimler yapmakla görevlendirildi. Venedik’teki başarısı, Venedik’teki önemli Fransisken kilisesi Santa Maria Gloriosa dei Frari’nin yüksek sunağı için sunağın icra edilmesiyle mühürlendi. Yaklaşık yedi metre yüksekliğindeki sözde ‘Assunta’ (Meryem Ana’nın Göğe Kabulü), 1518’de sergilendi ve Venedik sunak tasarımında devrim niteliğinde bir dönüm noktası yarattı.

1519 ile 1526 yılları arasında aynı kilise için ünlü ‘Pala Pesaro’yu yaptı. Bu asimetrik kompozisyon, 18. yüzyıla kadar Venedik sunak resmini güçlü bir şekilde etkiledi.

Kuzey İtalya mahkemeleri

1516’nın başlarında Titian, Ferrara Dükü Alfonso I d’Este ile profesyonel ilişkisine başladı ve Alfonso’nun şatosunda zaman geçirdi. Dük, klasik şiirden türetilen mitolojik sahnelerle ‘camerino d’alabastro’ (kaymaktaşı kabin) olarak bilinen özel bir kabine yaratmak istedi.

İlgili Makaleler: Yakup Komin; Tintoretto olarak bilinen Rönesans ressamı! + İşler

Dük, o zamanın en iyisi olduğunu düşündüğü ressamları işe aldı. Titian dışında diğer sanatçılar Raphael, Fra Bartolomeo ve Dosso Dossi idi. Raphael ve Fra Bartolomeo Titian’ın ölümlerinin ardından projeye katılımı arttı. Daha sonra Alfonso I için iki ünlü Bacchanal’ını bugün Prado, Madrid’de Bacchus ve Ariadne ile birlikte şimdi Ulusal Galeri’de gerçekleştirdi.

Titian ayrıca Mantua sarayında çalıştı. 1523’te geleceğin Mantua Dükü, Isabella d’Este’nin oğlu (Titian’ın önceki patronu I. Alfonso’nun kız kardeşi) Federico II Gonzaga için resim yapmaya başladı. Titian, esas olarak Mantuan sarayı için portreler çizdi.

Tissin (İngilizce telaffuz) olarak bilinen Titian Vecelli, İtalyan bir Rönesans ressamıdır.
Tissin (İngilizce telaffuz) olarak bilinen Titian Vecelli, İtalyan bir Rönesans ressamıdır.

1532’de Titian, Urbino Dükü Francesco Maria della Rovere için çalışmaya başladı. Ayrıca halefi II. Guidobaldo için de çalışacaktı. 1530’larda Papa Paolo III Farnese’nin sarayıyla da temas halindeydi.

Dünya çapında başarı, aile ve arkadaşlar

1520’ler, Titian’ın özel hayatı için son derece önemliydi. 1525’te (1530’da trajik bir şekilde ölen) Cecilia ile evlendi. Titian ve Cecilia’nın hepsine antik Roma’dan ünlü isimlerin verildiği üç çocuğu vardı: Pompeo, Orazio ve Lavinia.

İlgili Makaleler: El Greco’nun biyografisi ve sanatsal başarıları

Titian’ın 1530’da Kutsal Roma İmparatoru V. Charles ile Bologna’da görüşmesi onun hayatında belirleyici bir olay olacaktır. Bu vesileyle Titian, İmparator’un (artık kayıp) tam boy, gerçek boyutlu bir portresini yaptı – o zamanlar hala son derece yenilikçi bir türün erken bir örneği.

Ticin, geç Rönesans'ın en büyük ressamlarından ve Venedik okulunun en önde gelen ressamlarından biridir.
Ticin, geç Rönesans’ın en büyük ressamlarından ve Venedik okulunun en önde gelen ressamlarından biridir.

Hızla imparatorluk mahkemesinin baş ressamı oldu ve bu ona muazzam ayrıcalıklar, onurlar ve hatta unvanlar verdi. O andan itibaren Avrupa’daki mahkemelerde en çok rağbet gören ressam oldu. Titian ayrıca V. Charles’ın oğlu İspanya Kralı II. Philip’in resmi ressamı oldu. Yaklaşık 1551’den başlayarak, Philip için ‘poesie’ olarak adlandırdığı ünlü mitolojik resim dizisini çizdi.

“Şiir”, şu anda Ulusal Galeri koleksiyonunun bir parçası olan Diana ve Actaeon ve Diana ve Callisto’nun yanı sıra, orijinal olarak serinin bir parçası olarak tasarlanan, ancak aslında sanatçının stüdyosunda yarım kalan The Death of Actaeon’u içeriyordu. onun ölümü.

İlgili Makaleler: Caravaggio; Sanat dünyasını şaşırtan tutkulu tablo

1527’de Floransalı heykeltıraş ve mimar Jacopo Sansovino ve Toskana edebiyatçısı Pietro Aretino Venedik’e geldi. Titian ile ayrılmaz arkadaş oldular ve ilk olarak o dönemdeki resimlerinde görülen bir tarz olan Maniyerizm’e olan ilgisini uyandırdılar. 1545-6’da Roma’ya yaptığı ve sonunda Michelangelo ile tanışma fırsatı bulduğu tek seyahatinden sonra sanatındaki maniyerist yönler arttı.

Tisin (Fransızca: Titien) olarak bilinen Tiziano Vecelli (İtalyanca: Tiziano Vecelli) (yaklaşık 1576-1487), 16. yüzyıl İtalyan ressamı ve ressamıdır.
Tisin (Fransızca: Titien) olarak bilinen Tiziano Vecelli (İtalyanca: Tiziano Vecelli) (yaklaşık 1576-1487), 16. yüzyıl İtalyan ressamı ve ressamıdır.

Geç yıllar

Titian’ın hayatının son evresi, kendi üslubunun ve resim tekniğinin radikal bir şekilde gözden geçirilmesiyle aynı zamana denk geldi. 1550’lerin sonlarından başlayarak Titian, fırçayı çok daha özgür bir şekilde kullandı ve gerçekliğin daha az tanımlayıcı bir temsilini geliştirdi.

İlgili Makaleler: Hans Holbein’in elçiler tablosundaki gizli kafatası

1560’ların sonlarında ve 1570’lerin başlarında, Titian zaten çok yaşlıyken, sanatını soyutlamanın sınırına kadar itti. Bu sonraki tarz, ‘sihirli izlenimcilik’ olarak tanımlandı. Tüm bunlar, son çalışmalarından ikisi, Ulusal Galeri’deki The Death of Actaeon ve şimdi Venedik’teki Gallerie dell’Accademia’da bulunan ‘Pietà’ tarafından iyi bir şekilde temsil edilmektedir.

‘Pietà’ başlangıçta, Titian’ın 27 Ağustos 1576’da vebadan öldükten sonra gömüldüğü Santa Maria Gloriosa dei Frari kilisesindeki kendi mezarına gidiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir